ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.05.2010
DIN: Timisoara
ÎNSCRIS: 16.12.08
MAY-2010

Eleganta si stil la portile desertului

Am fost cazati la acest hotel cu ocazia mini-circuitului de doua zile in sudul Tunisiei.

Dupa o zi obositoare petrecuta in pare parte prin pustietati, printre dune de nisip sau oaze, departe de civlizatie, intr-o arsita destul de naspa pentru noi care eram obisnuiti cu temperaturile din RO de aprox 20 de grade, poposirea la un hotel de prima clasa a fost o binecuvantare.

Referitor la preturi nu am ce sa va spun pentru ca atata cazarea cat si cina pe care le-am luat la acest aici au fost incluse in pretul excursiei. Pot insa sa va spun ca nu este un hotel ieftin deoarece am vazut pe un afis la receptie un fel de lista de preturi si din cate-mi amintesc erau ceva de genul 120-150-200 dinari (inmultiti cu 2, 3 si aflati in lei). La cazare, desigur se completeaza acel formular pentru evidentza pe care trebuie sa-l completezi cam peste tot in Tunisia.

Dispunerea hotelului este foarte interesanta, pe doar doua niveluri (parter + 1 etaj). De afara se intra in holul in care este receptia si apoi pentru a ajunge in camera trebuie sa iesi in una din cele 3 curti interioare. Intrarea in camere este direct din aceste curti. Noi am vazut-o doar pe cea din dreapta, pentru ca de aici era intrarea in camera noastra. Si tot aici in aceasta curte era si piscina mare, exterioara.

Camerele sunt super-elegante si cu bun gust amenajate. Exista si o canapea care la o adica poate fi trasa si desigur, camera devine „triple”. Daca nu, canapeaua poate sta linistita in coltul ei fara sa deranjeze parand mai degraba un fel de fololiu mai maricel.

Avand in vedere ca am ajuns pe la 19: 30 iar cina se putea servi pana pe la 21: 30 am zis ca e musai sa facem o baie in piscina. Prea eram rupti de la caldura indurata in timpul zilei si albastrul piscinei ne facea cu ochiul. Iesim noi repede la piscina in costume de baie fara macar nici un prosop la noi (eram cazati la parter, ieseam din camera si saream direct in piscina) dar... surpriza: am uitat sa luam si cheia de la camera iar usa nu avea clantza si pe din afara. Astfel ca va dati seama cat de placut a fost sa merg pana la receptie in slip si ud leoarca si sa-i anunt ca am ramas blocati pe dinafara. Ne-a zis ca e ok, a dat un telefon si ne-a zis sa asteptam in fatza camerei. Deosebit de placut sa stai in picioare in fatza usii camerei ud in timp ce lumea trece pe langa tine si merge la cina. Se uitau cam ciudat, dar ce sa-i facei. In vreo 5 minute a venit un baiat cu o cheie de rezerva si ne-a deschis.

Cina a fost indestulatoare. Aveau multe feluri de mancare, atat traditionale cat si europene. Am vazut o eticheta cu „puree de pommes de terre” astfel ca am l-am incercat avand in vedere ca nu mai mancase piure dinainte sa plecam in Tunisia. Putin diferit de ce stiam de la noi insa acceptabil. Aveau si un mic „stand” la care se preparau pe loc si niste lipii. Dupa coacere pe acea plita erau lipite cate doua sub forma de sandwish iar inauntru umplute cu o crema roscata asemanatoare atat la culoare cat si la gust cu crema de la fornetti-urile noastre cu pizza. Se taiau in triunghiuri si asa se serveau. Erau de-a dreptul delicioase. Sucurile si berea se plateau. Micul dejun nu a fost foarte variat insa aceasta se poate pune si pe seama faptului ca am fost treziti la 03: 30 si pe la 3: 45 eram in sala de mese. Nu cred ca au avut timp sa pregateasca tot.

Daca aveti de gand sa stati mai mult in zona, se organizeaza excursii pentru vizitatea orasului Tozeur, circuit sudul Tunisiei, excursie de jumatate de zi la Neta, excursii la Oazele de munte (despre care v-am scris deja in review-ul despre circuit), cu jeepurile la Ong Jamal, partea proasta este ca nu prea exista litoral in apropiere.

Per ansamblu un hotel pe care l-as recomanda cu incredere.

Trimis de cristi_an3000 in 30.05.10 19:26:14

VIZUALIZĂRI: 1585 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cristi_an3000); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 holul. pe treptele din drepta se coboara spre piscina si una din curtile interioare.

[30.05.10 22:33:00]

cristi_an daca doresti melodia atasata se poate schimba!

De retinut acest hotel!

krondia*
[31.05.10 16:46:49]

De multa vreme vroiam sa aflu cum este hotelul la care te cazeaza in timpul excursiei in desert. Te intreb, totusi, acest hotel nu difera in functie de categoria hotelului la care stai in restul sejurului?

cristi_an3000AUTOR REVIEW
[31.05.10 17:02:29]

nu are nicio legatura cu hotelul in care stai. eram persoane de la vreo 15 hoteluri in autocarul care ne-a dus in circuit. depinde doar de agentia de la care cumperi excursia. noi am cumparat-o de la ceva agentie cu care colaboreaza (colabora) Tunisiana.

krondia*
Alte impresii din această RUBRICĂKsar Jerid Hotel [Tozeur]: