ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.11.2018
ÎNSCRIS: 19.02.17
OCT-2018

Nici nemulțumit, nici mulțumit
Către satisfăcător

O țara din alta dimensiune

Primesc telefon de la o agentie de turism curioși sa afle care va fi următoarea destinație din Grecia și răspund clar și răspicat ca doresc ceva exotic pt 2018, vreau altceva! Vreau Thailanda! Thailanda sa fie!!! Si am luat excursia????! 10 zile in Krabi!

Am citit absolut toate articolele de pe AFA despre Thailanda și am văzut oameni fascinați de aceasta țara ba chiar îndrăgostiți de ea ba unii chiar și-au atribuit-o sufletește numind articolele “Thailanda mea”. Am vizionat pe YouTube o sumedenie de filmulețe despre toate ce poți face acolo, despre ce poți vizita și aveam in mintea mea imaginea unui paradis cu palmieri, nisip alb și ape turcoaz dar Thailanda nu e chiar așa... Thailanda e o altfel de țara. E o cu totul alta lume!

Un prim sfat care pot sa vi-l dau dacă mergeți in Thailanda este sa nu băgați in seama site-urile de meteo fiindcă nu prezintă vreo realitate viitoare pt aceasta destinație. Eu chiar mi-am făcut probleme deoarece anunța furtuni și ploi abundente pt toată perioada dar in realitate a plouat maxim 20 min pe zi sau deloc. Intr-adevăr umiditatea este foarte mare dar suportabil deoarece adie vântul ușor cam toată ziua.

Un alt sfat ar fi sa nu va faceți mari probleme cu Viza on-arrival. Eu am ajuns pe aeroport in Krabi și m-am speriat fiindcă am pus voucher de la hotel și biletul de avion pt întoarce in bagajul de cală și am citit ca trebuie prezentate obligatoriu ca sa obții viza de intrare. Am întrebat un domn de la poliția de frontiera cum sa fac sa iau bagajul dar el a spus ca nu e problema. M-a poftit intr-un birou mic unde mi sa cerut pașaportul, am completat un formular și am plătit taxa de viza in valoare de 60 euro pe care am plătit-o in euro nu in THB și in fix 1 minut am primit viza. Asa ca nu va faceți griji fiindcă se acorda foarte ușor și repede????.

Un alt sfat este sa negociați orice! Pe lângă excursii, care le puteți achiziționa de la orice colț de strada, haine sau servicii de masaj chiar și la restaurant se poate negocia. Va anunț ca in Thailanda se practica captarea clientului de pe strada. Personal va spun ca detest sa ies la plimbare și sa fiu agasat de zeci și sute de oameni care fiecare vrea sa îți vândă ceva și nu știe cum sa facă sa între in vorba sa te facă sa intri in magazinul sau restaurantul lui. Eu unul am intrat doar in restaurant care nu avea om pe strada responsabil cu racolarea clienților.

Fac o paranteza și va povestesc un episod simpatic petrecut in vacanța:stau in fața hotelului și imi aștept soția care urcase sa lase ceva in camera când se apropie de mine doua fete care imi spun ca sunt frumos ????????și dacă vreau pot sa le însoțeasc pana la o locație nu foarte departe. Râd și le spun ca sunt venit cu soția. Nici o problema nu ar fi fost. Ma acceptau cu soție cu tot!!! ????????????Ei bine... se practica in Thailanda și la tot pasul vezi câte un domn trecut de mult de prima tinerețe la braț cu o domnișoara cu jumătate de secol mai tânăra. De altfel este și țara unde mulți băieții se dau cu ruj strident și își fac codite multicolore din păr... asta pe lângă unghiile pictate curcubeu iar dacă ii vezi și pe tocuri va jur ca nu este show de comedie mai bun????.

Despre mâncarea din Krabi va spun ca am mâncat și la restaurant și pe strada. Sunt sute de restaurante in Krabi si găsești orice. Sfatul meu este sa întrebați întrebați exact cum este gătit si sa cereți mereu cât de picant doriți sa fie fiindcă cam totul e picant acolo. Fructele sunt multe și sunt fantastice. Am mâncat mango foarte bun și rambutan care este dea dreptul fantastic. Inghetata care se face pe strada este cea mai buna care am mâncat in viața asta. Bautura este foarte scumpă:o bere minim 10-12 lei, vinul de la 70 de lei o sticla in supermarket.

Despre excursiile organizate... le-am încercat cam pe toate. Cel mai mult mi-a plăcut cea cu kayak-ul in pădurea de mangrove care cred ca a fost și cea mai ieftina (aprx 80 lei) 4 ore de vâslit printr-o pădure luxuriantă. Consider aceasta excursie de neratat!

Am luat si excursie de o zi la o ferma cu elefanți, unde am avut inclus și baie cu elefantul. In credință lor populară dacă faci baie elefantului vei fi ferit de boli și vei avea noroc.

Cea mai frumoasa insula vizitată a fost Bamboo Island unde apa este fantastica și nisipul este alb dar din păcate insula este plină de șopârle mari, iguane cred, in orice caz mari, aveau un metru cu coada cu tot. Cum mai ieșea din pădure câte o șopârla unii fugeau de ele alții fugeau la ele sa își facă poze. ????Per total am remarcat ca toți care fac excursii sunt foarte serioși și foarte punctuali.

Daca mi-a plăcut Thailanda pot sa spun ca DA. Daca as mai merge... as spune ca NU. Este într-adevăr exotica și spectaculoasa dar ii lipsește calmul și simplitatea care m-a făcut sa iubesc altceva... Grecia!

Trimis de adiraulea in 09.11.18 18:27:38
Validat / Publicat: 09.11.18 19:17:28
  • A fost prima sa vizită/vacanță în THAILANDA

VIZUALIZĂRI: 2326 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (adiraulea); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P14 Koh Poda Island

[09.11.18 19:15:23]

@adiraulea:

stau in fața hotelului și imi aștept soția

La ce hotel aţi fost cazaţi?

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

adiraulea
Alte impresii din această RUBRICĂSfaturi utile pentru vacanța în Thailanda: