ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.11.2018
ÎNSCRIS: 10.07.09
STATUS: APOLLO
NOV-2018

Putina magie si un strop de culoare - Restaurant Jadoo, Bucuresti

Asa cum v-am obisnuit ????, vizitele mai lungi in tara inseamna multe intalniri cu prieteni, fost colegi iar aceste intalniri inseamna iesiri la cate un restaurant. De data aceasta intalnirea a avut loc la Restaurantul Jadoo situat in strada Nicolae Racota nr 3, pagina oficiala jadoorestaurant.ro, undeva aproape de Arcul de Triumf, asadar o localizare foarte buna in Bucuresti. Ma asteptam sa fie ceva de fite, insa am descoperit un local cald si placut, care isi asteapta oaspetii inca din 2007, cu o bucatarie mediteraneana dar si internationala astfel incat cat sa fie satisfacute cat mai multe gusturi.

Am incercat sa caut pe net sa vad de unde ar putea veni numele si singura varianta pe care mi-a oferit-o Goagal pentru Jadoo a fost din Bengali si inseamna magic. Cu Bengali nu are in comun nimic (nu stiu care ii sunt proprietarii) asa ca nu am deslusit misterul numelui asa ca luati-l ca atare.

Cred ca se poate ajunge in multe feluri acolo, eu am ales sa merg cu masina 300 din Piata Romana, la ora de varf asa ca va dati seama, insa mi-am luat marja de siguranta asa ca am ajuns ok.

Restaurantul este reprezentat de o casa veche careia i-a mai fost “atasata” o parte mai noua, ca un fel de terasa inchisa, si unde se afla principalele mese. Daca vrei sa mergi insa la toaleta trebuie sa urci o scara si sa strabati un mic salon in care se mai afla patru mese.

Si pentru ca este situat intr-o zona selecta (adica ma refer la faptul ca in jur sunt destul de multe firme si multi dispusi sa isi comande aici pranzul) au si livrare la domiciliu sau la birou, insa numai in zona 1 Mai – Arcul de Triumf – Piata Domenii. Livrarea inseamna produsele din meniu dar pot livra si meniuri personalizate.

De asemenea organizeaza si diferite evenimente corporatiste sau private in limita a 70 de persoane.

Poate nu este lipsit de importanta sa stiti ca de luni pana vineri intre orele 12-16 produsele din meniu servite in restaurant au 20% reducere

Despre meniu am sa va spun cate ceva (cu cat este mai stufos meniul cu atat imi este mai greu sa aleg):

- Aperitive: bruschete, salata, tacos, platouri branzeturi si alte surprize placute, preturi intre 10-30 lei

- burgeri: Jadoo, cheeseburger, vegetarian, country, preturi intre 24 – 31 lei

- preparate din peste: preturi intre 27 – 75 lei

- Pizza: preturi intre 18 – 30 lei

- Garnituri, salate simple: preturi intre 8-12 lei

- desert: preturi intre 13 – 20 lei

Bauturi de toate felurile, si aici putem incepe cu un suc, limonada sau altceva racoritor, cu un cocktail alcoolic sau nu, sau ceva mai alcoolic chiar, apoi bere, vin si la incheiere o cafea.

Eu am ajuns acolo putin mai devreme asa incat am avut timp sa fac poze si chiar sa imi comand un frappe Jadoo. M-am uitat apoi si in meniu si alegerea s-a dovedit a fi greoaie. Nici cand au venit prietenele mele (una dintre ele clienta cu abonament as putea spune) nu a fost mai usor. Ma tentau destul de multe si in imaginatia mea bogata si vedeam felurile respective, insa cum ochii mi-au picat prima data pe burgeri, asta am ales in final, iar prietenele mele mi-au tinut si ele isonul, astfel incat toate trei am comandat burgeri, insa diferiti, astfel ca s-au comandat Burger Jadoo (chifla, carne de vita, rosii, salata verde, castraveti murati, ceapa, cartofi prajiti si salata coleslaw si doua sosuri), Burger Italian (chifla, carne de vita, rucola, mozzarella, rosii uscate, cartofi prajiti cu parmezan si patrunjel, ketchup), Burger Country (aceasta fiind alegerea mea- chifla, carne de vita, salata verde, ceapa prajita, branza Cheddar, bacon, cartofi prajiti cu parmezan si patrunjel, ketchup).

De baut eu am luat bere, Ursus black (ca doar mergea cu burgerii) si s-a mai luat limonada, apa minerala, apa plata, vin rose Purcari.

Apoi ne-am uitat si spre dulciuri, si la fel de tentat a sunat pentru toate trei inghetata, adica Parfait de migdale cu ciocolata calda, ce sa-i faci, iarna nu-i ca vara, insa mie imi place inghetata oricand.

V-am zis ca am ajuns si la toaleta, si asa cum va spuneam restaurantul este amplasat intr-o casa veche, “reinterpretata” asa incat si baia este transformata, aici a fost si o cada care a fost desfiintata, locul fiind transformat intr-o “pajiste” vede pe care se afla o cutie cu flori (o sa vedeti in poze).

La final nota de plata a fost 248 lei si a mai inclus 2 pizza Diavola pe care prietenele mele le-au luat sotilor. Eu nu i-am luat nimic sotului meu care ma astepta afara cu masina, si probabil ca deja sariti pe mine ca nu ma gandesc la el, si sunt curioasa ce zice acum si sotul meu (ca doar de aia s-a inscris pe AFA sa imi citeasca mie articolele) … … … dar la noi are cine gati…... adica mama ????

Ce sa va spun la final, este un restaurant dragut, unde va puteti simti bine la o iesire cu prietenii si unde poate veti reveni (una dintre prietene chiar a recunoscut unii dintre clienti).

Si acum va invit sa vedeti pozele, norocul meu sau al vostru, cum vreti sa o luati, e cam intunecata atmosfera asa ca imaginile nu sunt tocmai reusite ☹

Trimis de mishu in 12.11.18 23:02:18
Validat / Publicat: 12.11.18 23:46:47
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BUCUREȘTI.

VIZUALIZĂRI: 624 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P19 Restaurant Jadoo - Parfait de migdale cu sos de ciocolata

nicole33 [12.11.18 23:56:03] »

@mishu:

Start vot!

Să vă fie de bine! Încă o revedere plăcută cu prietenii.

Am văzut şi pozele şi... am supravieţuit . În ultima vreme văd că ai milă de noi cititorii tăi, mai ales când postezi despre mâncare la ore atât de târzii.

Frappe-ul din poza P15 arată excelent. Mâine dimineaţă poate îmi încerc şi eu talentul, pentru că mi-ai făcut poftă.

Nici burgerii nu sunt mai puţin tentanţi, iar limonadă am băut mai devreme

mishu [13.11.18 00:16:40] »

@nicole33:

Am văzut şi pozele şi... am supravieţuit. În ultima vreme văd că ai milă de noi cititorii tăi, mai ales când postezi despre mâncare la ore atât de târzii.

uneori e pentru ca nu am incotro, nu-mi pot permite datorita persoanelor cu care sunt sa pozez prea mult sau, cum o sa fie la urmatorul restaurant, eu am fost prima care s-a apucat sa manance ca ziceai ca nu mai mancasem de sute de ani, prietenele cu Hai noroc! eu cu Hai mai incolo! . Norocul meu a fost ca la interval de o saptamana am ajuns din nou acolo si fiind in familie si deja cu lectia invatata am facut poze.

Multumesc frumos pentru vizita si aprecieri si un frappe la prima ora as bea si eu chit ca sunt cu gatul in pioneze .

DOINITA [13.11.18 07:36:09] »

Savurat la o cafea, articolul nu a produs victime, ci doar am vazut cam anapoda pozele. In P15 am vazut florile ca iesind din paharul cu frappe

Sa va fie de bine iesirea si sa repetati! Pentru urmatoarea mea incursiune la capitala, sper sa tin minte si sa-i trec pragul

Votat si "degustat" cu drag!

Zoazore [13.11.18 19:14:26] »

@mishu: Deci, DA! N-ai făcut victime, că ronțăi un cârnăcior și-aștept să se fiarbă cartofii!

Dar @DOINITA are dreptate: florile ies din frappe! Și ce flori frumoase!

N-arată rău Jadoo ăsta! Se vede că are potențial! Și se vede dragostea patronului pentru casa lor!

Burgării mă tentau și pe mine la Cuptorul cu Lemne, dar cartoful ălaaaa! @mishu, să mergi la Cuptorul cu Lemne și să guști cartoful lor cu iaurt și brânză! Nu-ți mai trebuie burgări!

mishu [18.11.18 20:23:18] »

@DOINITA: Sa stii ca uitandu-ma la poze, si eu am vazut acelasi lucru, asa ca e scuzabil. Si data viitoare cand vii la Bucuresti poate ma nimeresc si eu, si pana atunci multumesc pentru vizita si aprecieri.

mishu [18.11.18 20:28:33] »

@Zoazore:

asta este dovada ca ai cu ce si ca ai terminat cu iaurtelul .

Si da, a fost ok la Jadoo, cat despre Cuptorul cu lemne, ti-am spus ca merg acolo de cel putin 25 de ani si nu a fost ocazie in care sa spun ca am plecat nemultumita. Am fost odata cu niste prietene si la fel, era spre toamna si terasa neacoperita. Cand s-a lasat insa seara, s-au aprins luminite si terasa s-a acoperit, asa ca am putut sta in continuare afara.

Multumesc pentru vizita si aprecieri.

DOINITA, mishu, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în București?: