ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 31.10.2018
ÎNSCRIS: 30.06.14
AUG-2018
single

ARION HOTEL perla satului Kokkari

Hotel Arion a fost numit dupa faimosul poet si compozitor care a trait in Samos intre anii 625-585 iHr. Este situat pe coasta de nord a insulei, langa pitorescul sat Kokkari, la poalele muntelui Ampelos, la 25 km de aeroportul Aristarchos, la 10 km de orasul Samos-Vathi si aproximativ 600 m de doua dintre cele mai frumoase plaje, Lemonakia si Tsamadou, cu ape limpezi si cristaline. Pentru a ajunge in satul Kokkari sau la cele doua plaje, hotelul pune la la dispozitia clientilor un microbuz gratuit care functioneaza dupa un program strict, afisat la Receptie (am facut o fotografie pe care o atasez). Cine doreste sa mearga pe jos o poate face pe soseaua care coboara dealul unde este amplasat hotelul (circa 200 m) sau pe o carare abrupta care pleaca din spatele piscinei. Recomandabila pentru cei care dispun de un cord sanatos si sistem locomotor in forta. Administratorii hotelului ofera servicii de cazare cu demipensiune, cu mic dejun, cu pensiune completa sau all inclusive. Nu sunt acceptate animale de companie.

Arion Hotel dispune de 108 camere asezate in corpul principal si in doua bungalouri. Fiecare camera este dotata cu baie si cada, uscator de par, aer conditionat (ventilatie), balcon (am avut vedere la curtea interioara), telefon, mini-bar (contracost), Tv satelit (un televizor din anii ”90, cu putine programe), seif, dulap pentru haine, mobilier modern (birou cu oglinda, masuta cu picior si doua scaune, pat dublu sau paturi twin, noptiere).

Aterizarea pe aeroportul Aristarchos a avut loc la ora 09:15 dupa o escala de 30 min. la Mytilene, Lesvos. Ghidul local ne-a repartizat repede la mijloacele de transport pentru a merge la locatiile de cazare. Am ajuns la hotel in jurul orei 11:30 si mi-am dat seama ca am de asteptat pana cand camera este gata. La Receptie era o doamna simpatica care ne-a asigurat pe limba noastra ca nu vom astepta foarte mult. O cheama Natalia si este originara de pe plaiurile noastre. Un mare noroc pentru mine, o sursa de informatii binevenita. Am completat un formular cu datele personale (nume, prenume si serie act de identitate/pasaport, tara de origine, durata sejurului). A urmat achitarea taxei de sejur, 3 euro/noapte, total 21 euro/7 nopti. M-am interesat de eventuale obiective de vizitat in zona (biserica si faleza satului Kokkari), in ce stadiu se afla plajele, la ce distanta de hotel sunt, iar raspunsurile le-am primit cu promptitudine. Pentru plaja trebuie neaparat incaltaminte adecvata deoarece sunt cu pietricele. In ceea ce priveste modul de deplasare am scris la inceputul articolului. In afara de excursiile optionale oferite de operatorul local exista posibilitatea unor vizite in capitala Samos-Vathi (de aici in Pytagoreion) cu transportul local. Pentru alte obiective este utila inchirierea unei masini.

Camera a fost gata intr-o ora si jumatate, in acest timp am facut un tur de orizont in exterior, si am servit o portie de lamb chops la terasa exterioara de langa piscina.

Piscina dispune de terasa-bar si are acces la bucatarie. Se pot servi mancaruri calde, bauturi, inghetata si snack-uri. Sezlongurile si umbrelele sunt gratuite pentru turistii cazati in hotel, dar pentru prosoape se percepe o garantie de 10 euro per sejur. La final banii se restituie clientului daca aduce prosopul.

Hotelul ofera facilitati la categoria de patru stele: restaurant (interior si terasa exterioara unde se pregatesc preparatele din carne), bar (interior), jacuzzi si sauna (la cazare primesti un tichet gratuit pentru servicii de 30minute/sejur), wi-fi gratuit in toate spatiile, internet corner, sala de jocuri, servicii de curatatorie si calcatorie (contra cost), servicii rent-a-car.

La restaurant era musai sa te prezinti cu un card de acces care avea numarul de la camera (la minie 203). Bauturile alcoolice, sucurile la sticla si apa se platesc pe loc sau la final de sejur. Meniul era extrem de diversificat pentru micul dejun: salate, omlete, oua ochiuri si prajite, cereale, diferite tipuri de branza, masline, mezeluri, cascaval, iaurt sau lapte, produse de patiserie si prajituri (sunt maestrii cofetarii hotelului), cafea, ceai, sucuri la dozator, fructe. Pentru cina erau preparate din carne (pui, miel, vita, porc prin rotatie) sau mancaruri gatite si calde asortate cu diverse garnituri. In ultima seara din sejur s-a organizat o masa traditionala greceasca in spatiul aferent piscinei. Muzica, mancare cat cuprinde si voie buna.

Cateva cuvinte despre personal: promptitudine, joviali, profesionisti. Le acord nota maxima, mai ales doamnei Natalia de la Receptie si soferului de pe microbuzul care ma ducea la plaja (nu stiu cum il cheama, dar l-am botezat Mihalis).

In concluzie, m-am simtit minunat la Arion Hotel. Il recomand tuturor celor care doresc o vacanta relaxanta intr-un peisaj idilic.

Rog webmaster sa ataseze

youtube

Multumesc!

Trimis de ovidiuyepi in 31.10.18 13:57:31
Validat / Publicat: 31.10.18 18:54:35
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Nei Pori (2012,2014) Kalamaki/Zakinthos (2013) Skala Potamia/Thassos (2015) Parga (2016) Poros/Kefalonia (2016) Skiathos (2016) Herssonisos/Creta (2017) Rhodos (2018) Kos (2018)

VIZUALIZĂRI: 745 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ovidiuyepi); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P18 Piscina inainte de ora deschiderii.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

[31.10.18 18:51:52]

Mutat în rubrica "Arion Hotel [Kokkari I. Samos], NORD-EGEENE, alte insule" (nou-creată pe sait)

--------------

Încărcând inițial impresiile la o rubrică de călătorie, rubrica de CAZARE (CAMERE) a fost nedisponibilă pentru notare. Te-aș ruga să indici o notă și pentru acest capitol - cazarea / camera - folosind linkul EDIT IMPRESII, afișat cu roșu mai sus și disponibil permanent la publicare (şi timp de 30 minute după aceasta).

--------

[31.10.18 19:00:05]

@webmasterX: Coordonatele exacte: 37.778856,26.877664

maryka CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
    [31.10.18 19:29:32]

Doamne, ce dor mi s-a făcut de Samos!

Foarte bună și reușită cazarea, satul Kokkari, este unul idilic, ca de altfel multe altele din Samos, așa că aștept cu interes povestirile despre plimbările pe insulă.

Interesant e, că la dus noi am avut prima dată escală în Samos și abia apoi am aterizat în Lesvos. Asta era în iunie. Nouă ne-a convenit pentru că am revăzut cu drag locul nostru de staționare în Samos, frumosul Pytagoreio.

[31.10.18 19:32:55]

[31.10.18 19:37:11]

@maryka: Multumesc frumos pentru aprecieri. In timpul escalei la Mytilene am ramas in avion. Nu am vazut decat o parte din pista.

[31.10.18 19:40:49]

[31.10.18 19:51:50]

@webmaster45: Va multumesc!

ANILU
    [01.11.18 07:08:11]

@ovidiuyepi: Adică ai fost de două ori în Grecia în vara asta? Bravo, felicitări! Te invidiez pentru vacanțele tale ???? dar citesc cu plăcere. Invidia este turistică...

Hotelul arată bine și am văzut că te-ai descurcat și cu, cărarea... scurtătură... Mergeai până la plajă pe acolo sau mai profitai și de microbuzul hotelului.

Seară grecească în ultima seară de cazare... frumos... Și bănuiesc că și gustos.

Felicitări pentru alegerea făcută.

Toate cele bune.

[01.11.18 08:03:42]

@ANILU: Multumesc pentru ecou. Scurtatura si microbuzul le-am utilizat in mod egal sa zicem.

[01.11.18 17:10:23]

@ovidiuyepi: Trebuia sa ne arati si partea abrupta a drumului, sau acolo nu mai avea suflu sa faci poze .

Felicitari, votat cu mare drag.

ANILU, maryka, mishu, ovidiuyepi