ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.12.2018

Către satisfăcător

încărcat de pe telefon!

Sunmelia beach resort, dezamăgitor

Buna, dragi călători.

E drept, nu la fel de buna a fost si vacanta noastra in Turcia. Va povestesc mai jos si de ce. Subiectiv, ce e drept, însă decideți voi daca merita sa va riscati.

Luat pe ultima sută de metri, fiind grup mare si constrânsi de un buget, ne-am ales cu sunmelia beach resort. Cerusem 5 stele, pe plaja, cu intrare lina in apa... Si am primit 5 stele pe hârtie, pe plaja si cu niste bolovani imposibil de înfrânt. Sa o luam cronologic...

25 de inși, printre care și câțiva copii (cel mai mic de 5 luni), ne-am pornit spre ce ne doream a fi o vacanta relaxanta, atat pentru noi, cat si pentru pici. De cum am ajuns la hotel, ne-am dat seama ca suntem cap de linie si ca daca nu vom avea suficienta activitate in resort, Dumnezeu cu mila.

Hotelul curatel la prima vedere, nimic de zis. Ne-am lăsat bagajele la receptie, claie peste grămadă, ni s-au dat bratarile si am fost informați că vom primi si camerele la orele 14.

Am luat copiii si am plecat in recunoaștere. Piscina mare, alei pavate până la plaja, plaja amenajată cu copertine. Nici vorbă de intrare lina in mare, apa era foarte adâncă inca de la intrare, cu bolovani imensi si valuri cat cuprinde. Motiv pentru care ne-am folosit mai mult de piscină. Piscină a cărei apa era foarte calda, ca o supa. Nu stiu ce puneau in apa, dar te ardeau ochii infiorator.

Camerele drăguțe, destul de mari. Am avut pat dublu de 160 si doua paturi supraetajate pt copil... evident, copilul de 3 ani a dormit cu mine si taticul in patul supraetajat, nu foarte confortabil. Curățenia in camera a fost făcută o singură dată în 7 zile, la rugămintea noastră... cameristele treceau mereu in intervalul orar in care dormea copilul. Deși am anunțat la receptie, abia după ce am prins o camerista pe hol si i-am explicat in limba gimnastica a venit si ne-a dat un mop prin camera. De prosoape nu mai zic. Ma pup ca am cărat de acasă, ca in doua Zile le-am terminat pe ale lor.

Mâncarea! Aici e buba supremă. Groaznică. Efectiv nu ai ce mânca, deși sunt pline galantarele. Balastru! Copilul a mâncat doar paste si cartofi prăjiți o săptămână. Noroc cu magazinul din incinta hotelului de unde am mai luat cate un iaurt. Nu suntem pretențioși la mâncare, însă din 25 de oameni, nici unul nu a fost încântat. Noroc cu salatele, roșiile si casttavetii, ca daca te uitai la mizeriile ce se numeau sunca si salam, făceai icter. Iar daca te riscai la un burger, era pe proprie răspundere. În nici o seara nu am văzut un peste macar, sa nu mai zic de fructe de mare. O singură seara au avut baclavale, dar nici pe departe ce mancasem cu un an in urma.

Dacă mâncarea a fost groaznică si o mare bila neagra, din punctul meu de vedere, atitudinea personalului a fost cel mai mare minus. 1 singur om nu am văzut sa zâmbească! Unul macar! Deși aveau cutii de tips peste tot si, culmea, le-am si încărcat, nu am văzut un zâmbet niciodată. Poate pentru ca personalul era preponderent format din puști total neprofesioniști si cred Eu, foarte prost platiti. Singurele persoane drăguțe din tot hotelul au fost domnii de la magazinul din incinta si o cameristă întâlnită pe un hol. Sa nu mai spun ca unul dintre barmanii de la pool bar turna băuturile pe jos cand făcea cocktailuri, arunca in pahare ce nimerea si ti le trantea pe bar. Dezgustător.

Animatia a fost 0. Barat! Deși aveau un amfiteatru frumos. Păcat de el.

Nimeni nu vorbea engleza! In schimb, toți știau rusă... Si cu rusii se făcea conversatie, erau bine primiti.

Sa nu uit! Seara, după ora 22, mirosea execrabil a fecale. În tot hotelul! Daca se nimerea sa nu ajungi la camera, iti era imposibil sa respiri aerul. Nu stiu ce făceau, ce pompe porneau, dar era groaznic.

Deși, construit frumos, cu o arhitectură plăcută, nou si destul de curat, acest hotel da impresia lucrului facut de mântuială, ca sa ia ochiul... În nici un caz nu e un hotel de 5 stele. Deși citisem impresii aici (abia după ce luasem deja biletele), nu ma asteptam sa fie chiar atat de rau.

Stiu ca poate am fost prea dură, însă va prezint o realitate. Am zis ca a fost low budget, dar 1500 euro, nu e o sumă mica... adica, merita macar conditii decente. Nu suntem pretențioși, nu cautam niciodată nod in papură, dar aici nu are ce sa te faca sa revii. Cu un an in urma am plătit mult mai putin si ne-a placut foarte mult, am fost tratați uman.

Dacă aș repeta un concediu la sunmelia beach resort? Haha! Niciodata!

Va doresc tuturor numai concedii faine! Îmbrățișari

Trimis de CrystalShadow in 05.12.18 22:48:51
Validat / Publicat: 06.12.18 00:46:35
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Kusadasi, batihan resort

VIZUALIZĂRI: 3695 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (CrystalShadow); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

webmaster45 [06.12.18 00:46:00] »

@CrystalShadow:

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 11&ridAnt=91348

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Sunmelia Beach Hotel Resort & Spa [Kizilagac], SIDE" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CAZARE]

nrs † [06.12.18 06:37:24] »

Cu un an in urma ai platit mai putin pentru ca:

-ai fost in septembrie

-ai fost cu masina nu cu avionul

-ai fost in Kusadasi nu in Antalya, e ca si cum ai compara un hotel prost din Mamaia cu unul bun din Eforie, de obicei cel din Mamaia e mai scump

De ce ai citit recenziile dupa ce ai luat biletul si nu inainte? Are totusi un grad de recomandare de 33%.

CrystalShadow [06.12.18 13:57:58] »

@webmaster45: voi reveni cu fotografii. Multumesc.

Zi buna!

CrystalShadow [06.12.18 14:01:50] »

@nrs: buna. Iti voi răspunde punctual:

- am fost cam in aceeasi perioada a anului

- am luat in calcul si pretul avionului, dar tot mi se pare ca am plătit mult pentru ce am primit.

- ca idee, kusadasi mi-a plăcut mai mult. Într-o oră și jumătate de mers cu autocarul nu m-a dat pe spate priveliștea din antalya

- am luat vacanta in grup, nu am ales personal. După ce am citit impresii, mi-am spus că ce o fi, o fi.

- nu am vrut să fiu răutăcioasă expunându- mi aceasta opinie.

Zi buna

webmaster39 [06.12.18 16:10:53] »

CrystalShadow [07.12.18 13:46:52] »

@webmaster39: cu drag!

CrystalShadow