ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.05.2010
    ÎNSCRIS: 13.04.10
    MAY-2010
    DURATA: 2nopti nopți
    4 AD. + 1 [5 ani] COPII

Un loc unde vremea are parcă doua feţe

Pentru ca se apropia minivacanta de Rusalii si aveam liber (yupiiiii) ne-am hotarat sa "o stergem usurel de acasa", mai ales ca suntem in curatenie. Am plecat spre Vatra-Dornei gandindu-ne sa ne cazam acolo. Dar cum planurile de acasa nu corespund cu cele din targ a nimerit la aceasta pensiune care ne mai facuse noua cu ochiul odata (parca pusesem si o poza). Ne-am hatarat sa incercam pentru ca si asa eram obositi. Inainte vizitasem manastirile de prin Humor. (dar va povestesc altadata despre asta). Pesiunea este situata la cel mai inalt punct din zona 1000 si ceva de metri (eu stiam ca se cheama cota 1400, dar geografia mea de balta). Este foarte draguta si cocheta cu multe flori si cu finisaje de lemn pe afara. In spate au casute foarte cochete si foisoare mari cu toate dotarile pentru gratare. Pentru copii exista leagane si topogane iar pentru adulti am vazut un teren de sport si sauna (nu am incercat). Camerele sunt micute dar dragute si curate. Sunt si cu pat matrimonial si cu 2 paturi. Noi am stat la matrimonial iar cumnatii mei la 2 paturi pentru ca au copil si voia sa doarma separat. Baia are cabina de dus iar apa calda este non-stop. In camera aveti TV dar nu are asa de multe programe. Pe hol este un frigider comun. In camera au mobilier nou perdele dragute si prosoape foarte curate. Eu zic ca este un loc decent de cazare si foarte dragut.

Acum sa explic de ce am pus titlul asa: pentru ca seara pe la 8 si ceva se lasa cate o ceata de o taiai cu cutitul peste tot de nu te vedeai om cu om. Dimineata pe o parte era soare si cald iar pe cealalta parte era ceata. Pensiunea este situata chiar la strada dar nu aveti probleme cu masinile deoarece au termopan. Pretul camerei este de 80ron /noapte cu mic dejun inclus. Foarte avantajos si din cate am vazut pensiunea era plina.

Trimis de alinutzza140* in 27.05.10 09:39:08
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CIOCĂNEȘTI [SV].

VIZUALIZĂRI: 2367 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (alinutzza140*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P04 Pe drum pana la pensiune

biancuta
    [27.05.10 09:47:58]

Utile informatii. M-ar interesa detalii mai multe despre masa si restaurant.

mirelab
    [27.05.10 09:48:30]

Cred ca este o nepotrivire aici intre sectiunea aleasa pentru postarea review-ului (Pensiune Dor de Bucovina) si pensiunea care este prezentata (Pensiunea Luceafarul Iacobeni), nu?

[27.05.10 10:19:35]

Ai dreptate mirelab. Rog wbm. de serviciu sa faca modificarile. Am gresit, nu prea ma pricep. Si mai am o rugaminte sa stergi si P06 ca e din alta parte. Multumesc si scuze pentru greseli.

[27.05.10 10:31:41]

am creat sectiune noua pt aceasta pensiune si am mutat review-ul aici, la locul potrivit. am sters si P06 asa cum solicita autoarea.

[27.05.10 10:32:52]

Multumesc Wbm.

[27.05.10 10:40:56]

Biancuta noi am servit micul dejun pentr ca era inclus in pret si ciorba care era foarte buna. In rest am facut gratar. Preturile sunt bune, nici mai mari nici mai mici decat in alte parti. Restaurantul se afla la parter exact la intrare si este format din 2 sali una mica la intrare unde se sta mai mult la un suc la o tigara (asta m-a cam deranjat, dar asta e) si inca o sala mai mare si mai linistita frumos aranjata.

Sanziana
    [27.05.10 10:45:14]

vazand pozele tale am realizat ca s-ar putea sa stiu pensiunea. Daca tot esti plimbareata, da un buzz cand mai ai chef de iesit, poate planuim ceva impreuna. Pana atunci, un vot

adria
    [06.06.10 20:56:07]

"taifas" si "cafea"- doua elemente care ma fac sa spun: Acolo-i de mine! vot si multumiri pentru deschis pofta de loc de tihna in Moldova.

ascent
    [22.09.10 15:08:17]

Interesanta locatia, mai ales ca tot cautam ceva in zona! Vot cu SB!

corinne
    [26.12.10 20:19:47]

Interesanta locatia.

Este de retinut mai ales ca pensiunea are si restaurant, este ceea ce cautam noi cand suntem in circuit prin tara.

[09.01.11 13:15:25]

Salut prieteni,

Tocmai am petrecut o noapte la aceasta pensiune si as dori sa va impartasesc prin acest ecou noile mele impresii despre pensiune, asta din cauza faptului ca de aceasta data am fost cazati intr-unul dintre apartamentele din dotare si nu in camera dubla.

Ce pot sa va spun nou este faptul apartamentul este destul de dragut si primitor, dar se vede ca s-a facut economie si rabat la calitate. Este format dintr-un micut living in care exista un coltar, un dulap dublu pentru haine si un minifrigider. Dormitorul este micut, cu pat matrimonial, doua noptiere, o veioza draguta si cu televizor. Geamurile sunt de termopan, terasa este micuta, dar cocheta, cu scaune si masuta, unde cand este mai caldut poti servi o cafeluta. Totul arata binisor si la baie, unde de aceasta dat am gasit o cada draguta si curata. Toaleta era curata iar pe etajera existau produse de ingrijire. In apartament m-a nemultumit sa zicem asa un pic faptul ca mochetele erau un pic murdare, si parchetul cam scartaia. Dar asta nu a fost o problema. Lenjeriile erau foarte curate si apretate, prosoapele la fel albe si foarte moi.

Am coborat in restaurantul dragut de la parter unde am servit masa care a fost deosebit de gustoasa si preturile corecte. Am vazut ca se foloseste sauna la pretul de 25 RON pe ora.

Am uitat sa va spun ca am fost cazati intr-un apartament de la mansarda. Acolo am dorit noi dupa ce l-am vazut si pe celalalt. Ni se paruse ca este mai calduros si nu ne-am inselat, noaptea a fost foarte cald, dar am dormit ok.

Ca o concluzie ce pot sa spun este faptul ca au ramas cat de cat aceeasi, asta desi au scos micul dejun din pretul camerei. In mai era 80 Ron camera dubla si 120Ron apartamentul cu tot cu micul dejun.

sirbuvio
    [30.06.13 22:43:26]

@alinutza- por favor, poti sa-mi spui locatia exacta a acestei pensiuni? Am trecut pe acolo intimplator acum 10 ani, si nu reusesc sa o localizez azi... Pur si simplu ne ratacisem, si pensiunea asta a aparut in noapte ca o salvare... ma leaga amintiri haioase de acea seara.

adria, alinutzza140*, ascent, biancuta, corinne, domidoc, sirbuvio