ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.05.2010

Nici nemulțumit, nici mulțumit
Către satisfăcător
Foarte nemulțumit
Către satisfăcător

Hotel bun doar pentru excursii

Am ales acest hotel deoarece scopul vacantei noastre a fost de a face cat mai multe excursii, si dupa parerea noastra nu avea sens sa mergem la un hotel mai bun daca nu avem timp sa ne bucuram de el.

Hotelul este de fapt un complex de trei hoteluri, Desert Inn, El Samaka Beach, El Samaka Comfort. Noi am stat la El Samaka/Desert Inn, hotelul este pe faleza, pt ajunge la plaja complexului trebuie sa traversezi strada.

Am ajuns la hotel seara, cazarea a fost rapida, am cerut o camera mai buna, bineinteles cu ciubucul de rigoare, s-a rezolvat, dar ne-a trimis la parter o camera care nu ne-a placut: doua paturi destul de mari pt o persoana, dar mici pt doua care nu se puteau uni, ne-am intors la receptie si am cerut alta camera, la etaj; camera de la etaj era ok, putin mai curata, pat matrimonial, vedere la piscina, frigider, tv, climatizare mai veche si zgomotoasa, dar eficienta.

CIna se serveste in El Samaka Beach, o sala de mese cam murdara, mesele fara fete de mese, servetele cam lipseau. Mancarea nediversificata cam aceiasi in fiecare zi, mai putin doua seri in care au facut gratar la piscina cu spectacol traditional si belly dance.

Micul dejun se servea in restaurantul hotelului in care era un aer inchis, cred ca abia ce l-au deschis numai pt micul dejun, dar si in restaurantul din El Samaka Beach iar pranzul se servea la terasa de la plaja si era acelasi in fiecare zi, foarte slab calitativ si cantitativ.

Cei mai multi aveau demipensiune, de aceea erau fputini care mancau la pranz.

Din cauza mancarii, primele doua zile am avut ceva probleme, acelasi lucru l-am aflat de la mai multi turisi romani cu care am facut excursii si care erau cazati la diferite hoteluri. (nu toti)

La piscina hotelului, Desert Inn, nu prea vine nimeni, este liniste, fara muzica si fara animatia. In schimb, la Samaka Beach este ceva animatie, muzica, polo, sportul meu favorit in vacanta, cursuri de belly dance pt fete, voley pe plaja.

Plaja este destul de mare, este de fapt un golf artificial, este ok.

Seara erau si ceva programe de animatie, mini disco pt copii.

Hotelul si complexul cred ca erau ocupat in proportie de sub 50%, in mare majoritate rusi: 90%, trei familii de romani, cativa nemti rataciti.

La bar se putea comanda sucuri si bauturi, pe care le serveau in pahare de plastic de unica folosinta, pe care cred ca le refoloseau si pahare de sticla.

Cockteilul inseamna whiskey si cola, cola si celalte bauturi se serveau in pahar din sticle de 2 litri, mai existau si ceva vinuri pe care nu am avut curaj sa-l degust decat o singura data.

Apa mai cumparam de la mini-marketuri aflate in apropiere, in jur de 1 dolar USA, doua sticle de 1,5 litri, pt excursii si pt camera. Se mai putea cumpara biscuiti, chipsuri, fructe, ciocolata, etc la preturi putin cam mari, bineinteles ca in Egipt, nimik nu are pret pe produs si se negociaza inclusiv la farmacie.

Hotelul se afla intr-o zona buna a statiunii, central, aproape de aeroport, 3 kilometri, in fata este faleza plina de magazine cu vanzatori foarte agasanti, cam cu aceeasi vrajeala obositore.

Pt familiile cu copii nu recomand categoric acest hotel.

Una peste alta ne-am ales cu cateva excursii interesante pe care le-am facut, si daca ar fi sa ne mai intoarcem vreodata in egipt am merge la un hotel mai bine clasificat, unde ne-am odihni.

pt web: scuze pt rubrica, hotelul se numeste El Samaka.

Trimis de radu123 in 27.05.10 15:04:05
  • A fost prima sa vizită/vacanță în EGIPT

VIZUALIZĂRI: 2070 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (radu123); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 lobby bar

webmasterXY*
[27.05.10 16:01:47]

Corectata denumirea hotelului in El Samaka.

ancamariagadea*
[27.05.10 22:30:12]

Se pare ca in majoritatea cazurilor, hotelurile de 3 stele, in Egipt, nu sunt o alegere inspirata.

[28.05.10 14:34:23]

am redenumit sectiunea in "El Samaka Desert Inn" avand in vedere ca voi aici ati fost cazati. totusi, fiind vorba despre trei hoteluri distincte s-ar putea sa avem alti colegi care au stat celelalte doua si atunci o sa deschidem sectiuni separate si pentru El Samaka Beach si El Samaka Comfort. deocamdata aceasta sectiune ramane pentru El Samaka Desert Inn pentru a nu amesteca lucrurile inutil.

domidoc