ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.10.2018
ÎNSCRIS: 24.05.11
STATUS: APOLLO
SEP-2018

Vila Flora 3* - Mediaș

În această toamnă, întâlnirea cu niște vechi prieteni ne-a prilejuit și revederea unui oraș foarte drag nouă - Mediaș. N-aș spune că l-am vizitat așa cum vizităm un oraș atunci când mergem acolo doar în scop turistic. Întâlnirea cu amicii noștri și evenimentul la care am fost invitați fiind motivele principale ale deplasării la Mediaș, se înțelege că lor le-am acordat cea mai mare parte a timpului. Știți cum e. Cu cât prietenii sunt mai vechi, cu atât mai multe sunt amintirile și cu atât mai lungi sunt poveștile.

Alegerea și rezervarea locației de cazare nu ne-au aparținut, ele fiind făcute de un prieten localnic, așa încât nu am căutat referințe despre Vila Flora mai înainte de a ajunge acolo.

Vila Flora este amplasată pe Str. Herman Oberth, nr. 43, nu prea departe de Turnul Fierarilor și de Casa Rosenauer, două dintre monumentele istorice ale orașului. De asemenea, tot relativ aproape, dar de cealaltă parte, se află Muzeul Gazelor Naturale - singurul din țară dedicat activității gazifere din România. Cineva din familie, fost gazist, acum pensionar, ne recomandase vizitarea acestui muzeu inaugurat de Romgaz în anul 2010, cu prilejul împlinirii a 100 de ani de la prima sondă comercială de gaze naturale din România, dar - cum spuneam - de astă dată nu am avut prea mult timp pentru vizite în Mediaș.

Vila Flora este de fapt un complex de clădiri. Înfiinţată în 1998 pe locul unei foste florării din oraș, Vila Flora oferă spaţii de cazare în trei corpuri de clădire. Cu un confort de 3*, complexul dispune de camere şi apartamente repartizate în vila 1 (14 camere), vila 2 (13 camere şi 2 apartamente) și vila 3.

Cele două corpuri principale așezate de o parte și de alta a parcării pun la dispoziția vizitatorilor recepție, un restaurant încăpător, o sală de conferinţe dotată cu tot ceea ce este necesar, precum şi o bază de agrement cu saună, masaj, fitness şi piscină acoperită.

Pentru cele două nopți în care am rămas acolo, noi am primit o cameră în cel de-al treilea corp de clădire. Acesta are o curte separată, alăturată celei de la corpurile principale. Intrarea se face din stradă, printr-o poartă adesea încuiată, de aceea la repartizarea camerei veți primi 3 chei (de la poartă, de la intrarea în clădire și de la cameră).

Camera 6 care ne-a fost rezervată se află la parter și nu are balcon, celelalte camere, de la etaj, având și balcoane. Bineînțeles, în interior nu se fumează. În cele două curți ale complexului există locuri amenajate special pentru fumători.

Camera pardosită cu parchet este frumoasă, luminoasă și destul de spațioasă. Un pat dublu, cu așternuturi curate, cu veioze de fiecare parte a patului și cu o etajeră înaltă au fost primele obiecte care ne-au atras atenția când am preluat camera. Un șifonier cu rafturi și două bare pentru umerașe, un birou cu două scaune capitonate, o măsuță joasă… cam acesta este mobilierul camerei 6. Două seturi de prosoape curate așteptau la capătul patului. Alte dotări ale camerei - aer condiționat, calorifer, televizor, acces la internet cu parolă, suficiente prize, două covorașe de o parte și de alta a patului, un ceas pe etajeră, coș pentru gunoi…

Baia, toată în gresie și faianță, ne aștepta curată și igienizată. Separeul pentru duș are perdeluță și o scurgere foarte bună. Lângă chiuvetă, sub oglindă, am găsit un recipient cu săpun lichid Palmolive, iar lângă toaletă o mare rezervă de hârtie igienică. Apă caldă a fost permanent.

Restaurant La restaurantul de la Vila Flora aflat în unul din corpurile principale ale complexului, am servit micul dejun inclus în costul cazării și doar o cină.

Micul dejun în stil bufet oferă cafea, ceai, mezeluri, brânzeturi, ouă, pate, unt, gem, miere în doze mici, legume (castraveți, roșii), cereale, lapte, iaurt cu fructe diverse sortimente, suc și - evident - pâine.

Cina a la carte a constat în piept de pui la grătar cu cartofi prăjiți și o carafă cu vinul casei. Toate foarte bune. N-am stat prea mult la gânduri pentru a ne hotărî. În singura seară în care am luat masa acolo, am optat pentru ceva rapid și care ni se potrivește. Am observat însă că restaurantul ofera un meniu bogat incluzând preparate reci sau calde din carne de porc, vită, pui, peşte, completate cu salate și diverse garnituri, precum şi cu deserturi. Supele, ciorbele şi pizza, de asemenea sunt prezente în meniu. Nici vegetarienii și nici copiii nu au fost uitați. Pentru cei mici se prepară supe-cremă, piureuri și soteuri.

La Vila Flora se pot servi și câteva preparate - specialitatea casei. Am reținut trei dintre acestea: Specialitatea Flora - (cotlet de porc, creier de porc, ceapă, sos de smântână cu ciuperci şi sote de morcovi), Cotlet Flora - (cotlet la grătar cu garnitură de cartofi copţi cu unt şi salată de crudităţi) și Rulou de pui Flora - (ruladă din piept de pui, caşcaval, unt, sos de muştar cu cimbru şi vin). Le vom încerca data viitoare.

Sala de mese în formă de L pare a fi compusă din două părți, fiecare putând primi 30-35 oaspeți. Cu pereți vopsiți într-o combinație de bleu și galben, sala de mese este decorată cu mai multe tablouri florale. Barul oferă multiple feluri de băuturi alcoolice și nonalcoolice.

Final…

Facilitățile complexului - saună, masaj, fitness şi piscină acoperită - pe care, din păcate, noi nu am avut timp să le testăm, sunt suficiente motive pentru a ne programa un weekend la Vila Flora - Mediaș. Interiorul plăcut și amabilitatea personalului, cred că fac potrivit restaurantul de la Vila Flora nu doar pentru o cină în doi, ci și pentru evenimente speciale.

Cât despre noi… sosind în oraș cu o zi înainte de rezervarea făcută la Vila Flora de prietenul nostru, nu am găsit nici o cameră liberă. Un autocar care staționa acolo ne-a convins că turiștii pe care îi adusese ocupaseră toate spațiile de cazare. Am fost nevoiți ca pentru prima noapte la Mediaș să căutăm un alt loc de odihnă. Am găsit, dar asta este o altă poveste.

La Vila Flora ne-am simțit bine. Nu puteam însă părăsi Mediașul, gazda noastră de trei zile, fără o plimbare în centrul istoric, pe străzile medievale. Sunt multe indicatoare către centrul istoric, dar un bun reper este turnul înalt, cu acoperiș verzui - Turnul cu ceas, o emblemă a orașului. Din orice parte ai veni, îndreptându-te spre el, vei ajunge în centrul istoric.

Despre Mediaș - Orașul medieval nu voi scrie nimic pentru că deja am făcut-o. Dar, dacă viitorul ne va chema din nou la Mediaș, ne vom aminti că la Vila Flora am avut o cazare bună.

Trimis de iulianic in 05.10.18 16:20:20
Validat / Publicat: 05.10.18 19:37:52
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MEDIAȘ.

VIZUALIZĂRI: 621 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P14 Vila Flora - Mediaș. Loc de fumat.

[05.10.18 19:45:18]

@iulianic: Start vot! Eu prin Medias doar am trecut alaturi de niste prieteni in cautarea unui indiciu (geocaching) care se afla in fata muzeului Herman Oberth (si cam asta este de multe ori ideea plantarii indiciilor in locuri ce merita scoase in valoare) si ne-am cam fatait ca mult acolo pentru ca nu gaseam indiciul, si fiind un grup maricel (eram 8) ne-a remarcat ghidul si ne-a invitat sa vizitam muzeul. O istorie impresionanta, un muzeu ce merita a fi vizitat.

Felicitari, votat cu mare drag.

Alte impresii din această RUBRICĂVila Flora:

• pagină generată în 0.051963806152344 sec