ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.09.2018
DIN: Sibiu
ÎNSCRIS: 24.08.17
SEP-2018

Parisul in 4 zile pline de septembrie

Am plecat din Sibiu catre Paris Beauvois cu o cursa Wizz Air – am aterizat dupa mai putin de 2 ore si jumatate la 20 ora Frantei – bagajul de mana a fost trimis obligatoriu la cala si m-am trezit cu bagajul deteriorat – am anuntat la aeroport si am primit un raport de dauna pe care l-am inaintat catre Wizz Air pentru despagubire.

Transfer cu autocarul catre Paris Porte Maillot (29 euro – dus - intors) bilet cumparat on-line cu date flexibile valabil un an de zile – drumul a durat o ora si un sfert.

De la statia de metrou Porte Maillot ne-am cumparat si carduri Navigo (ai nevoie de poza pt acestea) si le-am incarcat pentru saptamana respectiva – 29 euro total, transport inclus pe toate mijloacele RATP + transportul catre Versailles si Disneyland si transport cu funicularul la Sacre Couer si reducere 6 euro la Batobus pe 24 ore – de departe cea mai convebila varianta de a calatori in Paris.

De la Porte Maillot am ajuns la cazare in aproximativ o ora cu metrourile 1 si 2 – Ibis Budget La Villette – cazare super ok raport calitate / servicii / pret insa am avut probleme mari cu rezervarea facuta pe site-ul Accor pe care au anulat-o fara sa ne instiinteze – in cele din urma si-au reparat greseala si ne-au facut si un discount, dar am avut parte de o prima seara urata la hotel.

Ziua 1: am pornit din Place de la Concorde pe traseul – Champs Elysees – Palatul Elysees – Arcul de Triumf – Bulevardul D’Iena – Gradinile si Palatul Trocadero – Turnul Eiffel. Pentru ca afara era o ploaie sacaitoare am luat de pe malul Senei Batobus-ul (11 euro cu card Navigo/ 24 ore) – un hop-on hop-off cu 8 statii al carui circuit dureaza in jur de o ora si jumatate. Am coborat la Notre-Dame unde am vizitat Catedrala (gratuit). Ne-am continuat drumul prin Ile de la Cite (am vazut Ste-Chapelle si Palatul de Justitie) pana am ajuns la Muzeul Louvre.

Dupa pozele de rigoare de la Louvre cu curtea interioara si piramida am luat din nou BatoBus si timp doua ore, pana spre ora 20 am facut un circuit complet bucurandu-ne de panorama de pe Sena. Am coborat la statia finala Turn Eiffel – plimbare pe Champ de Mars pana la Scoala Militara si de acolo am luat metroul spre hotel.

Ziua 2: excursia la Versailles – am luat trenul regional din Gara Austerlitz – dupa 40 de minute cu trenul linia C am ajuns la Versailles – Rive Gauche – gara se afla la 5 minute de mers pe jos de palat. Bilete cumparate on-line cu 20 euro / persoana – in plus poti selecta un interval orar in care daca ajungi intri fara sa stai la coada (skip the line). Noi asa am procedat si in mai putin de 10 minute eram in palat.

Sunt 5 zone ale palatului care se pot vizita: galeria cu istoria palatului si zona dormitoarelor fiicelor lui Ludovic al XV-lea la parter, apoi la primul etaj camerele lui Ludovic al XIV-lea, birourile de lucru si sala oglinzilor precum si galleria bataliilor. In aproximativ 2 ore le-am parcurs pe toate exceptand dormitoarele fiicelor, care erau situate pe o intrare separata. Dupa vizitarea palatului care pe noi ne-a impresionat, fiind unul dintre cele mai somptuoase palate vizitate in Europa, ne-am plimbat prin gradini catre Micul si Marele Trianon. Dupa 4 ore si jumatate suficiente pentru noi in vizitarea Versailles ne-am intors la gara si am plecat inapoi spre Paris. Pentru cei care au mai multe zile la dispozitie aici poti sta chiar o zi intreaga prin palat si gradini.

Dupa o pauza bine meritata la hotel am iesit la plimbare sa ne bucuram de Parisul vazut noaptea. Am luat metroul pana la Trocadero si de acolo in 5 minute eram pe esplanada din piata Trocadero al doilea loc dupa Champ de Mars de unde se poate admira Turnul Eiffel. La ora 21 timp de 5 minute turnul a inceput sa lumineze intr-un joc sclipitor de leduri. Spectacolul se repeta pana la ora 01 din ora in ora in primele 5 minute.

De acolo am pornit pe jos pe malul stang al Senei pe traseul Palatul Tokyo, Flacara Libertatii cu memorialul neoficial al Printesei Diana, Podul Alexandru de unde am admirat spectacolul luminilor de pe Eiffel de la 22, Domul Invalizilor din fata caruia am luat autobuzul catre Montparnasse in zona turnului, apoi pana la Panteon, Sorbona, Notre-Dame, Primaria Parisului, Centrul Pompidou si inapoi cu metroul catre hotel. Plimbarea a durat aproape 5 ore, dar aproape de ora 1 era neasteptat de multa lume pe strazi si la metrou.

Ziua 3: excursia la Disneyland – poate cea mai frumoasa zi de turisti prin Europa de cand am deprins aceasta pasiune pentru calatorii. Este greu de descris in cuvinte starea pe care o ai odata intrat in lumea Disney si magia care se manifesta indiferent de varsta, dupa cum am vazut in parc pe tot parcursul zilei. Pentru mine a fost ca o revenire in copilarie, caci a fost o zi de poveste plina de bucurie, adrenalina, surprindere si frumos.

Am ajuns usor de la hotel cu linia de metrou 2 pana la statia Nation si de acolo cu un tren regional linia A pana la Gare de Marne la Vallee Chessy (Disneyland). In Gara Nation am fost surprinsi ca soseau trenuri in statie mai ceva ca metroul. La fiecare 2 minute pleca un tren de la linia la care asteptam noi. Mare atentie sa va urcati in cel potrivit care are statia finala la Disney.

Ajunsi putin dupa ora 10 cand parcul se deschide am intrat foarte repede avand si bilete cumparate on-line (am prins oferta prin care adultul platea pretul biletului pentru copil – aproximativ 50 de euro, dar pentru noi a meritat fiecare cent). Ne-am propus sa stam toata ziua, sa vedem si cele mai importante 2 momente din programul parcului: parada personajelor de la 17:30 si focul de artificii de la inchidere (20:30).

Am vizitat fiecare zona a parcului in ordinea Main Street, Fantasyland, Discoveryland, Frontierland si Adventureland si am reusit performanta, ca la final sa ne dam in aproximativ 30 de puncte de atractie din parc. Ne-au placut in mod special: Peter Pan’s Flight, ”it’s a small world”, Star Wars Hyperspace Mountain (cea care iti taie rasuflare si cea mai periculoasa pentru noi), Indiana Jones, Piratii din Caraibe si Big Thunder Montain (top atractie pentru noi). Am parasit parcul dupa 21:30 si o sesiune de colindat multele magazine de suveniruri si am ajuns la hotel aproape de ora 23:00 inca fascinati dupa ziua de vis pe care o traisem.

Ziua 4: am eliberat camera putin dupa ora 9, am lasat bagajele la receptie pentru ca zborul de intoarcere era la ora 21 :D :D :D si am plecat sa vizitam alte doua zone ale Parisului. Am luat metroul pana la Opera am admirat cladirea impunatoare pe exterior, apoi am intrat putin in Galeriile Lafayette aflate chiar in spatele operei (am ramas uluiti sa vedem sute de asiatici stand la cozi la magazinele caselor de moda si asteptand sa fie preluati de consilieri), apoi am plecat spre Piata Vendome la coloana lui Napoleon, am intrat la celebrul Hotel Ritz care gazduieste si magazine cu branduri de top, am trecut prin gradinile Tuileries si dupa alte cateva poze la Luvru am ajuns la Podul Artelor unde am lasat o amintire a trecerii noastre pe acolo.

Din zona muzeului am luat metroul catre cartierul Sacre Coeur Mont Martre . Acolo pentru aproximativ 4 ore am vizitat catedrala, am facut poze cu panorama Parisului, ne-am plimbat pe stradutele boemului cartier, am ajuns la Moulin Rouge si la cimitirul Mont Martre unde sunt ingropate mai multe personalitati ale culturii francize (Berlioz, Dumas, Stendhal).

Aproape de ora 16 ne-am intors la hotel, ne-am recuperat bagajele si am pornit pe drumul de intoarcere. Metroul 2 si 1 pana la Porte Maillot, de acolo autocarul spre Beauvois. Fiind vineri dupa amiaza si o aglomeratie foarte mare la iesirile din Paris autocarul a facut cu o ora mai mult decat era programat (2 ore si un sfert) si am ajuns cu ceva emotii la aeroport. Dar am trecut insa foarte repede de zona de securitate si am asteptat o ora in aeroport pana la imbarcare.

Acesta a fost rezumatul unui alt city break foarte reusit, descoperind un Paris al superlativelor, peste asteptarile cu care plecasem de acasa.

Trimis de Dimosu in 30.09.18 15:03:25
Validat / Publicat: 30.09.18 17:57:13
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în FRANȚA.

VIZUALIZĂRI: 8796 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Dimosu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P10 Vedere de pe Podul Alexandru

[30.09.18 17:56:11]

Daca doreşti, copiază textul de mai sus şi reincarcă-l - cu eventuale ajustări, completări etc - folosind linkul ADAUGĂ IMPRESII NOI @ Ibis Paris La Villette

cristina47*
[30.09.18 19:33:19]

Excelente articolul, fotografiile si informatiile.

Pacat de bagaj. Sper ca nu vi s-a pierdut ceva.

Nu stiam absolut nimic de aceasta varianta de transport Navigo. Multumesc pentru pont.

DimosuAUTOR REVIEW
[01.10.18 11:22:58]

@cristina47: multumesc pentru aprecieri. Din fericire numai manerul de la troler este rupt, in rest nu s-a pierdut nimic. Astept inca raspunsul Wizz Air la reclamatie.

rodirodicuta
[03.09.19 20:33:26]

@Dimosu: daca un carnet contine 10 bilete. le pot fosi si cu sotul? Cum se face? Le rupi cand le taxezi sau raman impreuna?

cristina47*, Dimosu, rodirodicuta
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța / city-break la Paris: