ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.10.2018
ÎNSCRIS: 25.10.14
JUL-2018

încărcat de pe telefon!

Se mananca bine la Ksamil

Ca sa fim siguri ca o sa mancam bine si in Ksamil ne-am orientat inca de acasa asupra restaurantelor de acolo. Astfel ca am aflat de pe Afa despre Restaurantul Guvat. Tot acest restaurant ne-a fost recomandat si de catre fata care era la receptia Vilei August, atunci cand am intrebat-o despre restaurantele din zona.

In prima zi cand am ajuns in Ksamil nu prea mai aveam timp sa ne facem o parere proprie despre restaurantele de aici, asa ca am mers pe cele doua recomandari. Nu pot sa spun ca ne-a parut rau dar nici ca am fost super incantati de ce am mancat la acest restaurant.

E adevarat ca si in articolul de pe Afa si in discutiile cu fata de la receptie am intalnit expresia, mancare buna dar mai scumpa'', si acum pot sa spun ca asa si este.

Capitolul la care Restaurantul Guvat primeste multe puncte este amplasarea. Despre asta trebuie sa fi mare carcotas ca sa spui ca nu iti place. Este amplasat in una dintre zonele cele mai bune ale plajei, pe un teren stancos aflat la aprox. 10 metri deasupra apei marii. Are amenajate mai multe terase si locuri de servit masa, unele dintre ele fiind situate pe platoul care se afla mai jos de restaurant. Zonele unde sunt amplasate mese sunt separate in zona pentru servit masa si zona pentru servit bauturi. Cand ne-am asezat la masa a venit un chelner care ne-a explicat lucrul acesta. E o chestie mai ciudata, nu am mai intalnit-o.

Noi am servit masa la terasa care este amplasata langa restaurant. Aceasta are niste pereti din plastic transparent care se pot tine inchisi sau deschisi.

Toaletele se afla pe platoul care este mai jos decat restaurantul.

Restaurantul are si el ca si toate restaurantele de aici, o bucata din plaja, unde are amenajat un ponton cu umbrele si sezlonguri.

De mancat am mancat o portie de paste cu fructe de mare si o portie de carne de miel cu paste. Am baut o bere Korca, o apa si o cafea si am platit cam 19 euro. Am platit cu cardul.

Portiile au fost cam saracacioase si de aceea spun ca preturile sunt putin cam mari. Dar am facut comparatie cu alte doua restaurante de pe plaja de aici si nu am gasit o diferenta foarte mare intre preturi.

Restaurante bune si chiar cu preturi foarte bune am vazut si in zona mai indepartata de plaja, asa ca nu e obligatoriu sa mancati la cele de pe plaja.

A doua zi am mancat la restaurantul unde am luat si sezlonguri pentru plaja. Acesta se cheama Freskia e Jonit si este situat in partea stanga de plaja a Restaurantului Guvat

Acesta are la fel doua terase situate pe doua nivele.

Aici am mancat un risotto cu fructe de mare, scoici pane si o portie de cartofi prajiti. Am baut o bere, o cfea, o apa si un pahar de amareto si am platit putin peste 20 euro.

Mancarea a fost buna dar preturile nu sunt cu mult mai mici decat la Guvat.

Avantajul aici la Ksamil este ca nu trebuie sa te deplasezi prea mult de pe plaja atunci cand iti este foame pentru ca fiecare zona de plaja are un restaurant, sau invers.

Calatorii frumoase sa aveti!

Trimis de ungureanica in 10.10.18 22:41:41
Validat / Publicat: 11.10.18 09:49:49
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ALBANIA.

VIZUALIZĂRI: 3747 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P02 Restaurant Guvat, terasa de la nivelul mai jos

[11.10.18 09:49:35]

Bune recomandările

Mutat în rubrica "Unde mâncăm în Ksamil?, KSAMIL" (nou-creată pe sait)

[11.10.18 10:18:27]

• Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Ksamil?: