ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.11.2018
DIN: Galaţi
ÎNSCRIS: 19.04.18
OCT-2018

Distractie la superlativ...

Sa va povestesc si despre cealalta parte a vacantei noastre reusite, care am petrecut-o in Hurghada la inceputul lunii octombrie.

Dupa lungi informari pe site si consultari in familie, am decis cu strangere de inima sa apelam la o agentie locala pentru optionale. Alegerea noastra a fost Amir si a fost cea mai buna alegere pe care o puteam face. Am avut parte de atentie, distractie si de cele mai frumoase experiente traite vreodata la un pret de 56 % mai mic fata de ce ne oferea agentia cu care am contractat vacanta.

Cineva a avut dreptate pe site, se fac aceleasi opriri catre Cairo sau alte destinatii indiferent cu cine pleci. Noi am dat nas in nas cu cei din hotel cu care am fost cazati si care au optat pentru agentia contractoare.

Am ales 4 optionale: Cairo, Insula Paradisului, Safari in desert si Aquarium. Pentru toate cele patru ne-a costat 265 $ / 2 persoane, in schimb agentia ne-ar fi cerut 470 $

Pentru a simti vacanta, am decis sa petrecem atat prima zi, cat si ultima in resort, pentru a ne relaxa si a nu ne obosi fara rost. Am ajuns sambata - la amiaza, iar pentru prima optionala am optat pentru luni - Cairo, plecand de la ora 2 dimineata. A fost un drum lung, obositor, dar s-a meritat.

Am primit de la hotel, in urma cererii - „pocket breakfast”, dar am avut si o atentie speciala din partea lui Amir, oferindu-ne si el un pachet consistent. Din ce am observat, de aceasta atentie a avut parte doar romanii din autocar, ceilanti turisti straini (germani, rusi, olandezi) nu au primit nimic.

Am vizitat Muzeul de Egiptologie si piramidele, iar pentru cine a dorit o plimbare pe Nil s-a platit separat cate 10$/ persoana (cam mult, dar daca nu ajungeam la Luxor, am ales plimbarea pentru a bifa in experientele noastre). Nilul este ca si Dunarea noastra, care o o vad zilnic, nimic impresionant. Ne-am bucurat doar de malurile ingrijite si pline de cladiri impunatoare.

La piramide, alta jecmaneala... Pentru a face niste poze cu vedere panoramica a piramidelor, trebuia sa dam inca cate 5$/ persoana (pentru urcarea cu trasura pana sus in varf de deal) sau 15$ / persoana (urcare calare pe camila). Noi am ales varianta „trasura”, nu puteam rata ocazia, nu ajungi in fiecare zi la piramide. Pentru 3 $ cat ne-am tocmit cu baiatul care a condus trasura, am avut parte de o sedinta foto, rezultand cateva poze ingenioase (tehnici noi... pentru noi), care vor dainui ani de acum incolo in albumul nostru foto. Cei care au ales varianta „camila” s-au plans de mirosul neplacut a animalului, cat si de niste iritatii pe care le-au facut fetele mai putin acoperite in anumite zone...

Toata aceasta jecmaneala s-a datorat ghidului (o doamna, nu i-am retinut numele, dar si acum o reaud strigand „habibi”, cand ne cauta prin muzeu) - colaborator cu Amir, care nu s-a multumit cu ce i-a dat Amir, completandu-si venitul pe spinarea noastra.

Toata aceasta experienta a durat 22 de ore. La intoarcere am dormit in autocar, cum n-am dormit in viata mea. Si nu am fost singura, toti fiind epuizati dupa o asemenea experienta.

Ziua a 3-a - ne-am relaxat la Grand Aquarium, avand parte de transfer VIP. Pe la unu ne-a asteptat un domn (Samir) la intrarea in resort, care ne-a facut trasferul la Aquarium si ne-a luat biletele de intrare. Am stabilit sa ne intalnim in 3 ore, in fata si asa a si fost. Ne-am bucurat ca doi copii de mini- zoo si acvarii. Am avut parte si de show- ul din acvariul principal cu scafandrul care ademenea pestii cu momeala. La intoarcere, am avut parte de un tur al Hurghadei in perioada zilei, ceea ce nu vazuzem pana atunci, admirand locul si lumea asa cum e.

Ziua 4 a fost rezervata pentru Insula Paradisului - cu adevarat un paradis... A fost o zi speciala, minunata. Ne-am relaxat sub umbrelele acoperite cred de crengi de palmier, am servit masa super- delicioasa la restaurantul de pe insula, am facut snorkeling, poze... Aici am fost insotiti si de Amir. Am avut parte si de un show national cu dervis rotitor si dansatoare din buric.

Ziua 5 a fost destinata emotiilor – safari in desert. Am fost preluati la 11:30 de la hotel cu un jeep si dusi in afara orasului (cam jumate de ora de mers cu masina) la o asezare special amenajata. Pentru a incepe aventura a trebuit sa ne cumparam baticele alea speciale in carouri (puteau fi cumparate de oriunde mult mai ieftin) si sa inchiriem ochelarii speciali. Pentru inceput am avut o ora de testat atv-urile si o masina ciudata prin terenurile din apropriere: mers in coloana, zig- zag, curbe... Dupa, am fost impartiti pe grupuri si repartizati la cate un jeep si ne-am indreptat spre munti la o asezare de beduini. Drumul a fost lung, pe un teren accidentat, durand cred inca o ora. La asezare am testat pentru prima data plimbarea pe camila (a fost minunat, in ciuda reticentei mele si a fobiilor, aceasta experienta mi-a placut cel mai mult) si plimbarea pe cai.

Am avut parte si de o reprezentare a vietii beduinilor, cum fac lipiile femeile, cum arata magazinul lor, cum se trateaza de anumite boli, modul lor de viata... Spatiul era bine ingrijit, animalele curate... a placere sa-ti petreci timpul acolo. Am servit un ceai traditional si am studiat imprejurimile, urcand pina sus pe o culme de deal / munte. Spre seara ne-am intors la punctul de plecare foarte flamanzi, unde am fost serviti cu mancare traditionala si am avut parte de un show traditional. La indemnul animatorilor, am dansat un dans traditional, gen hora la noi, dar cu alte elemente si miscari de dans.

Ultima zi ne-am petrecut-o relaxandu-ne si bucurandu-ne de vremea frumoasa, apa calda si sarata, de pestisorii colorati si jucausi. Spre seara ne-am pregatit bagajele cu regret, revenind la viata cotidiana de zi cu zi.

In aceasta vacanta, cel mai bun pret pentru amintiri (niste statuiete care pusesem ochii in Hurghada si stiam ca costa fiecare 15$) le-am luat din Cairo cu 2.5 $ bucata. Regret ca nu am luat si alte minunatii, bazandu-ma ca la Cleopatra bazar gasim la un pret mai bun, ceea ce nu este adevarat. Am gresit ca nu am studiat preturile inainte de a ajunge in Cairo si nu am fost din prima zi la Cleopatra.

Per total, a fost experienta extraordinara, pe care as repeta-o oricand. Desigur mai sunt si altele de vazut in Egipt si care desigur vor urma. Aceasta escapada ne-a incarcat pozitiv si va ramane o amprenta in amintirea noastra.

Trimis de Aliona R in 18.11.18 12:26:16
Validat / Publicat: 18.11.18 13:39:18
  • A fost prima sa vizită/vacanță în EGIPT

VIZUALIZĂRI: 7635 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Aliona R); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

krisstinna
[18.11.18 21:01:32]

@Aliona R: Super vacanță, felicitări!

Foarte, foarte mult mi-au plăcut pozele, sunt de excepție. Și tu arați foarte bine

Aliona RAUTOR REVIEW
[19.11.18 10:16:28]

@krisstinna: Multumesc frumos! In poze cred ca eman mai mult frumusetea interioara (fericirea pe care am simtit-o), la exterior mai am de lucrat... Recomand genul asta de vacante, fac mult bine pentru suflet.

Vacante frumoase tuturor!

f.victor
[06.01.19 08:30:01]

@Aliona R:

Buna ziua.

Noi mergem in Luna Mai la acest hotel.

Daca sunteti amabila, ne puteti da cateva sfaturi precise?

Si anume:

-care parte a hotelului este mai linistita si are camere mai ok (noi avem De Luxe - exista vreo diferenta fata de standard, ca si amplasare, dotari, minibar, suprafata etc. ?)

- in care partea a hotelului, laguna interioara sau partile exterioare se gaseste fauna acvatica si corali (sotia nu prea este prietena cu scufundarile la mare adancime...

-intrucat ne place sa aducem suveniruri la prieteni si familie, puteti recomanda cateva optiuni/zone de cumparaturi mai ieftine? ; Are rost sa cumparam ceva din aeroport la intoarcere?

- ati fost in zonele El Dahar, New Marina si Sackalla Square? ; care dintre ele merita vizitate (raport calitate / ambient / pret)? ; se poate ajunge usor in aceste zone de la hotel?

- noi dorim sa achizitionam 3 excursii: Cairo-Piramide; Luxor-ValeaRegilor; Insula Giftun (Paradis) - au varianta cu o singura deplasare (fara schimb de ambarcatiuni) cu vaporasul cu "fund de sticla"/hublouri si opriri pt scufundari?

- puteti sa ne indrumati cu niste preturi orientative pt cele 3 excursii si cumaraturi?

Va multumesc.

Cu stima,

Victor F.

[06.01.19 08:34:24]

@f. victor:

Pe AmFostAcolo nu acceptăm postarea în clar a informaţiilor cu caracter personal (nume, numere de telefon, adrese de mail, etc). Aceste info se pot trimite/primi însă prin mesaje private, destinatarul primind aceste mesaje în aceeaşi căsuţă de mail în care primeşte şi înştinţările despre ecouri.

Aliona RAUTOR REVIEW
[09.01.19 18:19:14]

@f. victor: Buna. Scuze de intarziere.

- Noi am fost cazati in corpul 5 la etaj 1 vedere spre laguna (camera 5160). Chiar daca am dat binemeritatul bacsis si am explicat ce camera vrem (nu am specificat corpul, doar vroiam o vedere frumoasa si pat mare) am fost cazati initial in corpul 2. Camera era naspa, neingrijita si nicidecum nu avea o priveliste buna... aproape de scena unde in fiecare seara se organiza ceva, de restaurant si beach bar cu zona de topogane si piscina pentru copii. Ne-am intors la receptie si cu ajutorul unor poze care draga mea "fra" de aici de pe forum mi le-a trimis am reusit sa gasim o camera care mai era libera si cum ne doream. In concluzie, cea mai linistita zona cred ca se regaseste in corpurile 5 si 6, dar desigur exista si dezavantaj... sunt departe de restaurant, receptie...

Noi am avut camera standard, de 'deluxe' nu pot da cu parerea.

- Partea cea mai interesanta pentru scufundari cred ca e partea cu laguna unde are iesire la mare. Zona e mai vie si sunt pesti din mai multe specii. Si eu am o problema cu adancimea apei, chiar daca stiu sa innot, dar apa e sarata si daca nu intri in panica poti pluti. Pentru snorkeling exista si zona cu apa ceva mai mica dar situata in afara "U" (zona cu vedere a camerelor cu numere impare a corpurilor 5 si 6).

- Pentru suveniruri va recomand, daca ajungeti la Cairo, sa negociati si sa luati de acolo. Sunt mult mai ieftine. Ar mai fi si varianta Cleopatra bazar dar mie mi s-au parut mai scumpe. Incercati din primele zile sa studiati piata, sa faceti o comparatie, nu lasati pentru ultimile zile.

- zonele El Dahar, New Marina si Sackalla Square? Aici din pacate nu am ajuns, s-au am trecut pe acolo si nu stiu. Te va ajuta poate cineva cu experienta.

- Pentru excursii iti voi trimite un mesaj PM,

Vacanta frumoasa tuturor!