Filozofări... turistice

înscris/ă în 04.02.16
MEMBRU: PREMIUM
OCT-2018

NOTĂ: ARTICOL OFFTOPIC

Textul de mai jos face parte din categoria discuții libere, off-topic sau "de interes turistic TEMPORAR ori restrâns" - eventualele voturi sunt simbolice (+1/-1 PMA)

Eşti turist în România dacă...

Ştii că eşti turist în România dacă:

La check-in, proprietarul pensiunii te pune să anulezi rezervarea făcută pe booking.

La unul dintre cele mai vizitate muzee, ghidul se oferă să „cumpere” pentru tine biletele pe care nu ţi-ai dat seama că trebuie să le cumperi de la casa de bilete.

Diagonala televizorului din cameră este mai mică decât telecomanda.

Covorul de frunze nu poate acoperi covorul de gunoaie (de pe marginea pârâului de munte sau din curtea palatului).

Plăteşti în avans 5 euro pentru micul dejun care costă în meniul pensiunii 19 lei (în perioada în care euro este cotat la un pic peste 4,6 lei).

Parcurgi o distanţă mai mare cu schiurile în spate decât cu ele în picioare.

Toate camerele pensiunii au balcon, mai puţin cea mai scumpă dintre ele (fireşte, cea în care te-ai cazat).

În baia camerei pensiunii ce te găzduieşte oglinda este amplasată deasupra chiuvetei, doar că pe peretele opus.

Lista este deschisă, vă invit să o completaţi.

P. S. Am revăzut Buşteniul.

Impresii încărcate de icristis in 01.11.2018 19:32:36

Validat / Publicat: 01.11.18 19:41:34

• Nu a fost singura vizită/vacanţa în zSTRATOSFERA.

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (icristis); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

Puteți VOTA simbolic articolul - VĂ PLACE?

DA [1 PMA]  -  NU [-1 PMA]

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  20 PMA (din 20 voturi) nota2

- cristina47
[01.11.18 19:44:27]

M-ai facut sa rad!

[01.11.18 19:57:11]

@icristis:

Pot aduce completări:

- plătești în euro o excursie în care agenția de turism are cheltuieli numai în lei;

- plătești pentru hotel de 4 stele și ești cazat la o pensiune neclasificată;

- demonstrezi agenției, cu documentele lor (chitanțe, contract) că ai plătit pentru hotel și oamenii lor îți răspund că ai cumpărat excursia pentru pensiune.

Oare nu-i mai bine în, să zicem, Bulgaria?

O seară bună!

[01.11.18 20:36:46]

... daca nu ''caști ochii'' înainte (aka nu te informezi temeinic) și apoi te vaiți + reclamații nefondate la ANPC!

PFF!!

[01.11.18 20:46:00]

@icristis:

... - dacă nu ți se comunică de la agenție locurile ocupate în autocar - zonă față, mijloc, spate;

- dacă te-ai urcat în autocar și stai cu genunchii la gură;

- dacă după ce stai 20 de minute la coadă la expresorul de cafea, când ajungi la el, acesta se defectează;

- dacă nu ai cabină WC în autocar și, atunci când ajungi la o benzinărie - unde se fac, de obicei, popasuri pentru necesitățile fiziologice sau pentru alimentare cu combustibil - , ai puțin timp și cozile la WC-uri sunt mari, nemaiavând timp pentru a savura o cafea, sau altceva, și zici „mersi !” că, măcar, te-ai ușurat de o anume presiune.

Deocamdată atât îmi vine în minte. Poate mai completează și altcineva!

- Carmen Ion
[01.11.18 20:50:00]

@icristis: Râsu plânsu...

- hopyk
[01.11.18 20:51:25]

... te gandesti bine din ce pozitie sa surprinzi o imagine fara sa cuprinzi in cadru kilometri de cabluri infasurate pe stalpi, antene parabolice inestetice, tomberoane mizerabile amplasate fix langa obiectiv, pet-uri, ambalaje aruncate la intamplare, un catel vagabond dezorientat etc etc

... geanta de voiaj din portbagaj mai include si alte 10 plase si plasute

... faci cel putin 5 crize de isterie la volan in 5 km parcursi pe timp de zi (exemplu Valea Prahovei)

... ajungi la o singura concluzie dupa fiecare excursie: Frumoasa tara avem, pacat ca-i locuita...

Am inteles ca aceste articol nu este despre Romania ca obiectiv turistic ci despre turismul in sine.

- adrianbogdan
[01.11.18 20:58:36]

Buna!

Dupa parerea mea o vacanta este exact cum vrei tu sa fie.

Si mai cred ca exista suficiente mijloace de informare astfel incat sa ne petrecem vacanta asa cum o planuim.

Pentru mine Romania este casa mea frumoasa, nu am de gand sa ma plang de acest lucru.

Este drept suntem o familie de nationalisti.

O seara placuta!

[01.11.18 21:09:44]

@doinafil:

si cine vă pune să mergeți cu acea agenție?

NU vă oferă această înformție / grilă ocupare - NU MERGI în acea excursie cu ACEA AGENȚIE!

==

@msnd:

asta e vina ta (trebuia să te întrebi de ce plătești în euro pentru o achiziție în Romania), plațile pe teritorul României către orice agent economic se fac NUMAI în monda națională! Că doar nu exporta excursia aia!

smecheria cu Euro este pentru a evita schimbul valutar (comisioane) care poate genera pierderi mari cand în unele cazuri adaosul comercial este undeva intre 5 si 10%!

ex, pretul tuturor mașinilor comericializate în România este afișat în Euro! Plata finală către comerciant (dacă nu presupune un credit la bancă în Euro - doar acolo se achită în euro/ratele) se face ÎN MONEDA NȚIONALĂ!

[01.11.18 21:33:16]

@Nasshu:

Am un întreg articol pe tema asta. Știam de la început că trebuie să plătesc excursia în euro, așa fiind afișat prețul de la început. Dar mi-am dorit să fac această excursie, am înghițit în sec și am acceptat. Dar asta nu înseamnă că este normal.

Iar argumentul că puteam să plătesc în lei la cursul BNR+2%, nu îl iau în considerare, pentru că m-ar fi costat mai scump decât să cumpăr euro de la casele de schimb.

Așa cum spuneam și în articol, regulamentele BNR specifică în detaliu ce plăți se pot face în valută pe teritoriul României. Turismul intern nu este inclus în acestea.

Ce am vrut să semnalez aici este faptul că numai la firmele noastre de turism (nu toate, bineînțeles) se poate practica o asemenea „politică”.

[01.11.18 21:37:12]

@msnd:

Am un întreg articol pe tema asta.

dap stiu, nu am intervenit acolo, deși ... se ridica aceeași problemă! Citești , ceri informații ( scrise) ți apoi... TE VAIȚI!

Dar mi-am dorit să fac această excursie, am înghițit în sec și am acceptat.

apăi dacă accepți ''oferta'' NU TE VAIȚI!

Și CINE te OBLIGĂ să accepți?!!

[01.11.18 21:42:05]

@Nasshu:

Să înțeleg că A SEMNALA este egal cu A TE VĂITA?

[01.11.18 21:48:01]

@msnd:

Să înțeleg că A SEMNALA este egal cu A TE VĂITA?

diferă de caz la caz!

când ceri informații și le primeși în scris, înainte de a achita cred că întră la categoria Semnala.

După/fără... intra la văitat!

ps.

Eu unul am făcut - in 48 de ani / nu am rate la banci - o singura plată în euro catre un agent economic din România - deși nu mi s- a parut normal - dar aveam incredere absolută! Si nu m-am VAITAT pentru ca AM ACCEPTAT!

[01.11.18 22:12:25]

@Nasshu:

Când - DE OBICEI - mergi ca turist oriunde, pe cont propriu, cu avionul sau cu trenul și vrei, totuși, să mergi în Maramureș (spre exemplu), n-ai autoturism propriu și apelezi la o agenție care, NUMAI EA, merge acolo în perioada care te avantajează pe tine, n-ai cum să știi că în contracte nu găsești toate informațiile dorite! Cred că știi și tu cât de stufoase sunt obligațiile ambelor părți scrise acolo!

Pe tine, ca turist, te interesează mai mult lucrurile de primă necesitate, a confortului drumului și a cazării! ASTA trebuie să ți se spună - DIN START!

Numai dacă ți le comunică VERBAL - mai ales că, de obicei, acestea nici nu sunt scrise acolo, în contract - abia atunci decizi dacă mergi sau amâni acea călătorie!

Așa că, deocamdată, observația ta mi se pare nejustificată!

[01.11.18 22:42:01]

@doinafil:

Cred că știi și tu cât de stufoase sunt obligațiile ambelor părți scrise acolo!

normal, dar asta nu inseamna sa semnezi/accepti daca nu va convine ceva!

Așa că, deocamdată, observația ta mi se pare nejustificată!

Serios?!

afirmai mai sus

dar te VAITI!

de ce v-ati urcat in autocarul ala, daca nu ati primit INFORMATIILE care va interesau?! cele de prima necesitate, confort, etc?!

[01.11.18 23:07:11]

@Nasshu: Cred că ești pus pe cârcoteli - în ceea ce privește această polemică - și că ești puțin confuz, că nu răspunzi „la obiect”, sau că eu nu m-am făcut bine înțeleasă!

Dacă la primul punct - cel cu semnarea contractului - ai, PARȚIAL, dreptate (chiar dacă eu am scris că lucrurile de primă necesitate a confortului, NICI NU SUNT SCRISE și că, pe cale de consecință, trebuie să ți se spună VERBAL aceste amănunte), nu înțeleg întrebarea fa finală:

păi, TOCMAI DE-AIA ne-am urcat, că nu ne-au fost spuse!

Sper că acum ecoul meu este mai explicit!

Dacă ai de gând să „mă cerți” în continuare, mai bine n-o mai face, că n-am să-ți mai răspund!

- abancor
[01.11.18 23:16:09]

Haha, mi-a plăcut aia cu schiurile.

Putem adăuga încă una tristă:... dacă ești la cel mult 500 m de o groapă de gunoi improvizată. Distanța scade la 100 m sau chiar mai puțin dacă te afli în natură, cu cortul prin vreo poiană.

Sau, variantă:... dacă, în orice rîu te uiți, observi semnele trecerii omului. Dacă nu vezi ceva de plastic, măcar o cărămidă tot găsești.

... dacă în pădure trebuie să fii atent pe unde calci.

... dacă juma de restaurant mănîncă cașcaval pane sau șnițel cu cartofi prăjiți.

... dacă e greu să ajungi de la aeroport în oraș.

... dacă depășești mai mult de 2 camioane la un drum.

... dacă auzi Dragoste la prima vedere sau Drumurile noastre de la o terasă cu formație. Sau, mai nou, piesa aia machedonească de o cîntă toți românii.

... dacă auzi cel puțin un comentariu prin jur cum că „de banii, ăștia în Grecia/Bulgaria/Tailanda etc. etc. etc. ne dădea pepene gratis la desert”.

[02.11.18 10:04:37]

@hopyk: Tare asta cu sacoşele. Şi la mine în portbagaj mai apar...

[02.11.18 10:24:59]

@adrianbogdan:

Nu, nu există suficiente mijloace de informare atunci când realitatea se vrea a fi ascunsă.

Nu m-am plâns de frumuseţea "casei noastre" ci de mizeria pe care i-o facem şi ne-o facem.

De unele din lucrurile pe care le-am spus în "review" nici măcar nu îmi pasă, doar mă amuză (balconul, televizorul sau oglinda). Altele mă dor (mizeria) sau mă enervează (când sunt luat de prost).

Iar în ceea ce priveşte frumoasele sentimente naţionaliste (probabil patriotice aţi vrut să spuneţi) ce vă umplu sufletul de mândrie, nu cred că sunt sinonime cu acceptarea orbească a realităţii. Marii patrioţi ai neamului de la începutul secolului trecut au împins ţara asta înainte privind la ce se întâmplă în lume...

[02.11.18 10:46:55]

@Nasshu: Şi ce ar trebui să facă toţi cei care se simt nedreptăţiţi? Să tacă din gură? Ok! Să nu spunem nimic despre lucrurile pe care LE CONSIDERĂM nedrepte sau aberante sau chiar hoţii şi mai vedem apoi de unde o să vă mai "informaţi" sau cum o să mai "căscaţi ochii" voi, cei atenţi...

Şi apoi, nu vă înţeleg problema. Oamenii s-au plâns că au călătorit în condiţii inumane când li s-a promis (direct sau implicit - nici nu prea contează) că primesc altceva. Dacă nu sunteţi parte în "proces" de ce vă asumaţi rolul de avocat din oficiu?

- adrianbogdan
[02.11.18 10:57:18]

@icristis: Da, exista riscul ca ceva sau cineva sa ne perturbe vacanta dar cred ca lucrul asta ti-l asumi zilnic plecand de acasa.

- RoxanaGRS
[02.11.18 11:57:06]

Foarte tare articolul :). Aș mai adăuga și eu:

- când într-o sută de km depășești măcar 10 căruțe, din care măcar la 5 căruțașii sunt beți

- când prețul afișat pe booking e mai mare decât prețul afișat direct la recepția hotelului/pensiunii

- când nu ți se dă factură/bon fiscal pentru banii pe care i-ai plătit pe cazare/mâncare

- când în bucătăria comună a pensiunii găsești invariabil chiuveta plină de vasele murdare ale celorlalți turiști

- când nu poți să pui 3-4 cazări cap la cap pentru un concediu tip circuit, pentru că la una sigur se va întâmpla vreo belea

- când una vezi pe site-ul de rezervări în poze și în descriere și cu totul altceva este la fața locului

- când în pensiune miroase a mâncare de te doboară pentru că nu au hote ca lumea sau eventual deloc la bucătărie

Nu mai continui că mă apucă toți dracii. Am renunțat de vreo 8 ani la concediile în România. Și asta nu înseamnă că nu sunt patrioată sau că nu-mi place țara noastră, ci doar că nu mă mai țin nervii.

[02.11.18 12:05:16]

@RoxanaGRS:

Când te bucuri toată noaptea de muzica formaţiei ce cântă la nunta din restaurantul hotelului. Priceless!