ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.05.2010
DIN: Timisoara
ÎNSCRIS: 29.01.08
MAY-2010

Malgrat de Mar

Last minute decizie luata in ultimul moment dar care sa dovedit pina la urma o alegere buna.

De obicei caut din timp destinatii de vacanta dar aici am schimbat regula.

Am gasit oferta pe net si am zis sa incerc poate si fiinca era totul inclus... adica zbor, taxe aeroport, bagaj, pensiune completa (pina la urma a fost un fel de all inclusive) transfer la hotel si aeroport + o excursie la Barcelona inclusa despre care am scris cite ceva (cam putin de la fata locului)

Ceva despre statiune... e cam la 60 km de Barcelona, am fost avertizat ca voi ajunge in o statiune mica cind colo era mai mare decit Mamaia.

Lume in statiune plin ca in sezon, toate natiile, nemti, nordici, englezi, asiatici etc etc.

Hotelul e situat destul de aproape de plaja, chiar in fata hotelului adica a zonei de promenada trece calea ferata (in general cam in toate statiunile din jur in prima linie era calea ferata si pe urma strada cu hoteluri)

De la hotel (cam de la toate) se ajunge la mare pe plaja pe sub niste tunele pe sub calea ferata de la hotel in 5 minute. Nu a fost deranjant fiinca am avut camera pe lateral si nu am auzuit trenul.

Trenurile circula spre Barcelona din 20 in 20 minute.

Fiind abea luna mai am crezut ca va fi ceva lume dar nu asa ca in sezon, exista viata de noapte plin de baruri si discoteci grupate pe fel si fel de programe in functie de virsta turistilor.

Plin de ___old people__in general nemti si nordici care se distrau in barurile cu program specific adica muzica si dans din ani 60--80.

Totul organizat ca toti sa se simta bine adica o adevarata __industrie de turism_

Zona ultra turistica cred ca si in extrasezon aici turismul e activ.

Despre plaja si mare--kilometri de plaja, apa cam rece se facea baie sporadic dar mai mult se facea plaja. Ziua dupa ora 12 cam prea cald nisipul pe plaja ardea.

Eu am facut baie la piscina cu apa calda din interiorul hotelului, erau 3 piscine 2 afara si una in interior cu apa calda.

Hotelul cam vechi construit in ani 60 dar bine intretinut, daca te uiti in pozele din reclame apare direct pe plaja dar nu se vede calea ferata din cauza pomilor.

Totus e f aproape de mare.

Intrarea in camere cu card cu tot confortul necesar se facea curatenie zilnic, balcon cu vedere spre gradina.

Nu se compara cu nimic de la noi nici la cazare si nici la masa.

In hotel erau cazati... romani, nemti, polonezi, englezi, ceva asiatici, etc. , hotelul

plin.

Seara pe strada din hata hotelurilor (toate hotelurile erau in rindul din fata) lume multa pina tirziu dupa miezul noptii.

Am vizitat si orasul destul de mare cu strazi pline de comercianti cu de toate.

Am fost la cafea si in oras nu numai in statiune, am vrut sa vad atmosfera la fata locului la un fel de circiuma populara unde era plin de barbati care beau bere cu un fel de placinta sau cafea si jucau _un fel de domino_si faceau o galagie de nedescris.

Daca am zis ceva despre __old people__unde ma incadrez si eu as dorii o melodie pt cei de virsta 50+ sau pe aproape.

http: //www. trilulilu. ro/doridor/d06f40a862a12d

Trimis de Nicu in 29.05.10 00:45:44

VIZUALIZĂRI: 7182 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P02 Hotelul

webmasterXY*
    [29.05.10 06:59:28]

Atasata melodia propusa. Auditie placuta!

valimi
    [29.05.10 07:38:12]

Foarte tare, asteptam fotografii si pretul sejurului, e foarte important

[29.05.10 10:33:57]

Pretul a fost 710 euro pt 2 persoane cu totul inclus cu plecare de pe Otopeni zbor cu compania spaniola Vueling. Companie low cost.

Au fost si grupuri de romani veniti tot atunci sau dupa cu Taromul. Cei cu Taromul au avut si ceva inclus adica cafea suc, la low cost daca vrei sa consumi ceva platesti.

La Barcelona in aeroport am fost preluati de ghid care vorbea lb romana, pina acolo pe cont propriu cu bilet dus intors asigurat de firma de turism.

[29.05.10 18:43:34]

Noi avem bilete de pe 7 iunie, tot pensiune completa, 4 stele,transport cu Taromul, si tot o excursie gratuita la Barcelona, am platit 800 euro pentru 2 persoane, insa abia azi am aflat statiunea si hotelul. Ma bucur ca ai postat detalii exact despre hotelul la care vom merge de aceea te rog mult sa imi spui cum adica aproape All Inclusive? S-au servit si bauturi? Erau in jurul hotelului ceva magazine, gen market "cu de toate"? Nu de-alta dar niciodata nu se stie ce ai mai avea nevoie, sau ce uiti acasa

Multumesc mult

P.S. Am inteles din votul tau ca masa a fost aproape satisfacatoare, ti-as fi recunoascatoare pentru ceva detalii. Merci

[29.05.10 22:26:20]

Despre masa am notat __nu aproape satisfacator_

am notat aproape incintat nota 9.50 din 10

Am avut pensiune completa dar a fost si vin inclus o sticla la 4 persoane la prinz si la fel seara. Nu era obligatoriu sa fie 4 persoane la masa fiinca in fiecare zi erau excursii si multa lume nu venea la masa de prinz. Bufet suedez la toate mesele, aveai de unde alege. In ziua cazarii fiecare primeste un tichet pt restaurant si la masa se prezinta tichetul .

Un mini supermarket un fel de __profi__este chiar linga hotel. Sunt magazine peste tot.

In oras care e destul de mare si merita vizitat sunt multe magazine de tot felul.

La Barcelona totul e mai scump ca in statiuni.

De vizitat pe cont propriu__Blanes__se ia trenul de la Malgrat de Mar si se coboara la prima statie 1.5 euro biletul de tren , si din gara autobuz pe plaja inca 1 euro.

[29.05.10 22:32:25]

MERCI FRUMOS!

Vrem sa ne plimbam si am sa scriu, cand ne intoarcem, cum a fost.

[01.06.10 14:49:39]

SI noua ni s-a propus acest hotel. Am gasit pe net si alte pareri mai putin pozitive. De exemplu am inteles ca la masa erau putine feluri de mancare si ca in timp ce la alte hoteluri se schimbau de la zi la zi aici erau aceleasi pe toata periada sejurului.

CE puteti sa imi spuneti?

Cum era camera dubla?

CU pat matrimonial sau 2 paturi despartite de o noptiera, asa ca in poze?

Noi ar trebui sa plecam pe 8 iunie 2010.

[01.06.10 15:07:03]

In camera erau (unde am stat eu) 2 paturi dar nu asa mici, la masa erau destule feluri de mincare si aveai de unde alege, am avut si ciorba de rac, peste in fiecare zi, creveti, fructe, pepene galben si seara si la prinz, gratar facut in fata ta, toate mesele bufet suedez. Mai slabut era pachetul (am primit masa la pachet pt excursiile organizate si la plecare).

Daca pina acum nu ati fost in Spania, atunci totul va fi pe plus. Acolo e o adevarata industrie a turismului turisti din toata lumea.

[01.06.10 16:15:10]

Multumesc pentru raspuns. Am mai fost in Spania la Madrid cu treburi de serviciu .Nu prea am avut timp de vizite . AM stat la un hotel NH.

Nu stiti daca au si camere cu pat matrimonial?

Imi puteti trimite cateva poze cu hotelul? Pentru ca vom sta totusi 7 zile ne intereseaza sa fie o atmosfera calda si la hotel.

[01.06.10 16:16:50]

Ca alternativa am fi avut hotelul Calella Palace, statiunea Calella. Stiti ceva despre el?

M-a speriat faptul ca era foarte vechi si nu am vazut comentarii despre el.

[01.06.10 21:41:33]

Hotelul Tropic park din Malgrat de Mar e aproape de mare si e chiar pe strada cu promenada ( ultracentral)

celalalt hotel despre care am aflat in ziua plecarii (stiu despre acest hotel din Calella fiinca pe acolo am mers la final spre aeroport si a preluat si grupul de romani din hotelul din cealalta statiune ) nu e asa aproape de mare si asa bine pozitionat ca cel din Malgrat de Mar.

Nu am poze cu camera , ca si idee de departare fata de mare am pus poza cu trenul , pe o parte sunt hotelurile si dincolo de calea ferata e marea.

[26.07.10 16:08:00]

Buna ziua,

La sfarsitul lunii septembrie vom pleca si noi in Costa Brava si am aflat ca ni s-a schimbat hotelul. Trebuia sa stam in Santa Susana la hotel Montemar Maritim dar se pare ca pana la urma ne-au modificat cazarea la acest hotel Tropic Park. Din poze nu arata rau, dar auzisem ca celalalt hotel era mai nou.

Avand in vedere ca am achitat avansul si abea dupa ni s-a modificat rezervarea am fost putin speriata cand am citit celalalt review denumit si foarte sugestiv "Las Tzapas". Noi nu suntem foarte pretentiosi, avem 22 de ani si vrem sa ne distram, sa vizitam Barcelona, sa prindem si vreme buna deci sper ca va fi ok si acest hotel.

Totusi review-ul dvs. ne-a mai calmat putin mai ales ca nu ma intereseaza atata cate feluri de mancare sunt la masa Intradevar ar fi urat sa se primeasca turistii la 2 orare de masa si romanii sa primeasca ceea ce a mai ramas cum scria celalalt domn, dar totusi nu cred ca este cazul de asa ceva.

[26.07.10 18:43:44]

Despre tratarea romanilor.

Nu a fost nici o diferenta, mai mult eu am avut vinul inclus si la prinz si seara (acum vad ca ofertele sunt cu demipensiune)si altii ex nemti sau asiatici il plateau separat. Trebuie sa va interesati de acasa de la agentia de unde ati luat sejurul ce aveti inclus si ce nu. Acolo veti avea ghid roman si daca aveti nelamuriri (neplaceri ) le rezolvati acolo.

Santa Susanna sau Malgrat de Mar e tot aia sunt 2 statiuni lipite.

Nu numai Barcelona trebuie vizitata, mai sunt si statiunile din jur dar si Girona care e relativ aproape . Oricum timpul e scurt pt vizite mai multe.

[27.07.10 09:39:10]

Si noi avem pensiune completa cu vin si apa incluse in tarif.

Pacat ca este orarul de zbor atata de aiurea conceput incat vom ajunge noaptea acolo si mai prindem doar 6 zile intregi...vom zbura tot cu Vueling .

Stiu ca sunt multe de vizitat ,vom vedea cum le putem face pe toate mai ales ca mergem cu niste prieteni care vor neaparat la parcul de distractii Port Aventura !

Multumim pentru informatiile suplimentare ..

[27.07.10 12:37:46]

Am fost la Tropik Parc la inceputul lui iunie dar inca nu am scris un rewiew ca inca nu mi-a trecut furia si cine stie ce tampenii ies!

Bine a scris cine a scis Las tzapas!

Asa am platit si noi, insa de fapt atata costa mereu, si fara sa te trimita ei unde vor. Oricum Malgrat del Mar nu e pe Costa Brava, ci pe Costa de Maresme, deci iata prima teapa. Hotel naspa, vechi, piscina naspa, acces la plaja printr-un pasaj urat, plaja salbatica si pustie, fara distractii, fara un suc, "promenada" cateva chioscuri cu chinezarii scumpe si oribile, in camere paturi ca din armata, restaurant gen popota supravegheat de o bolnava mintal, geva gen "inghite si dispari" si nu la orice masa, ci unde esti pus, etc. Intr-adevar fara Port Adventura, as fi venit zburand spre casa si fara avion! Asta ne-a mai alungat nervii si plictiseala. Suuper parc de distractii!!!

[27.07.10 14:21:34]

Buna mira78!

Imi pare rau pentru cele intamplate in excursia voastra... Camerele in poze arata foarte bine (daca corespund cu realitatea asta nu mai stiu) la fel si piscina si restaurantul...

Acum chiar imi pare rau ca ne-au schimbat hotelul, macar celalalt era mai nou...

[29.07.10 22:10:55]

Jasmine. locul este foarte bine descris de Kostagh.

Orice in poze arata bine, asa ne-am lasat si noi dusi de val...

[30.07.10 09:35:55]

Imi pare rau sincer ca nu v-a placut ...

Eu imi doresc de mult sa vizitez Spania si sper ca numite aspecte sa nu imi strice vacanta .... Intra-devar multe arata bine doar in poze si realitatea este alta dar noi nu am avut de ales ca ne-au bagat pe gat acest hotel .

cipi_s
    [08.06.11 20:16:00]

Jasmine... care sunt concluziile tale acum dupa un an?

[14.06.11 19:22:56]

cipi_s,

Nu am mai fost cazati la acest hotel pentru ca nu mai erau locuri... asta e riscul la acest tip de excursii, se tot schimba hotelul

Am scris un review despre hotelul Sirius din Costa Brava (click aici)... pana la urma acolo am ajuns a fost foarte ok sejurul, as mai merge cu siguranta!

momentan ma pregatesc sa plec in Turcia, Antalya, am sa va scriu la intoarcere impresiile... am eu un noroc maxim sa nu existe review la hotelurile pe care le aleg si sa am mereu eu aceasta onoare

cipi_s
    [15.06.11 15:02:22]

Pana la urma si eu am ales Italia. Bineinteles un hotel fara... impresii postate.

Cine stie poate la anul impresiile tale ma conving sa aleg Turcia Vacanta placuta!

robertooo
    [22.11.11 21:00:25]

buna ziua. As dori sa stiu cat costa transferul de la aeroportul barcelona spre malgrat de mar, si cu ce se ajunge. Am auzit ca este si un tren. MULTUMESC

Alb
    [05.02.13 00:01:09]

Ati facut baie in lunai mai in mare?

nicole33
    [05.02.13 00:11:53]

@Alb:

Eu am făcut baie în luna mai, dar apa era cumplit de rece. Nu recomand.

Alb, cipi_s, jasmine_d*, mira78, nicole33, Nicu, robertooo, ruxy77*, valimi
    Alte impresii din această RUBRICĂTropic Park Hotel: