ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.05.2010
2 AD. + 1 COPII

Amintiri din Finlanda

Am avut ocazia unica de a calatori in Finlanda, Norvegia si Suedia in

toamna lui 2008. N-am postat pana acum de lene... : (

Cum am ajuns acolo? Foarte pe scurt, niste prieteni finlandezi (get-beget) au facut o vizita in Romania. Au fost placut impresionati de ce au vazut - poate si pentru ca i-am dus direct la tinta, fara sa se simta pacaliti de comerciantii nostri. Asa ca ne-au invitat la ei, pentru a face impreuna o excursie la care ei se gandeau de ceva vreme. Plecare din sudul Finlandei pana in nordul extrem, traversat Norvegia de la nord la sud, de-a lungul fiordurilor, apoi din Norvegia in Suedia, de la vest la est, si cu feribotul din Stockholm in Finlanda (la Turku).

Scopul era sa surprindem un asa-zis fenomen pe care ei il numesc "ruska" - e de fapt trecerea de la vara la toamna, cand vegetatia isi schimba culorile intr-un mod placut.

Am plecat din Orimattila (undeva intre Helsinki si Lahti) cam pe la 9 dimineata, cu un motorhome vechi din 1992 dar foarte bine pus la punct.

Pentru prima zi gazdele si-au propus sa facem cam 1000 km, urmand sa ajungem intr-un sat (nu mai stiu numele) in tinutul Kemijarvi la niste prieteni vechi de-ai lor. Deci in Laponia... Drumul a fost lung, dar cu pauze destul de dese pentru cafea si toaleta, la benzinariile lor sau prin parcari publice. In general benzinariile au parcari mari, sa incapa cam 10 TIR-uri, si inauntru gasesti un restaurant mai mic sau mai mare si chiar un magazin de suveniruri si lucruri necesare.

Cel mai mult m-a impresionat curatenia si amabilitatea oamenilor. N-am intalnit niciun vanzator care sa nu stie macar un pic de engleza... Tin minte ca am facut o pauza intr-o parcare de pe marginea drumului, undeva intre doua localitati. Nu era decat o toaleta, un spatiu de joaca pentru copii si doua tomberoane mari pentru gunoi. La toaleta era impecabil de curat, si - culmea - apa calda... Totul functiona:) Tare as vrea sa vad asa ceva la noi...

Pe masura ce inaintam spre nord populatia este tot mai "rarefiata" - nu ca ar fi numerosi in general... Soseaua poate fi in linie dreapta kilometri in sir, si in general trece prin paduri. Din loc in loc au indicatoare "Atentie la reni". N-am prea inteles rostul lor la inceput, pana ce am intalnit primul grup de reni care traversa tacticos strada :)

Evident, oprit masina, facut poze, filmat, extaziat:) Gazdele erau cu gurile la urechi si se amuzau copios de noi. Adevarul este ca in cele doua spatamani am ajuns sa vad reni si sa zic: "uff, iar renii astia... " Am avut de asemeni ocazia sa vad elani in libertate - femela cu un pui. Elanul e mai mare decat un cal, si daca are si pui, poate fi periculos. Sunt mai scumpi la vedere, nu umbla in grupuri, ca renii. Cel mai mare grup de reni l-am vazut in Norvegia - cred ca erau 50...

In fine, seara pe la 8 eram in Rovaniemi - orasul unde traieste Mos Craciun:) Am oprit sa vedem Santa Claus Park, care era inchis. Deh, era 8 seara, si in afara sezonului... Cu toate astea, se auzeau colinde in surdina, ne-am putut uita prin geamuri si ne-am bucurat ca niste copii:) Am vazut si oficiul postal la lui Mosu - erau scrisorile puse pe rafturi, la sortat:)

Pe la vreo 11 seara am ajuns in Kemijarvi la prietenul Jarmo. A doua zi dimineata am facut cunostinta cu imprejurimile. Splendid si infricosator in acelasi timp... El zicea ca sta intr-un sat, dar primul vecin era la 1 km distanta. Avea trei case una langa alta - stil cabana. Ceva mai incolo inca una mai mica - sauna. Sauna este inventie finlandeza, asa ca foarte multi au facut una langa casa. La sauna finlandezii socializeaza - in general sunt foarte tacuti. Se intra obligatoriu cu o bere-doua:). Folosesc o planta de-a lor pentru "biciuire" pe spate - e un mod de a curata pielea. Temperatura e mare cu draci. Cand se incinge soba bine, tipii toarna apa cu un polonic mai mare pe pietrele incinse, si apoi... sa te tii, frate, nu mai ai aer... Dupa ceva timp am iesit pe terasa saunei cu berea in mana. Termometrul arata +3C dar zau ca nu simteam frigul - desi eram "imbracat" doar cu un prosopel in jurul taliei:).

Dupa sauna ne-am dus in "kota" - un fel de cort traditional finlandez, facut din busteni de brad. Inauntru, era facuta o vatra din bolovani marisori. Peretii erau captusiti cu blanuri de ren, elan si urs. Frumos de tot... In vatra am facut foc - din brad, ca altceva nu au, si am fript niste cotlete de porc, carnati si - piesa de rezistenta - o halca mare de somon facuta in stil finlandez.

Despre preturi nu va pot spune mare lucru. Gazdele au burdusit masina cu provizii pentru doua saptamani asa ca nu am cumparat multe... Pot sa va spun ca in Finlanda cafeaua mi-a placut mult. Chiar si cea de la benzinarii... Acolo o bei cam cu 1. 5 euro - daca imi aduc bine aminte. De ce pomenesc de cafea? Pentru ca in Norvegia si Suedia cafeaua a fost groaznica... Preturile sunt - evident - mai mari ca la noi. Daca ai vicii, gen alcool si tigari, e cam naspa. Tigarile: de la 5 euro in sus pachetul. Berea: la market cea mai ieftina era 1. 5 euro.

Vodka e scumpa rau... Paine, cred am vazut intr-un market cam 50 de feluri. Daca nu e cineva care stie mersul lucrurilor risti sa mori de foame intre rafturi. Tin minte ca am facut cumparaturi intr-un loc si am platit cam 50 euro - aveam un cos plin - din acela tip Kaufland - si chiar cumparaseram ceva marfa.

Pot sa va mai spun ca mancarurile lor traditionale nu m-au impresionat deloc. In plus, ei nu mananca supe / ciorbe. Tin minte ca am luat un sortiment de branza care se pune pe gratar - arata ca o clatita groasa si alba, dulce, la mestecat aveam impresia ce de cauciuc...

Folosesc la mancare tot felul de sosuri din fructe de padure care se gasesc din belsug acolo: afine, merisoare etc. Din ce-am vazut in Laponia, nu creste iarba dar cresc fructe de genul asta - practic calci pe ele...

Finalnda e o tara mai mult plana, avand vreo 177. 000 de lacuri si foarte multa padure. Este slab populata - are vreo 5. 500. 000 de locuitori pe o suprafata mai mare decat a Romaniei. Gazdele m-au avertizat ca o sa ma plictisesc pentru ca relieful e monoton. N-a fost deloc asa - padurile lor arata ca-n povesti, au peisaje absolut superbe

- Parcul National Pyha cu mina de ametist mi-a placut foarte mult. In mina (e o mina de suprafata) am primit toti cate un ciocanel si ne-au pus la treaba - sa cautam ametist. Aveai voie sa iei ametist cat poti tine intr-un pumn astfel incat sa nu se vada. Si chiar am gasit:) Sotia a gasit o bucata mare - nu putea s-o ascunda in pumn, asa ca au negociat: "daca platiti un euro pentru ametist, il puteti pastra". Ne-am amuzat si am platit - mi-a placut cum stiu sa faca turism...

Am mai fost la o ferma de reni, intinsa pe nustiucate hectare... (vezi poza cu renul alb). Toti renii erau undeva in nord, asa ca ne-au lasat sa cascam ochii pe-acolo degeaba.

De la Kemijarvi am plecat spre nord: Sodankyla, Kittila, Muonio, tot spre granita cu Norvegia.

Zilele petrecute in Laponia reprezinta o experienta de neuitat pentru mine... Nu va luati dupa cei care spun ca Finlanda nu prea merita efortul - probabil n-au nimerit unde trebuie, ori nu stiu sa se bucure de ceea ce vad. Mi-a placut felul in care traiesc, felul in care respecta natura. Se spune ca finlandezii beau mai mult chiar decat rusii. Nu pot sa neg sau sa confirm - n-am vazut niciodata in timpul petrecut acolo vreun finlandez beat. E drept ca nu stii ce face omul in casa lui:)

Finlandezii sunt - se zice - cei mai reci oameni din lume. Intr-adevar, asta e impresia pe care o lasa. Dar, cand se intalnesc intre ei la o bere, sau la sauna - asa cum am avut ocazia sa vad, devin prietenosi, turuie intr-una, rad, glumesc si se bucura de viata. Gazda imi spunea ca finlandezii sunt invidiosi unii pe ceilalti. Dovada ar fi casele lor - in general toate seamana intre ele, par modeste, au aceeasi culoare "visina putreda", dar inauntru au absolut tot confortul si tot ce le tebuie.

Pentru cei care vor sa mearga acolo: cred ca agentiile de turism de la noi au preturi prea mari. Pe de alta parte, daca nu ai pe cineva acolo, care sa te ajute, risti sa nu te bucuri de vacanta pentru ca nu stii ce sa faci. Preturile sunt mari - tin minte ca motorina era 1, 5 euro/litru. Am vazut extrem de multe autorulote - e de preferat sa faci turism cu autorulota - nu mai platesti cazari scumpe, iesi mai ieftin cu mancarea, nu depinzi de nimeni... Pot sa spun ca nu mi-a placut

Helsinki - e prea plin de amintiri comuniste rusesti. Nici macar lor nu le place asta... Pe de alta parte, am fumat o tigara pe strada si nu aveam unde sa arunc chistocul - pe jos nu era nici macar o frunza - asa ca l-am tinut in mana vreun sfert de ora pana am gasit un cos de gunoi.

Concluzia mea: m-as intoarce in Finlanda oricand, numai pentru a vedea Laponia din nou... Mi-e dor de locurile alea si din cand in cand imi revin in minte tot felul de imagini de acolo, imi amintesc tot felul de intamplari pe care le-am trait...

Trimis de Gothyk in 26.05.10 15:34:19

VIZUALIZĂRI: 6521 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Gothyk); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 caine de sanie

Alina53
[26.05.10 15:48:15]

Felicitari pentru randurile scrise si un prim vot binemeritat! De abia astept fotografiile!

lizuk
[26.05.10 15:57:04]

Suuuper! o vacanta pentru care te invidiez! vino cu pozele, si pune multe

krondia*
[26.05.10 16:41:48]

Frumoase impresii, le-am citit cu placere. Felicitari pentru stilul natural si astept si eu pozele, sper sa fie si cu reni...

piti
[26.05.10 18:08:16]

Am citit cu reala placere randurile tale. Inedit loc de petrecut concediul. M-ar tenta si pe mine dar am o retinere, probabil din cauza distantei si acum aflu ca nici preturile nu sunt mici.

Povestea ta cu chistocul de tigara imi aminteste de urcarea cu telecabina in Alpii elvetieni, sa vedem ghetarul Alesch, unde vanzatoarea mi-a solicitat franci marunti, eu bag mana in buzunar si pe langa marunti scot la iveala si 4-5 chistoace da tigari. Zambind, vanzatoarea ma intreaba daca e vreo noua moda sa tii asa ceva prin buzunar. Am rosit ca un scolar si mi-am incasat bobarncul de ironie din partea junei. Si acolo erau cosuri de gunoi.

Mai ai putin de lucru la editarea textului, sa poata fi citit mai usor.

[26.05.10 19:35:29]

Bine ca a trebuit sa mergeti in Finlanda ca sa invatati sa aruncati chistocul la gunoi!

[26.05.10 19:36:01]

as edita textul, dar nu prea stiu cum...

nu vad un buton de edit

[26.05.10 19:39:03]

@boreal2007

se pare ca nu ai inteles nimic...

pur si simplu nu erau cosuri de gunoi. daca as fi vrut, aruncam chistocul pe jos, ca sa arat ca sunt roman. am preferat sa pastrez nota de civilizatie care domneste peste tot pe acolo...

piti
[26.05.10 19:41:18]

Daca rogi frumos un webm rezolva el.

@boreal2007 vad ca mai citesti pe aici, aveam impresia ca te-ai suparat. Un mare fan de-al tau, imi place cum pui problemele. Iubesc muntele dar inca nu am performantele tale. La fotografii m-ai dat pe spate.

webmasterXY*
[26.05.10 20:26:25]

@Gothyk am reusit modificarea textului, te rog data viitoare sa fi mai atent la redactare.

@boreal2007 ecoul tau poate fi considerat atac la persoana in anumite circumstante

[26.05.10 20:39:28]

Gothyk - se pare ca am inteles esentialul: chistocul pe care in mod obisnuit il arunci pe jos in Romania, in strainatate reuseste sa-ti readuca aminte de civilizatie.

Faptul ca nu exista cos este neesential. Exista scrumiera portabila!

@piti - nu am privit niciodata muntele ca pe o competitie si nu am cautat sa-mi prezint excursiile ca pe o performanta. Important este ca tu sa te afli in armonie cu natura, impacat cu tine, iar muntele te poate ajuta, fiind si locul in care poti impartasii prietenilor din preaplinul tau, sa le oferi o farama de vis intr-o lume din ce in ce mai nepasatoare.

Nu are importanta daca tu parcurgi un traseu in zece ore, iar altul il urca in cinci, in "stil sportiv". Da, esti mai castigat, respiri munte prin toti porii, iar la sfarsit poti spune, ei da, "am fost intr-adevar acolo", cand altii "doar au trecut pe acolo".

Andox
[26.05.10 20:40:15]

Interesanta destinatie de vacanta, am citit impresiile tale cu mare placere.

Esti un fericit ca ai ajuns acolo , eu probabil numai dupa ce voi castiga la loto o sa pun pe lista destinatilor de vacanta si Scandinavia.

[26.05.10 20:45:31]

@boreal2007

Faptul ca nu exista cos este neesential. Exista scrumiera portabila!

habar n-am cine esti si crede-ma ca nici nu vreau sa aflu - probabil esti unul care cauta nod in papura la toata lumea.

tu pricepi ca nu aveam unde sa arunc chistocul ala? si fumase si gazda noastra, care era in aceeasi situatie cu mine - nici vorba de scrumiera portabila in Helsinki, altfel ar fi stiut gazda sa ne arate...

[26.05.10 20:55:49]

Gothyk - Tu pricepi ce este aceea o scrumiera portabila?

Este acea scrumiera pe care o porti cu tine tot timpul (ca d'aia ii spune portabila), la Helsinki sau aiurea!

[26.05.10 21:10:35]

Am atasat aceasta melodie sper sa fie potrivita pentru aceste randuri care pentru mine au fost o reala incantare, pacat ca se gasesc unii care sa dea cu batul in balta doar de placerea de a face valuri! Felicitari Gothyk, eu cel putin astept cu nerabdare urmarea aventurii tale scandinave!

[26.05.10 22:04:00]

boreal2007, incearca te rog sa adopti un ton mai lejer pe acest site.

Chiar daca esti in dezacord cu un alt utilizator, se poate discuta mai relaxat.

Oricum, ti-am inteles punctul de vedere si v-as ruga sa inchideti subiectul aici.

Multumesc!

[26.05.10 22:15:25]

in atentia webmasterilor: ori nu-s prea atent si nu vad butonul "edit", ori nu se poate edita textul uploadat (ma refer la impresia de sejur)...

daca nu se poate edita, nu puteti gasiti o solutie, pentru a permite totusi editarea?

multumesc.

[26.05.10 22:22:05]

Gothyk, momentan userul poate edita textul impresiiilor doar timp de 15 minute dupa postarea lor.

Daca ai ceva de modificat, scrie sub forma de ecou, iar noi vom insera fragmentul in textul reviewului.

De asemenea, daca ai ceva de adaugat, foloseste tot ecoul.

Alex_Macedo
[27.05.10 08:40:15]

Pentru unul care a trăit şi a plătit taxe în ţara lui Strindberg, Stenmark, Olof Palme, ABBA si Ace of Base, pot să vă spun ca cel mai bun prieten al meu a fost un... finlandez!

Ca lumea să înţeleagă, pentru mine la acea vârstă fragedă, era o ciudăţenie că toţi sunt reci ca banca din parc sau icebergu' din port şi că sunt comportamental de un formal dus până la robotism, când eu eram deschis şi extrovertit!! Lumea scandinavă era o altă... planetă în acele vremuri şi relaxarea lor ca... fiinţe apărea doar în jurul unui pahar de bere. Atunci, ieşeau ca erupţia şi le turuia gura cât o sută de neveste la un loc! E o chestie de percepţie!

DAR, în acelaşi timp acea planetă numită Scandinavia, atunci, curăţa pieţele ambulante cu orar zilnic la sfârşitul zilei cu... şampon!! Când treceam prin acel loc pe la orele 16, nici nu ţi-ai fi închipuit că, cu 45 de minute mai devreme acolo, erau pe caldarâm roşii storcite, coji de banane şi alte mizerii... pieţăreşti, mirosea doar a... Palmolive (sau alegeţi voi altu', să nu ziceţi că fac reclamă) !

Educaţia, sunt cei 7 ani de acasă dar, în primul rând aceasta trebuie dezvoltată la nivel naţional şi implementată în tânara generaţie care ne urmează!!! De aceea unele popoare funcţionează ca GRUP şi altele numai INDIVIDUAL şi de aceea EI sunt UNDE SUNT şi noi suntem unde... SUNTEM!!

Pentru meleaguri pe care le-am vazut şi de care tu, acum, îmi aduci aminte şi de la mine un vot!!!

Cristian_h*
[27.05.10 13:36:04]

Destul de rar se intampla sa citesc de 2 ori acelasi set de impresii ca in cazul de fata, chiar ca esti norocos Gothyk, iar descrierea este facuta cu mult suflet, in alta ordine de idei , de mult la Leningrad in hotelul in care eram cazat erau si multi finlandezi, unul dintre ei s-a recomandat ca fiind "Vodka Turist" insa cam toti erau acest gen de turisti !!

mariusf19
[29.09.10 18:48:47]

Foarte frumos; mi-a placut review-ul tau!!

Am ajuns sa-l citesc din intamplare, cautand ceva despre Laponia. Ma gandeam sa merg in decembrie sau ianuarie cu baietzelul meu la Mos Craciun si vroiam sa ma informez inainte. Se pare ca esti singurul care a postat ceva legat de zona respectiva.

popescu.borsa*
[04.11.10 18:19:51]

Nu vreau sa te supar, in poza PH40 este Cathedrala Lutherana St. Nicholaus. Cathedrala Ortodoxa este construita din caramida rosie, nu pot fi confundate.

[06.06.13 09:48:40]

@popescu. borsa: nu te contrazic. a trecut ceva timp si am avut parte de mult prea multe informatii intr-un timp foarte scurt. e practic imposibil sa tii minte fiecare detaliu... e foarte posibil sa mai gasiti si alte erori. dar, vorba ceea: "nu trageti in pianist! face si el ce poate"

Alex_Macedo, Alina53, boreal2007, Gothyk, krondia*, lizuk, mariusf19, piti, popescu.borsa*
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Finlanda: