ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.05.2010
DIN: Piteşti
ÎNSCRIS: 28.08.09
MAY-2010

Mini-revederea AFA la Pensiunea Izabela!

Vineri 21 mai 2010 ora 22. 00 ora romanesca si 21. 00 dupa ora maghiara.

Iata-ne ajunsi dupa un drum istovitor de 12 ore Pitesti – Hajduszoboszlo …... cateva fataieli prin statiune ca nu nimeream pensiunea din cauza unui sens unic care ne-a zapacit de tot. Facem stanga, inca o data iar stanga si …. iata-ne la Pensiunea Isabela …. cuibusorul unde avea loc o noua reintalnire AFA - cca 25-30 persoane (cu tot cu copii). Cu noi in masina mai sunt @artemisa si o prietena a ei…... doua fete tare plimbarete si dornice de alte asemenea intalniri! Despre statiune am posat impresie.

De cum vedem pensiunea ne impresioneaza marimea ei, fapt ce vom constata mai tarziu cand intram in ea – camerele spatioase de care mai in gluma, mai in serios sotul comenta ca in tara noastra cu siguranta romanul ar fi facut doua camere pe aceasi suprafata. Prima sosita a fost @georgiana pentru ca mai apoi usor- usor sa ne facem aparitia fiecare…... cativa sosind si sambata dimineata. Unii deja ne cunosteam, altii abia acum au aflat chipurile din spatele userilor de pe site! Pupaturi, imbratisari, bucurie si ceva oboseala de pe drum…... apoi cazarea. Proprietarele sunt doua babute unguroaice care ne conduc pe rand in camere, ni le prezinta si ne noteaza intr-un caiet …... Am avut cazarea la mansarda, camera 9, cu doua camere (un fel de apartament) fiecare cu cate doua paturi, televizor si frigider si o bucatarie comuna la 4 camere. Trebuie mentionat ca mai exista o bucatarie la parter (bucatarie de vara) si in care luam de dimineata micul dejun (asigurat la cerere). O bila neagra ar reprezenta-o faptul ca nu exista sapun in baie dar am gasit doua prosoape curate. Nu ne-a deranjat prea mult acest aspect, dar oarecum ne-a uimit; in Romania si la 2 stele/margarete gasesti obligatoriu sapun plus pliculete cu sampon. Pensiunea cred ca e clasata la 2 margarete avand in vedere mobilierul mai vechi, dar in stare buna ; posibil sa fie 3 margarete ( nu avea indicat pe tablita de la poarta acest aspect ) . La televizor erau canale preponderent maghiare, unul polonez si cu puricei se prindea programul TVR 2 …... insa cand am dat pe el si am auzit cuvantul „ Boc „ …... n-am nimerit mai repede telecomanda ca sa schimb pentru ca deja simteam cum mi se urca sangele in cap, de draci …… Baia curata, maricica …... in ansamblu cazarea buna, avand in vedere si pretul platit, oarecum mic - 13 euro/persoana/zi. Nu stiu daca acesta e pretul in general sau grupului nostru s-a asigurat vreo reducere. Trebuie mentionat insa ca organizatorul principal a fost seful site-ului Cornel (prezent si el cu familia) in colaborare cu un prieten al lui, Zoli – tanar ungur nascut in Romania dar stabilit de ceva ani in Ungaria, foarte inimos, prietenos si primitor…... Curtea mare, spatioasa, parcarea la fel si ea, loc de joaca pentru copii, un balansoar si o bucatarie de vara in care grupul isi facea seara de seara „veacul” la povesti.

Dimineata, la cerere ne-a fost oferit micul dejun, cum spuneam, iar a doua seara de la venire am fost serviti cu un Gulas facut in curte la tuci si in jurul caruia fiecare faceam pe rand ture ca niste pisicute flamande „mieunand” de foame in felul lui. Evident ziua bananaim care cum de te miri pe unde (Aqua Palace, Aqua Parc, Strand, Debreten si Budapesta) iar seara trupa se aduna la povesti. Am infulecat toti acel gulas de parca am fi fost de la Casa de copii …... si pentru ca era Delicios, dar si pentru ca pana atunci mirosul ne chinuise sucul gastric inghitind in sec cateva ore. Trebuie remarcat ca gulasul cel gustos este o mancare ce necesita cam 3-4 ore de preparare…... deci dragi cititori, va puteti da seama la ce „supliciu’ am fost supusi …... pentru ca apoi, in momentul servirii sa ne revina tuturor zambetul pe buze, cheful de spus povesti si evident de distractie. Nu am dansat dar s-a ascultat muzica, foarte mult am povestit, ne-am cunoscut mai bine si am facut inclusiv planuri de viitor pentru noi revederi! A treia zi de la venire s-a organizat o excursie la Debrecen, cu exceptia mea si a georgianei care am plecat la Budapesta – impresie care face evident obiectul altui review.

Vremea a fost impecabila ….

Voia buna ne-a insotit permanent …...

S-au facut poze …. inclusiv poza de grup …...

Copiii au fost cei mai incantati pentru portia de balaceala primita la Aqua Palace ….

Concluzia? In aceste vremuri presante in care oamenii se instraineaza ce cei din jur pe zi ce trece mai mult, desi cu totii ne dorim prieteni noi - revederea a fost ca un balon de oxigen pentru sufletele noastre!!!

Va invit sa vizionati pozele pentru a va face o minima impresie generala!

Trimis de mirelutza in 28.05.10 09:04:45
  • A fost prima sa vizită/vacanță în UNGARIA

VIZUALIZĂRI: 2848 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mirelutza); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Pensiunea Izabela - vedere laterala ; la balcon georgiana .

presario
[28.05.10 09:20:23]

Vrei cumva sa cerem reteta de gulas de la Zoli ?

Se rezolva !

mirelutzaAUTOR REVIEW
[28.05.10 09:44:43]

Ha , buna idee !

cosminp
[28.05.10 12:14:20]

@presario, buna idee, dar trebuie sa le iei si pe "babute".

@mirelutza, mi-ai facut pofta si nu aici nu am de unde sa iau gulas adevarat.

primeste votul meu.

presario
[28.05.10 12:26:15]

cosminp - daca ajungi prin Oradea, te duc eu la un gulas bun. Sau bobgulas ( de fasole ).

cosminp
[28.05.10 12:29:54]

@presario, s-a facut.

multumesc de oferta.

georgiana
[28.05.10 14:12:16]

Camera noastra a fost altfel, diferita si de a ta, dar si de a lui@Presario... o sa scriu si eu candva si o sa vedeti din poze!

Deci, am avut avantajul ca am sosit prima

ms65
[28.05.10 19:59:29]

imi pare bine pt voi ca v-ati simtit bine si ne-ati facut si pe noi sa salivam cu gandul la gulasul original cu care v-ati delectat...

vine votul nr. sapte,fara gulas dar cu superbonus!

mirelutzaAUTOR REVIEW
[28.05.10 20:53:52]

mersi ms65 si data viitoare poate vi si tu .....ca sa ne cunoastem !

cosminp, domidoc, georgiana, mirelutza, ms65, presario
Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Izabella: