ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.11.2018
ÎNSCRIS: 24.05.11
STATUS: APOLLO
OCT-2018

Irish House - casa irlandeză din Sinaia

Despre Irish House, acest restaurant cu nume irlandez, nu știam nimic. Înainte de a pleca într-o scurtă vilegiatură la Sinaia nu m-am documentat nici în privința obiectivelor posibil de vizitat într-o singură zi, nici în privința locațiilor în care am putea lua o masă în eventualitatea în care vom flămânzi. Dacă aș fi avut timp să cercetez AFA mai înainte de plecare, aș fi avut surpriza să constat că despre Irish House din Sinaia s-au scris nu mai puțin de 11 articole și nu toate în termenii cei mai elogioși. Ba, chiar, dimpotrivă! Dar, noi nu am plecat la Sinaia pentru Irish House. S-a întâmplat că am ajuns acolo și poate că a fost mai bine că nu am fost influențați de impresii precedente. Bune sau mai puțin bune.

După o zi de alergătură, cu vizite, cu popasuri și cu multe fotografii, coboram din deal, de la mănăstire. Este, acolo, lângă mănăstire, o vilă foarte frumoasă, din piatră, care oferă cazare și… meniul zilei. Acesta era afișat la stradă, pe un postament înfrumusețat cu trei amorași și cu o ghirlandă de flori din fier forjat și - contra sumei de 26 lei - oferea o ciorbă, un fel principal și un desert. Simțind cum foamea îmi dă ghes, am întrebat: "Mâncăm și noi ceva azi?" la care soțul meu mi-a răspuns: "Da, dar n-aș putea face față la un meniu cu două feluri." Am continuat coborârea către centru având în intenție să găsim ceva de mâncare posibil de servit rapid și fără mari pretenții.

În Bulevardul Carol I, nr. 18, lângă sensul giratoriu, ne-a atras atenția Irish House, o locație cu pereții cafenii, pardosită cu mochetă verde. În dreapta intrării, la stradă, câteva mese libere își așteptau clienții, iar în stânga două afișe mari înștiințau că la Irish House - Sinaia, la o pizza comandată primești - gratis - o bere. Degeaba a ales soțul meu prima masă de lângă intrare. Cam în același timp au mai sosit doi clienți care au preferat același rând de mese stradale, dar curând a apărut un ospătar care ne-a invitat pe toți în interior specificând că acolo nu servește nimeni. Când soțul meu a încercat să explice că preferă o masă afară pentru că este fumător, i s-a răspuns politicos: "Avem trei terase, puteți fuma liniștit!" Așa am aflat că Irish House nu are doar mica terasă stradală. Atunci când am ajuns noi acolo, zona acoperită, cu spațiu suficient, era foarte puțin solicitată. Poate că din același motiv ca și noi, consumatorii preferau mesele de pe terasa descoperită, dotată totuși cu umbrele care se puteau deschide sau închide după cum era nevoie.

Mesele sunt de 4, de 8 sau de 10 persoane și cred că - la înțelegere cu personalul - se pot face și alte aranjamente în cazul în care acest lucru s-ar dovedi necesar. Mobilierul este din lemn, iar pentru un plus de confort, scaunele au pernuțe. Pe fiecare masă se găsește un pachet cu șervețele și o olivieră.

Terasa are bar propriu, băuturile fiind aduse imediat la masă. Mâncarea se prepară în bucătăria restaurantului din Hotel Irish House situat în imediata apropiere, ospătarii fiind într-un continuu "du-te vino" aducând de acolo platourile mari încărcate cu farfurii cu mâncare.

Experiența noastră la Irish House - Sinaia

Deși cam știam ce ne dorim, pentru o mai bună informare, am studiat meniul. Pe lângă preparate oferite de mai toate restaurantele de la noi - gustări calde și minuturi, salate, supe și ciorbe, pizza și paste în multiple variante, preparate la grătar din pește, pui, porc sau vită - am remarcat și câteva preparate cu specific irlandez: "Deliciul reginei" - o ruladă din piept de pui cu sos irlandez, legume mexicane și orez, "Deliciul regelui" - mușchi de vită cu sos, broccoli, legume mexicane și piure de cartofi, "Ficăței Dublin" - ficaței de pui sau de porc gătiți după o veche rețetă irlandeză, "Șnitel Irish House" - din piept de pui cu cașcaval și șuncă presată în sos brun.

Nimic din toate aceste oferte irlandeze nu mă tenta, nici măcar renumita bere neagră irlandeză Guinness. Coffee Irish, însă, mi-a adus în actualitate vii amintiri. În circuitul pe care l-am făcut în Irlanda acum câțiva ani, Pe Ring of Kerry, în sud-vestul Irlandei am poposit la "The Red Fox Inn" pentru cafeaua irlandeză căreia i se dusese vestea în lume, dar pe care eu nu avusesem încă ocazia să o degust. Aici, în ritm de cântec irlandez, am savurat cea mai bună cafea - tare, cu whisky și cu multă frișcă adevărată. În afară de faptul că era o oră destul de înaintată atunci când am fost noi la Irish House - Sinaia și deci nepotrivită pentru o cafea tare, m-am temut că oferta din Sinaia nu s-ar ridica la nivelul celei de la mama ei, așa încât nu am comandat Coffee Irish.

Dar, ce am comandat?

Bineînțeles, pizza. Câte o Pizza Quatro Stagioni, mare, pentru fiecare, cu berea aferentă. Soțul meu a făcut introducerea cu o pălincă mică, iar la pizza a solicitat și ketchup picant. În timp ce domnul meu fuma și mai savura o bere, eu mă delectam cu "Desertul reginei". "Desertul reginei" este un preparat ușor, un desert de vară obținut din măr copt în pesmet, dar și cu o felie natur peste care s-a pus înghețată, frișcă și un sos complicat din miere, scorțișoară și nu mai știu ce. Mi-a plăcut foarte mult.

Prețuri? Pizza Quatro Stagioni, mare - 22 lei, Bere Bergenbier draft, 400 ml - ofertă la pizza, iar dacă vrei în plus - 7 lei/halba, Pălincă - 9 lei/50 ml, Ketchup picant - 1 leu/55 ml, Desertul reginei - 14 lei/porția. Prețurile sunt, în opinia noastră, moderate. Servirea a fost promptă, iar ospătarul foarte atent și amabil.

La final, câteva mențiuni. La Irish House - Sinaia Wi-Fi funcționează bine, cu solicitarea parolei de acces. Toaletele sunt civilizate și dotate cu tot ceea ce este necesar.

Dacă în momentul sosirii noastre erau încă destule mese libere pe terasă, încet, încet, ele au fost ocupate în totalitate. Grupuri de 5 până la 11 tineri veneau la o pizza și la câteva momente de socializare. Am văzut și familii cu copii. Mai toți clienții comandau pizza și deserturi.

Concluzie

Terasa Irish House - Sinaia la care am poposit noi este una pentru toată lumea. Fără mari pretenții, terasa este curată, civilizată și deservită de personal tânăr, atent și amabil. Cei care sunt în trecere prin Sinaia, dacă nu sunt deosebit de pretențioși pot lua aici o masă bună, la prețuri decente, dar dacă sunt foarte pretențioși pot încerca în altă parte. Cu siguranță, într-o stațiune ca Sinaia există încă multe alte posibilități.

Trimis de iulianic in 04.11.18 22:34:42
Validat / Publicat: 05.11.18 00:21:01
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SINAIA.

VIZUALIZĂRI: 3366 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P10 Irish House - Casa irlandeză din Sinaia. Desertul reginei.

Michi
[05.11.18 08:24:26]

Am mâncat de mai multe ori la Irish House, atât la terasă cât şi în salon. De regulă când veneam sau plecam la Bucureşti şi nu aveam mâncare acasă. Confirm cele spuse de Iulianic. Ne-am axat în general pe o pizza mare în doi ( eu un sfert, soţul trei) şi o bere gratis.Dacă n-ai pretenţii prea mari, nici timp şi nici nu vrei să cheltuieşti prea mult este localul perfect din centrul oraşului

doinafil
[05.11.18 11:14:56]

@iulianic: Pozele P9 și P10 arată grozav! Desertul reginei cred că a fost și pe gustul meu!

Felicitări pentru informații și... alegeri inspirate și pe mai departe!

gabrielanik1
[05.11.18 13:00:04]

@iulianic: Buna, subscriu la cele spuse de dvs. Am servit o masa super gustoasa la preturi decente. Recomand ciorba de pui a la grec!

iulianicAUTOR REVIEW
[05.11.18 16:56:46]

@Michi: Irish House a fost tot ceea ce ne-a trebuit atunci, în Sinaia. Nu aveam timp pentru o masă sofisticată și apoi mai era și în drumul nostru. Am fost mai tot timpul cu ochii pe ceas pentru că nu voiam să pierdem un anumit tren. Servirea a fost rapidă.

@doinafil: Desertul reginei este chiar plăcut. Nu cred că poate să nu placă. Poza 9 cred că ar fi arătat mai bine dacă nu mă repezeam să gust pizza. Se vede că eram înfometată după alergătura de o zi când la deal și când la vale prin Sinaia.

@gabrielanik1: Altădată, când vom mai ajunge la Irish House, poate că vom încerca și ciorbe. Îmi plac ciorbele, mai ales la munte. Mulțumim pentru sigestie!

doinafil, gabrielanik1, iulianic, Michi
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Sinaia?: