ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.12.2018
DIN: BRASOV
ÎNSCRIS: 10.12.18
DEC-2018

Dubai - Un emirat din secolul XXII

Am plecat în Dubai la începutul lunii decembrie 2018. În 1 decembrie am sărbătorit centenarul României, iar în 2 decembrie în emirate s-au sărbătorit 47 de ani de la înființarea Emiratelor Arabe Unite. În foarte multe magazine erau promoții create pentru această sărbătoare, astfel că am profitat și ne-am luat parfumuri orientale de marcă la prețuri foarte bune.

În primele zile am fost cazați la Hotel Ramada din Emiratul Sarjah – foarte frumos, iar în ultimele zile la Class Hotel Apartments din Dubai – foarte frumos dar unde am cam înghețat de frig.

Ca orice turist care vizitează Dubaiul, am urcat în Burj Kalifa loc de unde poți admira emiratul în toată splendoarea lui. De asemenea, am fost în Global Village pentru a vedea cu ce se mândrește fiecare țară, loc în care am fost impresionat de modul în care se promovează țările din Asia și Africa și în care mi-a lăsat un gust amar prezentarea Europei...

Am fost și în ”Mica Veneție a Dubaiului” – în zona Souk Medinath.

In ultima zi am experimentat ceva deosebit... Am zburat cu un hidroavion al companiei Sea Wings pe deasupra Dubaiului, pentru a vedea și sedimenta tot ceea ce am văzut de jos. Zborul a fost unul deosebit și cu această ocazie am putut vizualiza toate marile construcții ale Dubaiului, construcții ale căror frumusețe nu le-o poți admira de la sol datorită mărimii acestora. Am avut parte de un avion aproape nou și de un pilot foarte experimentat, care nu mi-a dat deloc emoții pe parcursul zborului.

Dacă doriți să faceți cumpărături, vă recomand să mergeți în vechiul Dubai, să traversați canalul de lângă Piața de aur și cea de condimente, cu taxiul pe apă (o barcă tradițională) pentru numai un leu.

Vă recomand să mâncați la restaurantele specifice arăbești și indiene, din cartierele locuite și nu în zonele turistice, în mall-uri, deoarece în restaurantele specifice arăbești și indiene mâncarea este mult mai bună și mult mai ieftină.

Vă recomand să faceți și un tur Safari prin deșert, tur care se face cu mașini de ultimă generație.

Trimis de ionicacrit in 10.12.18 12:30:05
Validat / Publicat: 10.12.18 19:56:19
  • A fost prima sa vizită/vacanță în ORIENTUL MIJLOCIU

VIZUALIZĂRI: 4567 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ionicacrit); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

webmasterX [10.12.18 19:55:18] »

@ionicacrit: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

---------------

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 99&ridAnt=91409

PIG [10.12.18 21:25:18] »

Buna! As dori cateva informatii deoarece urmeaza sa plec in Dubai in luna ianuarie.

Pe ce aeroport ati aterizat?

Cat a costat biletul pentru hidroavion de persoana?

Pt tur Safari prin desert ati facut rezervare din tara?

Ce indicati: sa schimb acolo euro sau sa cumpar de aici AED?

Apa a fost suficient de calda pentru a face baie?

PISICAANA [12.12.18 16:10:18] »

@ionicacrit: Pentru cumparaturile facute, v-ati recuperat TVA-ul? Daca da, imi puteti da detalii, va rog?

ionicacrit [12.12.18 17:25:27] »

Am aterizat pe aeroportul nou - Al Machtum. Pt hidroavion vedeți ofertele pe site www.seawings. ae, in mare e calda, buna de baie, safari am rezervat cu o zi înainte, iar in privința valutei - peste tot se utilizează AED

PIG [12.12.18 18:44:04] »

@ionicacrit: Va multumesc mult pt amabilitatea cu care mi-ati răspuns! Imi e de folos!

Mai îndrăznesc cu 2 intrebari: aterizez pe același aeroport; cu ce se poate face transferul exceptând taxiul?

Sigur nu mai am nevoie de viza?

ionicacrit [13.12.18 10:04:34] »

@PIG: Eu am avut transfer inclus. Taxiul e ieftin, în jur de 2,1 AED pe km, iar viza pentru cetățenii români se acordă direct pe aeroport.

PIG [13.12.18 21:16:09] »

Multumesc din suflet! Aveam mari neliniști in privința acestor chestiuni! Acum de-abia aștept sa plec! ???? Va doresc sa aveti cat mai multe vacante frumoase despre care sa ne împărtășiți impresii!

Aniram [03.10.19 07:55:05] »

@ionicacrit: cat a fost biletul in global village?

Aniram, ionicacrit, PIG, PISICAANA
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Dubai: