ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.11.2018
ÎNSCRIS: 08.10.12
OCT-2018
2 AD. + 2 COPII -- v: 0 / 8

Un hotel excelent in Sultanahmet

Cum am ajuns la Grand Gulsoy, la Istanbul? Simplu, n-am avut bani de o cazare buna in Durau.

Oricat de fortata vi s-ar parea afirmatia de mai sus, chiar asa este: ne propusesem cateva zile in Romania, la munte si cum nu fusesem niciodata in zona Bicaz, am rugat o cunostinta sa ne furnizeze tarife la cateva din cazarile bune din imprejurimi. Si cand am vazut 280 lei, camera tripla fara MD, ne-am luat gandul si am cautat in alta parte.

Rezervarea

Am mers 2 familii, ambele cu cate 2 copii (cel mai mare are 10 ani) si am rezervat 2 camere triple la tariful de 282 euro / camera pentru 4 nopti, cu MD. Rezervarea a fost efectuata pe un site de rezervari, nerambursabila, si am garantat cu un card in euro. Plata s-a efectuat la hotel, in momentul cazarii. Desi am primit imediat confirmarea rezervarii, am incercat sa luam legatura si cu hotelul pe facebook, dar fara niciun rezultat: ba nu o gaseau, ba, intr-un final au gasit-o. Oricum, a fost bine.

Cum am ajuns

Drumul pana la Istanbul nu are rost sa il mai descriu; cred ca sunt sute de review-uri conexe. De la intrarea in metropola, sambata dupa amiaza, am facut cam 50 min. Este foarte aglomerat pe autostrada urbana E80/O3 pana la o ramificatie la dreapta, cand s-a mai eliberat, apoi am luat din plin aglomeratia pe bulevardele, strazile si stradutele din oras, unde nu se aplica aproape nicio regula de circulatie (mai ales in cazul celor din urma).

In fata hotelului sunt vreo 3-4 locuri de parcare paralele cu bordura, rezervate cu conuri reflectorizante; am claxonat, imediat s-a apropiat cineva, ne-a intrebat daca avem cazare in hotel si ne-a eliberat 2 locuri.

Hotelul

In general, hotelul este ok, ii acord nota 9.5 si cred ca pentru un turist obisnuit cu cazari si facilitati peste medie, este hotelul perfect in centrul vechi al Istanbulului. De afara arata exact ca un hotel de 4* turcesti, fara discutie; in fata, este cel putin un bell boy care sa te ajute cu bagajele, parcarea sau cu caruciorul pentru bebe pe rampa (cum a fost cazul nostru). La exterior, veti gasi un restaurant cu terasa - am inteles ca desi poarta acelasi nume, este o afacere separata, in ciuda faptului ca in camera aveam un meniu de-al lor. Ca la turci....

Receptia este spatioasa, dotata si utilata modern, cu mese si fotolii de piele, un bar de zi si acces direct in restaurantul de la parter. Oaspetii beneficiaza de 3 lifturi iar receptionerii ne-au ajutat cu sfaturi despre transportul in comun si ne-au furnizat o harta cu principalele atractii ale orasului si modul in care putem sa ajungem la ele.

Principalele atu-uri ale hotelului, in opinia mea, sunt pozitionarea in centrul vechi, relativ aproape de principalele atractii turistice, parcarea, confortul si raportul calitate/pret.

Facilitati

Pai sa incepem cu cea mai importanta facilitate pentru hotelurile din centrul vechi: parcarea. Hotelul dispune de o parcare privata la subsol, contra cost (5 euro / noapte / autovehicul). Nu stiu daca se poate lasa masina si pe strada, in fata hotelului, dar eu nu v-as sfatui, la ce foiala este - microbuze, masini de aprovizionare, taxiuri si autocare care vin si pleaca toata ziua. Noi am optat pentru parcarea cu plata, am lasat cheile la receptie, ni s-a dat un bon si, in ziua plecarii, am dat bonul si in 5 minute masinile erau trase in fata hotelului, numai sa incarcam bagajele. Am coborat la garaj, de curiozitate, accesul se face cu liftul (etajul -1) exista cred ca 15-20 de locuri cu masinile blocate, dar la noi nu a fost cazul, fiind doar 4 masini in toata parcarea. Oricum, decat 100 de euro la un polish, mai bine 20 de euro la parcare si nu te doare capul.

Alta facilitate importanta: zona de spa, sauna, baie turceasca si piscina. La inceput, cand am intrebat la receptie, m-a mirat faptul ca receptionerii, foarte binevoitori de altfel, nu au stiut tarifele si au sunat in alta parte. Ulterior, am inteles de ce: nici aceasta facilitate nu este oferita de hotel ci de o alta companie. Oricum, sauna si piscina sunt gratuite pentru oaspetii hotelului in intervalul 10.00 - 17.00, dupa aceea aplicandu-se tarife de 10 euro / zi / adult si la jumatate pentru copii. De asemenea, oaspetii care nu au casca de inot - obligatorie - o vor putea procura contra a 15 lire. Pentru spa si baie turceasca, se aplica alte tarife, pe tot parcursul zilei.

Noi am fost la piscina (1.5m) si a fost foarte bine: amenajata modern, apa calda, intimitate, sezlonguri cu saltele, masute, o muzica buna in surdina, un mini bar. In plus, copiii mai mici s-au delectat la mini piscina lor si la acvariu.

La et. 6 este amenajata o terasa cu belvedere, pentru amatorii de fotografii cu panorama Istanbulului. Tot aici se gaseste si un foisor cu scaune si masute la care, probabil, se poate consuma ceva in tihna.

Micul dejun

Micul dejun este disponibil (ca sa nu mai zic "se serveste", ca iar se iau de mine pensionarii odihniti ai forumului, pe privat) in restaurantul situat situat la -2, accesul facandu-se cu liftul sau pe scari; MD este destul de diversificat - sortimente de branzeturi, legume, salate verzi, salate gatite, produse de panificatie, unt, gemuri si dulceturi, cafea filtru si Nescafe, etc. Extra sunt doar omletele - 2$ si sucurile fresh - 10 TL. Oaspetii beneficiaza si de scaune speciale pentru copiii mai mici.

Camera

Noi am rezervat cate o camera tripla, nici prea mare, nici prea mica. Initial au fost 3 paturi single separate, ulterior ne-au ajutat si am facut-o cu 2 paturi SGL lipite si al treilea izolat. Baia este ok ca dimensiuni, foarte curata, dotata cu blat de marmura, ventilator, cabina de dus, wc incastrat, articole de toaleta - sampon, balsam, gel de dus, betisoare igienice - foehn, prosoape.

In camera, am gasit un minifrigider incastrat (gol), seif gratuit, dressing cu usi culisante si oglinda, umerase, kit de cusut, pungi pentru rufele murdare, papuci de unica folosinta si intinzator de rufe, etc., adica tot ce ar trebui sa se gaseasca intr-un hotel de 4*.

Iluminatul este asigurat de fereastra cu dimenisuni generoase, aplice si spoturi iar inclazirea/racirea de ventilatia proprie. Exista un TV plat cu cateva canale, inclusiv de limba italiana si engleza, masuta pentru toaleta si noptiere; pe masuta, 3 sticle de apa plata la 0.5l, ceai, ness si fierbator - foarte util in cazul nostru. Menajul s-a efectuat zilnic si cred ca la 2 sau 3 zile s-au schimbat asternuturile iar prosoapele lasate pe jos, apa si produsele de toaleta zilnic.

Pozitionare si acces la principalele atractii/facilitati

La 150m in dreapta, aveti statia de metrou; tot de acolo, se deschide zona cu taverne si restaurante. In spate, la 200m este statia de tramvai, pentru Topkapi, Moscheea albastra, port, etc.

Imediat langa hotel este un minimarket, o patiserie cu produse traditionale si, peste bulevard, o casa de schimb valutar. La 300m in dreapta este o statie cap de linie pentru mai multe linii de autobuz.

La aproximativ 1km este mall-ul Historia Shopping Centre care are si un supermarket Migros.

In concluzie,

Mi-a placut tot ceea ce v-am expus mai sus.

Nu mi-au placut: mochetele pe care s-ar putea da un aspirator cu injectie-extractie, oglinda crapata de la baie si geamurile murdare de la camera. Nu mi-a placut wi-fi-ul execrabil si faptul ca in camera exista doar o priza!?!?!?!? Mi-ar fi placut si un mic balcon la camera.

Moscheea de langa, care iti da desteptarea la 5.00 AM, nu li se poate imputa lor. Sau da? :)

Sejururi frumoase va doreste sarpele!

TIP: Solicitati o camera pe latura laterala din partea stanga, sau mai bine, din spatele hotelului. Asa veti fi feriti de motoarele turate toata noapte si de ruga de la ora 5 dimineata.

Trimis de black_mamba in 01.11.18 16:19:52
Validat / Publicat: 01.11.18 17:45:13
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

VIZUALIZĂRI: 928 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (black_mamba); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 38.50 EUR pe cameră

webmaster45 [01.11.18 17:42:34] »

black_mamba [01.11.18 17:53:32] »

@webmaster45:

Corect.

cosminap [01.11.18 18:02:27] »

Da' balcon?!? Avea balcon? ????

Mă bucur că ați avut și voi un weekend la fel de plăcut! ????

black_mamba [01.11.18 18:07:02] »

@cosminap:

N-avea balcon.

webmaster [01.11.18 19:20:08] »

black_mamba, cosminap
    Alte impresii din această RUBRICĂGrand Hotel Gulsoy: