Unde mâncăm în zona Vatra Dornei?

02.12.2018
600 ron

Restaurantul pensiunii Rubyn'N

Petrecere la 16 grade

Buna ziua.

Imi pare rau ca trebuie sa spun dar “Rubinul” s-a dovedit a fi in loc de un nestemat doar un simplu ciob de sticla.

Experienta mea la aceasta pensiune a fost una neplacuta.

Nu doresc sa jignesc pe nimeni insa ceea ce se publica pe site-ul pensiunii s-a dovedit a fi doar o reclama, pur comerciala, menita sa atraga cat mai multi clienti, care insa este departe de adevar.

In ciuda pledoariilor altor “avocati ai apararii” care au postat diverse comentarii la adresa turistilor care au trecut pragul acestei pensiuni si care au avut “tupeul” de a mentiona in recenzii lucruri negative despre pensiune, am sa ma alatur persoanelor non-grata in aceasta pensiune, si am sa spun si eu ceea ce consider ca trebuie sa stie orice turist care doreste sa se cazeze in aceasta locatie, comentarii de care nu era rau sa tin si eu cont inainte de a face o rezervare.

La fel cum au scris si altii inaintea mea, am sa spun si eu, este foarte rece in restaurant. Am avut norocul de a fi cazati la o alta pensiune (deoarece proprietarul practica si cazarea turistilor la alte pensiuni, iar masa se serveste la Rubin’n), asa ca am sa ma limitez la a vorbi doar despre restaurant, insa am inteles de la persoane din grupul nostru de prieteni care au fost cazati la pensiune ca aceeasi problema cu frigul o au si in camere.

Nu am sa ma leg de curatenie, nici de cea de la baie, nici de cea din local, ii dau dreptate d-nei care a spus ca nu poti face curat dupa fiecare oaspete care foloseste toaleta, insa sunt multe alte aspect care pot fi imbunatatite.

S-ar putea incepe cu instruirea atat a personalului (exceptie facand o domnisoara blonda, mereu cu zambetul pe buze, care parca iti mai ridica putin moralul) cat si a managerului, care in loc sa fie preocupat de confortul si satisfacerea conditiilor minime de confort ale clientului, a fost mai preocupat sa posteze filmulete live cu oaspetii, fara a tine cont insa ca unele persoane tin la intimitatea lor si nu doresc sa apara in postarile publicate de dansul pe facebook.

Poate nu ar fi rau sa angajeze si o persoana care sa se ocupe de bar, astfel sa nu fii nevoit sa astepti la tejghea minute in sir o persoana careia sa poti sa ii platesti un suc sau o cafea, sau sa stai la coada minute in sir cand aceea persoana isi face intr-un final aparitia.

Mult laudatul manager este un om politicos si amabil, atata timp cat il lauzi, pentru ca daca vii cu o sesizare, esti catalogat drept “taranoi” (asa cum a fost numit si unul dintre clienti, chiar de catre proprietar), sau vei fi intrebat “la ce te asteptai la banii acestia”. Stimate domn asa va invatati si angajatii sa se comporte cu clientii? La ce ma asteptam? Recunosc ca nu la foarte multe, dar macar la conditii decente in restaurant, si poate nu ar fi rau sa va mai scoateti si dvs nasul in lume sa vedeti ce ofera alte pensiuni la acesti bani, pentru ca se poate mult mai bine, ati vedea ca la aceeasi bani se poate oferi putin mai mult, si ca un mic dejun poate fi mai diversificat, exemplu ou fiert sau omleta, nu doar cate un bol cu gem, un bol cu zacusca, unul cu unt congelat, 1 farfurie cu felii de salam, toba, carnati, toate astea la 100 de persoane, farfurii care erau in marea parte a timpului goale.

Am citit intr-o postre cu titlul “drept la replica” a unei personae care era probabil un reprezentant al pensiunii, ca cina se serveste dupa ora 18. Vreau sa va spun ca in seara de sambata am asteptat de la ora 18.30 pana la ora 22 sa ni se aduca cina. Aveti dreptate dna ora 22 este dupa ora 18, dar la copiii care i-ati tinut nemancati pana la ora aceea si care poate nu mananca ciolan cu fasole v-ati gandit? Sau la dvs in pensiune nu sunt bineveniti copiii? Meniul servit a diferit de la masa la masa (oricum nu stiai ce urma sa mananci, nu scria nicaieri). La uni au uitat sa aduca paine, la altii, muraturi, la altii aperitiv, la altii gutuiata si lista poate continua.

In oferta pensiunii scria ca:

“In meniu mai puteti gasi;

- Salamura de crap cu Muscat Otonel, Zghiara de Husi, sau alte 4-5 feluri de vin.

- Păstrav si macro la harzob, afumat pe pat de cetină cu rumegus de fag.

... ”

Tin sa mentionez ca pe parcursul celor 3 zile in care am mancat in acel restaurant, nu am vazut nici un meniu, iar cand am cerut altceva in loc de fasole cu ciolan mi s-a oferit doar un amarat de piept de pui cu orez. Unde sunt acele minunate preparate din oferta? Unde este pestele afumat cu rumegus de fag? In al cui meniu?

Lasand la o parte toate acestea, totul putea fi trecut cu vederea, daca nu era acea temperatura de 15-16 grade din restaurant. Iti cadea mancarea din lingura la cum iti tremura mana de frig.

Ca sa fiu corecta, am sa spun totusi ca mancarea gatita a fost gustoasa si muzica a fost buna, au cantat frumos, exceptie facand acea mare vedeta din ardeal care nu avea nimic de-a face cu muzica.

Nu recomand aceasta pensiune decat in caz de forta majora, iar daca totusi va hotarati sa ii treceti pragul fiti pregatiti cu haine groase, daca nu vreti sa tremurati de frig. Uni vor spune ca sunt carcotasa insa daca cititi comentarii mai vechi veti vedea ca problema cu caldura nu este de ieri de azi, dar de facut tot nu s-a facut nimic.

Impresii încărcate de ancaj in 02.12.2018 23:40:14

Validat / Publicat: 03.12.18 00:12:29

• Nu a fost singura vizită/vacanţa în ROMÂNIA. A mai fost în/la: In toate regiunile tarii, in pensiuni de la 2 la 4 margarete, precum si in hoteluri de la 2 la 5 stele.
  • Alte destinații turistice prin care a fost: Bulgaria, Grecia, Turcia, Egipt, Germania, Austria, Ungaria, Olanda, Italia, Croatia, Muntenegru, Slovacia.

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (ancaj); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  9900 PMA (din 14 voturi) nota2

[03.12.18 00:10:28]

@ancaj: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Unde mâncăm în zona Vatra Dornei?, VATRA DORNEI" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: Pensiunea Ruby'nN]

Recomandările referitoare exclusiv la restaurantul unei unităţi de cazare NU se încarcă la rubrica de cazare respectivă, ci la rubrici de tipul "Unde mâncăm în zona X (sau similare)"

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 64&ridAnt=91295

[03.12.18 00:12:15]
Am avut norocul de a fi cazati la o alta pensiune

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

[03.12.18 18:24:39]

Dar unde, în ce localitate se află acest ”Rubin”, stimată ancaj? Din review nu reiese.

[03.12.18 18:37:52]

@mihaelavoicu: scrie sus de tot, în ”capul” („headerul”) pagiii:

HOME | ROMÂNIA | BUCOVINA | VATRA DORNEI | Impresii UNDE MÂNCĂM ÎN ZONA VATRA DORNEI? |

[03.12.18 19:10:16]

@webmasterX: Acolo a fost încadrat de d-vs. Din reviewul scris de user, nu reiese.

[03.12.18 19:38:57]

@mihaelavoicu: Nu e greu deloc să se vadă unde se află acest stabiliment: amfostacolo.ro/hotel9.php ... -dornei&id=2713.

[03.12.18 20:37:25]

@webmasterX: Mulțumesc. Nu, nu e greu! Mai greu era să-mi fi răspuns ancaj, așa cum era normal.

- ancaj
[03.12.18 22:31:59]

Bună seara.

În primul rand, stimata doamna, îmi pare rău dacă nu am fost suficient de clara cu locatia restaurantului, însă eu am postat recenzia, înainte de a fi mutata, direct pe pagina dedicata pensiunii Rubyn'n Vatra Dornei, deci nu am considerat ca mai era nevoie sa o menționez.

În al doilea rand v-aș fi răspuns la întrebare însă nu am apucat sa citesc "ecourile" decât abia acum, (uni dintre noi muncesc și după-masa) deci nu trebuie sa va supărați, nu v-am ignorat întrebarea.

[03.12.18 22:46:58]

@ancaj: Mukțumesc, ancaj! Nu era explicit reviewul. Acum, chiar îl votez.

- Tornado_air
[03.12.18 23:21:34]

Buna ziua, deși citisem despre asa zisa tentativă de pensiune, pot sa va spun ca in mod sigur in peșteră era mai cald decât în cele 5 camere rezervate de noi la această hai sa zicem, repet Pensiune.

Sejurul de 1 decembrie a fost unul de coșmar pornind de la condițiile de cazare si terminând cu mâncarea și mai ales asa zișii patroni.

Camere reci, calorifere înfundate, prize desprinse din pereți, aeroterme care nu funcționau, fără apă la camera 8 etc.

NU SE POATE VORBI DE CONDITII MINIME, DECENTE DE CAZARE, MAI AKES CAND AI SI COPIL MIC.

Am fost considerati niste sarantoci întrucât am platit cu vouchere de vacanta, care au fost înmânate începând cu luna august. Un dispret total si o atitudine dezastruoasă, jigniți de către cei care ar fi trebuit să fie gazde primitoare.

Nimic din oferta inițială publicată în vara nu a corespuns.

Dar repet, SI IN PESTERA ERA MSI CALD DECAT IN CAMERELE DE LA ACEASTA LOCATIE.

In afara de live-urile de pe Facebook si muzica f. buna restul este mult marketing jalnic.

Fără apă și căldură la temperaturile acelea... vorba patronului: se mai întâmplă, de parcă noi eram vinovati ca, caloriferele sunt înfundate, apa care daca curgea si la ibric aveai o presiune mai mare, etc.

In concluzie De EVITAT si imi pare rau ca nu am citit parerile predecesorilor care s-au plâns de aceleași condiții jalnice.

- Elye
[04.12.18 00:54:08]

@ancaj: Buna seara,

Doresc sa va multumesc pentru descrierea foarte amanuntita si corecta a locatiei.

Mentionez faptul ca si eu am participat la acest eveniment organizat in perioada 29 nov- 2dec. si subscriu in totalitate ceea ce ati mentionat.

Chiar am fost cazata acolo si voi posta parerea mea (care nu este deloc una pozitiva) fiind argumentata si de fotografii despre aceasta locatie "Pensiunea Rubin'N din Vatra Dornei care nu-si merita deloc cele 3 margarete.

Va cer permisiunea de a distribui recenzia dumneavoastra si pe pagina mea de FB in semn de protest pentru postarile abuzive ale live-urilor din timpul evenimentului de catre administratorul pensiunii.

Toate cele bune!