ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.10.2018
ÎNSCRIS: 30.03.10
JUN-2018

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 3 MIN

San Vidal, Snack Bar Veneția, nimic wow

Adresa: Campo Santo Stefano, câteva minute de mers pe jos de S Marco.

Pentru ca excursia să fie completă - vezi impresii nu trebuia să lipsească o degustare și o cafea „de Italia”.

Știam că nimic nu poate fi grozav, n-am avut așteptări prea mari, experiența din Roma mi-a lăsat burtica flămândă, nesatisfăcută.

Domnul C dorea o pauză, starea mea de sănătate nu-mi permitea prea multe zbenguieli, el s-ar fi oprit oriunde, nu conta nici locul, nici prețul.

Eu căutam cu privirea un loc modest, studiam din mers ospătarii, mesele, clienții, refuzam mereu: „nu, nu și nu! ”

Am zărit într-o piațetă acest loc drăguț, era foarte aglomerat, s-au ridicat doi tineri de la masă și ne-am așezat noi.

Două ospătărițe se mișcau cu rapiditate, pe una o bănuiesc că era româncă, după meclă și accent. Da, mă rog, se dădea mare italiancă.

Tipa a dezinfectat rapid măsuța, a forțat un zâmbet trist și ne-a lăsat meniurile. Acestea erau simple, subțiri, nimic sofisticat: pizza, paste, cafele, sucuri, bere, vin, desert, puține feluri din fiecare.

Prețurile erau normale, de Italia, nimic exagerat.

Bine, nici locul nu era elegant, așa mi-am dorit, am fugit de locurile scumpe, centrale, de ospătarii cu mănuși.

Cele zece mese micuțe erau așezate pe caldarâm, erau aproape lipite, m-am simțit cam sufocată, eram foarte înghesuiți, aveam impresia că vecinii de la mese îmi auzeau și gândurile.

Am comandat câte o porție de paste, 2 cafele, 2 cola, o fanta. Totul a costat 35,50 euro.

În interior spațiul era extrem de mic, barul era plin cu de toate, afară aveau o vitrină cu diverse sortimente de înghețată.

Toaleta era curată, foarte, foarte mică, lângă bar. Una pentru toată lumea.

Câteva prețuri:

Spaghete 8-10 euro

Lasagna 10 euro

Un pahar cu suc 3,5 euro, sucul provenea din sticlă de 2 l

O cafea 3 euro

După rapiditatea preparării pastelor dar și a pizzei cred cu certitudine că tot ceea ce se mânca acolo erau produse congelate și pregătite la microunde, atunci, pe loc. Nici cuptor de copt pizza n-am văzut...

Sucurile aveau ușoare urme de acid, au fost ok având în vedere proveniența lor.

Porțiile de mâncare au fost mici, pentru mine a fost foarte bine.

Cafeaua a fost ok, nu grozavă dar băubilă.

Dar, am fost mulțumiți, știam oferta gastronomică a acestui loc comercial numit Veneția.

Ne-am odihnit un pic, ne-am relaxat, am ciugulit și ne-am văzut de drum.

Dacă recomand? Sigur că da, aceleași chestii le puteți mânca mult mai scump în piața S Marco și nu merită.

San Vidal este o obțiune de luat în seamă, în opinia mea.

Trimis de krisstinna in 06.10.18 15:51:14
    Validat / Publicat: 06.10.18 16:30:15

VIZUALIZĂRI: 1451 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P03 San Vidal, Veneția

[06.10.18 16:59:53]

@krisstinna: Sa va fie de bine, poți spune însă ca ai luat masa la Veneția ????. Felicitări, votat cu mare drag.

Carmen Ion CONS. ONORIFIC AFA / ITALIA
    [06.10.18 17:01:35]

@krisstinna: Ai dreptate, Veneția e scumpă și în Piazza San Marco prețurile ajung până la cer (se plătește locul...), așa că ai făcut o alegere destul de bună.

Peste tot în Italia prețurile la paste și pizza se învârt totuși în jurul sumei de 8 euro. Cafeaua și sucurile, în schimb, mi se par scumpe.

Asta e, omul mai trebuie să și mănânce...

Zoazore
    [06.10.18 18:26:53]

@krisstinna: Am mai terminat din treabă, mi-e foame și mănânc mâcărică de cartofi cu carne! Asta că prea arată pastele alea super-mega. Orecchietele din P03 le-aș mânca prin monitor!

Acum puteți spune și voi c-ați mâncat paste italiene la italieni acasă! Să vă fie de bine!

[06.10.18 21:41:13]

@mishu: Mulțumim frumos, să știi că de nevoie ne-am asezat, eu aveam sandvișurile in rucsac, aveam apă, fructe și ciocolată

Nici prin cap nu-mi trecea că o să-mi cheltuiesc bănuții pe mâncarea italienilor, aceasta nefiind pe gustul meu

[06.10.18 21:47:21]

@Carmen Ion: Dacă era după domnul C ne așezam fix acolo unde începuse criza mea de aritmie, adică in Piața S Marco

Nu-i păsa de bani deloc, habar nu avea de prețurile de acolo.

Mie îmi plac și pastele și pizza, dar nu in Italia, n-am găsit nimic bun de papa la Roma iar in Veneția aveau fix același gust

Cafeaua nu îmi place in Italia, sucurile nu, înghețata e mai acceptabilă dar nu cazi pe spate de plăcere, părerea mea.

Dar, vorba ta, omul trebuie să mănânce

Mulțumesc de vizită

[06.10.18 22:06:23]

@Zoazore: Draga mea, să nu poftesti la pastele lor, poți cumpara de la noi paste in vid, le pui in apa fiarta și zici că mănânci in Italia

Nimic de la ei nu e atât de bun ca mâncarea noastra românească, te rog să mă crezi.

Or fi și locuri unde mâncarea are gust, nu sunt fan Italia și nu cunosc.

Dar îți spun că in fiecare an, verișoara mea vine din Italia acasă, in vacanța. E dornică să mănânce ceva, orice, românesc să fie. Plus că pleacă înapoi cu multe preparate românești, le congeleaza și le pune in valiză

Mancarica ta a fost foarte bună in comparație cu chestiile alea de acolo, crede-mă

Și tocmai ce-i spuneam lui @Costi in articolul trecut că nu mi s-a părut scumpă mâncarea in Croatia, porțiile fiind uriașe și demențiale la gust.

Dar, despre ce vorbim? Că îmi e foame și e ora ceaiului

elviramvio
    [06.10.18 22:06:30]

@krisstinna:

De mâncat aş fi mâncat ceva dar cafea aşa, nu mă prindeai!

Asta e, te adaptezi în concedii că nu ai ce face!

[06.10.18 22:18:17]

@elviramvio: Ai dreptate, nici cafeaua nu era cafea

Dar...

Am găsit mai apoi un loc superb, aveam nevoie la toaleta și domnul C a zis că se sacrifică și bea o cola și o cafea. Era un restaurant luxos, la malul mării.

Tânărul ospătar era român, un băiat respectuos și politicos.

S-a bucurat enorm când ne-a auzit vorbind. Ei bine, acolo cafeaua era beton, adevărată, cola era la sticluță, deci foarte hună.

I-am povestit de necazul meu, de nevoia mea, și mi-a spus că nu trebuie să comandam nimic, pot merge liniștita la toaletă.

Păi da, in Veneția îți trebuie pamperși sau bani pentru cârciumi, ferească Domnul să te apuce ceva

Mie mi-a oferit o limonadă, ne-a făcut reducere și am plătit 10,50 euro pe cele trei produse.

Bune rău, toate. Deci se poate dar la preț triplu, cine își permite poate merge la lux și nu va fi dezamăgit

doinafil
    [07.10.18 20:56:32]

@krisstinna: În Veneția, la un restaurant amplasat chiar lângă piciorul celebrului pod Rialto, am mâncat cea mai proastă pizza din viața mea!

Am tras concluzia că venețienilor nu le pasă de părerile turiștilor, care nu se știe dacă vor mai ajunge aici sau nu!

Mă mir că nu ți-a plăcut cafeaua. Oriunde am băut în Italia cafea (Roma, Verona, Bologna), aceasta a fost grozavă!

(îți spune asta o mare iubitoare de cafea nu bună, ci foarte bună!).

După paste nu mă „dau în vânt”, nici în România, nici în Italia - mai ales -! Ei le fac „aldente”, adică mai puțin fierte, lucru cu care nu m-am putut obișnui deloc acolo, unde am stat ceva timp!

[08.10.18 08:14:37]

@doinafil: Ai dreptate, nu prea le pasă de turiști, banii oricum curg...

Păi am spus mai sus, am nimerit după Vidal un loc elegant, super frumos, unde prețurile erau mai mari dar cafeaua era adevărată după spusele domnului, eu nu am putut savura licoarea fermecată din cauze medicale

Sunt convinsă că Italia are locuri minunate, doar că trebuie descoperite.

Mulțumesc frumos

doinafil, elviramvio, mishu, Zoazore