ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.05.2010
ÎNSCRIS: 15.04.10
OCT-2006

Vacanta tarzie in Agios Nicolaus

Ne-am inscris in ultima saptamana in care se mai ofertau bilete pentru Creta, 12-19 octombrie 2006. Erau listate cateva hoteluri de trei sau patru stele in statiuni diferite si oferta cuprindea transport cu charter Bucuresti-Heraklion, autocar de la aeroport la hotel, care in cazul nostru era la o distanta de aproape 70 km, demipesiune sau all-inclusive, totul pentru preturi intre 350 si 450 eu. Noi am mers pe cheltuiala minima si cu 380 eu/persoana ne-am cazat la un hotel foarte frumos situat chiar in centrul localitatii Agios Nicolaus, hotel Hermes de patru stele. Cum nu aveam de gand sa stam legati de orarul de mese, am optat pentru demipensiune. Anul acesta, in plin sezon, pana la 20 septembrie, este postata o oferta pentru sapte nopti. cu 440 eu. dar sunt sigura ca in octombrie, cum e mare criza in Grecia, pretul va scadea din nou la 350 eu.

Am fost trei familii fara copii, din care doua ne-am cazat la Hermes iar a treia hotarandu-se mai greu, nu a mai gasit locuri si a luat un hotel ceva mai scump la o distanta de 2-3 km de noi spre Elounda, absolut superb dupa cum veti vedea in poze, Mirambello Beach. Cum aveam telefoane mobile, nu era problema sa ne intalnim zilnic. Pe ei i-a costat vreo 480 eu, tot demipensiune, dar carcotasa cum sunt, aflati ca noi am mancat mai bine, in afara de faptul ca locuiam in centrul statiunii in timp ce ei trebuiau sa mearga cu autobuzul care venea cand venea.

Dar sa incep cu hotelul in care am fost cazati noi si ceilalti prieteni. E un hotel de talie medie cu opt etaje si peste 200 de camere. La etajele cinci si opt are piscina, sezlonguri, baruri; un tunel il leaga de plaja privata care de fapt nu ne interesa dar era atat de cald si frumos incat toata ziua avea amatori de innot si bronzat. Hotelul avea tot felul de facilitati ca sauna, biliard, wireless, tenis dar nu am apelat la niciuna pentru ca zilnic ne faceam program de vizitat in general arheologie iar seara pe la zece cadeam franti de oboseala. Hotelul nostru nu avea parc sau gradina, cei cu copii mici nu prea aveau unde sa-i lase sa joace dar acest aspect era depasit pentru grupul nostru. Aveam camera alaturata de ceilalti prieteni cu balcoanele despartite printr-un mic geam opac si placerea noastra era ca dimineata, cu ochii spre mare si cautand sa vedem in zare vreun vapor, sa sirotam cafeaua pe care ne-o serveam peste grilaj.

Celalalt hotel Mirambello Beach era cu totul deosebit in primul rand prin pozitionare si ce era intr-adevar extraordinar, avea un parc enorm cu vegetatie exploziva, mici cascade, alei pietruite si o capela care se pare ca chiar data de doua sute de ani. Acolo turistii isi puteau lasa copiii fara grija, aruncand doar din cand in cand cate un ochi sa nu se incaiere intre ei. Dezavantajul grupului nostru a fost ca nu am inchiriat o masina cu care sa strabatem insula. Baietii - noi asa le zicem, "baietii"- au pretins ca vor la pranz sa bea un pahar de vin cretan sau o bere, apoi eram sase, deci doi trebuiau sa-si faca program separat dar eu cred ca era si putina nesiguranta, pana la urma de inteles, asa ca noi doamnele nu am sarit cu gura pe ei, adica nu am facut niciun caz, ca sa nu le stirbim mandria de soferi cu carnete vechi de zeci de ani. Dumnezeu ne-a scos-o in cale pe Dimitra, o tanara care tinea o mica agentie de turism chiar langa hotelul nostru. Ea ne-a propus ce sa vedem, ea ne-a asigurat taxi pentru Heraklion la sase dimineata ca la sapte sa luam feribotul pentru Santorini, ea ne-a vandut pontul sa vedem Spinalonga, ea ne-a afiliat unor grupuri pentru Knossos intr-o zi, apoi ruinele cetatii mai putin cunoscuta Phaistos, - cea pomenita de Homer in razboaiele troiene-, apoi Gortis cel cu istorie de 6000 de ani, Matala cea cu pesteri pe faleza inalta si alte locatii despre care va voi povesti imediat ce voi desteleni pozele. Promit.

Ziua incepea cu un mic dejun pantagruelic pe o terasa cu vedere la mare. Are rost sa mai spun ca erau zeci de feluri intinse pe mese lungi din care se putea hrani o armata de recruti infometati? Era si mancare gatita greceasca si turceasca cum ar fi musaca, imambaildi, vinete coapte pe plita, rosii umplute cu carne, -da, da, dimineata, dar si iaurturi, sucuri, sunca, oua etc. si ca dulciuri baclavale si sarailie. Stiind ca la pranz nu aveam mancarea asigurata se manca cat sa ajunga pana seara (chiar si cei cumpatati mancau mai mult decat le era necesar, ca asa-i romanul, daca tot e platit, atunci haleste! ). La pranz nu rezistam invitatiilor chelnerilor diverselor terase care la sfarsit de sezon nu mai aveau clienti si te imbiau cu un paharel de uzo, » din partea casei » putina branza si salam cu castraveti, doar-doar ii deveneai client. Puteam rezista mirosului de peste gril sau prajit? Nu. Nu ne costa de familie mai mult de 15 eu. in care intra pestele cu garnitura si salata, berea cu guler si cafeaua. Seara la masa, alt desfrau. Stateai pe terasa la etajul cinci si leneveai in sezlong tinand in mana un pahar cu citronada si pleosc! erai lovit in simtul olfactiv de mirosul gratarelor cu carne de porc, miel sau peste. Aveai ce face? Nu. Te duceai la masa. Apoi iti reprosai ca ai mancat prea mult, iti luai prietenii si facei o plimbare in jurul lacului Voulismeni din centrul orasului sau daca te tineau baerele- pe mine nu-, urcai stradutele in panta care te duceau spre munte.

La jumatate de octombrie Creta era un vis, era toata inflorita, cafenele imbietoare isi asteptau oaspetii tarzii, marea era de un albastru pur si muntii straluceau sub soarele inca puternic. Era raiul pe pamant. Nu-mi doresc decat sa mai revad locurile acelea. Voi, daca vreti sa va reincarcati bateriile va recomand din tot sufletul oraselul cretan Agios Nicolaus, toamna tarziu. La hotelul Hermes sau daca mergeti cu masina sau/si aveti copii si nu vreti sa stati tot timpul cu ochii pe ei, cazati-va la Mirabella Beach si nu veti regreta.

Trimis de Michi in 28.05.10 19:07:45

VIZUALIZĂRI: 4244 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Hotelul Hermes, in centrul orasului Agios Nicolaus.

[29.05.10 00:51:23]

sper sa placa melodia atasata!

Alb
[29.05.10 04:30:16]

Foarte interesanta descrieerea.

Si eu ma gandeam la Creta tot la zona Elounda sau Agios Nilkolaos.

Un vot si de la mine.

Spuneti-mi, va rog, unde recomandati excursii optionale???

Cum este plaja in zona Agios??

[29.05.10 08:11:22]

Pe noi nu ne-a interesat plaja pentru ca era jumatatea lui octombrie dar dupa cate sezlonguri erau si densitatea hotelurilor probabil ca e buna. Daca aveti copii si masina sau va inchiriati una, va recomand fara rezerve hotel Mirabella Beach, altfel

Hermes in Agios. Si Elouda e frumoasa desi mai rurala. Saptamana viitoare am sa scriu pe unde am fost, mai mult muzee si situri dar au meritat. Nu ratati Santorini si plecati cat mai tarziu toamna, - cred ca la sfarsitul lui sept. faceti plaja buna- altfel incasati 40 de grade.

Acum mi-a intrat un email cu oferta agentiei ********pentru Creta pe 9 si 16 iunie, 280 e, fara masa la Stalida ( nu stiu unde e).

sbacau
[29.05.10 10:31:33]

***** e agentie greaca?

[29.05.10 11:59:14]

sbacau, ******* o agentie mica romanasca, are sediul in Bucuresti vis-a-vis de cofetaria ____________. Contacteaz-o pe __________si -ti da tote lamuririle. Noi am mers cu agentia asta in Sicilia- de fapt subcontractase de la una mare- si a fost OK. Ne trimite pe mail tot ce au nou. Succes!

[29.05.10 12:06:11]

@Michi

ATENTIE! referirile la AGENTII si alte entitati din Romania care functioneaza pe principii COMERCIALE - altele decat cele recomandate oficial de AmFostAcolo. ro - sunt INTERZISE

Puteti trimite, in schimb, aceste informatii prin intermediul mesajelor personale (pe privat).

Ma asteptam sa cunosti acest amanut mic dar foarte important al acestui site, mai ales ca este trecut cu rosu deasupra fiecarui ecou. Punand si numarul de telefon pe langa numele agentiei, nu mi se pare o simpla scapare, ci mai degraba ceva premeditat. Pe moment doar o atentionare...foarte serioasa.

sbacau
[29.05.10 12:26:17]

eu de asta intrebasem web...sa nu fiu si eu inteles gresit; am crezut ca e vreo "agentura straina" :-)

[29.05.10 12:31:33]

@sbacau mai exista o agentie asemanatoare la nume ***.com am crezut initial ca este vorba de aceea, pana cand autoarea ecoului incriminat mi-a infirmat banuiala. Multumesc.

[29.05.10 18:12:08]

Web 18, ma crezi sau nu, in lipsa unei liste la vedere a firmelor agreate, nu m-am gandit ca ajutorul dat unui user care cerea o informatie poate fi interpretat ca premeditare. Eu am vazut ca se dau sute de nume de restaurante si hoteluri din Romania care sunt si ele "entitati", se posteaza impresii despre ele si nu am dedus ca fac sau nu parte din cele agreate dupa cum nu am vazut nicio atentionare a celor care au scris despre ele. Am crezut ca ajut. Cat despre premeditare... hm!, eu asi fi catalogat-o ca prostie sau nestiinta tinand seama de vechimea mea de numai o luna jumatate pe acest sait, calificativul "premeditat" fiind destul de nedrept pentru ca face trimitere la cu totul altceva. Unde se gaseste lista agentiilor si entitatilor agreate de amfostacolo.ro?

[29.05.10 23:25:25]

@Michi daca nu te credeam nu ti-as fi dat o atentionare ci un cartonas, mai ales pentru ca pe langa numele agentiei ai postat si numarul de telefon, adresa si numele persoanei de contact. Prea multe totusi...

Lista agentiilor recomandate de AmFostAcolo o gasesti foarte simplu pe prima pagina a site-ului in partea stanga, unde scrie: AmFostAcolo recomanda:

Daca nu ai inteles ceva din pasajul meu de mai sus sau din ecoul anterior iti recomand sa-i scrii direct Administratorului acestui site care a stabilit aceste reguli.

Multumesc si o seara placuta cu Eurovision!

dianabzs
[21.12.12 12:21:10]

Buna ziua! Am gasit o oferta buna pentru acest hotel Hermes. Va rog sa-mi spuneti daca se preteaza si pentru o familie cu copil de 1 an, aveti cumva idee daca aveau si meniu special pentru copii mici?

Ce-mi puteti spune despre bufetul suedez? (stiu si ca a trecut ceva timp...)

Multumesc!

Alb, dianabzs, Michi, sbacau