ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.11.2018
DIN: Piteşti
ÎNSCRIS: 11.09.08
MAY-2018

Rusalii la Sol Nessebar Palace

In perioada 26.05 – 31.05.2018 am ales sa ne petrecem mini-vacanta de Rusalii in apropierea orasului Nessebar.

Din cele 3 hoteluri Sol Nessebar, l-am ales pe cel de 5*, cel mai si cel mai…

Bun… am ajuns in jurul orei 14,30, am dat voucherul pe care scria camera dubla standard land view iar receptionera ne-a spus pe un ton sagalnic ca vom sta intr-o camera foarte frumoasa, langa piscina.

Camera? Nu stiu ce sa spun… era spatioasa, curata. Din ea se trecea direct in baie care era la fel de mare si foarte curata.

Pana sa intri in camera, urcai vreo 3 trepte si era o mica terasa unde dimineata ne puteam bea cafeaua in liniste ca sa evitam galagia din restaurant.

Un inconvenient era, mai mare sau mai mic, ca in fata camerelor care erau vreo 5-6, alaturate, incepea randul de sezlonguri iar pe ultimele care erau chiar langa noi, le ocupau un grup de tineri cu sindromul Down care erau cam agitati de cele mai multe ori.

Ulterior am intrebat de ce ne-au dat aceasta camera la care am primit un raspuns evaziv, ceva de genul ca am primit o camera mai buna decat ar fi fost in hotel. Nu am mai comentat pentru ca oricum nu prea stateam in ea si ne era oarecum la indemana. Aceste camere langa piscine nici nu apareau pe site de aceea, cand am rezervat prin agentie nici nu m-am gandit ca nu va fi in hotel iar cei de la agentie au fost si ei surprinsi. De fapt, nici pe voucher nu se specifica nimic altceva.

Am stat 5 nopti iar in primele 3 nu se cazase nimeni langa noi. Noaptea cand luminile se stingeau, era cam… neplacut.

Neplacerea era si din cauza faptului ca, daca tineam usa larg deschisa, ne puteam trezi cu diverse insecte…

Curatenie in camera si in baie se facea zilnic, consumabile nu erau asa ca nu aveau ce sa completeze, sapunurile erau la dozatoare pe perete.

In fine, una peste alta cazarea a fost acceptabila pentru …. un hotel de 5*

Masa? Excelenta si foarte diversificata.

Tot felul de aperitive, salate, fripturi, peste, ciorbe, supe, baclave mai rar dar erau, feluri diversificate de prajituri, cirese, pepene, etc.

Noi ne straduiam sa mergem la inceputul orelor de masa pentru a evita aglomeratia care se facea ulterior

Berea, vinul si sucurile erau cu autoservire atat in timpul meselor cat si la barul de la piscina care ramanea deschis pana la 10 seara.

Piscina, destul de marisoara, sezlonguri suficiente dar nonstop ocupate! Ha…

Nu stateam la piscina decat tarziu dupa masa cand se mai elibera cat de cat si puteam savura un cocktail in liniste.

Ceea ce este caracteristic pe litoralul bulgaresc sunt pescarusii care sunt din ce in ce mai multi, mai mari si mai obraznici. Daca ai o singura clipa de neatentie, vai si amar… de aceea evitam pe cat posibil sa luam masa afara, pe terasa. Bine ca nu se obisnuiesc si la bautura sau mai stii?

Plaja privata?

Da, aici erau in deficit dar nu era neaparat vina hotelului. Asa era terenul, astea erau conditiile oferite.

De la hotel, treceai pe langa piscine, incepeai sa cobori, treceai pe langa un parc oarecum amenajat pentru copii si ajungeai intr-o zona cu sezlonguri ce apartineau hotelului. Portiune destul de mica si inghesuita. Mai jos, era de fapt plaja cu nisip care era publica, cu sezlonguri care se plateau. Nefiind sezon inca, am plecat de acolo pe 31 mai, abia aranjau un bar pe plaja dar care nu apartinea hotelului. Marea era destul de calda dar murdara la mal, alge si tot felul de alte… chestii pe care nu le strangea nimeni.

La o alta portiune de plaja si mai ingusta si complet neamenajata se putea cobori pe niste scari

Semnalul Wi-fi era destul de bun, ajungea chiar si pe plaja publica.

Cei care stateau in hotel printre care probabil si noi! , aveam acces atat la barurile celorlalte 2 hoteluri cat si la piscinele lor. Nu le-am vizitat decat pentru cateva poze.

In timpul sezonului cred ca aveai ce sa faci in cadrul hotelului, piscine, un fel de Aqua Parc care acum nu functiona, spectacole (era si o scena amenajata special unde seara era destul de aglomerat).

Dar daca ieseai din hotel…. nu prea

In fata hotelului, era un camp neamenajat, in stanga erau niste stradute cu vile si alte mici hoteluri care acum nu erau deschise iar in dreapta, mergeai putin si dadeai peste un magazin plin cu produse bulgaresti pe care il vizitam in fiecare seara.

Daca continuai sa mergi pe jos, faceai aproape 1 ora, mers lejer, pana in orasul vechi. Altfel se putea lua autobuzul (orarul il luai din holul hotelului) si ajungeai cam in 20-25 minute.

Nu cred ca ma voi intoarce…. hotelul era destul de departe de centru, plaja nu prea era iar eu cu piscinele…. no way

Una peste alta, totusi, hotelul arata foarte bine asa pe ansamblu. Am urcat cu liftul si am aruncat ochii intr-o camera unde se facea curat si da, era o camera eleganta si spatioasa iar pe holuri erau aparate cu apa rece/calda si cred ca erau si pentru cafea (nu-mi aduc aminte prea bine)

Mancarea, repet, cred ca a fost printre cele mai bune dintre toate hotelurile la care am fost!

Pentru gurmanzi si doritori de stat la piscina, il recomand! Pentru cei care, seara, vor sa se plimbe, sa faca shopping, mai mult sau mai putin, asa ca mine.... in niciun caz!

Trimis de artemisa24 in 08.11.18 21:19:35
Validat / Publicat: 08.11.18 22:46:41
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 3341 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (artemisa24); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P12 ... si la lumina zilei...

Mihai18
    [09.11.18 11:01:52]

Bună ziua.

Ați scris un review bun și care informează real condițiile oferite de un hotel de 5 stele, cu bune sau mai puțin bune și iată de ce.

M-a surprins neplăcut consumabilele (produsele cosmetice) oferite la baie. Săpun lichid la un hotel de 5 stele eu nu am întâlinit și m-am cazat la mai multe hoteluri de 4 stele din Vestul Europei pentru că acestea aveau parcări proprii. La ele, la grupul sanitar am găsit săpunuri solide, flacoane cu șampon și gel de duș, cutiuțe cu căști de duș, feon, etc. Se știe că la unele persoane săpunul lichid provoacă alergii.

Din nevoia unei parcări auto, m-am cazat și la 2 hoteluri de 5 stele unde erau destule cosmetice de calitate.

Cum a fost posibil ca la un hotel de 5 stele să pună doar săpun lichid. Categoric, este o bilă neagă pentru aceast hotel. Până la urmă, săpunul luat de acasă este mai sigur.

Cu mult bine și excursii reușite.

artemisa24AUTOR REVIEW
    [09.11.18 12:30:13]

@Mihai18: Da, camera/baia din hotel probabil ca era dotata cu consumabile, etc. dar noi daca nu am fost cazate in hotel, nu am avut...

am pus in balanta, totusi ca, daca nu am platit suplimentul de sea view am fi avut vedere la campul acela neamenajat... asa am fost in mijlocul actiunii/galagiei in timpul zilei dar prada intunericului, noaptea... iar camera a fost mare si curata asa ca... asta oricum nu justifica unele lipsuri ale hotelului "renumit" de 5*.

artemisa24, Mihai18, Zoazore
    Alte impresii din această RUBRICĂSol Nessebar Palace Resort: