ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.05.2010
    ÎNSCRIS: 28.04.10
    MAY-2010

ARTICOL ARHIVAT

Despre Hotel Riu Evrika, Sunny Beach si un miniconcediu reusit

Dupa 2 sejururi in Albena ne-am decis sa schimbam locatia si sa incercam si in Sunny Beach. Am plecat impreuna cu niste prieteni si singura noastra retinere era ca in aceasta perioada nu vor fi foarte multi turisti acolo si ca va fi monoton.

Ajunsi acolo, surpriza a fost imensa hotelul era ocupat in proportie de 60% de nemti, francezi, englezi care erau in marea lor majoritate pensionari. Sezonul incepuse pe 15 mai si deja o mare parte din terase si magazine erau deschise.

Am avut camera cu vedere la mare chiar deasupra restaurantului cu specific asiatic. Camera imensa si foarte curata. Complexul este foarte mare si foarte bine organizat nu ai cum sa te plictisesti chiar si atunci cand este vreme urata.

In ceea ce priveste masa meniurile nu au fost variate dar mancarea a fost buna.

Parerea mea este ca este o statiune care se potriveste atat pentru tineret cat si pentru familiile cu copii.

As vrea sa mai revin in Sunny Beach dar Riu Evrika este singurul hotel la care as vrea sa stau, nu pot spune ca am vazut un alt hotel care sa imi placa la fel de mult.

Trimis de aurelia radu* in 26.05.10 20:33:01
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Albena -Kaliakra si Arabella

VIZUALIZĂRI: 5301 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (aurelia radu*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 In prima zi cand am incercat nisipul din Sunny Beach.....

[27.05.10 09:19:59]

multumim pt info. pe 19 iunie avem si noi bilet acolo. (mergem si cu 2 copii mici). Spune-mi, te rog frumos:

- ruta aleasa, si cam cat a durat calatoria? (GPS-ul e ok?, sau, ca de obicei, in BG mai rau te incurca?)

- mai erau familii cu copii mici si , daca da, echipa de animatie avea programe dedicate lor? (adica, clovni, jocuri interactive etc, ati inteles ideea...)

- parcarea este ok? (am inteles ca are doar cateva locuri?)

Multumesc,

[27.05.10 10:23:09]

ma bucur sa aud ca este la fel de bine, eu fiind anul trecut (poti citi si ce am scris eu).

@radu sergiu, citeste impresiile postate pe sait si vei afla tot: parcarea este gratuita si mare, animatia este f buna, totul este foarte bun.

acest hotel chiar isi merita fiecare cent platit.

@aurelia, ai votul meu.

[27.05.10 11:36:14]

Am citit si celelalte impresii, dar, dupa cum se observa si in alte comentarii, pentru alte hoteluri, situatia poate diferi de la an la an, in cresterea calitatii sau descresterea acesteia. Intrebarile mele sunt pertinete, mai ales ca , multi utilizatori au sesizat ca autostrada catre Varna e in reparatii. Poate vreau sa aleg o alta ruta, in conditiile astea.

[27.05.10 11:53:35]

cand am spus ca este foarte bine si ti-am recomandat sa citesti si alte impresii, m-am referit la hotel.

cat priveste traseul, voi afla detalii de la fata locului peste vreo 2-3 saptamani, inainte sa merg pe acolo.

dincate am citit pe aici, se pare ca autostrada este proasta si se ocoleste pe drumuri destul de bune.

un traseu destul de bun este prin constanta-vama veche, dar mai lung cu circa 1 ora.

[27.05.10 20:29:34]

Pentru Sergiu

Noi am plecat pe traseul Bucuresti - Ruse-Varna - Sunny Beach si am facut 6 ore.Intradevar autostrada este in lucru se merge pe un drum paralel iar in Varna GPS-ul ne-a bagat pe niste strazi marginase unde a fost groaznic (plina de cratere). Cel mai bine este sa traversezi Varna prin centru. Este bun GPS-ul dar nu in orase, parerea mea. In perioada in care am fost noi au fost putine familii cu copii dar se organizau activitati speciale pentru ei. Parcarea este pazita intradevar nu este foarte mare probabil ca in plin sezon nu sunt suficiente locuri. Acum erau turisti din alte tari care venisera cu avionul. Va doresc sejur placut si sigur o sa va simtiti excelent.

[28.05.10 08:24:51]

Aurelia,

Multumesc pentru detalii. Pentru mine este cam mult 6 ore, datorita copiilor. (ma asteptam cel mult 5 ore). Avand in vedere ca de fapt nu poti "beneficia" de Autostrada Varna, ma gandesc din ce in ce mai serios la rutele alternative:

- Buc - Constanta - Mangalia - Varna - Sunny

- Buc - Calarasi - Silistra - Varna - Sunny

[28.05.10 09:02:26]

traseul prin constanta-mangalia este mai lung cu circa 1 ora decat prin ruse-shumen.

eu as merge tot pe varianta ruse-shumen, macar drumul prin bulgaria este mai liber decat la noi si nu te umpli de nervi.

patriotul
    [30.05.10 23:54:23]

Multumim pt. informatii!

Am o mare rugaminte: aveti ceva informatii despre hotelurile Delta Beach si Delta Palace din statiunea Sunny Beach? multumesc anticipat.

sorcati
    [01.06.10 21:14:15]

Intrebare: in luna iunie cum este apa marii; cam ce temperatura are; dorim sa plecam in sunny beach in dta de 20 iunie 2010. multumesc pentru informatii

doctorul45
    [02.06.10 09:53:52]

pt sorcati

apa marii in iunie chiar daca e sfirsitul lunii este ca la loterie depinzi de curentii de apa daca bate nordul e apa calda daca e sudul apa e rece. In general apa e rece max 20 gr.

Norocul e ca bulgarii au aproape la toate hotelurile piscine atit exterioare cit si interioare. Dar totusi nimic nu se compara, nici cel mai bun spa, cu o baie in apa sarata din mare. Din acasta cauza noi am hotarit sa mergem pt concediu numai la sf. lui iulie. Poate o sa aveti noroc si daca suportati apa mai rece o sa fie ok.

tyty1923
    [02.06.10 13:59:50]

ceva distractii ptr.copii ce pot gasi la riuevrika?

[02.06.10 18:44:18]

Pentru Sorcati

Am fost si noi in luna iunie la mare de vreo 3 ori si nu am facut baie. Am intrat doar asa un pic sa zicem ca am fost la mare. Dar cine stie poate va surade soarele anul acesta.

Pentru Patriotul

Noi in luna mai anul acesta am fost pentru prima data in Sunny Beach. Din pacate nu pot sa te ajut dar poate alte persoane care au fost pot sa iti raspunda.

Pentru tyty1923

Pentru copii sunt spectacole speciale, animatie si au un parc in cadrul complexului. Nu mai spun ca la restaurant au mese speciale pentru pitici asa ca la gradinita.

[02.06.10 20:01:51]

@tyty, noi am fost anul trecut la sf lunii august si inceput de septembrie, dar apa din piscina de adulti era un pic cam rece, iar apa din piscina copiilor a fost buna.

mihaviena
    [04.06.10 12:21:45]

Buna, deoarece am bilet 10 zile in luna iulie la acest hotel sunt super curioasa si te rog sa ma ajuti.

Cum este camera cu vedere la mare (am fost si noi la Kaliakra superior Albena anul trecut unde camera mi-a placut grozav) ? am vazut ca ai fost si tu la kaliakra deci poti face comparatie.

iti multumesc anticipat!

[04.06.10 18:35:37]

mihaviena

Din punct de vedere al cazarii poti sa stai linistita camerele sunt mari si curate.

In ceea ce priveste hotelul daca ar fi sa aleg intre aceste 2 hoteluri pentru un sejur as alege RIU EVRIKA.

Iti doresc concediu placut.

zpedro*
    [09.06.10 23:26:44]

Referitor la parcare? Se plateste? Si indiferent de situatie spune-mi te rog daca e vreun paznic sau e lasata la noroc...sau ghinion

[10.06.10 08:52:23]

In perioada in care am fost noi nu am platit parcarea.

La intrarea in parcare este bariera si este un paznic in permanenta.

[10.06.10 11:50:38]

parcarea este fara plata

[11.06.10 20:22:54]

Din ce am citit pe diferite site-uri, se pare ca ar fi safe-uri in camere? Daca da, stie cineva cat costa / zi? Inca o intrebare: cam cat se da pe la receptie pentru o camera la etaj superior (am rezervat o camera cu vedere la mare dar, pentru romani stiu ca bulgarii "recomanda" camerele la parter)

Multumesc

[12.06.10 18:49:46]

Salutari

Daca esti bun sa ne spui cat te-au costat biletele pt anul acesta/pers. as fi tare multumita. Si de la ce agentie le-ati luat. Vacantza placuta!

[12.06.10 18:51:14]

intrebarea era pt radu_sergiu----sorry,am postat gresit ,

Insa si tu ne poti spune cat v-a costat sejurul .

[12.06.10 18:56:34]

72 eur/pers/zi - agentia nu o pot da pt. ca e interzis - scrie cu rosu mai sus

[12.06.10 19:01:39]

72 E pe zi? ... )) Poi atunci aleg Turcia Nici nu am intalnit oferte atat de scumpe pt amarata de Bulgaria... Ori ai gresit pretul, ori te-ai pacalit Ori nu esti aurelia_radu))))))))

Multumesc pt raspuns.

Concedii frumoase!

[12.06.10 19:06:18]

In Turcia 4* AI + transport cam la cat ajunge /zi de pers.? - nu e neaparat o comparatie corecta dar sunt curios ....

[12.06.10 20:06:18]

@stefan, corpul de cladire D in care sunt camerele cu vedere la mare nu are camere la parter. noi am stat la etajul 2 si a fost foarte bine. poti pune 10E in pasaport la c-in si primesti camera buna.

@ioana, pretul pentru luna iulie-august este 70-80 eur/persoana/zi, asa ca noi am renuntat si mergem in turcia in iunie cu 100 eur familly room. conditiile oferite merita fiecare cent platit, dar este totusi cam mult.

@stefan, in bulgaria trebuie sa mergi in iulie-august, pe cand in turcia poti merge in iunie si e foarte bine. in turcia poti alege un hotel de 4* cu circa 30 eur/noapte/persoana plus circa 200 eur carburant pana la kusadasi, plus circa 100 eur cazare intermediara dus-intors. rezulta circa 720 eur pentru doua persoane 7 nopti. la riu te costa circa 75 eur cazarea de persoana, adica 1050 cazarea plus drumul. care oferta este mai convenabila?

[12.06.10 20:22:05]

Exact la asta ma gandeam si eu. Am dat 740E A. I (care apropos, nu inseamna pana la 24.00 ca in Bulgaria)... Desi la agentii am gasit cu totul alte preturi (adica mult mai mici), pretul de 70-80E/zi/pers mi se pare exagerat, fiind vorba despre marea neagra si despre... Bulgaria... ppfffff. Praful de pe toba !

[13.06.10 23:07:23]

Din pacate eu nu am fost decat o singura data in Sunny Beach la Riu Evrika in luna mai anul acesta si m-a costat 200 Euro - 3 nopti, am stat in corpul D la etajul 1 in camerele recent renovate. La parter nu sunt camere. ... Ori ai gresit pretul, ori te-ai pacalit Ori nu esti aurelia_radu))))))))

ioana 22 ce ai vrut sa spui? Detaliaza te rog...

Imi cer scuze ca nu am raspuns mai repede dar am fost plecata din Bucuresti si nu am vrut sa am acces la internet, am vrut sa ma relaxez.

[14.06.10 01:30:00]

Buna Aurelia,

Nu stiu la care dintre postari te referi. Banuiesc ca la ultima. Am vrut sa spun ca as alege Egipt, hotel de 5* UAI=1000 E, in locul unei vacante in Bulgaria cu 72E / zi = 504 E / pers pt 7 zile... =1008 E / 2 pers / 7zile... Si este o diferentza ca de la cer la pamant. Dar bulgarii nu sunt departe de romani, tot lasa de dorit pe 'ici pe 'colo si strica in mod evident raportul calitate-pret. Of!

Multumesc frumos pt lamurire aurelia, asta vroiam sa stiu: pretul

[14.06.10 05:03:37]

Cu placere Ioana dar sa stii ca datele sejurului, inclusiv pretul sunt primele care se completeaza cand scrii un review.

[14.06.10 14:03:33]

Stiu, tocmai de aceea te-am intrebat pretul. Pt ca nu ai scris nimic desprea asta. Oricum iti multumesc pt promptitudine.

[14.06.10 14:17:05]

FARA transport

"ECHIPA" A INCLUS:

ADULTI: 2

[14.06.10 20:49:04]

aurelia, rad cu lacrimi... de mine, evident!

Iarta-ma ca nu am fost atenta! )))) LOL LOL!

[14.06.10 20:58:27]

Stie cineva care este pretul de inchiriere pentru safe-ul din camera?

aurelia radu*, cosminp, doctorul45, domidoc, ioana22, mihaviena, patriotul, radu_sergiu*, sorcati, stefan2008v, tyty1923, zpedro*
    Alte impresii din această RUBRICĂDIT Club Evrika (ex Riu Evrika) :

• pagină generată în 0.076812028884888 sec