ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.12.2018
ÎNSCRIS: 29.10.15
OCT-2018

La marginea plantatiei de bananieri

Atunci cand am aflat ca in Paphos nu prea exista o plaja naturala am inceput sa studiez aspectul plajelor aflate mai la nord si mi-am dat seama ca nu este rea o cazare in Coral Bay avand in vedere ca acolo exista destule unitati de cazare bune, cu acces la plaje cu nisip, privelisti largi de pe faleza inalta spre apus, precum si ape clare si destul de multa vegetatie.

De la aeroport se poate lua autobuzul spre portul Paphos, care vine la circa o ora. Dupa 30 minute se ajunge la capatul liniei, statia de autobuz din port. Pentru Coral Bay exista autobuzul 615 care circula la 10 minute pe un traseu frumos ce tine conturul falezei timp de 45 minute pana la coborarea la statia 1 din Coral Bay. De aici am mers pe jos cam 400 m pana la locul de cazare ales (din care 200 m pe langa un teren aparent viran) adica Petsas Apartments, locul de unde incepeau plantatiile de bananieri ale localitatii.

Cladirea cu 2 etaje este administrata de proprietarul Petsas si cei 3 fii ai sai... care fac o treaba bunicica. Exista in incinta un restaurant, o piscina decenta cu beach bar si chiar o sala pentru jocuri. La circa 500 m de Petsas este Bulevardul Coral Bay (300 m lungime) unde se gasesc destule restaurante de calitate, cu preturi si oferte destul de variate. Aici exista si agentii de turism, magazine cu suveniruri precum si o clinica medicala non stop.

Pe scurt impresiile mele au fost cam asa:

La aspecte pozitive:

1. Exista lift care functioneaza bine.

2. Camerele sunt luminoase si cu dotari suficiente.

3. Spatiul este suficient atat in camere cat si in baie.

4. Restaurantul este spatios.

5. Este situat la 50 m de supermarketul Philipos unde gasesti cam orice ai nevoie.

6. Pana la plaja municipala din Coral Bay sunt cam 10-11 minute de mers la pas.

7. Vederea spre munte unde rasare soarele face ca in camera sa fie lumina de la primul minut al zorilor fapt ce induce o energie suplimentara de cum te trezesti.

8. Statia autobuzului 615 spre Paphos se afla la circa 300 m, imediat la dreapta pe Coral Bay Avenue, strada cu restaurantele.

9. Plantatiile de bananieri ce incep la 50 metri de Petsas Apartments dau un farmec aparte.

10. Frigiderul functioneaza destul de bine.

La aspecte negative:

1. Micul dejun nu este prea variat (cipriot si englezesc plus cafea/juice) poate deveni destul de netractiv.

2. Personalul de intretinere completa consumabile din baie doar la cerere.

3. Mobilierul de bucatarie este cam uzat si poate ca ar trebui schimbat/reabilitat pe alocuri.

4. Aerul conditionat e cam zgomotos la pornire.

5. Se impune in multe camere o renovare care sa schimbe putin aerul.

6. In camere se pare ca apar uneori mici gandacei care refuza sa dispara la aparitia insecticidului.

7. Comunicarea in engleza este destul de limitata dar oamenii se straduie sa rezolve problemele clientilor.

8. Cuptorul electric a avut anumite probleme, au chemat pentru asta echipa de service.

Pana la plaja Coral Bay sunt cam 10 minute de mers la pas.

Plaja are si o zona mai salbatica cu stanci si faleza care pentru multi turisti reprezenta o atractie relativ periculoasa. Apa la final de octombrie a fost perfecta, cam 24 grade, iar la soare aerul era placut, undeva intre 26-28 grade. Desi ziua de plaja era relativ scurta, adica 10.00 - 17.00 exista avantajul major in perioada asta ca nu prea te arzi. Plaja era populata de britanici, rusi, nemti, si maghiari...

Barul de la plaja este deschis pana la inceput de noiembrie.

Deasupra plajei exista doua parcari amenajate cu suprafata destul de generoasa.

Intre cele 7 zile frumoase am prins o noapte si o zi cu furtuna puternica (a ploua cam 100 litri in 4 ore) cu fulgere si tunete, vantul avand cam la 80-90 km/h, spectacolul sonor si vizual nocturn fiind de exceptie, asa ca pe la 2 noaptea am incercat din usa balconului sa rezist vantului care incerca sa ma inhate cu forta desi eu eram doar un admirator pasnic al violentei naturii dezlantuite.

Per ansamblu am notat acest sejur ca fiind placut chiar daca nu a fost perfect cum poate doream eu.

Trimis de ultrasro in 12.12.18 22:34:38
Validat / Publicat: 12.12.18 23:42:54
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CIPRU. A mai fost în/la: Larnaca

VIZUALIZĂRI: 4346 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ultrasro); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P14 Apus peste mare
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 20.80 EUR pe cameră

[12.12.18 23:42:11]

Bună recomandarea

Mutat în rubrica "Petsas Apartments [Coral Bay, Peyia], PAPHOS" (nou-creată pe sait)

ultrasroAUTOR REVIEW
    [12.12.18 23:54:13]