ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.05.2010
DE ms65
ÎNSCRIS: 23.09.09
APR-2010

Manastirea Polovragi

Am ajuns la manastire intr-una din zilele in care nu mai aveam cu ce sa ne ocupam timpul in Ranca... am plecat cu masina coborand Transalpina, am ajuns in Baia de Fier iar de aici am intrat repede in comuna Polovragi.

Dupa un drum, prin comuna, cu portiuni nu prea bune pentru suspensiile masinii dar la care macar se lucra si la capatul strazii principale am dat de o manastire semeata care era strajuita de Muntele Capatanii si Muntele Parang la dreapta iar in partea stanga se inalta padurea Polovragi, padure protejata pentru vegetatia de tip mediteranean si pentru castanul comestibil.

Imaginea e de vis, sa vezi cei doi munti atat de apropiati, despartiti de raul Oltet care inca mai sapa veritabile chei, manastirea atat de ingrijita, cu gradini in care inflorisera magnoliile iar maicutele se ingrijeau de stupi si padurea cu drumul forestier ce te conduce spre pestera, cu peretii verticali in stanca...

In fata manastirii sunt bancute si mese unde va puteti odihni sau puteti manca si sunt si panouri cu harta locala si atractiile ce mai pot fi vizitate. Imediat ce am intrat pe poarta masiva am dat de o alee lunga strajuita de copaci. Deasupra portii se poate vedea o clopotnita ridicata in epoca lui Constantin Brancoveanu. La capatul aleii era intrarea in curtea propriu-zisa a manastirii care, ghinion, nu putea fi vizitata deoarece era in reparatii... Am aflat cateva amanunte de la o maicuta care servea la magazinul cu suveniruri si am sa vi le impartasesc... este o mănăstire de maici cu hramul Adormirea Maicii Domnului, cele mai noi cercetari stabilind vechimea manastirii la anul 1504-1505, in timpul domnitorului Radu cel Mare. In timpul stapanirii austriece asupra Olteniei a fost trecuta in randul manastirilor coresp. fortificatiilor defensive.

Din punct de vedere arhitectonic biserica e zidita in stil bizantin, are forma trilobata, cu abside laterale. Pictura a fost executata in fresca de primii zugravi ai Scolii de la Manastirea Hurez. In nordul incintei se afla o portita de lemn pe care se poate intra in curtea bisericii Bolnita, o biserica destinata scopurilor umanitare, construita in anul 1732. Aceasta este o bisericuta mica-mica dar care te impresioneaza odata ce pasesti in interiorul ei.

Impreuna cu chiliile si o casa mare, ingrijita in curtea careia maicutele isi faceau de treaba cu niste rasaduri de flori, totul creeaza impresia unei cetati puternic aparate, cu ziduri de piatra.

Manastirea are si o colectie muzeala, ce adaposteste o colectie bogata de icoane pe lemn si sticla si depozitul de carte veche, ce cuprinde peste 3000 de volume. De altfel la magazinul de la intrarea in complex gasiti un sortiment bogat de carti cu tema religioasa, foarte multe fiind destinate copiilor.

Nu trebuie sa ratati sa vizitati manastirea mai ales ca zona este bogata in atractii, foarte apropiate ca distanta: pestera Polovragi, pestera Muierii, manastirea Bistrita, manastirea Hurez, orasul si ceramica de Horezu...

Trimis de ms65 in 28.05.10 07:56:19

VIZUALIZĂRI: 2561 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ms65); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P20 drumul spre pestera Polovragi ofera imagini de neuitat

[28.05.10 08:12:42]

Primul vot vine de la mine, sa fie cu noroc!

Si eu am fost acolo si am ramas impresionata, de locul in care este amplasata, cat si de linistea care domnea pretutindeni, in momentul in care am fost noi acolo.

Sunt curioasa sa vad pozele tale!

[28.05.10 08:18:46]

multumesc georgiana! am pus si poze dar cred ca vor apar mai tarziu... pe mine m-a impresionat foarte mult tot ce am vazut: complexul manastiresc, imaginea muntilor si drumul spre pestera, cu peretii verticali de stanca si cu Oltetul iesind din munti... este un obiectiv de neratat...

[28.05.10 08:23:24]

Noi am fost si in drumetie in Cheile Oltetului!

valimi
[28.05.10 09:09:55]

ma faci sa imi para rau ca nu am ajuns acolo, nu ca as fi eu un bisericos, dar peisajul cred ca e senzational.

[28.05.10 09:18:29]

mutat la sectiunea speciala dedicata in intregime manastirilor din aceasta zona a tzarii.

[28.05.10 09:19:04]

este adevarat,cu toate ca nu am putut vizita nici biserica manastirii,nici pestera-ambele fiind inchise,una pt reparatii cealalta din lipsa de vizitatori in cursul saptamanii,nu mi-a parut deloc rau ca am fost acolo.

faptul ca am vizitat complexul ,bogatiile naturii si drumul spre pestera mi-a lasat o impresie puternica ,de neuitat...are de ce sa-ti para rau...nu stiu daca sunt vizibile pozele,o sa-ti dai seama ce ai ratat...

alinutzza140*
[28.05.10 09:40:15]

PLAJA si MAREA: 100 %

de ce ai punctat?

Un rew.frumos.Puncte.

[28.05.10 09:52:40]

Faine pozele!Nici noi nu am putut vizita Pestera Polovragi,era martea si era inchis,dar am aruncat cateva priviri,doar,de la intrare!

valimi
[28.05.10 10:01:27]

La intrarea in Pestera Polovragi ce mesaj aveau? La P. Muierii scria "suntem in pestera"...

stancuflorina
[28.05.10 10:28:05]

In urma cu ani buni am fost si eu la aceasta Manastire, este asa precum spui, este superba, un colt de Rai unde te simti implinit.

zangela69
[28.05.10 13:32:04]

am fost acolo. cheile, pestera, manastirea, totul este absolut superb. o zona curata, linistita , in care parca timpul s-a oprit in loc. sa tot stai sa-ti relaxezi creierii incinsi de reducerile bugetare.

magdalena
[28.05.10 14:10:48]

Frumos review si superbe poze!

Daca Ranca e o statiune in devenire, macar ai ce face in "zona"!

[28.05.10 17:06:54]

pt alinutzza140 - am votat plaja si marea 100% deoarece nu exista optiunea" muntii si peisajele",asa ca...prin analogie...

pt. valimi - eu nu am vazut niciun mesaj la intrare dar cand am ajuns la pestera Muierii am aflat ca ar fi fost afisat un nr. de telefon care putea fi apelat daca eram un grup mai mare de 4 persoane,putand astfel solicita prezenta unui ghid....

corinne
[31.12.10 16:38:19]

La multi ani cu sanatate si implinirea tuturor dorintelor!

La aceasta manastire am ajuns in perioada sejurului la pensiunea Valea Mariei, dar nu am stiut de colectia de icoane ce poate fi vizitata...

[31.07.11 11:37:59]

Mutat la rubrica "Manastirea Polovragi [jud.Gorj]" (nou-creata pe site)

alinutzza140*, corinne, domidoc, georgiana, magdalena, ms65, stancuflorina, valimi, zangela69
Alte impresii din această RUBRICĂMănăstirea Polovragi: