ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.10.2018
ÎNSCRIS: 17.07.14
JUL-2018
2 AD. + 2 COPII -- v: 7 si 10

Casa Ștefania din Tălmăcel

Am ales Casa Ștefania din Tălmăcel gratie excelentului review scris de dl. Safta Radu - vezi impresii, și pot să confirm că textul scris și-a atins obiectivul: am rezervat fiind informat corect și am știut la ce sa mă aștept. Întrebarea e: ce fac eu acum cu review-ul meu… nu pot decât sa confirm cele de dinainte, si eventual să fac un refresh. Ei, bineînțeles o să încerc să aduc si unele completări :).

Locația e chiar faina, satul se lungește pe o vale împădurită cu pârâiașul aferent, Tălmăcuta pe nume, destul de curat (mare lucru in ziua de azi! de regula unde e o apa curgătoare hop cate-un pet și cate un gunoi). Casa si dependințele sunt dispuse in pantă și pun in valoare foarte bine relieful, mie cel mai mult mi-au plăcut terasele de sus de unde ai o vedere faină asupra văii, și unde te poți întinde la povești pana seara târziu fără sa deranjezi pe cei din pensiune. Stilul e cel săsesc, clasic, cu poarta înaltă, de nu vezi nimic in curte, cu gardul făcut chiar in marginea drumului (orice țentimeter contează! :) ) și cu anul construcției inscripționat pe fruntea casei. Am aflat de la gazde apoi că satul nu a fost săsesc, cum credeam. Tălmaciu, satul si mai târziu orașul din vale a fost săsesc, romanii si-au construit mai la deal satul lor, dar au păstrat tipicul zonei.

Curtea cu iarbă verde, bine îngrijită e de mare valoare, copiii găsesc loc fain de zburdat, sunt și tobogane și alte lucruri de folos copiilor dornici de joacă.

Si in camera și in baie finisajele sunt bine făcute, mobilierul și materialele sunt de bună calitate. Baia are și cadă (mai rar așa ceva), un mic inconvenient am constatat la poziționarea vasului wc, când sa te apropii – bang cu capul in tavan, ei, astea sunt inconvenientele unei camere poziționate la mansardă, și apoi, vorba ceea – am început sa mă uit cu atenție și la pragul de jos, care era ok, by the way . Pe hol am văzut și un pătuț pentru bebeluși, o idee foarte bună pentru familiile cu turiști din cei mici-mici.

O cameră dublă e 140 de lei una triplă 160 de lei, pentru condițiile oferite mi se pare un preț bun. Am ajuns seara târziu și la cerere - am discutat cu o zi înainte - gazda ne-a pregătit o cină cu meniu complet cu o super-ciorbă (nimic nu se compară cu o ciorbă bună, caldă după o zi de condus și mâncat pe apucate), friptura plus piure plus salata si desert. Țuica, afinata, vinul casei au fost din partea… casei, sucuri sau bere (o bere 5 sau 6 lei parca) se pot cumpăra separat. Totul la 40 de lei de căciulă adultă, pentru copii intre 5 si 12 ani jumătate de sumă, cei sub 5 ani gratis. Ce să zic, nu e un preț tocmai mic pentru o familie cu doi copii (cazare +cina +md) însă a picat la fix, gazdele au fost bune și nimeni nu a avut nimic de reproșat. La urma urmei, turismul de calitate nu se face pe bani putini, ideea este ca omul să fie mulțumit de ceea ce primește pe banii dați, și noi am fost. Bravo lor.

Micul dejun se plătește de asemenea separat, însă nu mai rețin tariful, nu a fost ceva exagerat iar mâncarea a fost bună, cu brânzeturi locale, salată de vinete cumsecade, și alte bunătăți asemenea.

Am stat doar o noapte aici, eram in tranzit, si locația ne-a fost la îndemâna, nu-i departe de drumul tarii, e o alternativa foarte bună la motelurile de pe valea Oltului. Cred ca se potrivește foarte bine și pentru sejururi ceva mai lungi, de odihna doar, sau combinate cu excursii prin împrejurimi.

Trimis de Trank in 12.10.18 15:57:40
Validat / Publicat: 12.10.18 17:33:34

VIZUALIZĂRI: 641 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Trank); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P17 Casa veche din curte

Safta Radu CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [12.10.18 19:03:21] »

Salutare!

Între două reprize de pregătit murăturile, merge să scriu şi un ecou.

Mă bucur să văd că un coleg de sait confirmă ceea ce am scris eu despre o locaţie de cazare, asta înseamnă că review-ul scris de mine şi-a atins scopul, evaluarea mea în ceea ce priveşte pensiunea în cauză fiind una corectă... zic eu!

Într-adevăr pensiunea Casa Ştefania este o locaţie selectă, iar oamenii care o administrează îi dau un plus de valoare prin comportamentul lor faţă de turiştii care le trec pragul.

Mulţumesc pentru aprecieri, Trank!

Toate cele bune!

AZE [12.10.18 21:42:07] »

@Trank: Eu vă mulțumesc atât lui Safta Radu (atunci anul trecut nu am scris nici un ecou doar citit și votat) cât și Dvs. pentru încă un review pozitiv despre un loc de cazare de lângă Sibiu.

Știu nu am nimic comun cu pensiunea dar sibian fiind doar mă bucur că sînt și asemenea locuri de cazare.

Prețurile atât la cazare cât și la mese sînt bune, peisajul este așa cum știu doar trec o dată pe săptămână pe lângă Tălmăcel.

O seară faină

Zoazore [12.10.18 23:41:34] »

@Trank:

mie nu mi se pare un pret exagerat pentru un asa meniu. Pai sunt deja doua feluri de mancare si baniuesc eu ca portiile nu sunt moleculare, ci de oameni sanatosi si normali.

Frumoasa pensiune, frumos peisajul, buna mana are Radu!

Si tu, bun gand ai avut sa-i urmezi sfatul! Si mai bine ai facut c-ai hotarat sa scrii

mishu [13.10.18 21:55:07] »

@Trank:

normal ca orice articol este binevenit, confirma sau infirma spusele celorlalti.

Felicitari, votat cu mare drag.

Trank [18.10.18 10:48:07] »

@mishu: Multumesc mult, toate cele bune

AZE, mishu, Safta Radu, Trank, Zoazore
    Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Casa Ștefania [Tălmăcel]: