ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 31.10.2018
DIN: Târgu Neamţ
ÎNSCRIS: 07.06.15
AUG-2017

Amintiri plăcute....

Cazarea a fost promptă. Am ajuns la receptie in jurul orei 12 si in 10 minute eram in camera.

Parcarea... asa cum citeam intr-un rewiew anterior, a durat... cam 1 zi... pana cand am reusit sa găsim un loc in fata hotelului, prin "bunavointa" paznicului (pe care, pentru a evita corvoada, nu l-am mai eliberat pana la plecare).

Camera... pe nord, deasupra intrării in hotel, fara nicio raza de soare in timpul zilei, cu un iz de mucegai. Nu am solicitat schimbarea, desi stiam ca se poate... (chiar nu stiu de ce nu am facut lucrul asta).

Plaja... sezlonguri puteau fi găsite libere oricand. Ce-i drept, nu pe primul rand, asa cum preferam noi, cei cu copii, pentru a-i putea supraveghea. Insa, cine se trezea de dimineata, cu ocazia iesirii la aerosoli, putea sa obtina si loc in fata. Prosoape de plaja se puteau lua de la barul de la piscină (de unde se putea lua ziua si inghetata). Intrarea foarte lină în mare este perfecta pentru copii si pentru linistea părinților.

Locuri de joaca pentru copii... un mare atu. Cel de afara cu chestii gonflabile, cel de la interior plin cu jucării si cu "supraveghere" (a fost util întrucât am prins si vreme mai proasta).

Baruri... vreo 4... cu băuturi bune... sotul mi-a spus ca berea era buna, eu am preferat crema de whisky.

Mâncarea... nu pleaca nimeni flamand de la restaurant. Ciorbele nu erau strălucite. Intr-o zi a fost, cică, ciorba de burta (apa chioara). Exista zona cu preparate la grătar (minim 2 tipuri de carne). Apoi restul: salate, mâncare gatita, fructe, prăjituri (nici astea extraordinare), zona de mâncare baby friendly, unde am zărit si blender... nu mai detaliez... esențial este ca nu am plecat mai slaba din aceasta vacanta. Pe la ora 17, parca, ... pizza (am vazut doar o singura data), hotdog, mici s. a... Nu mai luam si dintr-astea ca nu avea rost...

Sică, avea grija de distracția copiilor in timpul cinei (le făcea figurine din baloane) si dimineata pe plaja (jocuri, concursuri, volei). Omul chiar se pricepe... am avut senzația ca ar fi profesor de sport (ca meserie de baza).

In fiecare seara era spectacol pentru copii (cei mici erau incantati) si apoi pentru adulți (la fel de interesant).

Hotelul e amplasat intr-o zona linistită... insa muzica din cluburi se auzea totusi in depărtare... mai mult noaptea... Majoritatea sunt familii cu copii. Asa ca va puteti face cu usurinta cunostinte...

In concluzie... sejurul a fost placut (asta e impresia generala cu care am ramas)... All inclusive romanesc mai presus de cel bulgăresc!!! (Încă nu am fost la turci)

Trimis de AdiAli in 31.10.18 11:56:44
Validat / Publicat: 31.10.18 12:57:43
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MAMAIA. A mai fost în/la: Olimp, Hotel Cocor

VIZUALIZĂRI: 526 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (AdiAli); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

webmasterX [31.10.18 12:53:41] »

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 69&ridAnt=90737

nicole33 [31.10.18 21:03:08] »

@AdiAli:

O concluzie nefondată şi nerelevantă.

Nu poţi să tragi o asemenea "concluzie" comparând un hotel de trei stele din Bulgaria cu un hotel de patru stele din Mamaia.

Despre preţuri, ce să mai zic. La Savoy ai plătit DUBLU comparativ cu Albena, calculând la un sejur de şapte nopţi. Ar fi fost şi culmea să nu fii mulţumită la banii daţi

Amuzant. Hotelul este mereu plin de familii cu copii, tocmai pentru facilităţile oferite celor mici, şi toţi ar "prefera", ca şi tine, să-şi poată supraveghea copiii fără să se ridice de pe şezlong şi atunci începe "acţiunea Prosopul"

rentea [31.10.18 21:08:21] »

@AdiAli: Crede-ma pe cuvant, e un allinc slab dupa orice standarde, cand vei merge in Turcia si in Bulgaria la hoteluri de aceeasi categorie de pret, vei sesiza o diferenta in bine (sigur, daca vei alege ceea ce trebuie... vezi recomandarile de pe siteul AFA). Chiar ti-au placut bauturile de la Savoy? Si prajiturile? Si cafeaua? Si masa, in general vorbind?

Daca raspunsul este DA, atunci nu mai are rost niciun comentariu din partea mea, daca insa rapunsul este NU (PREA), cred totusi ca ai fost MULT prea indulgenta in prezentarea acestui capitol. In opinia mea, unul sinistru, de-a dreptul, o amenintare pentru sanatatea copiilor.

Sunt de acord cu tine in ceea ce priveste distractia pentru copii.

AdiAli [31.10.18 21:56:39] »

@nicole33: Nu am apucat sa scriu rewiew pentru Dolphin Marina din St. Konstantin si Elena si Berlin Golden Beach din Nisipurile de Aur, ambele de 4 stele. Cumplite... deci nu compar 3 stele din Bulgaria cu 4 din Romania. Ci compar 4 cu 4. In Romania mi s-a părut rai fata de experientele din Bulgaria. Am scris doar impresia mea... nu inteleg ce deranjează...

nicole33 [31.10.18 22:40:43] »

@AdiAli:

Am crezut că ai comparat cu Nona 3*.

Chiar şi aşa, cele două hoteluri bulgăreşti nu au fost cele mai fericite alegeri. Două hoteluri ieftine cu servicii pe măsura preţului plătit. Primul este în prezent închis pentru renovare sau demolare

Dacă şi-n Turcia vei alege tot aşa un hotel foarte ieftin, vei fi convinsă că şi all inclusive-ul turcesc este sub cel de la noi.

După ce am testat sistemul all inclusive la mai multe hoteluri din mai multe ţări de pe mai multe continente, cel mai slab şi cu cel mai prost raport calitate preţ l-am găsit la un hotel de 4 stele de pe litoralul românesc, unde făceam haz de necaz pentru a nu plânge după banii daţi.

Am scris doar impresia mea... nu inteleg ce deranjează...

Nu deranjează cu nimic, doar amuză.

Generalizările sunt periculoase.

AdiAli [31.10.18 22:51:23] »

@nicole33: Cu siguranta ca am facut alegeri proaste... nu am considerat Savoy una din ele... inca... Astept recomandări... pentru Turcia ????

rentea [31.10.18 23:26:57] »

@AdiAli: cam orice vei alege in viitor luand in considerare parerile userilor AFA cu ceva experienta va fi net superior acestui Savoy, care si mie mi s-a parut o dezamagire profunda. Dar daca tie ti-a placut...

Si in Romania gasesti hoteluri bune, insa trebuie sa ”sapi” putin ca sa le descoperi.

AdiAli, rentea, savoy2012
Alte impresii din această RUBRICĂSavoy Hotel: