ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.11.2018
ÎNSCRIS: 10.07.09
STATUS: APOLLO
NOV-2018
single

Unde mancam in Kufstein la preturi rezonabile

De data aceasta am stat si m-am gandit pe ce tema sa merg mai departe, spiritualitate sau ceva mai omenesc, si in final am decis ca spiritualitatea sa o las pe data viitoare, ca o iertare a pacatelor, pentru ca maine ajung iar la Kundler Klamm (la o saptamana doar) si trebuie sa imi fac incazirea pentru maine, asa ca va voi povesti pe unde se poate manca la un budget mai rezonabil.

Un turist in Kufstein (si nu numai) poate cauta sa manance la un restaurant traditional (ca doar este in concediu), dar daca sta ceva mai mult si nu mai este chiar turist, cauta ceva mai potrivit buzunarului. Acum poate o sa spuneti ca mai bine sta acasa si isi gateste, dar poate ca uneori nu are chef, sau mai vrea sa se mai rasfete.

Si cum vreo 2 luni am stat la hotel (si aveam o camera obisnuita fara bucatarie ????) cred ca va dati seama ca nu prea imi venea sa mananc des la restaurant, asa ca am inceput sa studiez piata. O masa calda este de preferat intotdeauna unor sandvisuri asa ca va propun cateva variante de luat masa in jurul a 10 euro:

- Am sa incep nu neaparat in ordinea in care le-am testat eu, ci cu cel mai apropiat loc de gara si anume Kufamici, program zilnic 11 – 23 (vineri si sambata pana la ora 24) iar ca meniu au de toate: supe, salate, pizza, paste, hamburger, kebap, iar preturile sunt pana in 10 euro, in fine, pizza de familie (diametru cm) este 15.90 euro. Exista si oferte, eu am luat odata pizza si pepsi la mai putin de 10 euro. Fiind atat de aproape de gara exista si o tabela electronica care anunta trenurile dar si masinile locale, asa ca puteti sta linistiti la masa. In cazul in care aveti nevoie si de cazare, localul se afla langa hotelul Gisela.

Din ce am vazut au destul de multi clienti si asta in special prin locul bun pe care il au in peisaj.

- Flax Imbiss, si aici va pot aduce aminte de o gluma care circula pe vremea lui Ceausescu, cu un turc care vizitase Bucurestiul si intors acasa le spunea cum in Romania sunt o multime de magazine care apartin unui singur turc, Ali (Alimentara). La fel si eu cu Imbiss, la vremea aceea nestiind ce inseamna am vazut in multe locuri acest cuvant, pentru ca mai tarziu sa aflu ca inseamna gustare. Sa revenim si la acest loc (situat aproape de hotelul la care am stat 2 luni, si unde obisnuiam sa mananc snitel cu cartofi prajiti la care iti erau aduse si trei plicuri cu dulceata, maioneza, ketchup pretul fiind de 6.80 euro (daca mai puneai si o bere ajungeai aproape de 10 insa), dar snitelul era mare de tot ca il mutam intr-o alta farfurie ca sa las loc suficient si pantru cartofi (portia la fel de generoasa). Am mancat de fapt acolo doar de doua ori, insa in ambele ocazii am luat snitel c cartofi prajiti. Acum sa nu spuneti ca este o lipsa de inspiratie, dar nici macar acum ca am casa mea nu imi fa acasa cartofi prajiti, si nu pentru ca as tine la silueta (in fine, tin la ea ca sa o mentin asa cum e ????) ci pentru ca am bucataria open space si la prajit oricm sare si ulei, asa ca prefer ca atunci cand prin un restaurant sa mananc cartofi prajiti. Si apropos de asta, cand au fost baietii am luat hamburger pe care i-am pus la gratar acasa. Nu vreti sa stiti ce fum si ce miros am imprastiat, asa ca fara prajeli acasa.

- Imbiss Unterland – tot in zona unde era hotelul, si la fel, pizza (7.5 euro), snitel cu cartofi prajiti (7,90 euro), kebap, salate, hamburger, mici (de fapt cevapcici), pui fript etc, si daca Flax Imbiss nu are deschis si duminica, Imbiss Unterland are, asa ca avem noroc duminica.

- Happy burger – aici oferta este cu hamburger, cevapcici, kebap, pizza, preturi decente, sub 10 euro, chir am luat cand am fost cu baietii am luat cate un kebap classic, la 5 euro, eu nu am reusit sa mananc decat jumatate, baietii au reusit insa sa le dovedeasca. Si aici am vazut destul de des client si chiar au si vreo 2 mese in strada.

- Wu – mancare asiatica – preturile sunt ok si portiile mari, eu am luat odata ceva taitei cu legume si snitel si un sos alaturi, jumatate am luat acasa (problema mea insa cu mancarea asiatica este ca e cam sarata pentru gustul meu). Angajatii si cred ca totodata si proprietarii sunt de origine asiatica, familie, deoarece le-am vazut acolo si copiii care pierdeau si ei vremea din lipsa de alta activitate. Eu am fost intr-o duminica, cand nu prea sunt clienti, insa in timpul saptamanii de cele mai multe ori restaurantul este plin.

- Inn café – nu ca ar avea preturi mici insa au oferta de pranz 9.60 euro – o supa si un snitel cu salata de cartofi sau cartofi prajit. Am mai fost acolo si in afara ofertei de pranz si pot spune ca au o oferta destul de larga si buna.

- Baguette si Thai 2 Go – aici sunt o multime de produse, sandvisuri, produse dulci, sucuri, chifle, paine, cam tot ce vrei. Baguette se afla langa (aproape) fiecare supermarket MPreis si exista o conventie intre ei, odata cu bonul de casa la MPreis primesti si un talon care iti face diferite oferte la Baguette, eu de exemplu am luat odata snitel cu salata de cartofi la 4.50 euro, exista si o oferta in care alaturi de cafea prmesti un dulce, depinde de programul pe care il au si multe altele, iar Thai 2 Go (stiu doar unul) au o oferta de pranz cu taitei cu legume si pui la 4,90 euro (singura mea plangere este ca mancarea asiatica este cam sarata pentru gustul meu). La Baguette am mai vazut o oferta, aproape de inchidere cand simt ca nu isi termina produsele, le pun la 50% din pret (multi ar spune ca acesta este de fapt pretul real, si cred ca asa este) si mi s-a intamplat si mie sap rind oferte si nu mi-a parut rau.

- Subway – normal, oferte diferite, preturi accesbile iar produsele chiar aratau bine, aici doar am facut poze, inca nu m-am oprit, cred insa ca odata am sa o fac deoarece si aici sunt uneori oferte foarte tentante.

- McDonalds – nu i-am testat, nu sunt chiar aproape de mine, insa nu m-au tentat.

Oferte am gasit si la Inter Spar unde zilnic intre anumite ore diverse meniuri au pretul la jumatate, v-am spus odata ca am luat snitel cu cartofi prajiti in jur de 5 euro (portie generoasa).

Asadar lucru care este valabil peste tot, nu numai in Kufstein, exista o multime de astfel de oferte, dar daca stau sa ma gandesc bine, destul de multe astfel de locuri apartin comunitatii asiatice, arabe si care de multe ori au deschis atunci cand in multe alte locuri este inchis. In fine, asa supravietuiesc si ei si noi, si daca va aflati vroedata prin zona (cat voi mai sta pe aici dati de veste si apar si eu).

O seara frumoasa sa aveti si va las in compania pozelor.

Trimis de mishu in 22.11.18 22:28:23
Validat / Publicat: 23.11.18 08:34:34
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în AUSTRIA.

VIZUALIZĂRI: 465 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P20 Imbiss Unterland - sa trecem la fapte

[23.11.18 08:44:48]

Yolanda
[23.11.18 09:12:41]

@mishu: un articol gustos si delicios. Daca puneai mai multe poze cu deserturi...

Preturile sunt mai mult decât rezonabile, o adevarata fericire pentru femeile cochete care nu prea trec pe la bucatarie.

Rodel
[23.11.18 11:03:05]

Nu știu dacă voi ajunge vreodată în Kufstein, pa care l-am descoperit prin articolele tale, dar consider că recomandarea

cu locurile bune de mâncat este foarte utilă. Cum se vede din poze, porțiile sunt generoase și sunt convinsă că sunt și gustoase.

Zoazore
[24.11.18 15:22:40]

@mishu: Mooaamaa! Bre Mishuloca, bafta ta e ca doar ce-ammancat, ca-s la mama, la Braila!

Arata pacatele alea de bucate de sa mor aici! Pacatul tau vinovat e inghetata? Ei bine, si-al meu, dar si pizza aia, si snitelul, si cartofii prajiti...

Stii ce ma gandeam? Cand mai vii vreodata acasa si stai mai mult, mergem amandoua la cuptorul cu Lemne (mi-a ramas mie la suflet crasma aia!) si cerem cate doua portii de cartofi prajiti si una de degetele, ca prea mi-ai facut pofta! Bine?

Faine recomandari, faine locatii, utile pentru cei ce vor avea drum pe-acolo!

[24.11.18 23:02:55]

@webmaster: Multumesc foarte frumos, o seara linistita!

[24.11.18 23:05:31]

@Yolanda: Imi pare rau pentru deserturi, nu prea sunt chiar in lista mea de preferinte decat in cantitati mici, dar incghetata e in top.

Cat despre restaurante, in weekend incepand cu primele ore vezi prietene, cupluri sau grupuri de prieteni care stau la o erasa la o cafea, un pahar de vin sau un cocktail (de cele mai multe ori e Aperol spritz sau Hugo) iar pranzul se ia in oras si mi se pare atat de frumos.

Multumesc de vizita si aprecieri.

[24.11.18 23:08:02]

@Rodel: Si pe mine m-a interesat sa gasesc locuri decente unde sa mananc si sunt si unele restaurante unde preturile sunt mai aproape de ceea ce pot accepta, si chiar mai am un restaurant despre care vreau sa povestesc si unde mi-a placut mult de tot ce am luat.

Cat despre ajuns, nu se stie niciodata, asa spuneam si eu acum un an, in fine, nu tot ce mi-am dorit ca si calatorii s-a indeplinit, dar cine stie.

Multumesc frumos de vizita si aprecieri.

[24.11.18 23:10:44]

@Zoazore:

Nu e bine, vii tu aici la mine si te duc eu in diverse locuri unde iti garantez ca o sa iti placa.

Acum cam inghit in sec, m-am luat cu o multime de lucruri si am uitat sa mananc.

Multumesc frumos de vizita si aprecieri, o seara linistita.

mishu, Rodel, Yolanda, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în zona Kufstein? :