ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.10.2018
ÎNSCRIS: 28.02.17
OCT-2018

Octombrie in Atena

Având în vedere comentariile negative pe care le-am citit despre acest hotel pe unele site-uri de profil, înainte de a ajunge la el, mărturisesc că am avut unele temeri cu privire la calitatea serviciilor și facilităților hotelului. Dar încă de la început și în următoarele zile de cazare am constatat că unele dintre comentarii au fost rautacioase, fără motive justificate sau nu s-au bazat deloc pe realitatea obiectivă.

Un exemplu ar fi micul dejun, despre care unii au spus că e foarte modest. Nu știu cât de bine mănâncă la ei acasă cei care au scris despre micul dejun ca fiind sărac, dar cum ar putea spune cineva despre un mic dejun care este sărac/modest când conține cel puțin trei feluri de carne prajită, două tipuri de cârnați, ouă gătite în trei feluri (omletă, scrumble și ochiuri), trei sau patru tipuri de brânză, iaurt, prăjituri, fructe, lapte, ceai, cafea și ceea ce mi sa părut foarte important și nu am văzut asta nici la unele hoteluri de cinci stele, aveau fresh natural de portocale? Este adevărat că nu a existat o varietate atât de bogată ca într-o stațiune all inclusive de 5 stele sau într-un hotel de lux, dar aveai ce să alegi să mănânci și în nici un caz nu mureai de foame, chiar dacă, sunt de acord, că în turism, a nu muri de foame nu trebuie să fie o premisă de la care să pornești pentru a aprecia dacă un mic dejun este satisfacător sau nu.

De asemenea, dimensiunea camerei de hotel, unii spun că era foarte mică. Este adevărat, nu știu ce cameră au avut cei care au spus că li s-a repartizat o cameră foarte mică, dar eu am avut o cameră dublă superioară, cu cel puțin 25 de metri pătrați ca spațiu și nu mi-am călcat pe picioare soția, era suficient spațiu de circulat. Dacă 25 de metri pătrați nu sunt suficienți pentru doi oameni într-o cameră de hotel..., atunci probabil ar trebui vizate doar camere în hoteluri de tip Burj al Arab (dar, în acest caz, ar trebui atenție la prețul plătit). Fără a ofensa pe cineva, dar îmi place să cred că am o opinie realistă.

Hotelul arată bine în spațiile publice, camere renovate cu gust, un sistem de iluminare plăcut și funcțional în camere, internet (cel puțin în camera mea) a funcționat foarte bine. Am avut un pachet cu demipensiune și pot spune că masa de seară a fost mai mult decât suficientă și gustoasă, iar în cele patru zile când am stat, am avut de fiecare dată alte feluri.

Ceea ce pot confirma este că acele camere cu ferestre orientate spre strada care leagă aeroportul de centrul orașului Atena sunt zgomotoase din cauza traficului intens și dacă aveți nervi sensibili, probabil că nu veți avea un somn odihnitor.

De asemenea, la început, am fost nemulțumit de faptul că în hotel nu există paturi duble matrimoniale, însă au găsit o soluție pentru a remedia acest neajuns prin plasarea unui topper peste două saltele așezate pe două paturi lipite și această soluție a funcționat destul de bine.

Atât de bine că, deși personalul hotelului s-a oferit să-mi rezolve cererea pentru o cameră cu un pat dublu matrimonial, pentru ziua următoare sosirii mele, am renunțat și am păstrat camera pe care mi-au oferit-o la început. Cu toate acestea, adevărul este că ei nu dispun de camere dotate cu un pat dublu matrimonial și totuși în reclame pe site-urile de profil apar în prezent ca având astfel de paturi, ceea ce, în opinia mea, nu este corect.

Hotelul este bine poziționat față de plaja Glyfada, la aproximativ 3 minute de mers pe jos. În fața hotelului se află stația de autobuz X96 care face legătura cu aeroportul, iar o zonă cu numeroase magazine, restaurante și baruri se află la 8-10 minute de mers pe jos. Stația tramvaiului nr. 5, care leagă Glyfada de Piața Syntagma (centrul din Atena), este la o distanță de 3 minute de mers pe jos.

Trimis de dumitru1967 in 27.10.18 00:28:10
Validat / Publicat: 27.10.18 00:49:16
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: In insulele Corfu și Thassos

VIZUALIZĂRI: 637 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dumitru1967); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 camera dubla superioara
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 46.00 EUR pe cameră

webmasterX [27.10.18 00:44:10] »

Mutat în rubrica "Palmyra Beach Hotel [Glyfada], VOULIAGMENI" (nou-creată pe sait)

dumitru1967 [27.10.18 00:57:19] »

@webmasterX: buna seara! confirm adresa hotelului.

webmaster [27.10.18 10:08:05] »

dumitru1967