ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.12.2018
ÎNSCRIS: 04.12.18
DEC-2018
10 AD. + 4 COPII

Extrem de nemulțumit

De evitat! O experienta total neplacuta!

Fara niciun pic de regret va spun ca aceasta pensiune nu-si merita nici numele, nici cele 3 margarete dobandite.

Inca din vara am gasit intamplator oferta lor (ce-i drept avantajoasa la prima vedere) pe net. In ea se promitea intr-un mod foarte convingator seri de neuitat cu produse traditionale, bauturi autohtone, muzica si voie buna. Erau postate niste poze (care ulterior au disparut) cu camerele pensiunii care aratau intr-un mod foarte dragut, rustic... exact ce cautam. Am contactat proprietarul si pentru ca in oferta scria ca se accepta vouchere de vacanta am achitat sejurul prin aceasta modalitate in avans ca drept justificare ca se obtine decontarea lor mai greu.

In realitate lucrurile nu au stat chiar asa cum au fost prezentate:

1. Zona nu este asa de pitoreasca cum este mentionat. Pensiunea este amplasata intr-un cartier marginas al orasului, pe centura Suceava - Piatra Neamt si daca nimeresti camera cu vedere la strada toata noaptea auzi cum trec tirurile.

Daca alegi sa fii pieton, ca sa ajungi in oras, imediat ce ai trecut peste raul Bistrita, trebuie sa-ti iei inima in dinti si sa strabati o strada cu case de romi.

2. Camerele alea dragute din poze nu aveau caldura (noi am fost 5 familii si am stat in 3 camere la etajul 1 si in doua camere la mansarda). La unele din camere caloriferul se incalzea pe jumatate iar la altele absolut deloc dar in schimb, proprietarul stiind de aceasta problema a amplasat calorifere electrice care suprasolicitau prizele si alea vai de capul lor iesite din perete.

3. Scarile de la mansarda foarte abrupte si neterminate cu un risc mare de accidentare pentru adulti daramite pentru copii.

4. In ziua in care am ajuns si a doua zi nu am avut apa rece absolut deloc in baie, ce sa mai vorbesc de apa calda. S-a gasit drept scuza ca a inghetat apa in nu stiu ce cot, dar vecinul de la camera alaturata avea apa... s-a rezolvat problema intr-un final si ca drept solutie mi-a fost recomandat de proprietar sa las apa in permanenta deschisa la robinet ca sa nu mai inghete pe instalatie... maxima seriozitate din partea lui... citind recenziile anterioare imi dau seama ca e o problema veche... dar pe dumnealui il intereseaza mai mult live-urile de la petrecere sa le incarce pe Facebook in loc sa asigure un minim de confort clientilor.

5. Micul dejun foarte sarac iar produsele traditionale din oferta initiala inlocuite cu semipreparate din comert. In prima dimineata printre salamuri de proasta calitate au fost aduse si cateva oua fierte dar care din pacate nu au ajuns la toti cei peste 100 de clienti ai restaurantului, ca pensiunea are doar 10 camere (restul clientilor cazati prin diferite alte locuri din imprejurimi). In urmatoarele zile au lipsit cu desavarsire din meniu, care nu era mentionat nicaieri si total variat de la o masa la alta - nu stiu daca au existat anumite criterii de selectie sau pur si simplu uitau sa mai ajunga in toate colturile restaurantului.

6. Cina s-a servit in fiecare seara tarziu si nu s-a tinut cont de faptul ca printre noi erau si copilasi carora nu poti sa le dai mici, carnati, sarmale sau fasole cu ciolan la ora aia, si asa dimineata nu le puteai da din meniu decat ceai cu unt (si acesta inghetat) si gem - nu a existat in meniu un lapte sau un iaurt.

Ca sa nu fiu acuzata ca, carcotesc am sa va spun si din putinile lucruri frumoase:

- band-ul pensiunii - Dorna Band - au cantat foarte frumos - ei au reusit sa ne readuca buna dispozitie

- supa din prima seara (si singura de altfel din tot sejurul)

Recomand proprietarului (fara nicio suparare):

- invatati sa aplanati un conflict si dati dovada de respect fata de clienti chiar daca achita cu vouchere - nu uitati ca acestea sunt decontate direct si neimpozbile - ceea ce reprezinta un beneficiu pentru dumneavoastra

- aveti mare grija la igiena, mai ales la bai

- invatati personalul din dotare ca mancarea se aduce in platou si transferul mezelurilor de pe un platou pe altul nu se face cu mana (doamna blonduta care a asejat micul dejun vineri asa a procedat)

- mai lasati facebook-ul si aveti grija de gheata de la intrarea in pensiune asta ca sa nu aveti incidente neplacute

Trimis de Elye in 04.12.18 04:08:41
Validat / Publicat: 04.12.18 08:48:11
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în VATRA DORNEI.

VIZUALIZĂRI: 1219 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Elye); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P09 caserolele de inghetata fara capac...

webmasterX [04.12.18 08:47:56] »

@Elye: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

• Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Ruby'nN: