ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.12.2018
NOV-2018

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 3 MIN

Stasion Di Pueste prea frumos, prea ca la tara

Adresa; Via Julia 21,33050 Nogaredo Al Torre, exact la cativa kilometrii de granita dintre Italia si Slovenia. Am avut nevoie de aceasta cazare de tranzit in drumul nostru dintre Ibiza si Chitila noastra. Deci am oprit aici pentru o noapte chiar intr-o zona pitoresca care dupa noi ar merita o vacanta.

Rezervarea am facut-o de pe un booking cu vreo saptamna inainte de cazare, am specificat de la inceput propietarului ca vom ajunge tarziu. Doamna propietar ne-a asteptat cu bratele deschise si cu o amabilitate iesita din comun. Ne-a invitat in casa, ne-a aratat cum functioneaza "godinul" cu peleti, ne-a lasat cheia de la camera si ne-a explicat exact unde sa lasam cheile in dimineta urmatoare. Tot atunci seara tarziu am rugat-o pe doamna propietar sa ne incaseze pretul pentru ca urma sa plecam devreme. Dansa ne-a scris intr-un registru si ne-a emis chitanta pe suma incasata.

Dupa ce doamna a iesit din cladire am inceput o sa fac o mica inspectie in cladire, atunci am constatat ca eram singurii oaspeti. Am facut cateva poze si ne-am bucurat de fiecare obiect asezat cu mult gust in diferite locuri ale cladirii.

Camera noastra o incapere mobilata incantator, ne-a placut maxim. 2 paturi twin cu perna si plapuma fiecare, lenjerie alba curata. Tabliile de la paturi si noptierele picate placut in acelas ton. Pe pat am gasit si doua randuri de prosoape albe.

In fata paturilor se afla o canapea iar langa un bufet pe care se gasea o cafetiera + cafea + zahar + doua pachetele cu prajiturici. Langa bufet se afla un frgider pe care noi nu l-am folosit,

In fata frigiderului paralel cu paturile se afla o masuta rotunda eleganta iar pe masuta am gasit o superba fructiera pictata manual, langa masuta se afla godinul cu peleti. Inainte de a ne baga in pat am oprit godinul, era suficienta caldura in camera.

Pe fiecare perete al camerei se gasea cateceva interesant fie un tablou, fie cate o panza frumos ornata.

Baia destul de mare, extrem de curata, cu cabina de dus mare, vas wc si chiuveta plus consumabile. Si in baie am gasit un mic bufet impodobit in ton cu camera.

Cabina de dus in regula, apa calda fara probeme la fel si scurgerea.

Imprejurimile, curtea si straduta le-am gasit nemaipomente in cursul diminetii. Curtea era lasata destul de natural, cu un mic spatiu pentru parcare, o masa cu scaune si de-a lungul cladirii catevea tufe de trandafiri.

Dimineta cand incarcam bagajul in masina doamna ne-a dat binete alaturi de pisicile sale. Atunci propietara ne-a explicat ca peste drum de propietate o sa vedem un castel propietate personala( a cuiva) si o biserica care impreuna cu cladirea in care am dormit au apartinut aceluias propietar dar care s-au vandut separat. Cladirea dumneaei de fapt a fost corpul in care au locuit servitori.

Stasion Di Pueste a fost una dintre cele mai frumoase cazari pe care le-am avut vreodata, daca ar fi sa recomand, as face-o cu incredere atat pentru cladire cat si pentru imprejurimile minunate.

Trimis de adrianbogdan in 11.12.18 09:42:01
    Validat / Publicat: 11.12.18 11:13:12

VIZUALIZĂRI: 1104 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Strada cu biserica
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 45.00 EUR pe cameră

[11.12.18 11:11:36]

Excelentă recomandarea

Mutat în rubrica "Stasion Di Pueste [Nogaredi Al Torre], [ALTE ZONE]" (nou-creată pe sait)

[11.12.18 11:37:05]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

adrianbogdanAUTOR REVIEW
    [11.12.18 13:10:13]

@webmasterX: Buna ziua! Multumesc frumos, Web!

Da, pozitionarea pe harta este corecta.

krisstinna
    [11.12.18 13:35:15]

@adrianbogdan: Da’ umerașele alea de deasupra scaunului alb ce căutau acolo?

Mă bucur că ți-a plăcut, cred ca ai glumit cu “cea mai bună cazare”. Sau nu?

adrianbogdanAUTOR REVIEW
    [11.12.18 13:44:06]

@krisstinna: Acolo la umersase era garderoba, mai Cristina.

Chiar ne-a placut totul, ne-am simtit ca la bunici la tara. Ce poate fi mai placut?

Toate obiectele prezente acolo aveau rostul lor si ne-a adus aminte ca si noi aveam o tara care daca am sti sa o punem in vaoare am castiga mult.

Godinul ala i-a placut maxim lui Bogdan. Focul care ardea in el ne dadea impresia aia de"gura sobei".

Frumoasa locatia, frumos si locul...

adrianbogdan