ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.05.2010
OCT-2007

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 4 MIN

Bosa - o frumoasa statiune la Mediterana - scurt, dar cuprinzator

Orice calatorie este o mica sau mare aventura. Am fost fara de voie un mic aventurier in ceea ce urma sa fie o mare aventura, de aceea de la bun inceput avertizez cititorii care aleg sa calatoreasca pe calea aerului sa nu treaca prin Check in inainte de a asculta stirile. Noi nu am facut-o, si am patit-o: dupa aplicarea vizei pe aeroportul din Timisoara, am ramas prizonieri in Departure lounge deoarece pilotii italieni erau in greva; cu foarte multe ore intarziere am plecat si am aterizat pe micul aeroport Ciampino din Roma.

Cum destinatia noastra trebuie sa fie Sardinia, am luat un taxi (scump) spre aeroportul principal, Fiumicino “Leonardo da Vinci” (aeroportul aidoma unui mic oras, fara cartiere rezidentiale). La aterizare nu prea ne mai gandeam sa admiram Alghero-localitate port-am facut-o la intoarcere si am ramas impresionati de frumusete terestra si marina; de aici o calatorie de peste o ora cu masina (poate fi si cu autobuzul ”Pullman” cum ne indicau localnicii) a recompensat stresul anterior. Soseaua insoteste tarmul Mediteranei, de la care greu ne dezlipeam ochii.

Urma sa petrecem 4 zile in statiunea Bosa, am rezervat cazare la hotelul ”Royal”, pe Via Alghero. Eram in extrasezon, asa ca am fost tratati de catre insusi patronul hotelului cu cele mai bune camere; totul foarte curat, super dotat si foarte “italian”. Alberto, patronul, parafa orice intelegere deschizand din partea casei o sticla din renumitul vin ”Malvasia”.

Asa am petrecut o zi pe mare, o mare plata, fara pic de adiere, inconjurati de incredibilul albastru al marii care se unea cu acelasi azuriu al cerului. Mici grote presarate pe tarm sporeau farmecul escapadei, ambarcatiunea se oprea pe alocuri pentru ca noi sa admiram coralii ce ornau cu rosu malurile stancoase, sau albul fundului de mare ce parea de marmura.

Aveam sa regasim coralii prelucrati, montati in aur in multele ateliere-magazin din zona maritima (relativ scump pentru noi). Am strabatut orasul navigand pe raul Temo, asa am aflat despre cea de a doua indeletnicire a localnicilor, pescuitul, ce venea imediat dupa turism. Jumatate din populatia de 8 000 de locuitori traia de pe urma turismului. Restul se indeletnicea cu mestesugurile traditionale: broderie filigran, impletit artistic de cosuri.

Zona portului atrage ca un magnet, in imediata apropiere se face baie si plaja (asta se intampla in 25 octombrie, cand la noi se purtau haine de toamna) Oraselul este strajuit de o colina de pe care strajuieste orasul castelul marchizei Malaspina de Serrevale (construit la 1112). Intre orele 13-17 orasul pare parasit de locuitori, doar turistii se incumeta sa poposeasca la una din multele terase cochete instalate pe trotuar sau sa se racoreasca la o « Gelateria » cu inghetata de casa.

Hotelul nostru oferea cu darnicie prin autoservire traditionalul mic dejun italian (pentru gurmanzi se afla in apropiere supermercato »Girasole »). Serile se umpleau de zgomote- scutere turate de tineri, larma de voci conversand animat in multele localuri gen trattoria sau pizzeria. La finalul fiecarei mese ni se oferea « mirto » pentru digestie, un aperitiv dulce pe care noi l-am fi baut la inceputul mesei.

Strazile cochete se alintau printre plante mediteraneene inflorite multicolor, palmieri, arbori de dafin si maslini; dealurile abundau in « culturi » de cactusi uriasi, pe care aveam sa-i regasim in gradini in locul merilor sau prunilor nostri.

Ne-am permis o mini excursie la Santa Christiana, ce adaposteste urmele unei civilizatii nuraghice de la 1600 I. H. Tumulii de piatra din timpul Regelui Nuros (secolul al XVII-lea, inaintand pana in secolul al IX-lea I. H. ) pastreaza urmele unei culturi neolitice ce preaslavea soarele si elementul primordial apa. Sunt multe alte sit-uri ce adapostesc nuraghi pe teritoriul Sardiniei. Sunt multe obiective turistice, locuitorii fac si ei farmecul locului, mari patrioti, ce au reusit sa dobandeasca recunoasterea si acreditarea graiului insulei Sardegna.

Cum « toate drumurile duc la Roma », nu am facut nici noi exceptie. Drumul inapoi spre Alghero la fel de pitoresc, zborul cu un avion Boing 747 de 200 de locuri, neasteptat de silentios.

Cum nu rezervaseram camere din vreme, ne-am lasat in voia Domnului si la norocul incepatorului, ne-am pus ochelarii si am parcurs ofertele de cazare de pe aeroport si am gasit pensiune B&B la „Mauro & Gina“ in « buricul targului“ Via Dei Cavaligeri, unde dimineata ne-au trezit clopotele de la St. Pietro. Foarte curata camera, bun dejunul, singurul inconvenient a fost baia comuna pentru 2 camere. Evident, pentru noi aventura in Roma a inceput cu Vaticanul. (o noua aventura, un alt review in viitor).

Trimis de adria in 26.05.10 21:03:02
    • A fost prima sa vizită/vacanță în ITALIA

VIZUALIZĂRI: 4206 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (adria); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 St. Christiana element de cult

TORA INGRID [26.05.10 21:30:31] »

primul vot si multa apreciere de la mine. Relatare deosebita, cu clasa si tinuta. De ce nu ne rasfeti mai des cu astfel de review-uri? Scurt, dar cuprinzator, concis, elocvent si consistent!

pepsi70ro [26.05.10 21:48:40] »

Sardinia este o insula deosebit de frumoasa, pe cat de salbatica pe atat de fascinanta. Ma bucur ca ai avut posibilitatea si ocazia de a petrece cateva zile minunate acolo, sunt amintiri care nu se uita niciodata.

Desi eu n-am fost niciodata in partea de vest a insulei, preferand sa raman cantonat catre Costa Smeralda, stiu ca zona este superba si din cate citesc in impresiile tale, activitatile sunt identice ca cele din partea de sud-est, adica localnicii traiesc intr-un procentaj de 80-85% din turism, iar in extrasezon este plictiseala mare, in timpul pranzului fiind cam totul inchis.

Nu prea am inteles de ce ati luat in Roma taxi intre cele doua aeroporturi, stiu ca exista un tren de legatura si mai multe pullman-uri care fac legatura intre diferite terminale, iar de multe ori pretul este inclus in tariful biletului de avion.

In ceea ce priveste mirto este una dintre cele mai gustoase bauturi autohtne, dar te fura repede daca bei un paharel in plus.

De curiozitate, cat costa in vest o camera in extrasezon? Multumesc si un vot din partea mea pentru review-ul tau si pentru Sardinia

Cristian_h* [26.05.10 22:05:02] »

adria, poate este putin tardiv, totusi bun venit pe AFA, la fel ca si Tora Ingrid mi-au venit in minte cele doua cuvinte "clasa si tinuta" citind randurile tale. Felicitari

Eu sper sa mai am ocazia sa vin aici macar pentru a mai admira o data toata gama de culori de la vernil, turquaz la bleumarin din apele ce inconjoara aceasta insula!

webmaster13 [26.05.10 22:29:25] »

adria, am atasat aceasta melodie pe care insa o putem schimba daca doresti!

biancuta [27.05.10 08:07:49] »

O descriere superba a Sardiniei, o statiune unde merita! Un vot si din partea mea.

adria [27.05.10 14:24:52] »

Da, asa este, exista si un shuffle, doar ca dupa greva pilotilor italieni nici cursele Roma-Alghero nu au mai putut respecta orarul, se pierdea timp si nimeni nu a garantat ca mai prindem locuri la ultimul zbor-am aterizat in jur de ora 23 la Alghero si de acolo aveam drum de 1 ora pana la Bosa, din fericire partenerii cu care lucram au venit sa ne intampine la aeroport cu auto personal.

Referitor la pretul cazarii- fiind in extrasezon si gazda fiind "om de afaceri", iar noi aproape singurii clienti la acea data, se pare ca am avut un bonus, eu am platit jumatatea mea de camera putin peste 20 Euro. Prudenta mea de ardeleanca ma indeamna sa nu dau certitudini cand nu le am .

Multumesc. Dupa atatea incurajari, voi incerca sa recuperez, caci de la toamna am statut clar de pensionar. Sper sa nu ajung sa va plictisesc-contez ca ma veti trage de maneca inainte de a derapa...

adria [27.05.10 14:26:47] »

Multumiri si pentru melodie.

adria, biancuta, domidoc, TORA INGRID
    Alte impresii din această RUBRICĂO zi în Bosa: