ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.10.2018
ÎNSCRIS: 24.05.11
STATUS: APOLLO
AUG-2018

Ntinos - Tavernă în orașul vechi

Pentru că în vacanța din Rhodos - la Hotel Lomeniz - nu aveam asigurat decât micul dejun, ne propuseserăm cu mult înainte de a ajunge în îndepărtatele meleaguri grecești, să luăm celelalte mese acolo unde (și atunci când) foamea ne va da ghes.

Duminică, în prima zi întreagă de la sosire, zi cu adevărat turistică, am alergat mult. Am petrecut toată ziua între zidurile orașului vechi. Intrând pe poarta Agios Athanasiou, mai apropiată de direcția noastră de sosire, am cutreierat aproape toată zona interioară cu străduțe cu nume și fără nume, oprindu-ne doar din când în când pentru o fotografie, pentru a mai admira câte ceva sau pentru a ne răcori la o bere. Se înțelege că vremea amurgului ne-a prins nu numai foarte obosiți, ci și înfometați. Cum nu prea aveam chef de alte drumuri și căutări, am cedat ușor la invitația de a intra la Ntinos, o tavernă afacere de familie. În piețele orașului vechi tavernele sunt în număr foarte mare, lipite unele de celelalte, așa încât concurența acerbă îi face pe proprietari sau pe lucrătorii de acolo să stea în fața intrării și să-i îmbie pe plimbăreți să le treacă pragul ademenindu-i cu toate bunătățile pe care le au ei, spunându-le că niciunde nu vor găsi ceva mai bun, ba chiar - dacă le află țara de origine - servindu-le "drept aperitiv" unul sau două cuvinte pe limba lor.

Pe Strada Dimokritou, de o parte și de alta a unei străzi cu care aceasta se intersectează - Pithagora - nu departe de Moscheea Ibrahim Pașa, se află "Ntinos - Family Tavern". Spațiul de servire, cel pe care sunt amplasate mesele, este strada însăși. Acolo nu există trotuare și pe acolo nu se circulă decât dacă ești flămând și vrei să mănânci ceva.

Adresa exactă este: Strada Dimokritou, nr. 7-9, în orașul vechi, o stradă pe care nu știu dacă aș mai nimeri-o dacă ar fi să merg din nou acolo. Fără o hartă, nu cred că m-aș descurca.

Fețele de masă cu pătrățele albe și albastre - culorile Greciei - au pe toate laturile câte o bordură albă pe care scrie "Taverna Ntinos". O altă față de masă de unică folosință, prinsă cu clești, protejează masa. Cele mai multe mese sunt pentru patru persoane, dar - în caz de necesitate - ele se pot alătura creând acea intimidate de grup atât de plăcută în vacanță. Caldarâmul este din pietricele rotunde, favorabil masajului la tălpi, dar nu și atunci când ești obosit după plimbarea de o zi întreagă prin orașul vechi.

Spațiul dintre clădirile aflate pe cele două părți ale străzii a fost acoperit cu o grilă de lemn pe care cresc plante agățătoare - un minunat decor natural, dar și un umbrar frumos. Din loc în loc sunt montate felinare și ventilatoare care chiar funcționau atunci când am fost noi acolo. Pe margini, în ghivece mari, sunt alte plante care mai îndulcesc aspectul rigid al pietrelor din caldarâm. Pereții clădirilor, ca și când ar fi pereți de interior, sunt împodobiți cu tablouri în special cu tematică marină.

Așezați la masă, până să ne hotărâm ce vom mânca, am comandat bere. Bineînțeles, Mythos. Savurând-o, era momentul să testăm WiFi despre care un afiș postat vizibil, pe zid, ne informa că este free. Într-adevăr, la Taverna Ntinos WiFi există și chiar funcținează. Cu solicitarea parolei.

Studiind meniul, am remarcat că Taverna Ntinos oferă preparate grecești și mediteraneene, la prețuri moderate. Deschisă zilnic între orele 09.00 - 24.00, la Taverna Ntinos se poate servi mic dejun, prânz, cină sau numai băuturi şi cafea.

Am observat că înainte de a ajunge în zona toaletelor, există o încăpere cu dotări speciale pentru bebeluși și pentru copiii mici. Dacă îmi amintesc bine, pe una dintre uși, am văzut un afiș cu ofertă de camere de închiriat. Sinceră să fiu, n-aș opta pentru o găzduire acolo, în orașul vechi. Deși pare romantic, înghesuiala, forfota și spațiile liliputane nu sunt ceea ce-mi doresc de la o vacanță.

Dar, ce am consumat noi la Taverna Ntinos? Ceea ce consumă mai toți vizitatorii în prima lor zi de vacanță în Grecia.

Soțul meu a optat pentru souvlaki de pui cu garnitură de cartofi prăjiți, orez, legume și tzatziki, iar eu am optat pentru un gyros cu cartofi prăjiți, legume și tzatziki. Pita proaspătă, caldă, a fost foarte bună. Nu știu care a fost prețul fiecărui preparat și nu mai știu nici câte beri s-au comandat (obișnuim să le comandăm pe rând pentru ca să fie aduse reci), dar am găsit în notițele mele însemnarea că cina de la Taverna Ntinos - pentru două persoane - a costat 36 euro.

Concluzii

Am scris câteva rânduri despre Taverna Ntinos nu pentru a o recomanda sau - dimpotrivă - pentru a nu o recomanda. Am scris despre Taverna Ntinos doar pentru a atrage atenția că și ea exisă acolo, în orașul vechi, între altele, foarte multe. Dacă în rătăcirile voastre prin orașul vechi nimeriți pe Strada Dimokritou, iar un bărbat în vârstă vă invită la Taverna Ntinos, rețineți că - după masă - puteți pleca de acolo hrăniți și mulțumiți de serviciile primite.

Trimis de iulianic in 09.10.18 09:16:41
Validat / Publicat: 09.10.18 10:59:07
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 887 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P12 Ntinos - Tavernă în orașul vechi. În sala de servire interioară.

• Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm? Taverne în Rhodos Town: