ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.05.2010
DIN: Pitesti
ÎNSCRIS: 07.08.08
JUL-2009
2 AD. + 2 COPII

Prater - intre traditie si modernitate / Am redevenit copil...

Cam asta este sentimentul pe care il traiesti intr-un parc de distractii...

Nu eram pentru prima oara, dar fata noastra este de-a dreptul indragostita de acest loc. Baiatul il vazuse doar iarna, cand este practic inchis, functioneaza doar foarte putine din echipamente si vreo doua restaurante.

Vara este stralucitor si plin de viata, iar oamenii foarte amabili.

Nu ai timp sa te plictisesti, te bucuri pur si simplu de bucuria copiilor si de sentimentele regasite din sufletul tau.

Exista "comedii" la care, daca esti mai sensibil, este bine doar sa te uiti, ca altfel s-ar putea sa ai nevoie de ingrijiri medicale, care sunt impecabile, dar mai bine...

Cand obosesti si ti se face foame sau sete ai multe locuri de ales: de la restaurante, la terase si tonete. Preturile sunt normale, zic eu pentru un asemenea loc.

Exista un restaurant, la care am mancat si noi, care are portii pe marimi, ca de haine: S, M, L, XL si XXL. La XXL trebuie sa fii ori super gurmand ori sa iei o portie pentru toata familia si s-ar putea sa nu o poti dovedi. Dar gazdele se grabesc sa ti-o ambaleze frumos si sa ti-o dea la pachet, ceea ce intr-un oras nu tocmai ieftin nu-i rau deloc.

Am petrecut zile minunate si ne-am distrat super, in familie.

Trimis de IUBONI in 28.05.10 16:59:41
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în AUSTRIA.

VIZUALIZĂRI: 3550 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (IUBONI); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P08 Prater - sotul si fiica mea, intr-una dintre distractiile parcului. Eu am preferat sa fiu... chibit!

[28.05.10 19:12:15]

mutat la 'Viena, de-a lungul si de-a latul', rubrica care gadzuieste toate recomandarile ce privesc locuri de vizitat in aceasta destinatie; sters rubrica noua creata de autoare

ms65
[28.05.10 19:50:49]

frumos... am fost si eu in Prater intr-o seara si a fost fantastic... m-am bucurat mai mult decat baiatul meu de tot ce vedeam (bine... el avea atunci 19 ani... e la varsta la care nu mai are timp sa se bucure de distractii "pentru cei mici"!!! )

ai primele puncte de la mine!

dannek
[28.05.10 20:06:39]

Daca vizitai si terasa "Kolarik's Schweizerhaus" care este situata mai in spate in parcul Prater sigur vorba romanului "te lingeai pe degete" dupa ce savurai ciolanul rotisat de acolo unic in Viena.

Dar nu este timpul pierdut daca revi in Viena si mai ales in Prater nu rata sa degusti ciolanul afumat de la "Kolarik's Schweizerhaus"

Ptr detalii: click aici

Pofta buna!

[29.05.10 00:20:39]

Am atasat aceasta melodie, insa se poate schimba!

acapulco
[29.05.10 01:23:57]

totusi trebuia o melodie cu iz de austria

Alina Morar
[29.05.10 08:13:57]

Eu cand am fost la Prater, in 2008, am nimerit exact inainte sa inceapa finala Germania - Spania, stadionul fiind in apropiere. Era caldura mare mare, multi suporteri, iar aproape de stadion era Euro Camp, unde au campat caravanele si rulotele cu suporteri, costa cam 48 euro parca pe noapte. Cerul era impanzit de elicoptere care tot timpul survolau prin zona.

Dar cea mai tare faza a fost cand plimbandu-ne prin Prater, dintr-o data am auzit MANELE la niste masinute. Am ramas paf.

Eu nu m-am dat pe nimic, eram cu burta destul de mare si mi-a fost frica.

IUBONIAUTOR REVIEW
[29.05.10 12:06:32]

Multumesc pentru tot ce ati scris, pentru recomandari, modificari si sugestii.

Dannek, am retinut si daca mai ajungem (copii insista si noua nu ne-ar displace) n-am sa uit.

Alina, draga mea, am trait si eu faza si am ramas la fel de "interzisa". Acum, stii cum este, perfectiunea este doar a lui Dumnezeu! Cat sunt ei de austrieci nu pot fi perfecti!

[10.10.12 09:06:28]

Mutat la rubrica "Parcul de distractii Prater" (nou-creata pe site)

acapulco, Alina Morar, dannek, IUBONI
Alte impresii din această RUBRICĂPrater Park (parc de distracții):