ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.05.2010
DIN: Piteşti
ÎNSCRIS: 28.08.09
MAY-2010

Hajduszoboszlo – o statiune model pentru statiunile romanesti!

21 mai 2010. Plecam din Pitesti spre Ungaria, cale de mers 12 ore la o reintalnire cu cativa membri AFA. Cum drumul dintre Arad si Oradea este in lucru ni se recomanda iesirea din tara pe la punctul de frontiera Turnu... apoi mai mult in zig- zag printre putine masini si pe un drum aproape impecabil... ajungem!

Intram in Hajduszoboszlo pe inserat si... ramanem impresionati de multitudinea de lumini, cladirile moderne, curatenie, terasele pline si forfota pe strazi si trotuare... GPS-ul ne face ceva probleme dar nu e el de vina... ci un sens unic care ne-a facut sa ne invartim putin prin statiune pana sa ajungem la destinatie – pensiunea Isabela despre care voi posta alta impresie caci si aici sunt multe de spus.

Evident a doua zi dimineata am luat pulsul statiunii ……………...

Prima oprire – la un market situat in colt de strada; de cum am intrat am avut sentimentul ca suntem intr-un market romanesc... cam aceleasi produse reprezentand aceleasi firme consacrate, cam la fel aranjate in raft, ordine, disciplina si... multi turisti straini. Erau la cumparaturi unguri, noi romanii, cativa nemti, cehi, am vazut si 2 francezi.

Apoi la pas prin statiune.

Hajduszoboszlo, statiune termala renumita pe plan international si-a inceput existenta in anul 1925 cand Vajna Ferent cercetator geolog, in cautarile lui dupa gaze naturale si hidrogen de carbon a descoperit involuntar apa termala la o adancime de peste 1000 m. De atunci si pana azi statiunea a cunoscut o dezvoltare continua avand totodata si o pozitie accesibila–20 km de Debrecen si 200 km de Budapesta. Dar marea ei dezvoltare a fost mai ales in ultimii ani prin aparitia de hoteluri si pensiuni moderne, se construieste mult si in prezent, iar principalele puncte de atractie le reprezinta – Baile termale, Strandul si un Aquaparc modern care impreuna cu Aqua Palace-ul inaugurat anul acesta fac deliciul turistilor impresionand prin modernitate, eleganta si complexitate. Se stie ca Ungaria nu are iesire la mare si tocmai de aceea trebuie remarcat ca autoritatile au reusit sa aduca aici putin din atmosfera de litoral prin amplasarea de piscine modern, topogane gigantice – o ambianta pe care in general o gasin in jurul hotelurilor de 4 si 5 stele situate pe litoralul bulgaresc sau turcesc.

Fara exagerare pot afirma ca plimbandu-ne pe stazile statiunii am avut impresia pentru cateva momente ca suntem undeva prin Bulgaria, pe litoral …...

Vreme buna cu mult soare, cald, bazarele pline, trenulet titicar si biciclete de inchiriat …... , diverse locuri de joaca pentru copii, terase cochete care isi asteptau clientii, turisti plimbandu-se agale si …. o frumoasa gradina de vara care gazduieste seara spectacole in aer liber. Peste tot curat, parcuri ingrijite …undeva si o statuie a lui V. Ferent pentru a ne aduce aminte de parintele acelor locuri…... , produse de artizanat, liniste.

Am cumparat o multime de suveniruri si cadouri pentru puiutul nostru de 4 anisori pe care anul viitor intentionam sa-l aducem aici pentru un sejur de o saptamana!

Concluzia? Vizionati pozele si o veti trage singuri……

Trimis de mirelutza in 27.05.10 11:30:21
  • A fost prima sa vizită/vacanță în UNGARIA

VIZUALIZĂRI: 4257 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mirelutza); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Imagine de pe una din strazile principale !

Sanziana
[27.05.10 11:39:03]

pai, si despre intalnirea AFA nimic? Din cuvintele tale ma pregatisem bine in fotoliu sa stau cat mai comod si sa ma delectez cu ceva povestiri. Sau poate nu m-am prins eu si e serial? Hai nu ne mai tine pe jar, macar tu...

[27.05.10 11:49:37]

Bine mirelutza, primul vot la Haiduszoboszlo.

Ma bucur ca v-am cunoscut.

La anu' daca aduceti si puiutul sigur o sa-i placa.

[27.05.10 12:21:05]

@sanziana m - rabdare ca e pe "teava" si intalnirea; atunci o sa scriu si despre pensiunea unde am fost cazati;

@mersi presario; si noi ne bucuram ca v-am cunoscut.

[27.05.10 14:17:20]

Votul nr 2 a venit de la mine.

Pentru noi , care ne stiam de la prima Intalnire AFA,aici a fost un prilej si mai bun sa ne cunostem si mai bine.

Pacat ca inamicul nr, 1-timpul -nu ne-a lasat sa petrecem si mai mult timp impreuna cu voi doi si ceilalti colegi de pe site!

Deja visez la urmatoarea intalnire........

[27.05.10 14:30:33]

gEorgi - banuiesc ca vrei deja sa propui urmatoarea miniintalnire AFA in Zakynthos ?

Sau la Lido di Jesolo ?

Sau la Belek ?

Raspunde, nu ne mai tine in tensiune !

[27.05.10 14:52:20]

@Presario,

Nici nu stii cat ma bucur ca ti-a palcut, pentru ca e evident, dupa nerabdarea ta ca iti doresti si tu o alta intalnire! Stii ceva?

Cu cat trec zilele si mie mi se face dor de ce-a fost acolo... de galagia celor mici, de bucataria de la parter, ''monologurile '' cu tanti de la receptie, de zambetul Artemisei, de mirosul gulasului!

Dar, mie mi-ar place ca uramatoarea intalnire sa fie in tara, la Baile Herculane! Dar... e doar un gand...

[27.05.10 14:55:33]

@draga georgiana, mai ca-mi surade o Grecie ca locatie pentru o noua revedere - pentru toamna; sau in Serbia pe undeva... ca presario bine graieste; facem excursii prin zona, ca in Ungaria ; ce ziceti ? Nu strica nici Herculane.....dar va trebui sa mergem cu grija sa nu cada vreo cladire pe noi !

[27.05.10 14:59:23]

Ar mai fi o varianta - la Budva in Muntenegru, sau prin Croatia eventual.

[27.05.10 15:03:24]

Eu zic loco, ca e criza, cum oare, voi uitati acest amanunt? In tara ar veni mai multi, ca ia timp mai putin de ajuns acolo si poate gasim si preturi mai accesibile, dar si confort!

[27.05.10 15:07:46]

Sigur, putem gasi locatie centrala - la bai la Vata, sau Geoagiu.

[27.05.10 15:07:47]

Intr-un fel georgiana are dreptate... parca ne scad veniturile nu ne cresc... Unde-o fi eu tot vin. Sa inteleg ca pentru toamna nu? Ca acum doar vin concediile...

[27.05.10 15:11:47]

Eu zic sa ne potolim entuziasmul aici,la ecouri,ca ne ia de urechi vreun webmaster,ca nu folosim forumul!

Dar ce sa-i facem daca ne place sa ''ne jucam'' mai mult aici,ca e mai fain,nu?

petrus95
[27.05.10 21:07:50]

daca venii vorba de stranduri asa ceva avem si la arad... ce-i drept nu are apa termala (inca) dar avem bazine cu apa incalzita, bazin pentru copii si bazin cu valuri. strandul este pe malul muresului si e plin de verdeata.

Vara e ca o mica statiune cu terase, cluburi si discoteci pentru toate gusturile si buzunarele. daca aveti drum prin arad sau vreti careva sa veniti ma contactati. voi revenii si cu un review si cu poze cat de curand.

un vot daca conteaza

dananecula
[27.05.10 22:01:47]

De-abia asteptam impresiile de la Hajdu...

Dar parca prea ne perpelesti, cu surprizele de la pensiunea Izabela, cu distractia de la Budapesta, cu impresiile si amintirile de la mini-intalnirea din Ungaria. Suntem tare dornici sa aflam cum v-ati distrat!

Un vot si de la mine,

Pe, , teava imaginara'' porneste catre tine,

Acu pe seara de la Ploiesti,

Pentru Mirelutza din Pitesti

Caci si noi ducem dorul mini-intalnirei

De unde plecaram azi Ranca - Valea Mariei.

P. S. Referitor la viitoarea intalnire AFA, fie ea si mai la toamna, eu v-as propune, precum a zis si Georgi, ca-i mai usor pentru multi in tara, sa mergem in Alba, la Ighiu. A fost o incercare la un moment dat sa organizam si acolo o mini-intalnire de Rusalii, dar nu prea au fost doritori.

Noi am petrecut 1 mai anul trecut acolo si ne-a placut foarte mult. Daca v-am starnit cat de cat curiozitatea, puteti sa v-aruncati o privire pe review-ul care l-am postat despre Terra Mythica si pozele de pe-acolo. click aici

pepsi70ro
[27.05.10 22:04:59]

@mirelutza, felicitari pentru acest review, dar astept si eu cu sufletul la gura sa ne povestesti despre mini-intalnire, despre cum v-ati distrat impreuna, asa sa-mi faci in ciuda!

Un vot cu felicitari!

[27.05.10 22:10:54]

multumesc petrus ,

multumesc dananecula ,

multumesc pepsi

........ maine stati pe faza ca vine si intalnirea din Ungaria.....cu gulas fierbinte si gustos !

P.S. Buna idee si cu terra mythica , stiu ca am citit ceva pe forum si era chiar interesant .

Unde-o fi noua revedere SIGUR VIN!!!

cosminp
[28.05.10 12:08:27]

@mirelutza, chiar daca un pic mai tarziu, bine ca nu am pierdut scrierile tale.

imi pare rau ca nu am putut veni, dar poate data viitoare.

ai votul meu de neparticipare.

[28.05.10 19:14:51]

mersi cosmin si m-as bucura data viitoare sa te revad.......sincer !

cristimi
[15.10.15 11:55:10]

Buna ziua!

As vrea sa merg in nov-dec 2015.

Am ce face acolo?

Multumesc

cosminp, cristimi, dananecula, domidoc, georgiana, mirelutza, petrus95, presario
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Hajduszoboszlo:

• pagină generată în 0.065681934356689 sec