ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.05.2010
DIN: Baicoi
ÎNSCRIS: 25.05.10
AUG-2007

ARTICOL ARHIVAT

Un hotel frumos... statiune la fel!

Am fost la Gerakina Beach Hotel acum 3 ani, din 18 pe 25 august. Am mers cu masina personala, plecand din Romania la 6 dimineata si cu 2 opriride 20 de minute, am ajuns in Gerakina in jur de ora 2 dupa-amiaza. Am stat in primul rand de bungalow-uri de la plaja, camera era frumoasa, cu un mobilier cam vechi de culoare verde, balcon mare, cu masuta si 2 scaune, era o priveliste superba!

Baia era modern mobilata, cu cada cu dus si tot ce iti trebuie... cu uscator de par (bine, nu avea telefon... dar cui ii trebuie? ), in camera aer conditionat, televizor, tel, frigider, tot tacamul.

De la bungalow la plaja ajungi in mai putin de 1 minut, plaja curata, fara alge, cel putin nu erau in per in care am fost eu, aveau bar si restaurant pe plaja (noi am fost in regim de demipensiune (mic dejun+cina), iar pranzul il luam la restaurantul mai sus amintit. Celelalte 2 mese le serveam la restaurantul principal. in sistem bufet suedez: mancarea diversificata, multe feluri de lactate: branza, cascaval. branzica de casa, mezeluri, sucuri naturale si de la dozator, lapte cu cereale, fructe de tot felul... iar seara fripturi, tot felul de salate si garnituri din orez, amestec mexican, cush-cush etc. Buturile alcoolice ne-autohtone erau contra-cost.

Am fost intr-o singura excursie, vizitand toate plajele din Halkidiki, mi-a placut una foarte mult, unde la 30 m de mal era apa de 1. 50 si limpede, turcoaz, calda... minunata...

Am avut in incinta hotelului piscina interioara, exterioara, mini-golf, spa, sala de ftness, unde am am fost o data si mi-am luxat mana (noroc ca era penultima zi a sejurului! )... Erau si caracatite prin apa, eu am vazut una, mica, ce-i drept, dar totusi era! Cred ca fusese aruncata de la vreun restaurant de prin zona sau ceva de genu... ca alta inafara de aia n-am mai observat...

A fost frumos, relaxant, staiunea, daca ii pot spune asa, era linistita, doar cu cateva restaurante si magazine de suveniruri, nu era aglomeratie sau nebuneala, ca prin alte parti... Mi-a placut aici, mai ales plaja si marea, care erau "wow"...

Trimis de belissima in 29.05.10 13:36:10
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 1961 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (belissima); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

pepsi70ro
[29.05.10 13:39:33]

Imi poti spune si mie ce traseu ai folosit din Bucuresti pana la Gerakini?

danutb
[29.05.10 19:00:56]

Daca esti din Constanta cel mai usor iesi pe la Vama Veche si apoi continui drumul spre Burgas pana la noua autostrada care duce catre Salonic. Este cel mai scurt drum, insa s-ar putea ca in Bulgaria sa aveti surprize cu soselele iar daca sunteti vitezomani sa aveti grije la radare, sunt ca furnicile. Cel mai bine va procurati o statie de emisie receptie cu antena buna.

belissimaAUTOR REVIEW
[29.05.10 22:38:35]

DA pepsi70ro,am folosit acelasi drum ca danutb,cu 2 opriri,cum am specificat in review.A fost soseaua aglomerata in perioada cand am fost niu,plus ca am prins si camioanele la vama,ceea ce ne-a intarzita considerabil.Imi pare rau ca n-am raspuns mai prompt,dar acum am intrat.

valimi
[30.05.10 16:37:04]

@danutb, ce sa faci cu statia de emisie-recpetie?

belissima, danutb, valimi
Alte impresii din această RUBRICĂSithonia Village (ex Gerakina Beach Bungallows):