ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.11.2018
ÎNSCRIS: 22.04.12
NOV-2018
single

Hotel Tarnava –Kukullo – vechiul hotel din Odorheiul Secuiesc.

Localizare

Piata Primariei nr, 16. In buricul targului, al Odorheiului! Acolo unde este un frumos rond cu spatii verzi. De fapt nu chiar acolo, ci mai incoace mai inspre raul Tarnava Mare, Kukullo in maghiara.

Vi s-a intamplat sa treceti pe langa un hotel cu 5 etaje si sa nu realizati ca este hotelul pe care il cautati? Da, asa am patit eu de data asta! Mai bine taceam ca ma fac de kukullo!

Presupun ca nu veti avea ca mine asteptarea ca Piata Primariei sa fie doar rondul unde este Primaria si veti cauta si in prelungirea strazii sau nu va trece neobservata de Dvs cea mai inalta cladire din zona, tocmai acest hotel!

Hotelul

Hotelul Tarnava este vechiul hotel al orasului, are acum categoria trei stele, este renovat si arata bine. Pe afara nu prea, dar pe dinauntru da.

Hotelul are camere duble si pentru familii. Premium, standard, superior sau alte diferentieri din astea. Este bine sa stiti ca hotelul are un apendice, sa ii zic. Bistro Menta. In dotare se numara si un centru de wellness despre care insa nu va pot spune nimic, caci nu am studiat subiectul. Oricum era inchis si se deschidea doar jacuzzi intre anumite ore.

Parcarea este una situata la adapost de traficul aglomerat din micul orasel harghitean, in fata intrarii in hotel, care este asezat cu latimea la fata strazii. Parcarea este mica fata de capacitatea hotelului, eu insa am nimerit aici intr-o perioada cand seara erau prinse putine lumini in camerele hotelului.

Receptia este la parter, intr-un hol larg cu spatiu de asteptare. Nu m-a bucurat prea mult primirea destul de rece si anosta. Dupa ce am deschis eu gura, am aflat informatiile standard de la receptioner si a fost ok. In hol era si o harta a Tinutului Secuiesc cu marcarea obiectivelor din zona.

Fiind situat la strada circulata, a fost oarecum zgomotos, nu insa cat sa nu pot sa dorm, dar nici nu pot sustine ca era bine antifonat.

Wirelees foarte bun.

Camera

Camera mea a fost la cocotatu’, la etajul 5. Era faina privelistea de aici catre parcare si Piata Primariei, in special seara cand este luminata si disdedimineata.

Mocheta veche lasa impresia de murdar, chiar daca era aspirata. Camera a fost spatioasa si luminoasa, asta da, aici dau juma’ de punct in plus.

Nu a avut balcon.

Patul ok. TV, programe, frigider mic cu minibar aproape gol. Restul vedeti in poze.

Baia curata cu faianta, gresie ok, dar modesta la dotarea cu cosmetice de baie, Un minus pentru prosoape. Cand m-am sters pe fata m-a dat pe … spate un puternic miros de cloramina, iar ochii au devenit mai kukullo! Unusual – ca sa realizati cata maghiara stiu!

Caldura mai asa comci comca desi am dat robinetul radiatorului pe maxim. La inceput s-a incalzit binisor, apoi insa, peste noapte, cred ca hotelul a facut economie. Poate ca pe aici temperaturile exterioare de zero grade nu sunt ceva de speriat, dar nu cred ca asta este motiv sa ii tii proaspeti pe vizitatorii din zone mai calduroase.

Menta Bistro

La receptie am primit la check-in un voucher la invecinatul Menta Bistro. O cafea gratis. Eu cafea nu prea, dar totusi am fost caci era o posibilitate sa mananc ceva ieftin si rapid la cina. Bistroul este unul simplu, ok, cu o oferta de mancaruri de pui, porc, vita, peste, salate si cu meniuri tip burger. Si dulciuri. SI vinuri.

Eu am bagat aici recomand clatitele cu caise si Csiki Sor, una din berile locale pe care le consum cu drag in zona cu etnici maghiari.

Micul dejun

Se serveste in camera de langa receptie, la parter. Fara sa fie o varietate si o abundenta mare la bufetul oferit, existau optiuni din segmentele oua, branzeturi, mezeluri, conserve. Recomand salamul picant. Altfel ceai, lapte, cafea, citronada, paine, iaurt, cereale.

Am bagat si aici poze.

O nota pentru micul dejun care evident trebuei dimensionat pentru numarul mic de clienti din hotel la data respectiva.

Concluzie

Tinand cont ca e fostul hotel de pe vremea comunista (cred ca am mai stat o data aici cu vreo 25 de ani in urma), arata peste asteptari, dar per total sub ceea ce astepti sa gasesti in zilele noastre, fie si la trei stele. De tranzit merge.

Numai de bine!

Trimis de Dan&Ema in 14.11.18 22:09:27
Validat / Publicat: 14.11.18 22:44:24

VIZUALIZĂRI: 564 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P03 vedere din camera catre Piata Primariei

mishu [14.11.18 22:48:16] »

@Dan&Ema: Start vot! Da, arata mai bine celalalt hotel, dar are si acesta calitatile lui. Felicitari, votat cu mare drag.

nicole33 [14.11.18 22:50:41] »

@mishu:

De ce te lauzi?

Eu am acordat primul vot, sâc!

Dan&Ema [14.11.18 22:51:01] »

@mishu: Multumesc! Seara activa pe AFA! Numai bine!

mishu [14.11.18 22:53:44] »

@nicole33: Nu te cred, nu te cred, dupa ce am dat votul arata 1, asa ca e al meeuuu si uite cum ne certam noi pentru votul acordat unui barbat .

Ce vrei, trebuie sa ma amuz si eu cumva, o seara frumoasa va doresc si tie si lui Dan.

Dan&Ema [14.11.18 22:55:05] »

@nicole33, @mishu: multumesc amandurora! doar de bine!

ce lupta pe un barbat! dar ce barbat!!!

Lucien [15.11.18 08:06:39] »

Mi-a plăcut micuțul tău mic-dejun, dar mai mult mi-a plăcut cum ai trecut cu eleganță de numele unguresc al hotelului, Küküllő (și nu Kukullo, e mare diferență, mai ales la auzire), probabil cu scopul de nu-ți fractura limba pronunțându-l (misiune imposibilă pentru un român sadea), asta și în perspectiva micuțului-dejun.

Zoazore [18.11.18 17:34:43] »

@Dan&Ema: Vezi ce bine că nu m-ai ascultat? Te-ai minunat și-ai rămas așa de se bat fetele pentru tine!

E drăguț hotelul! Ce-ai cu el? N-avea lift?

Ai tu ce ai cu micuțele dejunele! Nu era bufet suedez?

Bine că n-a mai fost, iar, la mansardă!

Dan&Ema [18.11.18 18:48:21] »

@Lucien:

Imi cer scuze ca nu folosesc diacriticele. Nu am incercat astfel sa ascund intentionat ortografierea corecta a Tarnavelor in limba maghiara.

Cu pronuntia nu cred ca am probleme, dar cum nici nu o pot dovedi acum, ramane cum ai scris.

Cred ca am mai afirmat, eu ma simt foarte bine in judetele Mures, Harghita si Covasna unde interactionez vrand nevrand si cu vorbitiri nativi de limba maghiara.

Chiar ma atrag locurile astea.

Multumesc de ecou, numai bine! ????

Dan&Ema [18.11.18 18:53:53] »

@Zoazore:

Ma bucur ca prezint interes in anul centenarului in ciuda mediatizarii evenimentul de celebrat anul asta, eu neputand a-mi face reclama ca TV-Ul sau cu TV-ul. Dar vaz ca sunt cunoscut si ma bucur de “lupta pasnica” din ecouri.

Micutul dejunut a fost ok sa nu maniem pe Dumnezeu.

A propos de mansarda. Desi liftul urca pana la 5 mai era un etaj la care se urca pe scari, nu stiu daca era mansarda sau te scotea la aer curat si rece!

Multumesc de ecou! De bine! ????

Dan&Ema, Lucien, mishu, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂTârnava / Kukullo Hotel: