ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.11.2018
ÎNSCRIS: 18.07.11
AUG-2018

încărcat de pe telefon!

O experiență magnifică

Bun gasit iubiți prieteni. Desi au trecut aproape 3 luni de când am vizitat Cazanele Dunării, abia astăzi, intr o duminică puțin răcoroasă de noiembrie, am reusit sa imi adun inspiratiile si sa va descriu pe scurt micul meu sejur printre malurile întinse ale Dunării.

Sa incep cu drumul, pt ca, noi fiind moldoveni de la Tg Frumos, sa mergi la Cazane e ca si cum ai merge în Bulgaria. E aceeasi distanță. Ori în Grecia din București. Facand o paralelă, chiar vorbeam cu sora mea care în acea perioadă pleca în Grecia și tot în jur de 700km parcurgea din București. Asa ca ne am înarmat cu răbdare, masina cu multă motorina (de parca cat putea sa încapă, puteam să zic că am facut plinul si era mai simplu????) si ne am pornit la drum din Tg Frumos.

Un amanunt esențial în plimbarea asta e ca pe drum pe la Bacau am facut un popas de unde am plecat mai ușori si mai relaxați. Eu si sotia ma refer. Nu v-ați prins?? Am lăsat ambii copii la socri si am evadat la Cazane singuri ca doi porumbei. Da ati auzit bine. Am împușcat 2 iepuri întrucât cu o zi în urmă venisem după un drum istovitor de la Sunny Beach Bulgaria iar copiii nu cred ca mai aveau chef de alt drum la fel de lung. Iar al doilea iepure... va las pe voi să ghiciti (va dau un singur indiciu:romantic).

Bun... am pornit de la 7 dimineata si dupa 5-6 opriri prin munți pe la Bran unde am si mâncat, pe la Rucar, prin Pitesti, pe la Craiova unde m am salutat cu un prieten, am ajuns la Drobeta Turnu Severin. Aici am avut rezervare pregătită temeinic cu o lună înainte, la pensiunea Europa, unde apropo am fost foarte încântați. Era oarecum logic sa nu vizitam Cazanele la 9 seara, căci atunci am ajuns după 14 ore de străbătut țara noastră draga în lung și n lat.

A doua zi ne am trezit dis de dimineata, am servit micul dejun bogat inclus în prețul de cazare, si am pornit spre Orsova, apoi spre Dubova si Eselnita.

În Dubova am mers direct la pensiunea domnului Nicu, am uitat numele pensiunii dar l am vazut pe aici pe site si are recenzii bune, si am discutat cu el în vederea obținerii unei croaziere pe Dunăre cu barca sa cu motor. Domnul Nicu ne fusese recomandat cu telefon cu tot de către prietenul meu din Craiova. Om așezat, cu pensiune, barca si de un mare caracter.

Ne am suit imediat în barca sa, iar dupa ce a mai racolat cativa turisti de la alte pensiuni de pe malul Dunării, am plecat în viteză spre cazane pe Dunăre. Peisajul l am perceput ca fiind mirific, Dunărea foarte lată, nu mai fusesem în partea aceasta a Dunării, asa ca am ramas masca cum se zice. Mi a plăcut enorm tot ce mi a arătat Nicu, care ne era si ghid, cum s au format malurile Dunării, de ce e mai îngustă, de ce e mai adâncă Dunărea la un moment dat, până la 60 metri.

Ne a arătat si Mănăstirea Mraconia ne a povestit istoria ei, cum ca e reconstruită, pt ca s a prăbușit în apa, am vizitat statuia lui Decebal, impunătoare într adevăr, loc unde am facut poze, am intors de câteva ori apoi am plecat către peștera Veterani. Aici după ce am plătit o mica taxa, am vizitat si ne a fost prezentată de către un ghid istoria ei. Nu intru in amanunte, însă imi amintesc ca prin fereastra peșterii observau soldații pe inamici...

Dupa încă o tură largă dată pe Dunăre, domnul Nicu ne a îndreptat către zona de cazare, nu înainte de a încetini pentru ca noi sa mai admiram încă odată peisajul desprins din povești. Cu fiecare metru parcurs mi se strangea inima în piept gândindu ma ca... cine stie cand voi mai revedea aceste minunatii. Am ajuns pe ponton si am iesit din barca, mulțumindu i lui Nicu si cu parere de rau, am mers către mașină.

Cam asta a fost experiența noastră de la cazane în acea zi, spre seara plecând către cazare la Drobeta. A doua zi am plecat către casa obosiți dar cu sufletul încărcat de amintiri de neprețuit.

Aceasta zona linistită a Dunării m a făcut sa ma simt mai liber, mai fericit si lipsit de griji. Voi reveni cu mult drag aici si voi sta cel puțin o săptămână pentru a imi încarcă bateriile... căci e deosebit totul!

Va salut cu drag si va doresc vacante minunate!

Trimis de alex_iasi in 04.11.18 10:07:31
Validat / Publicat: 04.11.18 11:22:59
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în #EXCURSII și CĂLĂTORII.

VIZUALIZĂRI: 387 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (alex_iasi); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

• Alte impresii din această RUBRICĂCroaziere, mini-croaziere pe Dunăre: