ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.11.2018

Extrem de nemulțumit
Foarte nemulțumit
Extrem de nemulțumit

Alte asteptari, realitate dezamagitoare

De ce acest titlu, pentru cei care sunt vesnic incantati de "podoabele" tarii noastre? Pentru ca atata valva si "hype" s-a creat in jurul acestui castel, fiind un simbol foarte popular al turismului romanesc, dar nu are pentru ce.

Mare dezamagire. In primul rand din cauza a ceea ce ofera.

Ca si copil am fost incantata de arhitectura, zidurile, camerele de printese etc... Dar acum... Desi castelul este superb din punct de vedere al exteriorului si al arhitecturii generale, interiorul e jefuit.

Ce mi-a oferit spre a vedea in el? Trei camarute de tortura cu 5-6 obiecte? Un dormitor cu un pat, doua lazi, ceva rochii pe manechin si alte mici lemnarii fara informatii? Camere aproape goale fara niciun panou, coridoare fara lumina... ? O sala cu doua armuri dintre care una mai falsa si prost realizata ca alta? Asa imi vine sa urlu ca am mai multa istorie in coltul sufrageriei mele, imi pare rau!! (partenerul face reenactment de calitate nu de film comunist). Dar hai sa nu ma infloresc eu si sa ma umflu in pene ca nu asta e scopul sa arat ca wow ce culta mi-s. Dar mergi intr-un loc dinasta tocmai cu modestia si dorinta de a invata mai multe, tu ca om normal nu ca istoric sau pasionat de istorie care a citit nu stiu cat. Si totuși ca om normal cu o baza de cunoștințe, nu am simtit ca am ramas cu nimic.

Asa o goliciune generala a castelului... Si nu o zic numai eu, am mai citit review-uri de oameni echilibrati (nu dinalea gen "wooooowwwww, ce frumooos esteee, woooow nu am mai vazut asa cevaaa", pentru ca da, poate daca e primul tau castel ai putea avea reactia asta dar nu reprezinta o recenzie adevarata). Pur si simplu platesti enorm pentru cat de puțin vezi si cat de slaba calitate.

In concluzie pentru aceasta parte, merita sa vii aici daca:

A. Nu ai mai vizitat un muzeu de istorie /castel medieval

B. Vii cu un copil entuziast pentru castele, nu copil entuziast pentru tableta, ca ala o sa se plictiseasca de moarte, singurul lucru interesant o sa fie poate zidurile sau fantana

Acum a doua parte dezamagitoare.

Noi am ajuns cu o ora si vreo 5 min inainte de inchidere. Pe site spune ca ultima intrare e la fara 45. Am zis ca e destul timp si we made it on time (avusesem si un incident nefericit pe drum si nu mai speram sa ajungem, iar cand am ajuns am fost fericiti ca am reusit). Wrong!!!

Am inceput relativ linistiti turul desi am fost imediat de la intrare ghidati spre doua sali specifice ca alea se inchid primele. Am zis ok, sure avem timp. Apoi pe masura ce treceau minutele (desi era inca 20-25 min) tot mai mult simteam presiunea. Personalul ne expedia rapid pe la etajele superioare ca sa le inchida si abia ieseam de undeva ca si închideau dupa noi. Era inca si jumătate maxim. Am zis ok... Inca nu eram chiar asa enervati. Ne-am grabit prin coridoarele intunecate si fara ghidaje de sus unde nu am vazut mai nimic.

Apoi am vrut sa mai vedem ceva camere un etaj mai jos. Unele erau deja cu usile inchise dar nu incuiate. Adica ceva de genul: sper sa nu mai intrati sa pot pleca o data. Am intrat in una si omul de acolo voia sa plece cand am ajuns. Era inca maxim jumate!! Am întrebat politicos daca putem vizita a zis da ok. Dupa ce am iesit repede s-a pus pe adunat si a sters-o. Dupaia am fost scosi si din partea aia de castel, deja efectiv alungati si manuiti ca si caprele: " haideti mai repede ca mai aveti de vazut multe si acolo si dincolo si la 5 se închide trebuie sa iesiti, la fara 10 trebuie sa parasiti zonele de camere/terase"... Adica eu înțeleg, dar do you mind?!? Poti sa nu ma faci sa ma simt ca un musafir nepoliticos care a venit tarziu si nu stii cum sa ii spui ca vrei sa iti vezi telenovela la ora 5 asa ca trebuie sa plece? Pentru ca pe site ora de VIZITARE este pana la 5, nu PROGRAMUL TAU DE LUCRU.

In fine, ideea este ca, desi sper sa nu sune pretentios din partea mea, atitudinea a fost foarte aiurea. Efectiv ghizii/paznicii de la toate incaperile erau cu plasele in mana si gecile pe ei la ora 4:45 șuuind dupa noi ca haideti mergeti repede sa vedeti o data si terasa cutare si fantana ca trebuie sa plecati.

Mi se parea normal ca conducerea sa nu confunde programul de lucru cu cel de vizitare. Nu e normal sa fii vizitator care ai platit aceeași plata ca cel de o ora in urma, dar care e tratat ca o curca pentru ca tu trebuie sa ajungi acasa sa faci ciorba pentru barbat pentru luni dimineata (si bag asemenea stereotipii fiindca genul asta de oameni erau ingrijitoarele alea)...

Normal era ca dupa ora 5 (dupa programul de VIZITARE) sa se inceapa adunarea si inchiderea. Dar din păcate la romani (sub conducere mizerabila si comunista) nu exista asemenea fineturi. Si daca comentezi de asa ceva mai si risti sa se uite lumea la tine, ia uiteee, ce fiță e si domnișorica asta.

Pai mda... Cand vrei prea multe de la turismul tarii tale...

In concluzie, trebuie venit neaparat cu o ora si jumatate cel puțin, inainte de închidere daca nu vrei sa te simti ca o gaina dupa care se da cu matura.

Dar in concluzia concluziilor de dinainte, oricum nu merita sa vii decat daca te regasesti intr-una din variantele mentionate.

Pacat...

Trimis de alle4295 in 25.11.18 23:54:58
Validat / Publicat: 26.11.18 00:41:44
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în HUNEDOARA. A mai fost în/la: Castelul Peles, Bran, Brukenthal...

VIZUALIZĂRI: 2392 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (alle4295); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

webmasterX [26.11.18 00:41:35] »

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 00&ridAnt=91184

alle4295 [26.11.18 09:59:20] »

@webmasterX: multumesc, stiu, dar in afara de clasica poza in fata castelului altceva nu am facut caci nu am simtit nevoia sa mai dam 5 lei in plus pt taxa foto dupa pretul deja piperat platit pentru aceasta vizita. Oricum nu am fi avut ce poza prea deosebit.

resita2009 [26.11.18 11:15:36] »

Orinde in lume mergi platesti taxe daca vrei sa vizitezi ceva iar 20 ron nu e o taxa mare, in fine fiecare pe banii lui e stapan dar nu are rost sa ne plangem de preturi.

iulianic CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [26.11.18 12:01:01] »

@alle4295: Noi nu ne regăsim în nici una dintre cele două categorii. Noi am văzut sumedenie de muzee de istorie, de castele medievale și nici nu am fost acolo pentru a ne delecta copiii. Am fost acolo în grup mare, format din membri AFA, cu ocazia unei întâlniri AmFostAcolo.

Dacă nu reușești să-ți mobilizezi imaginația, s-o faci să te transpună în epoca în care castelul avea altă funcționalitate decât cea de muzeu… mai bine nu te duci.

Cât despre programul de vizitare și atitudinea celor de acolo… În Bulgaria, la un muzeu etnografic nici nu ni s-a permis intrarea, noi sosind cu 5 minute după ultima oră de intrare. Programul de vizite era până la 17.30, iar noi am ajuns la 17.05.

Și chiar nu ai nici o poză de la Castelul Corvinilor? Măcar din exterior. Într-adevăr, sunt momente în care chiar consideri că a achita o taxă de fotografiere este prea mult. Știi că în Județul Prahova sunt muzee care pretend texă de fotografiere de 25 lei/piesă sau 50 lei/sală?

Costi [26.11.18 23:31:10] »

[...]

Eu am văzut ceva castele la viața mea, de la cele de pe Valea Loarei, până la unele de prin Slovacia și nu pot spune că cel al Corvineștilor este mai prejos față de acestea.

Dar se pare că ai o problemă cu obiectivele turistice din România, îți cam pute pe la noi... Spun asta, uitându-mă că ai mai scris încă două articole despre muzee de pe la noi și, la fel ca acesta, nici acelea nu te-au mulțumit. Dacă Muzeul Rezervației Bucegi mai înțeleg să te nemulțumească, deși evident ai pretenții ca pentru Versailles, să cârcotești pe seama Peleșului mi se pare de-a dreptul un comportament pasiv-agresiv.

Culmea e că într-unul din aceste articole spui că ți-a plăcut la Bran. Asta în condiția în care toată lumea știe că mobilierul din acest castel nu are nicio legătură cu acesta, fiind adunat de proprietari de pe unde au putut, pentru a-l înlocui pe cel existent inițial și care aparținea statului.

Nu mai lungesc vorba și închei spunându-ți doar atât: stai acasă! Nu mai vizita muzee, dacă nu-ți plac! (singură recunoști, citez: „Problema mea in general cu muzeele sau castelele sau alte obiective de acest gen, este ca ma simt mereu nemultumita de placutele cu informatii. ”). Și dacă totuși o faci, încearcă să vii mai devreme, nu aproape de ora închiderii...

alle4295 [09.03.19 23:12:10] »

@Costi, @iulianic: Hello, nu stiu de ce ma simt atacata cam personal cu comentariile acestea (mai ales a domnului Costi). Defapt, mai degraba, se pare ca va simtiti atacat personal de review-ul meu, de unde nota prea directa indreptata catre mine...

Multumesc pentru informatiile despre Bran, eram mult mai tanara atunci si am avut alta stare de spirit.

Eu nu sunt pornita sa jignesc si nici sa arunc cu noroi. Poate ca am tot scris pareri negative ca alea m-au trigger-uit, pe cand multele alte pareri pozitive despre alte obiective le-am tinut pentru mine. Nu inseamna ca nu le-am avut.

Acum ca ma uit la review imi dau seama ca e foarte negativ, dar va rog sa intelegeti ca pentru mine a avut un gust foarte amar experienta din cauza oamenilor si pataniei cu programul. La asta s-au adaugat alte mici chestii mentionate si in review, de unde pornirea mea prea prea suparata. Oricum, desi in general frumos, nu pot nici sa il ridic in slavi si sa zic nu stiu ce de castel. Nici zona in care e nu e prea frumoasa (pacat si rusine primarului), noroc ca e el in sine un construct frumos. Prefer pozele de acum incolo, toate alea romantate si editate frumos. Credeti-ma ca am imaginatie destula, dar fiind acolo si lovindu-ma de acele lucruri neprimitoare mi-au distrus-o.

Nu accept comparatia cu Bulgaria. Si ce? O alta tarisoara nenorocita. Si daca e asa in Bulgaria e normal sa fie asa in general, sau cum?

Nu se poate asa, am fost in multe alte locuri unde am citit clar ca se intra cu x timp inainte de intrare si MEREU am respectat acel timp si am putut vizita in pace. Daca imi spui ca pot intra cu pana la 30 minute inainte de intrare inseamna ca eu chiar voi avea timp sa vizitez totul si nu ca se vor inchide usile in urma mea inainte de ora de final. Chiar nu sunt scuze si nu stiu de ce incercati sa le gasiti cu lumanarea.

Asta e singura mea mare buba si suparare la articolul asta. Ca nu am gasit mai nimic interesant expus in castel e alta, probabil ieseam cu parere mai neutra de acolo, cine stie poate chiar usor pozitiva, dar din pacate personalul dintr-un loc face multe (mai ales cand nu te lasa sa vizitezi locul, deci nu ii poti ignora!) Again, imi pare rau ca am testat nervii iubitorilor tarii. Nu o mai luati personal

O zi faina!

alle4295 [09.03.19 23:46:51] »

Ce as mai vrea sa adaug: doar pentru ca avem o comoara (da, castelul e o comoara ramasa tarii noastre), nu inseamna ca review-urile despre el trebuie sa fie automat pozitive si ridicatoare in slavi. In functie de cantitatea de experiente anterioare/ dispozitie/ cunostinte de istorie/ pasiune pentru castele etc, poti avea pareri mai bune sau mai putin bune, poti sa pleci incantat ca ceea ce ai vazut te-a multumit, sau poti cu un sentiment ca l-ai vazut si pe asta, etc. Dar nimic nu inlocuieste faptul ca are camere aproape goale (iar unde e ceva, is zale false sau carpituri de rochii "de epoca"), ca ceea ce vezi de pe terasele lui (alea ce le poti accesa) nu e mai nimic frumos de te chinui sa incadrezi o poza, ca e administrat fara nicio pasiune, ca are un personal fara niciun chef.

Eu nu ma multumesc cu "merge si asa". Niciodata. Eu vreau sa imping inainte. Eu vreau crestere, dezvoltare. Cine e capabil sa inteleaga, ar trebui sa se revolte impotriva administrativului si sa ceara mai mult. Nu sa se supere pe mine, doar pentru ca ei au avut o experienta buna. Eu am subliniat niste aspecte care ar trebui imbunatatite. Nu stiu ce e rau in asta. Nu o sa mai vina lumea din cauza mea la castel? ) Cred ca defapt i-ar prinde bine, sa respire si personalul sa stea sa se gandeasca de ce nu mai vine lumea si sa investeasca ceva din banii aia multi dati de miile de turisti...

Dar nu, tara asta se multumeste mereu cu ce are. Multumesc si eu pentru ce am, dar si vreau mai mult si nu ezit sa imi arat indignarea pentru acolo unde se poate mai bine! Caci e poate! Altfel hai sa "ne folosim imaginatia" si cand mergem la spectacole de reenactment, sa vina reenactorii pe jumate in blugi si tricouri si jumate in camesi si ceva blana sau zale aruncate pe ei. De ce nu? Merge si asa. Sa laudam ca au venit totusi si au jucat scena.

cocostarc [01.10.19 10:54:27] »

INCALIFICABIL

Am ajuns cu un grup de elevi (54) la Hunedoara, in fata ghiseului casei de bilete a castelului, sambata 28 sept. la orele 18:16', dupa un drum lung (peste 400 km) de la Vatra Dorne. Casieria inchisa iar casiera se pregatea de plecare. Incerc sa-i explic ca venim de departe cu blocaje in trafic si am venit special penrtu a vizita castelui, dar de dupa geam imi arata programul. Un minut peste. Incerc sa explicam situatia personalului de la paza castelului, dar oamenii ne explica civilizat ca nu ne pot ajuta. Sunam in repetate randuri la primarie, pe numarul oficial, dar nu raspunde nimeni. Cerem ajutor de la Politia Locala unde cu multa amabilitate si profesionalism, ofiterul de serviciu ne ajuta, inregistreaza sesizarea noastra si se angajeaza sa prezinte problema directorului de la Castelul Huniazilor. Dupa vreo 2 ore acesta ne suna sa ne spuna ca nu putea face nimic din ''cauza" calculatorului care, ce sa vezi, la orele 18:15' blocheaza toata activitatea, blocheaza casa de bilete, porti de intrare, iluminat, etc.

Venisem cu bucurie la castel, sa simtim vremurile de glorie ale trecutului, si poate copii ar fi intrat in pielea printeselor, a cavalerilor sau a ostenilor.

Nimic din toate astea, mahnire si umilinta. A fost mai important un minut peste program, decat sa implinesti visele unor copii veniti de asa departe. Asa functioneaza sistemul la Hunedoara. Pacat.

P. S. Uitam sa spun ca la 18:12', cand au ajuns la casa de bilete primii din grupul nostru, casiera tocmai refuza sa dea bilete unei familii (4 persoane) din Constanta, pe motiv ca in 3 minute se vor "bloca" portile si risca ca o parte a familiei sa nu poata intra.

Nicaeri in lume, nici la ultimul aeroport, nu se intampla asa ceva.,

Multumim Politiei Locale pentru operativitate si profesionalism.

alle4295, iulianic, resita2009
Alte impresii din această RUBRICĂCastelul Corvinilor: