ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.11.2018
ÎNSCRIS: 13.06.11
NOV-2018

Studio Central - fain şi ultracentral

Acum doua saptamani, dintr-o discutie auzita intre nevasta-mea si mama soacra am aflat ca a mea consoarta va avea trei zile libere! Instant, un beculet s-a aprins si, coroborat cu Sarbatorile ce se apropie, s-a ' conectat' la instalatiile ce deja s-au aprins la Targul de Craciun de la Sibiu... Asa ca fara intrebari sau alte comentarii, dupa ce am calculat cand sunt cele trei zile, direct pe booking... Cazari numeroase, preturi nu exagerate, note bune, stiti cum e cu gaina care s-a trezit in gramada de graunte! Si am inceput sa caut ceva cat mai aproape de centru. Am inceput cu hotelul Am Ring, am si facut rezervarea, insa ca de obicei, am aprofundat cautarile in ceea ce priveste cazarea, prilej cu care am aflat ca o parte dintre camere au vedere undeva in interior, si acolo nu ar fi chiar ok, motiv pentru care le-am trimis un mail in care le-am solicitat o camera la strada. Am apreciat ca mi-au raspuns foarte prompt insa raspunsul lor nefavorabil m-a determinat sa anulez rezervarea si sa ma reorientez.

Asa am gasit Sudio Central, cu niste camere si apartamente foarte dragute, cu note foarte bune pe booking, ceea ce m-a determinat sa fac o noua rezervare pentru doua nopti. Am primit un mail de la proprietar in care mi se dadeau indicatii despre unde pot parca si in ce conditii, am multumit si gata. Miercuri seara Nina a plecat la serviciu, eu m-am apucat si am ingramadit niste haine intr-o geanta, am pus-o in mijlocul sufrageriei, unde pun de regula valizele cand sunt gata de plecare (si pe ' a mea' o apuca tremuratul cand le vede intreband direct ' ce prostie ai mai facut, acum unde plecam? ' :)) iar dimineata la 7 m-am trezit si am facut doua cafele in asteptarea ei. Cand a intrat pe usa am intampinat-o imbracat si deosebit de cald, motiv care a facut-o sa treaca repede de mine, sa intre pe hol si de acolo in sufragerie … Intrebarea, pe care v-am redat-o mai sus, raspunsul meu, doi pupici, apoi indemnul ' mai pune cate ceva aici ' (in geanta desigur!) un pic de invarteala prin casa, si la 8 si jumatate am iesit pe usa.

Drumul pana la Sibiu nu-l mai redau il stiti cu totii si chiar daca nu-l stiti, urmati indicatoarele si ajungeti la fix! :) Doar acolo, trebuie sa stiti ca in momentul in care ajungeti in zona centrului, s-au mai schimbat niste reguli pe care nici eu nu le-am stiut. De pilda sunt amenajate o serie de parcari (zonele A, C si D) unde aveti voie sa parcati. Aproape de zona centrala sunt strazile Timotei Cipariu, Tipografilor, Arhivelor, Ghe. Magheru, unde puteti parca. Dupa ce ati reusit acest lucru, mergeti la cel mai apropiat automat de plata a parcarii, care sunt peste tot in zona, si platiti parcarea. Pretul am inteles ca s-a marit de vreo doua luni si este de 2 lei/ ora sau 10 lei pe zi. Ideea e ca 10 lei pe zi inseamna de la ora 8 la 22, asa ca indiferent de ora la care ajungeti tichetul are valabil acel interval orar. Lasati-l pe bordul masinii, la vedere, altfel ati putea avea probleme serioase! Sunt niste politisti locali care patruleaza toata ziua pe acolo si verifica acele tichete. In fine, am rezolvat cu parcarea, de pe str. Arhivelor unde am parcat, am iesit printr- o arcada direct in Piata Mare, in stanga am intrat pe Str Nicolae Balcescu, si la nici 70 de metri, dupa hotelul Imparatul Romanilor, pe dreapta, la numarul 8 ne astepta o doamna cu cheia de la camera.

Am intrat pe o poarta intr-o curte nu foarte lata, si pe dreapta, in cladirea ce se afla acolo, la parter, ni s-a deschis o usa si ni s-a prezentat camera. Totul pe ' repede inainte' pentru ca mai era un cuplu care astepta o camera. Ni s-au lasat formularele de cazare, si cu promisiunea ca va reveni dupa ce ii va caza pe ceilalti, doamna a urcat cu ei la etaj. Nimic deranjant in asta, doar ca acea camera, nr 2, nu avea nimic in comun cu ceea ce eu rezervasem dupa ce vizualizasem pozele pe booking! O camera extrem de mica, cu intrare direct din strada, de fapt din curte, apoi in stanga un mic holisor unde era inghesuit un dulap avand incastrat un frigider, iar deasupra o plita de gatit, apoi in maxim un metru se intra in baie, una la fel de mica si inghesuita...

La vederea acestei camere, am lasat-o totusi pe Nina sa completeze formularul si am iesit afara unde puteam sa fumez si chiar aveam pe pervazul camerei o scrumiera, in asteptarea doamnei care ne intampinase. Aceasta a venit repede si zambind m-a intrebat daca totul e ok. I-am raspuns ca nu si foarte politicos, dar ferm i-a spus ca ceea ce am rezervat nu are nimic in comun cu ceea ce am primit. Vazand-o ca parea mirata, am scos telefonul am intrat pe contul meu de booking si i-am aratat confirmarea rezervarii si pozele de la camera pe care o cerusem. Vadit incurcata, si acuzandu-i pe cei de la saitul respectiv, care, zicea dansa, in mod repetat au incurcat fotografiile, mi-a spus ca ar putea sa-mi dea 'apartamentul ' dar doar pentru acea noapte, pentru ca de a doua zi era rezervat si mi-a mai spus ca va trebui sa o anunt pana la ora 16 (era ora 13) daca vreau ca a doua zi sa ma mut in camaruta nr 2.

Am acceptat, pentru ca ne carasem deja geanta, iar Nina era obosita, si am luat camera 1. In mai putin de 5 minute am facut, pentru a doua zi rezervare in alta parte si am sunat-o pe respectiva sa ii spun ca poate trece mai tarziu sa ia formularul si banii pentru o singura noapte de cazare.

Camera nr 1, cu totul deosebita fata de cea cu nr 2 si am inteles ca cea mai frumoasa din cele 4 pe care le are Studio Central te intampina la intrare cu o usa din termopan, noua, de unde accedeai intr-un hol ingust cu o latime folosibila de maxim 1,5 m si de circa 3 m lungime. Pe partea dreapta, spatiul pe care ar mai fi putut sa il aiba, de circa 1,3 m era ocupat pe toata lungimea de un dulap lung, care avea frigiderul incastrat, apoi o plita electrica, intr-o nisa lunga deapura mai era un cuptor cu microunde, Pe dulap in dreapta se mai aflau un sandwich maker si un filtru de cafea, apoi in capatul opus intrarii se termina cu chiuveta. Pe partea de deasupra acestui dulap se mai aflau altele suspendate, in care se aflau vase, farfurii, tacamuri, pahare de diferite dimensiuni, o rola de servetele, ulei, otet (lasate probabil de cei dinainte) iar la intrare in doua dulapuri inalte se aflau, intr-unul centala termica cate una la fiecare camera in parte, iar in celalat pe un stativ un router wireless si multe ustensile de curatenie. Fiecare camera avea un router separat, si noi, ca si ceilalti am primit cate o parola.

Holul pe partea dreapta era despartit de camera propriu zisa de mai multe stinghii din lemn, asezate in plan vertical cu pauze intre ele, pe jos ca si in camera era parchet. In capatul holului dupa o usa alba, am gasit baia. Foarte micuta insa nu exagerat, dar de nefolosit de doua persoane simultan decat daca una era in cabina de dus... Locul unde era amplasat vasul de wc foarte inghesuit, imposibil de folosit corect datorita locului foarte ingust fata de perete, insa nu foarte deranjant. O chiuveta la fel de mica cu un dulapior sub ea, completa tot mobilierul de aici. Mai era o sticla de sapun lichid Palmolive... Alta incurcatura de poze a costituit-o instalatia dusului, cel modern cu hidromasaj fiind in camera 2 si poate si in celelalte, aici la noi fiind unul normal si foarte simplu.

Camera era, in ton, mica si ea dar foarte moderna. Pe dreapta, cum intrai si paseai pe parchet, se afla un dressing mare, cu oglinzi pe fiecare dulap care il forma si cu multe sertare, rafturi si loc pentru haine ce se pun pe umerase, un pat de 1,80 X 2 m avand cate o noptiera pe fiecare parte, deasemenea si prize deasupra lor iar vis a vis de acesta, in dreptul asa zisului perete de lemn ce iI separa de acea chicineta, niste mobilier ce putea fi folosit pentru a aseza ceva pe el, sau a depozita ceva in partea de jos. Mai era o masuta mica dar de nefolosit datorita dimensiunilor reduse ale camerei pe care se afla un odorizant, senzorul de caldura un stativ micut cu cateva carti de vizita si cam atat. Exceleaza insa televizorul, un led de 126 cm diagonala, poate cam mare totusi pentru camera respectiva, distanta pana la nivelul privirii, daca stai in pat nefiind mai mare de 2,7 m. Lumina se revarsa prin niste fante facute la nivelul tavanului daca se dorea o lumina difuza sau direct prin doua becuri puternice amplasate pe hol si alte doua in camera. Am sa mai adaug faptul ca patul, din lemn si cu o tablie capitonata din piele avea o saltea foarte confortabila, perne asemenea, lucru care ne-a asigurat un somn odihnitor. Deasupra patului un tablou cu doua zebre pupacioase, exemplu invocat de nevasta-mea de vreo doua ori …

;)

Foarte cald! A trebuit undeva in toiul noptii sa mai umblu la senzorul de temperatura si sa o mai reduc. Liniste, fara nicio problema puteai dormi pana la ore inaintate, insa cel mai important aspect il constituie localizarea acestui studio, la nici 50 de metri de Piata Mare. Cand ieseai din camera, dupa ce parcurgeai cei 10 metri pana la poarta, te trezeai direct in mijlocul multimii de oameni care treceau, de colo colo de la un magazin la altul de la un resaturant la celalalt, o atmosfera care te inveselea pe data.

Asa ca, daca ma intrebati, datorita acestui aspect si al conditiilor de cazare de care am beneficiat noi, (din start exclud camera 2) va recomand cu cea mai mare placere Studio Central!

Drumuri bune, vacante placute!

Trimis de iulian68 in 26.11.18 02:00:35
Validat / Publicat: 26.11.18 06:43:24
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SIBIU.

VIZUALIZĂRI: 603 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P16 In directua opusa Pietei Mari, ultima cladire pe dreapta adaposteste Raiffeisen Bank-ul de la parterul casei lui Klaus... Santa Klaus... ????????

webmaster45 [26.11.18 06:43:02] »

@iulian68:

In mai putin de 5 minute am facut, pentru a doua zi rezervare in alta parte

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

iulianic CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [26.11.18 11:40:16] »

@iulian68: Este o plăcere să citești un articol de prezentare a unui hotel sau a oricărui tip de locație de cazare în care autorii își dau drumul la cuvinte. Dacă mai ai și norocul - așa cum l-am avut eu acum - să acorzi superbonusul, atunci chiar că te bucuri.

Nu-mi plac deloc articolele despre locații de cazare (scrise în nici 10 rânduri) din care nu lipsesc cuvinte ca "superb", "recomand" "vom reveni cu siguranță", etc... și care nici măcar nu au o poză. Chiar dacă sunt "verzi", adică de interes pentru site, pe mine nu reușesc să mă convingă deloc. Ba dimpotrivă!

Așadar, felicitări și mulțumiri pentru efortul acestei prezentări detaliate!

iulian68 [26.11.18 12:06:25] »

@iulianic: sarut mana si multumesc mult pentru aprecieri! Incerc sa redau intotdeauna cu lux de amanunte experienta traita chiar daca inca nu ma ridic la nivelul tau! Insa ma straduiesc! ???? iti multumesc pentru vizita, ecou si vot! ????

carmen_22_09, iulian68, iulianic, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂApartamente în regim hotelier:

• pagină generată în 0.05322003364563 sec