ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.10.2018
ÎNSCRIS: 14.11.17
JUL-2018
2 AD. + 2 COPII -- v: 13 si 13

O vacanță fabuloasă!

Am petrecut vacanta la Aquasis, 10 nopti, din 25 iulie 2018.

Suntem in octombrie si nu e zi sa nu pomenim de Aquasis. S-au prezentat multe aspecte ale hotelului (camere, masa, piscine) dorim sa mai precizam, cu mare drag, alte aspecte:

-aquaparcul are 9 topogane superbe (supravegheate de mult personal) pentru copii mai marisori si pentru adulti, topogane deschise intre orele 10-12 si 14-16. Copii nostri de 13 ani au fost superincantati!!!

- topogane si piscina pentru copii mici

-distanta de la topogane la plaja este relativ mica

-plaja este lata, amenajata cu sezlonguri si umbrele, curata iar apa marii are o mica portiune cu pietre apoi este nisip fin

-la plaja e ponton cu scari si odata intrat in apa inoti alaturi de o multime de pesti. E minunat!

-Beach barul serveste hambuger, kebab, friptura de pui. pizza proaspata scoasa din cuptor, sucuri, bauturi, pepene

Asa cum s-a mai scris totul e la superlativ: camerele, mancarea, curatenia in tot resortul, personalul foarte amabil ,vorbitor de limba engleza, turisti foarte civilizati cei mai multi familii cu copii,

Noi suntem indragostiti de Aquasis unde ne dorim sa revenim si pe care il recomandam cu drag familiilor cu copii mici si mari.

Trimis de MihaFlo in 10.10.18 18:15:54
Validat / Publicat: 10.10.18 18:59:01
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

VIZUALIZĂRI: 4504 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (MihaFlo); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

webmaster45 [10.10.18 18:55:47] »

@MihaFlo: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 80&ridAnt=90365

laritani [13.10.18 11:51:17] »

Restaurantele A la carte se plătesc sau se rezerva gratuit? La unele hoteluri era unul sau două o dată pe sejur gratuite. Mulțumesc.

MihaFlo [13.10.18 15:43:51] »

@laritani: Buna ziua. Restaurantele a la carte nu sunt contra cost, am avut posibilitatea rezervarii prin programare, restaurantul mexican era cel mai solicitat de turisti. Noi la sejur de 10 nopti am putut rezerva gratuit la doua restaurante. Daca doriti mai multe sau alte informatii despre Aquasis va raspund cu drag.

laritani [13.10.18 17:23:22] »

@MihaFlo: Mulțumesc mult. Si noi tot atat stăm. In perioada in care mergem, e ziua mea de aceea am întrebat de restaurantele A la carte.

bgmmihai [13.01.19 20:32:26] »

@MihaFlo: buna seara. despre drum puteti sa_mi spuneti ceva merg pentru prima data in turcia si sunt in cautare de informati

MihaFlo [14.01.19 11:41:56] »

@bgmmihai: Buna ziua.

Noi am fost anul trecut pentru prima data in Turcia, de condus a condus numai sotul (eu sunt sofer de oras).

La dus noi am mers la Istanbul, unde am stat 2 nopti.

Am ajuns in vama turca in jurul orei 23,45, am stat la coada 0 ora, dupa care imediat cum am trecut am oprit si am cumparat HGS (stikerul pentru autostrazi, poduri). Era noaptea, dar era deschis, erau mai multi clienti si personalul de acolo ne intreba pe fiecare unde mergem (intr-o engleza perfecta) si ne spunea cat avem de plata, noi am platit in euro.

Am folosit gps-ul cu o harta actualizata a Turciei, care ne-a dus pana in fata hotelului fara nici o problema (nu am folosit deloc internet)

De la Istanbul noi am ajuns la Aquassis la ora 18, asa ca am pierdut o dupaamiaza de plaja. E bine sa ajungeti la hotel la ora check-in-ului, poate va alegeti camera.

Ne-am dorit camera cu vedere la mare dar ajungand mai tarziu am primit cu vedere la parcare (tot a fost bine, soarele nu rasare din mare ci de dupa munti, in fiecare dimineta admiram rasaritul). Despre drumul de intoarcere:

- am plecat de la Aquassis la ora 14 (dupa ce am servit pranzul) si am mers la Canakkale unde am ajuns la ora 20 pentru o noapte de cazare.

-drumul a fost compus din portiuni de autostrada, national cu 2 benzi pe sens si drum prin munti cu o singura banda pe sens, am traversat si localitati unde erau multe semafoare, sensuri giratorii si destul de aglomerat sambata sambata. Circulatia in sensurile giratorii e putin ciudata, turcii cateodata acorda prioritate de stanga (ca la noi) alteori nu, sotul astepta mai bine sa fie liber stanga si in sens era foarte atent la cei care intrau.

Noi am facut mai multe opriri scurte si o oprire pe munte unde am mancat niste frigarui delicioase intr-un peisaj superb.

Seara am ajuns la hotel in Canakkale, hotel situat foarte aproape de ferryboat.

In hotel eram cazati multi romani unii mergeu in concediu, altii se intorceau (imediat dupa noi s-au cazat un grup de 4 masini cu romani ce mergeau la Didim).

A doua zi am servit micul dejun si am plecat la ferryboat, am traversat si ne-am indreptat spre vama pe un drum mai usor cu 2 benzi pe sens (dupa gps)

Concluzie:

-noi nu ne-am facut traseu, am mers cu gps-ul foarte bine

-pe portiunile de drum cu 2 si 3 benzi se circula sportiv (100 si peste 100), turcii nu prea semnalizeaza schimbarea benzii

-aici pe site gasiti multe detalii legate de drum dar repet la noi gps-ul a fost bun.

Sper sa va fie de folos experienta noastra si va dorim drum bun si concediu mununat!

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA [14.01.19 12:16:42] »

@MihaFlo:

Hai să fim serioşi!

Ai primit cameră cu vedere la parcare şi la un câmp imens, deoarece exact asta ai plătit, nicidecum din cauză că ai ajuns târziu la hotel .

"Dorinţa" de a vedea marea se exprimă din momentul rezervării la agenţie, prin achitarea suplimentului de sea view, unul rezonabil de doar 5 euro pe zi de persoană la acest hotel, o sumă modestă pentru plăcerea şi privilegiul de a vedea marea din pat

MihaFlo [14.01.19 12:32:55] »

@nicole33: Buna ziua.

Am scris corect ca ne -am dorit.

Oricum indiferent de vederea camerei noi ne-am simtit foarte bine si nimeni si nimic nu ne modifica amintirile minunate.

O zi frumoasa!

bgmmihai [14.01.19 17:27:29] »

Mulțumesc!

gioko [20.09.19 10:25:30] »

@MihaFlo: Buna ziua, am fost in acest resort in anul deschiderii respectiv in 2016. Voiam sa va intreb daca acum exista bauturi straine de import (whiskey, votca etc) intrucat in 2016 toate bauturile erau turcesti. Puteti sa imi spuneti si daca lobby barul avea program non-stop?

De asemenea, as vrea sa va mai intreb daca mancarea era diversificata si suficienta... pt ca in anul in care am fost eu... tavile de friptura se cam goleau dupa o ora si nu se inghesuia nimeni sa le reumple.

Si ultima intrebare: cum era distractia seara si aici nu ma refer la spectacolele de la amfiteatru si daca erau seri dansante cu muzica live la POOL BAR?

Multumesc anticipat pt raspunsuri.

MihaFlo [20.09.19 17:21:39] »

@gioko: Buna ziua.

In 2018, cand am fost noi la Aquassis, mancarea era buna, diversificata, noua ne-a placut ca aveau multe legume, garnituri pentru carne. Am mancat peste, fructe de mare, carne de vita, de oaie, de pui, toate preparate sub diverse forme. Gusturile culinare sunt individuale, pentru familia noastra a fost mancare de nota 10 (suntem patru persoane cu gusturi, preferinte diferite).

Referitor la seri dansante:

Seara am urmarit un Karaoke la barul de la piscina, nu am vazut pe nimeni sa danseze dar la noi se da stingerea in jur de 22,30- 23,00, poate mai tarziu se danseaza pe undeva.

Am lasat la urma bauturile deoarece raspunsul nostru nu o sa va lamureasca: in 2018 sotul urma un tratament. Deci in afara de o bere la dozator noi nu am comandat...

Intamplator anul acesta, 2019, ne-am petrecut vacanta la Delphin Be Grand Lara (vezi impresii).

Ca si dvs dupa Delphin sa revenim la Aquasis ar fi... prea simplu...

Alegeri inspirate!

gioko [21.09.19 10:34:12] »

@MihaFlo: multumesc pt raspunsuri.

Acum 2 ani am fost la Delphin Imperial si nu as mai reveni vreodata (reviewul meu il gasiti pe site - vezi impresii).

Totodata in 2010 am fost si la Delphin Be Grand... pe vremea aceea era in lantul Rixos (ex Rixos Lares... impresiile mele le gasiti pe site - vezi impresii... mi-a placut... dar nu stiu acum cum este).

Interesel meu pt Aquasis... este in ideea petrecerii unui nou sejur impreuna cu alte 2 familii care insa nu doresc sa investeasca mult intr-un concediu la turci... si tocmai de aceea am vrut sa le sugerez acest resort.

Anul acesta am fost la Royal Holiday Palace... BESTIAL... IMPECABIL concediu... cu mult peste Delphin Imperial. Inca nu am postat reviewul pt ca abia m-am intors de 2 saptamani.

Multumesc pt informatii... si concedii placute

gioko [21.09.19 10:42:11] »

@MihaFlo: scuze pt greselile de ortografie... scriu pe telefon in fuga

bgmmihai, gioko, laritani, MihaFlo
    Alte impresii din această RUBRICĂAquasis Deluxe Resort & Spa: