ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.11.2018
STATUS: APOLLO
NOV-2018
single

Indieni, cowboy, Moș Crăciun - Pullman City, Germania

Pullman City, indieni, Mos Craciun, asa-i ca nu stiti ce sa credeti? Nici eu cand am vazut prima data numele, normal ca am plecat cu gandul undeva prin America, ma si vedeam undeva teleportata acolo si fara sa am nevoie de viza. In fine m-am trezit si am vazut ca Pullman City este un oras tematic, totodata si parc de dstractii (altfel decat cunoastem) in Germania, cel mai cunoscut oras in apropiere fiind Passau.

Drept coordinate GPS am sa vi le indic pe cele marcate de mine pe tableta 48.695707,13.264598.

Parintele spiritual al acestui oras este Peter Meier, un iubitor al westernului (de altfel chiar la intrarea in Pullman City este o placuta memoriala si o statueta infatisand un cowboy si calul sau) si totul a pornit de la descoperirea unei sei “Pullman Saddle” intr-un magazin cu articole ecvestre, seaua fiind fabricata de o firma celebra in Statele Unite si oferind acestei sei garantia pe viata.

A prezentat mandru aceasta achizitie prietenilor sai si de aici pana la realizarea visului sau de a aduce westernul mai aproape de el a mai fost doar un pas, un pas care a dus la aparitia acestui oras in 1992. A decis numele sa se foloseasca de numele “Pullman” pentru rezonanta acestui nume, si cred ca macar o data in viata acest cuvant l-ati auzit, eu il asociez cu vagoanele Pullman, si asa este, insa studiind putin mai mult, Pullman a fost implicat in tot ceea ce inseamna calitate.

De la plan si pana la realizarea lui au trecut 5 luni si au fost implicate o multime de persoane si initial era un loc mai degraba pentru activitati ecvestre. Insa totul a fost dezvoltat astfel incat orasul isi deschide portile la data de 16 mai 1997, ca un adevarat oras western in care lasi viata de zi cu zi pentru a te transpune in America anilor 1860-1890, western, cowboy, indieni, cautatori de aur, de toate gasiti aici, acum insa in aceasta perioada il gasiti si pe Mos Craciun. Insa mult mai multe informatii puteti gasi in pagina oficiala pullmancity.de/en-US. Mai multe insa pe parcurs. Va mai spun doar ca preturile de intrare sunt astfel:

Joi si vineri:

Copii pana in 4 ani – gratis (de altfel si sambata si duminica)

Copii/adolescenti 5-16 ani – 2 euro

Peste 17 ani – 8 euro

Sambata si duminica:

Copii/adolescenti 5-16 ani – 3 euro

Peste 17 ani – 10 euro

Excursia de o zi, la fel ca toate celelalte, cu firma ASTL, o firma cu sediul in Germania dar care are un birou si in Kufstein si un aspect deloc de neglijat, preturi foarte ok. Drumul spre Pullman City foarte frumos, pe drumuri bune (doar putina autostrada) asa incat am putut admira natura si orase intr-o frumoasa zi de toamna. Am ajuns la destinatia noastra in jurul orei 13.30 unde aveam timp la dispozitie pana la ora 19.00.

Am trecut de poarta de acces (unde ni s-a pus stampila pe mana in cazul in care am fi dorit sa iesim si sa intram din nou) si de aici m-am simtit brusc precum un copil care isi primeste jucaria visata. Ma uitam in jurul meu, aveam deja pe fata zambetul care l-a consacrat pe liescu si nu imi venea sa spun decat WOW! la fiecare pas. Brusc eram intr-o alta lume: o lume a povestilor copilariei, cu pistolari cu vestitele palarii pe cap si hainile lungi din piele si cizme cu pinteni, cu indieni mai mult sau mai putin amenintatori.

Casele din orselele vestului salbatic de unde nu lipseau vestitele “Saloon” unde gaseai barbatii la un un pahar de whisky si unde temperamentele aprige duceau la dueluri zilnice. In afara orasului isi duceau traiul indienii, in acele corturi tipice in care aveau toata casa.

Mica biserica din lemn se gaseste si ea aici, la fel biroul serifului dar si banca. Ca sa mai ramanem in aceasta zona mai trebuie sa stiti ca se gasesc si magazine de unde va puteti cumpara costumatii specifice si chiar niste arme ca sa aratati ca un cowboy adevarat (binenteles armele sunt cu aer comprimat, dar cine stie?).

Dar pentru ca suntem totusi in secolul XXI, trebuie sa adaptam anumite lucruri, Aici pe perioada verii sunt casute in padure care pot fi inchiriate si ele nu poarta numai numele ci si nume celebre din epoca de aur a westernului. Exista si un cort indian mare (diametru 19,47 m si inaltime 17,41 si se pare ca este cel mai mare cort Indian din Europa) in care au loc diferite activitati pentru copii, pot umple sticle (le primesc contra cost) cu nisip colorat si le iau acasa (mi-ar fi placut sa fac si eu asta dar m-am bucurat doar sa privesc cum intreaga familie se bucura de asta, sau ateliere de bucatarie in care mamicile si copiii faceau fursecuri pe care le decorau si apoi dupa ce le coceau in cuptor le luau acasa.

Aleile prin padure sunt marcate cu stalpi de iluminat dar totusi pentru a pastra farmecul exista torte ce seara sunt aprinse.

Exista si un mic parc de aventura, cu doua trasee (verde si albastru) interesante, nu tocmai usoare, si care nu se afla la inaltime deoarece nu esti asigurat in nici un fel. Si ce pot spune ca m-a surprins sunt chiar cateva locuri (ca de exemplu escaladarea unei casute) unde nu esti asigurat si totusi parintii priveau relaxati catararile copiilor lor. Ceva adrenalina adorata de participanti copii sau adolescenti si am vazut chiar si cateva pesoane care aveau clar peste 30 de ani.

Exista si mici ferme cu diverse animalute, astfel ca am vazut si iepuri, lame, magarusi, canguri pitici, iepurasi, oi, gaste, iar in afara orasului este chiar un tarc ceva mai mare unde sunt cativa bizoni (i-am fotografiat ceva mai greu deaorece soarele imi dadea de furca iar ei erau cam indepartati).

Sa mai revenim putin si la posibilitatea de cazare, asa cum v-am spus casutele sunt disponibile vara, nu au baie insa am vazut toalete si dusuri bine puse pa punct. In schimb fiecare casuta are cate un gratar (micut nu mare, dar cred ca suficient). Exista chiar si un hotel (nu stiu daca totusi este singurul sau nu) care functioneaza si iarna (si chiar am vazut acum cum se cazau niste turisti).

Pentru ca am spus ca suntem in perioada Craciunului, cu o zi inainte de a ajunge eu acolo s-a deschis Targul de Craciun, astfel incat bucuria de a petrece o zi aici este dublata, o multime de chioscuri cu diverse produse la vanzare, decoratiuni de Craciun din diferite materiale, obiecte de décor sau accesorii pentru iarna. Exista si un colt al sticlarului, unde firma de sticlarie JOSKA are aici un mester care invita copiii sa faca o inima din sticla.

Normal ca nu era sa uit ce este cel mai cautat in aceasta perioada vinul fiert sau punsch-ul nealcoolic pentru copii. Si ca sa mearga ca uns, adaugam ciorba de cartofi, usturoi sau gulas servita in paine, carnati, sunca coapta, carne prajita, servite in chifla sau corn, langos cu smantana, cascaval, sunca, sau altfel de gogosi, castane coapte, migdale prajite, frigarui de fructe trase in glazura de ciocolata, clatite cu diverse toppinguri, asta ca sa vorbim de ceea ce gasesti pe strada, dar exista si cateva restaurante, cu nume rasunatoare precum: Music and Dance Saloon, Black Bison Saloon, Cantina Mexicana, Rodeo Steakhouse, Scarlett’s, Pinacolada Bar, Hudson Bay Taverne, Billiard Saloon, care te imbie cu mancare si bautura buna ca sa nu mai vorbim de atmosfera festiva, intretinuta de muzica live sau inregistrata.

Si daca tot am vorbit de muzica, toata ziua se aud colinde de Craciun, toate in varianta engleza ca doar suntem in Pullman City.

Am intrat si eu intr-un restaurant (la celelalte doar m-am uitat pe geam) iar mesele pot spune ca spre siguranta sunt rezervate. Poate ca poti gasi 2-3 locuri, insa am vazut acolo multe grupuri formate din ceva mai multe perechi, asa pentru distractie adevarata.

Au loc (cred ca din ora in ora) si spectacole (intr-o zona dedicata), spectacole ce sunt anuntate periodic de cate gazde, prin prezenta unei domnisoare tare dragute care prezinta totodata personajele de poveste care defileaza prin oras la fiecare jumatate de ora.

Spre seara a cantat chiar Mos Craciun, de nu imi mai venea sa plec, aveam senzatia ca este un playback, insa treptat am realizat ca este chiar mosul cel care canta (si era chiar un mosulet) si canta cu un accent american atat de frumos incat in zona scenei respective (pe strada) cu greu mai reuseai sa treci.

5 ore m-am plimbat si am stat in total pe diverse banci maxim jumatate de ora, insa nu am simtit nici oboseala nici frig si as putea sa va povestesc multe despre acest loc, dar am sa las pozele si filmuletele cu ce am filmat eu sa va spuna mai mult.

youtu.be/H4r2fp35Cm4

youtu.be/tz_OwkYj3h4

youtu.be/UdPTZAr2zb8

Am decis ca in aceasta perioada sa descopar noi locuri interesante, nu doar targuri de Craciun, deoarece in principiu sunt cam la fel, dar conteaza mai mult destinatia, asa ca voi mai avea ce povesti si sper sa va placa si voua si poate veti mai avea astfel idei de destinatii de vacanta.

Cat despre acest loc, este locul in care deveniti din nou copii alaturi de copiii vostri.

Ca film de prezentare am sa rog webul sa puna acest filmulet youtube

Trimis de mishu in 18.11.18 18:32:58
Validat / Publicat: 18.11.18 19:42:41
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GERMANIA.

VIZUALIZĂRI: 1045 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P19 Pullman City - Hai noroc! un gulas si un vin fiert, perfecte pentru pranz

webmasterX [18.11.18 19:42:04] »

Mutat în rubrica "Holiday Park Pullman City (parc de distracții) , PASSAU" (nou-creată pe sait)

Am adnotat, deasemenea, aceste coordonate ca fiind confirmate.

mishu [18.11.18 19:49:25] »

@webmasterX: Localizare corecta, o seara linistita.

webmaster [18.11.18 19:50:10] »

webmaster87 [18.11.18 19:51:04] »

Dan&Ema [18.11.18 19:51:25] »

@mishu:

Cum spuneai Pullmanul asta te duce cu gandul la americani, n-as fi spus niciodata ca este in Deutschland.

Dup-aia, dupa lecturare, cand am ajuns la prima poza am spus ca e in Austria, in Alpii austrieci dupa vasuta imbracata in flori

Stiu ca nu-s numai acolo cabanele astea frumoase, dar asta e tiparul meu pentru Austria montana.

Cu privire la destinatia ca atare, eu ma bucur mereu sa pot afla locuri pentru copii, sau pentru parinti cu copii in care acestia se bucura laolalta.

Felicitari pentru inedita destinatie! Numai bine! ????

mishu [18.11.18 19:51:52] »

@webmaster: Multumesc frumos pentru aprecieri, e un loc minunat si care nu trebuie ratat de cine se afla cat de cat in zona,

mishu [18.11.18 19:54:43] »

@Dan&Ema: Multumesc frumos, pentru mine atat Germania cat si Austria parca se intrec sa faca lucrurile cat mai frumoase, si in perioada care a ramas pana la Craciun sunt atatea locuri minunate de vizitat incat sigur voi veni acasa de Sarbatori cu bateriile incarcate deja, ACASA va fi insa apogeul, voi fi alaturi de familie.

Multumesc pentru vizita si aprecieri.

Zoazore [18.11.18 19:59:04] »

@mishu: De când am ”intrat” cu tine în orășel, m-am tot uitat să văd de după care colț apare Clint Eastwood, Winetoo, Old Shurehand, ăștia de-i mai cunosc și eu!

Tare interesant p-acolo! Și-n străinătate, părinții nu-s așa ”cloști” ca pe la noi. D-aia erau așa relaxați la cățăratul odraslelor!

Uite, vezi? Așa se tratează corect răceala: cu gulaș și vin fiert!

Fain tare, mi-a plăcut! De la o șa la un parc de distracții... e ceva!

krisstinna [18.11.18 21:19:38] »

@mishu: Cam anemic Moșul, cred că nu a avut grijă de el doamna Crăciun

Te-am văzut in oglindă

Foarte interesant loc, mulțumim pentru prezentare!

mishu [18.11.18 22:09:59] »

@Zoazore: Mai doamna, treceau persoane pe langa mine imbracate ca in filmele western, si le sunau si pintenii la incalari si ma gandeam daca sunt actori sau doar pasionati de western si dupa cum isi faceau poze imi dadeam seama ca sunt doar in trecere pe acolo, dar au mare drag fata de aceste lucruri. Cat despre parinti, parca ei erau mai degraba copiii, si asa de drag imi era si asa de trist ca puii mei sunt mari si nu mai pot face asta cu ei si nu imi ramane decat sa imi astept nepotii. Dar are si asta avantajul ei, pana atunci pot fi eu copilul din mine (adult e doar la vin fiert) pe care sa il bucur cu lucruri frumoase.

Multumesc frumos pentru vizita si aprecieri.

mishu [18.11.18 22:12:14] »

@krisstinna: Cred ca mosul alerga dupa doamna Craciun si nu mai avea timp si de mancare, ca vegetarian nu cred ca era , si da, ai spirit de observatie .

Multumesc pentru vizita si aprecieri.

Mika [19.11.18 08:04:27] »

@mishu: Felicitări! Vad ca nu te plictisești. Am văzut pozele și astfel am fost și eu puțin prin parcul Pullman. Chiar mi-e dor sa mai merg printr-un parc de distracții.

Yolanda [20.11.18 07:34:04] »

@mishu: un parc tematic bine gândit, se distreaza atât copiii cât si adultii! cu totii am citit în copilarie cartile cu aventurile lui Winetoo, Old Surehand, Ultimul Mohican... se putea trage cu arcul?

Dan&Ema, Mika, mishu, Yolanda, Zoazore