ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.12.2018
DEC-2018
single

Hotel Rogge Resita

Adresa

Strada I. L. Caragiale, nr. 12, cod postal 320068. Foarte aproape de Piata 1 Decembrie, la 3 minute de mers pe jos, unde sunt concentrate mai multe obiective si puncta de atractie ale Resitei despre care puteti citi aici vezi impresii.

Se parcheaza intr-o parcare situata vis-à-vis de hotel. Gratuit.

Despre hotel

Are clasificarea 3 stele si e ok din acest punct de vedere. Este insa foarte scump 60 Eur camera, eu am avut pret negociat 50. Aceasta situatie cred ca este reglata de piata. Ca sa traduc putin de lipsa concurentei in Resita in ce priveste oferat de cazare. Scump, categoric, scump.

E interesanta arhitectura cladirii, moderna, inca de la intrare se vede ca se doreste a fi un hotel cu ceav pretentii prin spatiile generoase de la intrare, luminate, decorate.

Se poate intra pe intrarea principala dar si prin lateral prin bar. Ambele cai duc in holul generos si frumos de la receptie.

Receptia

La check-in am fost putin surprins de rapiditatea operatiunilor, am dat CI-ul sa il copieze si am primit cardul de acces in camera. Rapid, e drept, dar nicio alta explicatie.

Mai tarziu cand am coborit sa comand un taxi, am cerut detalii despre mic dejun.

Serviciul de receptie se asigura non stop. Am profitat ca am coborit dimineata mai devreme de ora de incepere a micul dejun care este la 7 si am facut formalitatile de checkout, care au curs repede.

Ca si facilitati pe care le ofera hotelul, la etajul -1, exista zona de wellness. Gasim mai multe tipuri de sauna, o cada cu hidromasaj (Jacuzzi) si o sala de fitness bine dotata. Accesul este permis non-stop.

Restaurantul, barul si micul dejun

Capacitatea restaurantului Rogge situate la parter, in stanga receptiei este de 200 locuri. Oferta cuprinde meniuri intrenationale si traditionale, dar despre asta a scris recent @michi.

Mesele sunt atat de 4 locuri cat si unele de vreo 10 – 12. Sunt simple, arnajate perfect, arata bine.

Barul Rogge este situat in dreapta receptiei si are acces si din strada. Gasiti bauturi fine, tipuri de cafele, cocktailuri….

Micul dejun a fost unul bogat si gustos. Omleta, cabanos, crenvursti, salam, branza, cascaval, rosii, castraveti, ciuperci, iaurt, produse de patiserie, cafea, ceai, sucuri de fructe. Apa pentru ceai nu era fierbinte, fapt sesizat si de alt client. Exista varianta alternative cu apa fierbinte la masina de cafea.

Camera

Am stat la 106. Hotelul ofera 35 camere duble si twin si 3 apartamente, spatioase, luminoase, decorate in culori calde, cu TV cu emisiuni transmise prin cablu, minibar arhiplin, AC, wifi gratuit si bun, seif, birou.

Baia avea 2 samponele si un sapunel, cabina dus, uscator de par, oglinda.

Patul din camera mea a avut niste margini inalte din lemn, care pe mine ma dereanjeaza cand urc si cobor din pat. Doar ca si constatare.

Altfel curatenia destul de ok.

Este de gandit de 2 ori totusi daca merita scosi atatia bani pe o cazare.

Numai de bine!

Trimis de Dan&Ema in 12.12.18 18:09:51
Validat / Publicat: 12.12.18 18:49:46

VIZUALIZĂRI: 476 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P02 Hotel Rogge - ziua
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 48.00 EUR pe cameră

resita2009 [12.12.18 19:43:20] »

Din pacate e singurul hotel care ofera servicii de calitate din Resita, e situat in buricul targului si de aici si pretul per camera care este destul de piperat pt un oras ca Resita.

Eu n-am fost cazat la el, am luat parte doar la anumite team-building si la mai multe petreceri asa ca pot spune ca, bucataria este ok din pct meu de vedere.

Oricum ma bucur ca v-ati simtit bine in Resita si cand mai ajungeti pe aici astept un mesaj pt cafeaua aia ????

Dan&Ema [12.12.18 22:55:04] »

@resita2009:

Asta este adevarul. Nu sunt multe alternative si hotelul se pare ca este "cel mai complet" din Resita, Si asta se taxeaza in tarife! Cred ca plusul vine de la spatiul de wellness, care nu e ceva deosebit, dar este cu o oferta care nu o nmai regasesti in Resita in alt hotel (din ce stiu eu)

Altfel este ok. Si eu am o parere buna despre mancare, in cazul meu am luat numai micul dejun,

Multumesc de invitatii, mi-am notat!

Numai bine!

ungureanica [13.12.18 18:57:33] »

Da, ai dreptate, prețul e cam mare pentru Reșița. Chiar eram curios ce oferă la acest preț. Camerele arată destul de bine. Mulțumim pentru articol și pentru vizită. Te mai așteptăm cu drag în zonă. Salutări la toată familia!

Dan&Ema [13.12.18 22:15:35] »

@ungureanica:

Multumesc, dragilor! Ma bucur ca v-am cunoscut.

Hotelul arata bine, fara sa fie wow! Este insa realmente scump.

Daca as fi in scop privat, nu as da niciodata banii astia pe o cazare de 3 stele.

Nai bine merg la Valiug sau Semenic sau Secu.

Sau la Dusan.

Plusul pe care il acorda nu face banii. Pretul este umflat sau dat de cererea scazuta de pe piata din dragul oras Resita!

Seara faina!

Dan&Ema, resita2009, ungureanica, Zoazore