ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.11.2018
ÎNSCRIS: 24.05.11
STATUS: APOLLO
NOV-2018

Casa Zura - o surpriză plăcută

Ca pentru orice mini - foarte mini - vacanță la munte (sau oriunde altundeva) pregătirile încep cu rezervarea unei cazări. Asta am făcut și noi. Booking.com - un aliat de nădejde al tuturor celor aflați în situația noastră - întrebat unde ne-am putea caza o noapte la Bușteni, ne-a oferit mai multe variante. Soțul meu (pentru că el se ocupa de asta) a ales Casa Zura. Nu știu clar pe ce criterii, dar știu că foarte mult a atârnat în balanță faptul că încăperea avea balcon. Nu pentru frumoasa panoramă către piscurile Caraimanului, ci pentru că este un înrăit fumător. Prețul - 110 lei/noapte (încluzând TVA și 1% taxă de stațiune) - deși modest, ca întotdeauna, pentru el n-a fost criteriul numărul 1 în alegerea pe care a făcut-o. Dacă amintesc despre preț, trebuie să spun și că plata se poate face doar cash, cardurile nefiind acceptate.

În ziua stabilită, cam pe la amiază, am ajuns la Bușteni și primul lucru a fost acela de a căuta cazarea pentru a perfecta formele de găzduire și pentru a ne descotorosi de bagaj. Am omis să specific faptul că dorind să evităm aglomerația de pe Valea Prahovei, nu am fost la Bușteni cu mașina, ci cu trenul - o experiență de mult uitată pentru noi. Dar, despre asta, altădată! De la gară, în jos, pe lângă istorica Fabrică de Hârtie, urmând drumul care trece pe sub calea ferată, de-a lungul râului, traversându-l și mai mergând puțin printre vile frumoase, după aprox. 1,7 km, am ajuns în Strada Florilor, nr. 44 - adresa locației noastre de cazare. Aici, surpriză! O vilișoară cu două etaje, cu balcoane la stradă, dar fără nici un însemn care să ne certifice faptul că am ajuns acolo unde trebuia. Nici măcar un număr pe poartă nu exista. În astfel de situații singura ieșire este un apel telefonic la proprietar. Ceea ce am și făcut. Cu telefonul la ureche stăpâna casei și-a făcut apariția în susul scărilor, a coborât și ne-a condus la cameră. În spatele vilei care este destinată turiștilor, cocoțată pe deal, o altă construcție frumușică este locuința gazdelor.

Pentru cei care - eventual - vor veni la Casa Zura cu mașina, menționez că este posibilă parcarea la proprietate gratuit, fără o rezervare prealabilă, cele 4-5 locuri din curte plus cele câteva din stradă, în fața vilei, acoperă necesarul chiar și în situația ocupării tuturor camerelor.

Vila nu este foarte mare. Are doar 5 camere și o apreciez ca foarte potrivită pentru grupuri de familii prietene. Dotările pe care le are o face propice pentru așa ceva. Dar, să trec la amănunte!

La parter se află o cameră, bucătăria și sala de mese, precum și o spălătorie (cu mașină de splălat, fier de călcat și o toaletă). Accesul la etajele superioare (doar două) se face numai urcând pe scară. Aceasta este iluminată cu senzori și are la fiecare nivel câte un stingător de incendiu.

Camera

Camera 3 care ne-a fost rezervată este simplă, dar cu toate dotările necesare. Un pat mare cu așternuturi impecabile, este mărginit de o noptieră și o măsuță care poate îndeplini același rol. De o parte și de alta a patului nu sunt veioze - așa cum ne-am obișnuit - ci doar niște leduri cu luminițe călăuzitoare în întunericul nopții. Un dulap cu sertare, cu bară pentru umerașe, dar și cu rafturi pe care am găsit o pilotă de rezervă, un cuier și o etajeră care poate fi și măsuță la nevoie, completează mobilierul camerei. Pe dulap, la exterior, este montată o oglindă, iar pe pardoseala de gresie, lângă intrare, este un suport special pentru încălțăminte.

Fereastra și ușa spre balcon sunt acoperite cu perdele brodate și cu draperii groase, foarte necesare pentru odihna din timpul nopții.

Trebuie să menționez faptul că toată vila (și deci și camera rezervată nouă) ne-a așteptat bine încălzită. Pe pat am găsit două seturi de prosoape (mare și mediu), iar în baie încă unul pentru picioare. Televizorul montat în perete a fost funcțional interceptând foarte multe posturi. Mai trebuie să menționez că internetul prin cablu - gratuit - este disponibil inclusiv în cameră, Wi Fi gratuit este de asemenea disponibil, dar ai nevoie de parolă pe care o găsești lipită pe ușa frigiderului, în bucătărie. Încă un amănunt. În cameră nu sunt decât două prize, una fiind a televizorului. Pentru încărcarea telefoanelor și a aparatelor foto este necesară "programarea" la singura priză rămasă disponibilă în cameră.

Baia

Baia este surprinzător de mare. De mult nu am mai beneficiat de atâta spațiu într-o baie de vacanță. Capitonată cu gresie și faianță, baia ne-a așteptat curată și igienizată. Nu excelează cu oferta de cosmetice, dar cine s-ar fi așteptat la asta la prețul plătit? Un recipient cu săpun lichid, hârtie igienică (inclusiv rezervă) și cam atât. Oglindă, etajeră, suport pentru săpun, bară pentru prosoape, cuier, calorifer, un mic geam rabatabil pentru aerisire, coș pentru gunoi, cabină de duș, toaletă, perie…

Balcon

Pentru scurtele momente în care vrei să admiri peisajul, dar mai ales pentru fumători, balconul este foarte important la o cazare de vacanță. Dotat cu două scaune de plastic, balconul oferă vedere spre oraș și spre vilele învecinate. În prima zi, ceața fiind densă pe creste, peisajul însemna doar zona învecinată. A doua zi, chiar de dimineață, când soarele a împrăștiat ceața, piscurile Caraimanului s-au înfățișat ca o frumoasă surpriză. Pentru asta, da, am apreciat și eu că am avut balcon la cameră. Așezarea vilei, poate un pic prea depărtată de centrul stațiunii, a fost din acest punct de vedere benefică. N-am fi avut parte de splendida vedere către crestele stâncoase scăldate în soarele rece al dimineții de noiembrie dacă am fi fost cazați în altă zonă.

Bucătăria și sala de mese

Cazarea la Casa Zura nu include nici o masă. Cei care vin aici știu că trebuie să se gospodărească singuri și o pot face foarte bine pentru că la parter există o bucătărie dotată cu tot ceea ce este necesar, iar alături, o sală de mese largă, curată, dotată inclusiv cu televizor și cu un frigider.

N-am folosit nici bucătăria și nici sala de mese, dar am fost acolo pentru fotografie și pentru parola afișată vizibil, pe frigider. Aragaz cu hotă, cuptor cu microunde, un aparat pentru preparat cafea, sumedenie de ustensile de bucătărie - veselă, tacâmuri, vase din sticlă termorezistentă, tăvi, căni și pahare de multiple feluri și capacități, într-un cuvânt cam tot ceea ce are o bună gospodină în bucătăria ei.

Am văzut acolo și plicuri cu ceai și cafea, pâine feliată, pachețele cu biscuiți, un rest de vin într-o sticlă, detergenți și bureți de vase, prosoape de bucătărie, o rolă de staniol, și câte și mai câte fără să știu ce și cât face parte din oferta vilei sau din materialele aduse de familia (cu copil) care ocupa pentru mai multe zile camera de la parter.

Tot la capitolul dotări trebuie să menționez grătarul de afară care-i așteaptă - fie iarnă, fie vară - pe marii amatori de fripturi.

În concluzie

Deși n-am rămas la Casa Zura decât o noapte - una de odihnă bună și adevărată după plimbările cu urcușuri și coborâșuri din Bușteni - am încercat să rețin tot ceea ce ar putea interesa pe un turist care poposește o noapte sau două în stațiune. Cei care vin cu mașina, cu portbagajul plin cu provizii, trebuie să știe că în apropiere se află și un magazin alimentar. Asta pentru cazul în care mai trebuie completat cu ceva.

Condițiile de cazare nu sunt de lux, dar cei fără mari pretenții vor fi mulțumiți de curățenie, de primire și de amabilitatea gazdelor.

Trimis de iulianic in 09.11.18 13:37:21
Validat / Publicat: 09.11.18 16:22:08
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BUȘTENI.

VIZUALIZĂRI: 1934 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P05 Bușteni - Casa Zura. Din balcon, vedere frontală. Caraimanul după împrăștierea ceții.

[09.11.18 16:21:16]

Bună recomandarea

Mutat în rubrica "Casa Zura, BUȘTENI" (nou-creată pe sait)

[09.11.18 17:20:22]

[11.11.18 17:18:13]

@iulianic: Am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.

iulianicAUTOR REVIEW
[11.11.18 18:19:02]

@webmaster26: Da, este OK!

Caudiu, iulianic
Alte impresii din această RUBRICĂCasa Zura: