ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.05.2010
DIN: Sannicolau Mare
ÎNSCRIS: 24.07.08
MAY-2010

Ne-am intalnit cu Nostradamus!

De dimineata, in vinerea dinaintea Sarbatorii de Rusalii, am plecat cu masina, cu mult chef de duca si voie buna, la cea de-a doua intalnire organizata de site-ul acesta, mai exact in cea mai frecventata statiune de bai termale din Ungaria-Hajduszoboszlo!

Locuind in vecinatatea granitei cu Ungaria, am iesit din tara pe la vama Cenad, continuind drumul de 4 ore, pe urmatoarea ruta:

Hodmezorvasarhely, Oroshaza, Bekescsaba, urmand indicatorul catre Debretin, dar cu 20 de km inainte, la Derecske, am luat-o la stanga.

Drumul usor, soseaua foarte buna, neaglomerata, vremea tinea cu noi, nu era nici un nor! Am ajuns repede, peisajul ne-a incantat, macii rosii, laurii si macesii erau in floare, castanii, de asemenea si se pregateau teii! Satele erau ordonate, cu denumiri lungi si greu de pronuntat, iar pe camp, parcelele lor erau atat de frumos lucrate, deosebit fata de ale noastre! Ungurii sunt foarte meticulosi in ale agriculturii!

De cand am trecut granita-era o alta lume!

Intrarea in statiune-deloc spectaculoasa, dar...

Nu mi-am imaginat ca este atat de mare si atat de frumoasa!

Inca din masina, cautand cazarea, eram fermecata de ceea ce vedeam!!! Intotdeauana prima data e ca... prima data! E starea aceea pe care ti-o da noul, ce asteapta sa fie descoperit pe indelete, cu multa atentie si rabdare!

Cazarea am avut-o asigurata la Pensiunea Izabella, unde ne-am intalnit 22 de persoane, plus vreo 7 copii, pentru cateva zile. Era o mini-intalnire, nicidecum nu era de proportiile celei din iarna, de la Poiana Brasov, unde ca sa ne recunoastem, trebuia sa purtam si ecusoane!

Hajduszloboszlo-e o statiune de bai termale, cu renume european, situata in nord-estul Ungariei, la campie, la 20 de km de orasul Debretin si la vreo 200 de capitala Ungariei, care mi-a oferit o surpriza de proportii, vizitand-o chiar in ziua de Rusalii!

Numele de Hajduszlo... vine de la renumele haiducilor voievodului Bocskai, care au murit martiri in luptele cu turcii din secolul al xvii lea. Dar primele semne ca pe acest teritoriu a fost locuit, provin de pe vremea Imparatului Geza. Apoi, dupa invazia turcilor si a tatarilor din secolul alxvi-lea, teritoriu a ramas nelocuit si s-au format cu timpul colonii de haiduci, de aici vine denumirea a cel putin 7 localitati din zona!

In urama cu 80 de ani, in urma unei forari, de aici a tasnit apa de 70 de grade Celsius, uleioasa si a umplut santurile! Femeile, s-au gandit sa o foloseasca la spalatul hainelor, iar copii si barbatii, s-au imbaiat in ea! Dupa cateva sapatamani, ei au vazut ca au disparut ca prin minune durerile de spate, iar femeile nu mai aveau dureri de genunchi. Si de atunci, cu fiecare an s-a tot dezvoltat in jurul acelor izvoare termale statiunea, iar acum este una dintre cele mai cautate din Europa! In primavara acestui an, pe langa cele existente, s-a mai adaugat si Aqua Palace-ul, care am avut si eu ocazia sa-l vizitez!

Apa termala de aici este indicata in special pentru afectiuni reumatismale, ginecologice sau in tratamentele post-operatorii! Contine iod, brom si sare si este considerata un adevarat tezaur pentru cei din zona!

Am intalnit, inca din plimbarea din prima seara, in oras, foarte multe nationalitati, dar predominau nemtii si romanii. Cei bolnavi vin in speranta ca vor pleca aruncand carjele si cei sanatosi se bucura pur si simplu ca si noi, de altfel, de tot ce e frumos acolo! In special mi-a placut aerul, cu toate ca e zona de campie, spatiul verde ocupa o mare pondere, comparativ cu alte locatii.

Parcul e situat la marginea complexului balnear. Baile termale au o parcare foarte generoasa si se afla in apropierea uneia din atractiile principale ale statiunii-Casa Clopotelor! Aceasta colectie de clopote, facute dintr-un aliaj de aluminiu, de toate marimile, este donata de un artist decorator, un arhitect nascut aici si are un design artistic, m-a uimit din prima zi, combinatia aceea de aluminiu si lemn sculptat! Aceasta colectie este brevetata la nivel mondial-merita sa priviti macar pozele!

Langa clopote, e o fantana arteziana, iar sus o multime de steaguri ale popoareleor ce viziteaza aceasta statiune! Apoi, urmeaza sculpturile voievodului Bocskai si ale haiducilor sai.

In statiune, am observat 3 biserici si anume, Biserica Catolica, Greco-catolica si Biserica Reformata, foarte veche, de prin secolul al xv-lea, iar in spatele ei se afla ruinele unei cetati. Langa scoala este ridicat un monument inchinat in cinstea haiducilor martiri!

Daca doriti sa va cazati-exista o multime de hoteluri, pensiuni moderne (panzio), case particulare si 2 campinguri!

In cea de-a doua zi, noi am avut prilejul sa vizitam in grup, insotiti de Zoli, (care era intermediarul nostru in ale cazarii-mancarii-etc...) Hotelul Aurum, unul dintre cele mai spectaculoase pe care le-am vazut acolo. Am avut placuta supriza de a intalni acolo o mireasa si alesul ei, la o sedinta foto, pe terasa restaurantului si nu am pierdut ocazia de a o fotografia pentru voi! In rest, orasul e foarte curat, ordonat, dar mai erau dupa ploaie cateva balti, pe niste strazi mai laturalnice!

Multa vegetatie, terase frumos amenajate, magazine de toate felurile, in special se vindeau produse de artizanat, impletituri din rachita, clatite, vata pe bat, inghetata de toate felurile, apoi restaurante, in care in unele locuri se canta live asa de cu foc de-ti venea sa intri in atmosfera lor!

Daca ai trecut prin vizor, cele de mai sus, ai terminat si cu baile, te-ai odihnit si pe o banca in parcul umbros, atunci te invit la o plimbare cu bicicleta pe 4 roti, 2200 de forinti, pentru o jumatate de ora, deci ~35 de roni, pentru 4 persoane. Noi am fost si a fost chiar interesant, din Italia imi doream sa fac asta, dar eram doar noi 2 acolo! Interesant e ca daca stai in spate, mai ii poti fenta pe cei din fata cu pedalatul:)) !

Am dorit sa ma plimb si cu minicarul, dar nu am mai avut rabdare sa mai asteptam inca o ora, pana venea urmatorul! Si ne-am luat o inghetata ne-am plimbat, si... ''ne-am intalnit '' cu Nostradamus, chiar la Hajduszloboslo, cine nu ma crede sa se convinga privind pozele!

Pentru cei cu copii, tot acolo langa Casa Clopotelor este un loc special amenajat pentru copii!

Am petrecut cateva zile frumoase acolo, ne-am si odihnit, in general ne-a placut. Seamana mult cu Austria, doar denumirile lungi si grele imi aminteau unde ma aflu cu adevart!

Deci-cand ma voi gandi la Hajduszloboslo-imi voi aminti 3 lucruri: haiduci, bai termale si... Nostradamus!

Trimis de georgiana in 27.05.10 22:20:52

VIZUALIZĂRI: 3360 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Iesirea din tara,pe la vama Cenad.

Sanziana
[27.05.10 22:24:29]

Georgi, ma mai tii mult pe jar? macar tu, in calitate de sef de trib da si tu ceva din casa... te penalizez cu primul vot

pepsi70ro
[27.05.10 22:29:25]

E ceva ciudat aici... nimeni nu vorbeste de intalnire, toti ne luati cu statui, cu haiduci cu ape termale, cu aquapark, dar nimeni nu deschide subiectul despre mini-intalnire. Va jucati cu noi, asa-i?

Uite un vot poate te razgandesti.

mirelutza
[27.05.10 22:30:48]

Bravo georgiana, un review pe cinste... amplu si bine documentat. Chiar la tine ma gandeam plimbandu-ma pe site si iata cum hop apare review-ul!!! Un vot de peste carpati pentru tine de la mirelutza.

mirelutza
[27.05.10 22:33:17]

Rabdare curiosilor.....eu una va informez maine , dar posibil sa mai posteze si altii asa ca..... fiti pe faza.

[27.05.10 22:33:41]

@pepsi,

eu iti spun adevarul gol golut!

Am uitat sa-i intreb pe majoritatea daca imi permit sa atasez poze cu ei de la intalnirea de acolo. am poze frumoase, reusite, dar cum sa pun review-ul gol?

Poate daca si cei care auFostAcolo vor citi aici, ii rog frumos sa-mi spuna daca nu se vor supara daca pun poze cu ei la review, ca altfel nu are farmec! Pe multi i-am intalnit acolo pentru prima oara si nu-i stiu prea bine si de aceea n-as vrea sa gresesc!

lizuk
[27.05.10 22:47:37]

Da, mai, chiar asa, ce ati facut voi pe acolo de nu ne povestiti nici unul nimic? sau trebuie sa fie cineva care sa dea tonul?

Hai, ca eu sunt mai mult decat curioasa!

ionescunic
[28.05.10 06:47:28]

Desigur eu n-am fost primul intrebat daca vreau sa am poze pe site si am avut datorita Georgianei , cu ocazia intalnirii din februarie , inseamna ca acum au fost persoane importante... mai importante!

Glumesc desigur , oricum pusese nevasta-mea poze cu mine inainte.

pepsi70ro
[28.05.10 07:02:39]

Am lipsit eu de-acolo cu fotografiile, altfel erau peste 500 deja postate pe site. Chicotesc si eu asa de dimineata, scuze, dar sunt nerabdator sa vad poze dar mai ales sa citesc impresiile despre intalnire.

magdalena
[28.05.10 07:17:39]

Un review foarte placut! Un vot si de la mine! Ai fost norocoasa sa stai langa granita sa poti ajunge asa usor...

Uite cum pentru unii "Europa" e mai aproape....

Noi bucurestenii ne multumim cu Bulgarica...

[28.05.10 09:16:02]

Deci - ce ti-a zis Nostradamus pana la urma ?

Ca ai uitat sa precizezi.

[28.05.10 09:58:25]

@Presario,

Expre am omis sa precizez, asteptand intrebarea de la careva dintre voi!

Mi-a prezis... viitorul in roz al urmatoareai Intalniri AFA!

si nu numai...

Dar tu nu l-ai vazut?

[28.05.10 10:06:09]

Pai l-am vazut si eu pe alee, dar nu m-am "bagat" la interviu ca poate imi zicea cine stie ce prostii din astea de criza, ca mai tine 5 ani, etc.

La urmatoarea intalnire trebuie sa venim cu cravata roz ? Toti ? Sau numai Cornel ?

[28.05.10 11:09:41]

@Presario,

Da,toooti!

[28.05.10 11:13:33]

Plec acum sa-mi cumpar.

[28.05.10 14:28:30]

@Sanziana,

Nici eu nu am vazut scris nici un review, despre intalnirea voastra din Bucovina, sau poate mi-a scapt?? Asa ca, poate va faceti timp si voi si ne impartasiti si voi cate ceva din ce ati trait acolo!

ileanaxperta*
[28.05.10 22:16:06]

Draga mea banateanca, ma bucur asa de mult pentru voi ca v-ati adunat si v-ati distrat!... Si-mi pare asa de rau ca n-am putut veni si eu acolo... Dar si eu am fost norocoasa de Rusalii. Cand imi voi recapata buna mea dispozitie si ma voi reincarca 100% voi scrie si eu. Pana atunci ma delectez cu povestile tale minunate dar si cu ale celorlalti, de la mini-intalnirea voastra.

Sunt tare curioasa (deh, doar sunt os de femeie...) sa stiu si eu ce ti-a prezis nea Nostradamus... si ce mare pacat ca n-am fost si eu, ca tare nevoie aveam sa-mi prezica si mie cineva macar un mic viitor, poate chiar de zilele ce vin. Si stii ce urmeaza, un mare vot, nr. 13, cu noroc pt. amandoua, sper...

[28.05.10 22:31:56]

Multumesc frumos si... apuca-te ce scris, ce? ti-ai luat concediu de la AFA???

ileanaxperta*
[28.05.10 22:38:33]

Georgi, draga, sa stii ca mi-am cam luat CO fortat pe AFA, cu atatea probleme ivite in luna asta plus vacante esuate si pierdute si mi s-a cam luat...

Sper totusi in puterea mea data de undeva de sus, sa-mi revin, mai ales cand am asemenea prieteni care niciodata nu ma lasa la greu... Prietenii stiu de ce... si va pup si va imbratisez pe toti cei adevaratii mei...

ARA
[28.05.10 23:32:51]

Un mare vot si de la mine, Georgiana. Toti sunt mirati pentru lipsa amanuntelor, daca ar fi fost cu noi ar fi inteles foarte bine.

Mie personal parcul acvatic mediteranean din Debrecen mi-a mers la suflet, m-am dat la varsta mea de cel putin de 10 ori pe cursul de apa si pe aleea cu aventuri... As reveni oricand cu placere.

Dragi membri AFA, stateam in apa termala de ni se incretea pielea, seara cadeam rupti de oboseala, dar a meritat si a fost frumos.

[28.05.10 23:40:39]

@Ara,

multumesc frumos pentru vot, dar mai ales pentru timpul pe care l-am petrecut alaturi in cele cateva zile in Ungaria!

any*
[29.05.10 10:34:18]

Un vot mare si de la mine

dannek
[31.05.10 21:20:45]

@georgiana

De criza nu l-ai intrebat pe Nostradamus.

Frumoase impresii! Felicitari

Alina Morar
[01.06.10 12:38:19]

Si de la mine un SB. Dupa cum spuneam si celor care au fost la intalnire in Bucovina, Mi-as dori si eu sa particip la o viitoare intalnire, ca sa ne cunoastem "live".

Si la cat mai multe intalniri.

[01.06.10 12:59:23]

Va multumesc tuturor!

@Dannek,

Nu, nu l-am intrebat prea multe pe Nostradamus, pentru ca nu prea era liber, mereu cineva se tot poza cu el!

@Alina Morar,

Daca vrei cu adevarat sa participi la urmatoarele intalniri AFA, nu e nici o problema, cand se vor mai organiza, Webmasterul trimite absolut tuturor userilor inscrisi un mail de instiintare.

Si trebuie, doar sa vrei, ca se rezolva!

Sanziana
[01.06.10 13:12:07]

Alina sunt ferm convinsa ca urmatoarea intalnire va fi de calibru putin mai mare, va reuni multi din cei care au fost in Ungaria si Bucovina si te asteptam si pe tine. Ideal ar fi cu 1-2 saptamani inainte sa inceapa scoala copiii, poate vine cineva cu sugestii pe forum.

Alina Morar
[01.06.10 14:18:19]

Ok, multumesc.

Si eu din toamna duc copilul la cresa.

paradox
[01.06.10 14:36:46]

mai citesc o poveste , mai dau un vot

Alina Morar, any*, ARA, chelie_d, dannek, georgiana, ileanaxperta*, ionescunic, lizuk, magdalena, mirelutza, paradox
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Hajduszoboszlo: