ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.10.2018

Nici nemulțumit, nici mulțumit
Nici nemulțumit, nici mulțumit

încărcat de pe telefon!

Studio Periklis, Limenas

Al zecelea an la rand in care călătorim în Grecia în concediul așteptat cu nerăbdare timp de un an, un concediu care a fost de vis într-o stațiune care a fost peste așteptările noastre.

Pina sa plecam spre Limenas am citit păreri pro și contra, ne-am informat despre tot ce se poate face, despre plaje, despre taverne și am pornit în concediul mult așteptat cu speranța că totul va fi cum am visat. Grecia nu ne-a dezamăgit, a fost mai mult decât am sperat sa fie. Limenas este o stațiune în care la tot pasul întâlnești romani și unde peste tot pe unde umbli auzi vorbindu-se românește, lucru care deranjează pe multi dar pe noi nu ne-a afectat.

Am fost cazați la Periklis, un studio de 3 stele asa cum este prezentat de agențiile de turism românești. Păreri prea multe nu sunt despre aceasta locație asa ca nu prea aveam la ce sa ne așteptăm. Un studio nu este un hotel asa ca nu puteam avea mari pretenții singurul lucru pe care ni-l dorim este sa fie curat.

Proprietarii acestui studio sunt greci, soț și soție, în vârstă, care nu vorbesc decât limba greaca și care cunosc și câteva cuvinte în engleza. Ei locuiesc în vila la parter. Sunt foarte primitori și săritori sa te ajute în caz ca ai nevoie de ceva.

Studioul are o curte foarte mare, cu multe tufe de flori, cu multa verdeață, cu un grătar și o masa. Noi și nici cei cazați în acea perioadă nu am stat în curte și nici nu am folosit grătarul. Am fost cazați la etajul 1, camera 9.

Camera este mica dar pe unde am mai fost cazați era la fel, baia mica dotata cu chiuveta și cabina de dus. Camera este cu chicineta, noi o folosim doar pentru a face cafea. Balconul este mare, cu masa și scaune.

Aparent totul pare curat dar dacă ești mai atent observi ca se face o curățenie foarte superficială. Curățenia este făcută de proprietara. Am avut prosoape care s au schimbat o data pe sejur și tot o data s-a făcut curat dar tot foarte superficial. La baie chiar în prima zi s-a stricat bateria de la chiuveta dar a fost reparata imediat când am anunțat proprietarul.

Țânțari nu au fost, iar despre alte insecte nu știu ce sa spun sigur. Studioul este situat pe o strada lăturalnica dar foarte aproape de port.

Plaja se poate face pe plaja orașului la care se ajunge în maxim jumătate de ora de mers lejer pe jos străbătând stațiunea sau la plajele particulare situate cam la aceeași distanta ca timp. Noi am făcut plaja la Pappias Beach, o plaja micuța, foarte curata, cu apa foarte curata și limpede. Șezlongurile erau contra cost dar făcând consumație de 3 euro de persoana. Pe plaja orașului era la fel.

Ne-a plăcut foarte mult stațiunea și plajele. Stațiunea foarte animata, multe taverne, preturi accesibile. Marea superba, apusuri de vis.

Vom reveni cu drag.

Trimis de flori_floricika in 18.10.18 20:48:24
Validat / Publicat: 18.10.18 23:51:47
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Halkidiki, Corfu, Parga, Zakyntos, Paralia Katerini

VIZUALIZĂRI: 1946 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (flori_floricika); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P09 Plaja orașului

webmasterX [19.10.18 11:26:11] »

• Alte impresii din această RUBRICĂVilla Periklis:

• pagină generată în 0.040596961975098 sec