ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.05.2010
ÎNSCRIS: 08.04.10
MAY-2010
1 AD. + 1 -11ani COPII

Hotelul Erma doar cu pretentii de 4 stele

Pentru ca de Paste am fost multumiti de sejurul petrecut la vecinii nostri din Bulgaria si de raportul calitate/pret, de Rusalii ne-am gandit sa repetam experienta in alta statiune, si anume Nisipurile de aur-hotel Erma.

Am gasit repejor locatia, dar mare dezamagire in momentul in care am ajuns in camere, deoarece prosoapele, lenjetiile si cuverturile erau foarte uzate, iar aspectul general al camerei era invechit si colac peste pupaza nu functiona nici aerul conditionat.

La baie, sistemul de ventilatie nu functiona, iar din cauza finisajelor proaste in momentul utilizarii dusului toata apa se scurgea din cadita de gresie pe podeaua baii fiind in permamenta umezeala si miros neplacut, fara sa mai aduc in discutie posibilitatea producerii unui accident.

Pe holurile hotelului si in camere persista un miros neplacut. Un alt aspect care ne-a nemultumit a fost faptul ca in minibar produsele (ciocolata, alune, chips-uri) erau expirate, iar sticlutele de bauturi alcoolice aratau de parca mai fusesera baute o data.

Cand am solicitat receptionerei sa vina cineva sa vada ce se intampla cu aerul conditionat (noaptea era rece si se putea folosi pentru a incalzi un pic atmosfera in camera), acesta a zis ca trimite pe cineva si atat.

Camerele sunt destul de mari, dar nu au toate vedere la mare.

In ceea ce priveste mancarea am fost multumiti, pentru ca erau incluse in meniu preparate diverse.

Trimis de laliko in 26.05.10 20:31:57
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: SF CONSTANTIN SI ELENA-HOTEL SIRIUS

VIZUALIZĂRI: 2067 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (laliko); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 UNUL DIN HOLURILE HOTELULUI ERMA

TORA INGRID
[26.05.10 21:55:39]

Hotelul v-a fost prezentat ca fiind de 4*? , ptr ca la 35 euro/sejur e greu de crezut atata tupeu !. As dori mai multe detalii despre mare si plaja , de asemenea daca ai vazut in vecinatate un hotel care comparativ cu acesta ti-ar fi placut

[28.05.10 21:24:53]

Sejurul a fost de 3 zile si 2 nopti, cu micul dejun si cina incluse. Erau mai multe hoteluri care mi-au atras atentia printre care si unul de 5 * (Hotel Admiral).

Statiunea este foarte frumoasa, curata si cu multe spatii verzi. Este o adevarata placere sa te plimbi.

Marea si plaja (cam ingusta) sunt si ele foarte curate. In schimb se platesc umbrelele (3 leva) si sezlongurile (7 leva).

In sezon, multi turisti prefera sa faca plaja la piscina hotelului pentru ca acolo nu platesti nimic, poate doar ceea ce consumi daca nu ai bilet pentru "all inclusive".

doinadrg1
[05.06.10 18:05:40]

Eu din start incep sa ma indoiesc de alegerea mea. E prima mea iesire din tara, l-am convins cu greu pe sotul meu sa accepte si deja mi-e frica. Noi plecam pe 26.06 la Erma cu autocarul aceleiasi agentii de unde am cumparat si biletele.

Intrebari:

- cand vi s-a dat camera a venit cineva din partea hotelului ca sa va dea inventarul in primire? Dar la plecare?

- televizorul din camera prinde si programe din romania?

- personalul vorbeste bine engleza sau doar te poti intelege sau nu stiu deloc???

- cat e o bere pe plaja? Dar o inghetata?

- piscinele sunt curate sau ti-e sila sa faci baie?

Astept raspuns cu...disperare!!!

[07.06.10 16:48:31]

La cazare nu a venit nimeni sa ne prezite camerele si nu s-a facut niciun inventar.

Dupa cum te asteptai, televizoarele nu au programe in limba romana.

Personalul (de la receptie, restaurant si bar) este vorbitor de limba engleza, dar si de limba romana din cate am observat, cu toate ca prefera ca turistii nu sa-si dea seama de acest lucru.

Berea este mai ieftina la terasele de la marginea statiunii, nu pot sa-ti dau un pret exact, dar oricum cred ca mai mult de 3-3,5 leva nu era.

Apa din piscine era foarte curata, atunci cand am fost noi acolo, pentru ca nu era foarte cald, cu toate ca se putea face plaja, eu personal cred ca apa era foarte rece. De la alti prieteni am inteles totusi ca la acest capitol, in general nu au fost probleme.

doinadrg1
[21.06.10 21:33:39]

Se apropie plecarea si as vrea sa-mi cumpar niste leva. Dumneavoastra cum ati procedat ? De unde ati cumparat ?

Intre timp ati mai aflat ceva noutati ?

O zi buna !

[22.06.10 21:01:36]

Va recomand sa cumparati leva dupa ce treceti granita la bulgari, deoarece este cel mai bun curs. In general din ceea ce am vazut noi si din spusele mai multor prieteni, in statiuni este cursul de schimb mai mic. Vacanta placuta!

[23.06.10 20:51:10]

Care ar fi varianta cea mai buna si in care nu pierzi la curs?

1) Sa schimbi leva din tara

2) Sa ai lei si sa schimbi leva in Bulgaria

3) Sa ai euro si sa schimbi leva in Bulgaria

4) Sa am card international si sa scot direct de la bancomat? (P. S. - in special Reiffeisen)

Merci,

Si eu voi pleca intr-o saptamana la Erma 4 stars Hotel, sper sa fie bine

[23.06.10 21:21:14]

Cel mai bun curs il obtii daca ai euro si schimbi la banca in bulgaria la un curs cat mai apropiat de cel oficial 1 Euro = 1. 95 Leva. In nisipuri nu sunt banci asa ca in Varna gasesti , dar numai in timpul saptamanii e deschis ca si la noi. Eu daca ajung in weekend fac stanga spre nisipuri la Biserica cea renumita in Varna si imediat pe prima strada dreapta spre mare, iar dupa 30m iar stanga, aici gasesti printre masinile bulgarilor din zona un loc de parcare. Apoi dupa ce parchezi iesi imediat la sosea si acolo vei gasi si banci si multe case de schimb valutar cu un curs acceptabil de 1.94.

In Bucuresti exista o casa de schimb valutar in diagonala de Patria si aproape de Eva unde se vinde o leva cu 2.27 roni ,cam scump.

Cu cardul daca platesti e ok , dar poti plati cu cardul peste tot? Nici la hotel nu se stie daca se poate acest lucru , iar prin statiune e ca la noi , ce te faci o sa cumperi fructe la copil sau tricou nevestei cu cardul din bazar?

[24.06.10 18:49:24]

Cred ca cel mai bine este sa ai euro si sa-i schimbi dupa ce treci granita la bulgari. Vacanta placuta!

[24.06.10 19:22:59]

ionescunic, ma refeream sa scot direct din bancomat, nu sa platesc cu cardul...

[24.06.10 19:49:33]

Aici tu trebuie sa stii, cardul e al tau, facut la banca pe care o cunosti asa ca intreaba care sunt comisionele pentru ce vrei sa faci si vei afla, eu nu am cum sa stiu acest lucru, personal nu scot bani de pe card din simplul motiv ca nu am card de debit, ci doar de credit, patronul (cu care trebuie sa traiesc zi de zi) nu vrea sa imi faca si mie un card de debit pentru salariu...

soreno29
[24.06.10 20:00:33]

Informatia postata de ionescuunic cu leva de la casa de schimb valutar colt in colt cu patria o certific ....azi am trecut si eu pe acolo...destul de scump 2.27 lei /leva este destul de mult

Dragoș_MD
[24.06.10 20:12:54]

In nisipuri nu sunt banci

la parterul lui H. Admiral am gasit un Raiff; asta nu se pune?

de la bancomat, acum doua saptamani am cumparat un leva cu 2,22 lei. nu e chiar un curs excelent...

[24.06.10 20:15:15]

Dragos ai avut card Raiff si ai scos direct din bancomat? Ma intereseaza pt ca sa asa am si eu.

2.27 lei /leva nu e mare diferenta decat sa schimb in euro si acolo in leva, tot mancarea aia de peste e.

[24.06.10 20:25:12]

Diferenta e clara, daca tu nu o vezi din comoditate asta e.

2.27 roni o leva e mult prea mult, daca pleci cu euro de aici cumparati cu 4. 265 (azi la RIB) si acolo schimbi cu 1. 95 ajungi la un curs de 2.1871 pare mai bun decat 2.27? Daca tie iti convine cursul asta (2.27), mie nu! In urma cu 5 saptamani am schimbat la aceeasi casa de schimb cu 2.23 numai pentru vigneta si tot mi se parea scump, insa acum sunt concediile si a crescut putin (mai mult cursul)

[24.06.10 20:36:44]

Amice... la cursul BNR de astazi cu 227ron iau 53.65 euro, ceea ce inseamna in leva in Bulgaria 53.65x1.95 = 104.61 leva... o diferenta de 8 ron. N-am ajuns sa plang pentru o punga de pufuleti si un suc, nu stiu cum sa-ti explic.

Dragoș_MD
[24.06.10 20:58:02]

@cod_take > am card ING si am scos din bancomat Raiff. Cerut 30BGN (si primit, desigur!), platit 66,35 lei (pentru un curs de 4,3112 RON/EUR) pentru 15,39 EUR ceruti de banca bulgara. La toata tarasenia, comisionul a fost de 15 lei (probabil comision fix) + 1 leu (comision pe operatiune). Asadar, una peste alta, am dat 82,35 lei pe 30 de leva. Faceti voi socoteala cat revine cursul (daca se tine si daca NU se tine cont si de comisioane).

cod_take, doinadrg1, Dragoș_MD, ionescunic, laliko, soreno29, TORA INGRID
Alte impresii din această RUBRICĂErma Hotel: