ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.10.2018
ÎNSCRIS: 13.06.11
SEP-2018

Belvedere un restaurant deosebit de placut

In ultimul weekend al lunii septembrie am avut de facut un drum pana in jud Buzau, pentru a vizita niste rude din partea tatalui socru. Pentru ca nu ne anuntasem sosirea, va dati seama ca nici sa ne asezam la masa nu era cazul, ora la care am ajuns, in primul rand, si timpul de care dispuneam in al doilea, nepermitandu-ne sa zabovim. Inainte de a seta waze-ul catre casa, in com Magura, la doi km distanta de drumul care ne scotea din com Berca in drumul principal, dar in sensul opus ne-am oprit la restaurantul Belvedere in primul rand pentru privelistea care se intindea inaintea noastra cat si pentru faptul ca gratarul din incinta functiona din plin …

In parcarea mare, amenajata, nu mai erau decat patru masini, lucru care ne-a bucurat intr-un fel pentru ca nu exista riscul sa existe intarzieri in procesul de servire. Restaurantul arata foarte bine de la exterior, o cladire frumoasa, curata, cu multe flori la mica terasa de la intrare, cu o trasura de epoca transformata in mascota firmei si totodata adapostind cateva muscate, cu cateva trepte curate, placate, ca si restul terasei cu gresie de exterior imitand parchetul si un covor grena in dreptul scarii de intrare si pe trepte. Intrand, vei descoperi o atmosfera calda, o incinta nu foarte mare insa cocheta, frumos amenajata si cu gust, in care te vei integra imediat.

Mesele asezate la distante suficiente una de cealalta, cu scaune confortabile, plante ornamentale de interior, pe pervazele ferestrelor trandafiri japonezi, crini, orhidee, iar in exterior, unde se afla terasa principala o priveliste magnifica!

Cum intri, pe partea dreapta se afla barul, bine mobilat si bine aprovizionat, cu sortimente foarte variate de bauturi, iar inaintea acestuia un stativ dedicat prezentarii unor soiuri de vin deosebite, pentru cunoscatori. Pe jos aceeasi gresie imitand parchetul, insa impresionanta este curatenia care domnea peste tot in salon.

Ne-am asezat la o masa dinspre terasa, pentru a putea beneficia de privelistea impresionanta a vailor si a muntilor Buzaului si a raului cu acelasi nume care serpuia foarte aproape de noi. De pe terasa aceste imagini sunt mai superbe si mult mai vii, insa temperatura si vantul care incepuse sa bata faceau imposibila sederea noastra acolo. Unul din cei trei baieti aflati la momentul intrarii noastre langa bar, a sosit imediat cu cinci meniuri, si dupa ce ne-a salutat politicos le-a impartit fiecaruia dintre noi.

Consultandu-le, am constatat ca oferta era destul de variata si apta sa satisfaca gusturile unor oameni normali, iar preturile la fel de normale ca la orice restaurant de bun simt.

Atmosfera era din ce in ce mai placuta, o data ce te integrai, in linistea localului neauzindu-se decat muzica lui Julio Iglesias, in surdina si discutiile purtate pe un ton decent de ceilalti aflati in interior.

Am comandat doua ciorbe de burta, mici cu cartofi prajiti, pastrav cu un sote de legume, niste hamsii cu mujdei de usturoi (vizitele le incheiasem), bere pentru cei care nu conduceau si doreau un Ursus draft, doua limonade cu lamaie si una cu menta, si cam atat.

Pana la sosirea comenzii, am facut o vizita toaletelor. Impecabile din punct de vedere al curateniei, miros placut, sapun lichid de calitate, un uscator cu cromoterapie, prea puternic totusi dupa gustul meu. Am avut timp sa ies pe terasa si sa fumez o tigara facand totodata si cateva poze, dupa care am revenit la masa sa-mi intampin ciorba de burta. Care a venit repede, fierbinte, insotita de smantana si un ardei verde si care s-a dovedit a fi foarte, foarte buna si cu carne suficienta. Micii si cartofii care au sosit dupa aceea erau la fel de fierbinti si bine facuti, la fel pastravul si hamsiile. Cartofii erau proaspeti, se vedea acest lucru, insa ce nu mi-a placut a fost faptul ca mi s-au parut a fi reincalziti iar gustul lor trada acest lucru... Pacat de aceasta 'scapare' pe care insa nu am sanctionat-o pentru simplul fapt ca ma saturasem deja si nu mai puteam sa ii mai mananc oricum. Insa intentia …

Pastravul a fost pe gustul cumnatei mele, Ninei i-au placut micii si hamsiile, socrii au mancat ce am mancat si eu, ma refer la micii cu cartofi prajiti, iar constatarea referitoare la cartofi a mai venit si din partea soacra-mii.

Nota de plata pe care am cerut-o a insumat 155 de lei, un pret ok zic eu pentru cinci persoane si pentru ceea ce a cuprins. Servirea a fost ireprosabila si facuta 'ca la carte' ma refer la atitudinea si pozitionarea tanarului ospatar la servire, debarasare si completare, totul a fost in ansamblu foarte placut si in deplina regula, asa ca daca nu ar fi existat acea 'scapare' cu cartofii prajiti as fi acordat fara nicio retinere nota maxima. Fapt pentru care va recomand cu placere acest restaurant situat, conform waze, pe Sos. Mihai Viteazu nr 242, Magura.

Trimis de iulian68 in 01.10.18 23:14:26
Validat / Publicat: 02.10.18 09:19:59
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MĂGURA & BERCA.

VIZUALIZĂRI: 2003 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P09 Splendid...

kelyboy
[02.10.18 09:35:39]

Să vă fie de bine! De reţinut pentru atunci când trecem prin zonă!

[02.10.18 09:49:32]

@kelyboy: mulțumim! , voi aveti șanse mai mari să ajungeți la el, dar la o adica nu ttebuue decat un "zvâc" ca sa facem 170 de km... Pentru ca drumurile sunt bune, daca e si vremea la fel, atunci nu mai sunt niciun fel de piedici. Multumesc pentru vizită si ecou! ????

[02.10.18 11:57:23]

Webmaster, va rog sa adaugati litera "l" la denumirea restaurantului. Am omis-o si uite ce a iesit! ????

kelyboy
[02.10.18 12:05:55]

@iulian68: Iar tu modifica la inceputul rewiev-ului Buzău în loc de Buxau

[02.10.18 12:13:01]

@kelyboy: off, scris la ora 2 noaptea, mai are scapari. Multumesc, dar nici acolo nu mai pot modifica, nu mai am "edit" ...????

[02.10.18 12:27:56]

Efectuat cele 2 corecturi semnalate - ”Belvedere” în titlu + ”Buzău”

[02.10.18 12:28:55]

@webmasterX: Multumesc frumos.

[02.10.18 12:33:09]

@iulian68: Pai te puteai tu abtine sa fii sadic? Neah! Si bine ai facut! Uite de ce minuatii au parte unii, care-s cuminti!

Totul arata la superlativ!

[02.10.18 13:46:26]

@Zoazore: soro', esti tu draguta! Am vazut si eu ce e pe mesele la care participi tu! ????iti multumesc pentru vizita si ecou! Pupici! ????

[02.10.18 15:10:30]

@iulian68: Ba-s chiar uacioasa cand mananc iaurt cu ochii in ciorba ta de burta! Stii ca-s fan! Si mai am doua auguste prietene fan ciorba de burta!

Sa va fie de bine!

[02.10.18 15:49:02]

@Zoazore: mulțumim zâno'! Doar eu manânc ciorba din asta, Nina să n-o vadă! ????Săpt viitoare insa mi-a promis ca-mi face o oală! ????????

[02.10.18 19:25:58]

@iulian68: Nu dați de pomană? că viu! Și vă și cânt!

[02.10.18 20:02:20]

@Zoazore: Nu de pomană... iți aduc dacă vrei... Spui unde si vin... Dar sa fie in sect 6, nu mai departe... ????

nicole33
[03.10.18 07:27:51]

@Zoazore:

Nu dați de pomană? că viu! Și vă și cânt!

Of, Tiza, nimic nu știi.

Nu de pomana trebuia sa-i ceri lui Iulian, ci ADRESA!

Luai niște bere rece ca sa se asorteze la ciorba de burta, cu transportul te ajutam eu chiar dacă este cam departe și rezolvam problema, toată lumea era mulțumită. Ce baza pot pune eu pe tine?

După ce mâncai puteai sa și canti dacă voiai neaparat.

[03.10.18 08:12:08]

@nicole33: Bueyyy, cand a auzit de cantat, s-a oferit singur sa-mi aduca! E o tactica si asta! Berea o dau, stie si el c-o dau, nu-s chitra!

[03.10.18 08:21:32]

@nicole33: Să ințeleg că trebuie să iau o oală mai mare? Că de mutat, oriunde aș incerca, tot n-aș avea scăpare!? Sau, ar mai fi o variantă: iau oala, fug cu ea si ma mai intorc cand va fi goala! ????

[03.10.18 08:23:53]

@Zoazore: fii "antenă" că te voi căuta! ????

[03.10.18 10:33:44]

@iulian68: Ok. Astept!