ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.11.2018
DIN: Tîrgu Mureş
ÎNSCRIS: 15.06.12
AUG-2018

Hanul din Tulgheș, mâncare bună și atmosferă plăcută

Restaurantul are numărul de înregistrare 73, reprezintă un han tradițional din Tulgheș, județul Harghita și face parte din exponatele Muzeului Astra.

Programul de funcționare este de luni până duminică, adică non stop, între orele 10:00- 24:00.

Hanul se află vis-a-vis cu intrarea pe poarta numarul doi în Muzeul Astra.

Construit în anul 1922 pe unul din drumurile comerciale care legau Moldova de Transilvania, în locul unui han mai mic și mai vechi. Acesta devine după câțiva ani, după schimbarea proprietarului, hotel și restaurant funcționând până în anul 1958, cand este abandonat.

Acesta a fost demontat și transferat în anul 1991 și reconstruit în 1993.

Intrarea în curtea interioară a hanului se face pe sub o poartă înaltă din lemn sculptat.

Intrarea este dominată de un turn înalt de 10 metri, cu geamuri mari în partea superioară, pe toate cele patru laturi și decorat cu lemn aplicat pe zidărie.

Fațada dinspre interiorul curții este protejată de o prispă cu foișor lung, susținută de stâlpi simpli și închisă cu o balustradă de scândură traforată.

Sălile de mese sunt decorate cu mobilier pictat, blide și căncee de ceramică. Lămpile de gaz care asigurau iluminatul sunt suspendate în tavan.

În fața hanului este un car decorativ cu flori și rasteluri din lemn.

Imediat după intrarea în curtea interioară, pe partea stângă, este o fântână frumoasă din lemn.

Îmi place cum e decorată curtea, cu multe flori și felinare, dar găsim elemente moderne: multe televizoare mari cu ecran plat, o baie foarte frumoasa, muzică live cântată de un domn mai în etate cu o voce superbă. Mi-a plăcut să văd aici că este apreciată și angajată să cânte și o persoană care se îmbracă la costum, nu face playback, nu poartă mini și decolteuri obraznice.

Noi am fost serviți cu amabilitate și promptitudine, cu toate că erau mulți clienți.

Mâncarea este gustoasă. Noi am comandat: supă gulaș cu carne de vită (28 lei, 14 lei/ porție), mini șnițele de pui cu cartofi prăjiți, porție pentru copii (15 lei), ketchup 75 g (2 lei), pâine 200g (1,50 lei). Total 46,50 lei.

Dacă voi mai mânca la Muzeul Astra, tot la Hanul din Tulgheș m-aș opri, pentru că mi-a plăcut tot acolo, de la atmosfera rustica, la mâncare și amabilitatea servirii cu zâmbetul pe buze.

Trimis de Dana2008 in 24.11.18 09:26:47
Validat / Publicat: 24.11.18 13:44:01
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SIBIU.

VIZUALIZĂRI: 979 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P16 Hanul din Tulgheș, Muzeul Astra Sibiu

carul decorativ

[24.11.18 13:43:03]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Unde mâncăm în Sibiu și împrejurimi?, SIBIU" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: O zi în Dumbrava Sibiului - Complex Muzeal Astra, Zoo Sibiu]

[24.11.18 14:13:21]

@webmaster45: Mulțumesc frumos!

Rodel
[24.11.18 15:15:50]

Am poposit de câteva ori la Hanul din Tulgheș, un loc foarte căutat de sibieni și turiștii veniți la Muzeul Satului. Confirm cele scrise de tine referitor la mâncarea bună și amabilitatea ospătarilor.

ungureanica
[24.11.18 16:05:26]

Acum regret că nu am mâncat aici și ne-am oprit jos la Cârciuma Țărănească. Am văzut hanul pentru că am intrat pe la această poartă. Asta e. Poate altă dată. Frumos articol și util. O zi faină!

krisstinna
[24.11.18 19:55:33]

@Dana2008: Și eu tot acolo aș mânca dar doar vara, pe terasă. Înăuntru mirosea puternic a mucegai

E bine totuși ca bucătăria e intr-un corp diferit de clădirea cu miros, altfel și bucatele ar avea gust și miros de mucegai.

Noi am fost in urma cu doi ani, pe 1 Decembrie, erau luminițe, ningea si decorul era de poveste. Geamurile aveau flori de gheață, tare mult mi-a plăcut.

Pe 1 Decembrie au și un meniu special, numai pentru ziua aceea.

Să va fie de bine

[24.11.18 20:02:25]

@krisstinna: Mulțumesc frumos pentru vizită, ecou și aprecieri!

Eu cred că iarna nu este la fel de romantică plimbarea pirn Muzeul Astra din Sibiu sau poate greșesc?

Mă întreb totuși cum ar arăta totul pe un fond alb?

Nu se știe niciodată, dar e sigur că iarna nu mai putem apela la biciclete.

Ma bucur că nu am mâncat înăuntru dacă miroase a mucegai.

[24.11.18 20:05:48]

@ungureanica: Mulțumesc frumos pentru vizită, ecou și aprecieri!

Data viitoare poate va veti intra pe la poarta numărul doi.

[24.11.18 20:08:03]

@Rodel: Mulțumesc frumos pentru vizită, ecou și aprecieri!

Ma bucur că ți-a plăcut și ție la Han!

Zoazore
[28.11.18 12:33:05]

@Dana2008: Frumos tare acolo, dar mini-snitelul ala chiar e mini! Doar pretul e maxi. Facand media, da... mediu!

Imi place ca-s flori multe!

Papanasi n-avea?

@krisstinna: Imi amintesc bine articolul tau. Nu stiu de ce, mi s-a lipit de suflet!

Poate ca mirosul ala face parte din... decor!

Dana2008, Rodel, ungureanica, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Sibiu și împrejurimi?: