ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.11.2018
DIN: Satu Mare
ÎNSCRIS: 17.07.14
AUG-2018

Hotel Aqua 1 Mai

Hmmm, review-urile de dinainte nu-s tare încurajatoare… pe de cealaltă parte vă vine sau nu să credeți, am încercat încă de la începutul lunii iunie să caut ceva cazare in stațiune pentru începutul de august, ceva cat de cat să se potrivească la pretențiile mele, nu prea mari de altfel. Însă nu prea am găsit. La Băile 1 Mai, atenție, nu la Mallorca. Peste tot ocupat. La hotel Aqua mai fusesem acum câțiva ani, când încă nu scriam review-uri la Afa si in afară de câteva stângacii a fost bine. Așa că am revenit. S-o luam pe rând deci.

După părerea mea, clădirea e o lucrare foarte serioasa de arhitectură, nu e ușor sa pui de toate, hotel cum mai multe etaje, restaurant, terasa, piscina, fie ea si mica, Spa, parcare si alte cele intr-un spațiu in care alții ar fi pus sa zicem o pensiune cu 4 camere. Stilul e din cel modern, cu betoane, sticla, metal si … policarbonat, pe alocuri cam pușcat. In definitiv, policarbonatul e ceva in loc de altceva. Făcând o paralela, cam așa cred ca e si cu locația aceasta, o sumă de lucruri faine alterate de cate o chestie ce se vrea a fi altceva. Sau venită din alte vremuri, de acum 10-20 de ani, să zicem de pe vremea jungle-turismului. De aici cred ca vin si nemulțumirile clienților din review-urile nu foarte tari de mai înainte

Să revenim la ce am văzut eu:

Parcare este si in curte, si afară, lângă intrare, pentru câteva mașini. Am găsit loc fără probleme. In sezon, seara, când se întorc toți turiștii e ceva mai dificil de găsit un loc. Camera e mare, nu am remarcat probleme la mobilier, la așternuturi sau la prosoape. Cu climatizarea nu m-am prins care e treaba, cred că nu mergea tot timpul, adică sufla, nu-i vorbă, dar nu răcea numai câteodată. Si lipsea si un grilaj pe orificiul de unde venea aerul. Eu prefer camerele cu balcon, si daca au atunci prefer sa stau cu geamul deschis. Însă peste zi drumul din fata hotelului e destul de circulat, si dacă ai nevoie de liniște atunci ai nevoie de climatizare. In camera este si un frigider mic.

In hol, zugrăveala si ornamentele sunt de culori foarte închise, luminile sunt cam prea economice, iar in holișorul pe unde era accesul in camera unde am stat becul era economic de tot, in sensul ca nu funcționa deloc; noroc cu telefonul mobil cu care luminam cat de cat, sa dibui intrarea.

Am plătit 210 lei pe cameră (la recepție era afișat prețul de 220 lei camera dublă si 185 camera simplă, 320 pentru apartament), preturile sunt cu mic dejun inclus. Atenție, la asta se mai adaugă taxa de turism whatever that is. Micul dejun mi-a plăcut, dar aici va rog sa nu mă luați pe mine de etalon, mie dacă-mi dați pe săturate pâine cu ou (bundas kenyer pentru connaisseuri, friganele pentru cealaltă parte a populației planetei) o sa susțin ca e mai tare decât orice mic dejun la Ritz. Si aici era pâine cu ou, din belșug :).

Mi-a plăcut terasa, loc fain atât de luat masa, cat si de stat seara la cate o poveste mai lunga, arată bine. Si funcționează chiar daca afara ploua. Lângă terasă este si un locșor mic de tot de joacă, cu o trambulină, biciclete si altele de-ale copiilor. In afară de mic dejun n-am mâncat la restaurant, am spicuit însă câteva preturi din meniu: o ciorba 10 lei – un preparat 20 de lei, garnituri cam pe la 6 lei, bere 5-7 lei, o carafa de vin 20 lei.

Hotelul are in dotare si o cameră de conferințe. Ba este chiar si sală de sport, si relaxare si saună, dar nu le-am folosit. Piscina e adevărat, nu-i mare. Ce se zic, probabil sunt bune ca backup, daca nu poți merge la ștrandurile mai mari din apropiere, sau daca vii la un training sau la un team building si vrei sa acoperi câteva ore seara. Curățenia ar fi destul de ok, n-am remarcat alte probleme in afară de câteva pete in jurul întrerupătorului si un sâmbure de piersica uitat in colt pe balcon.

Una peste alta, m-am simțit ok: am avut parte de ceea ce m-am așteptat sa găsesc: un loc de cazare decent, sigur, confortabil in Băile 1 Mai. Am avu parte de doua zile liniștite si faine, m-am relaxat si m-am simțit bine. La urma urmei asta contează cel mai mult. Prețul îl evaluez ca fiind corect, poate puțin peste ceea ce se plătește in zonă. Așa că, daca așteptările sunt bine setate si locația vi se potrivește, v-o recomand cu drag — hai c-am formulat-o bine :)

Trimis de Trank in 29.11.18 16:25:33
Validat / Publicat: 29.11.18 16:49:01

VIZUALIZĂRI: 1703 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Trank); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P06 Priveliste de pe balcon, mai jos e centru statiunii
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com